Magiczny Słoń

The Magician's Elephant
978-83-7236-246-9
bajki, baśnie
Pistacia

Kiedy namiot wróżki pojawił się na placu targowym miasteczka Baltese, dziesięcioletni chłopiec, którego po śmierci rodziców wychowuje stary żołnierz, postanawia zadać wróżce pytanie, czy jego siostra żyje. A jeśli tak, jak może ją znaleźć. Tajemnicza odpowiedź wróżki (Słoń!, Słoń Cię tam zaprowadzi!) rozpoczyna łańcuch tak niezwykłych i nieprawdopodobnych wydarzeń, że trudno uwierzyć, że to mogło się zdarzyć naprawdę. W tej podobnej do snu i urzekającej baśni duże znaczenie odgrywają piękne nastrojowe ilustracje Yoko Tanaka. Przedstawienie historii magika i słonia, Piotra i Adeli było dla mnie głębokim i przejmującym doświadczeniem. Chciałabym, abyście czytając tę historię, znaleźli w niej pocieszenie, nadzieję i magię, a także poczuli jej uzdrawiającą siłę, które ja czułam, pisząc tę opowieść. Kate DiCamillo Kate DiCamillo w swojej nowej powieści wyczarowuje zapadającą w pamięć baśń o tym, żeby z wiarą otwierać się na nieoczekiwane oraz o tym, że to, co wyjątkowe i niezwykłe może być prawdziwe. Lektura tej baśni w klimacie baśni Andersena pozostawia czytelnika z pytaniami: Co jeśli...? Czemu by nie...? Czy to być może, że...?

[opis wydawcy]

| 2010-10-03

Po przeczytaniu książek pt. "Opowieść o Despero" i "Cudowna podróż Edwarda Tulana" w mojej biblioteczce przyszedł czas na kolejne dzieło Kate DiCamillo, a mianowicie na cudowną historię "Magiczny słoń".

Lektura przedstawia nam losy dziesięcioletniego chłopca, który po śmierci rodziców był wychowywany przez starego żołnierza. Ze wszelkich sił stara się dowiedzieć czegokolwiek o siostrze, więc gdy tylko do miasteczka przyjeżdża wróżka udaje się do niej w celu uzyskania pomocy. To właśnie dzięki niej w życiu małego Baltese'a dochodzi do zmian, którym przygląda się tytułowy słoń wskazany podczas przepowiedni. Od tej pory młodzieniec jest świadkiem niezwykłych rzeczy, do których z inicjatywy opiekuna prawego głównego bohatera nigdy by nie doszło. W końcu to on wmawiał swojemu podopiecznemu, że jego siostrzyczka urodziła się martwa. Dopiero odpowiednio nieprzyciśnięty decyduje się powiedzieć Baltese'mu prawdę.

"Magiczny słoń" jest baśnią, która uświadamia swoim czytelnikom czym jest...

Marcelina | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 listopada 2014

Słoń zazwyczaj symbolizuje szczęście, bogactwo, spełnienie marzeń. Jest dostojny, ale i wrażliwy, mądry.

Nic więc dziwnego, że jest bohaterem wielu baśni czy powieści. "Magiczny słoń" Kate DiCamillo to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu szczęścia i własnego miejsca na ziemi. To historia o niezwykłych splotach przeznaczenia, intrygująca z delikatną domieszką magii.

Bohaterem powieści jest mały chłopiec o imieniu Piotr, którym opiekuje się weteran wojenny. Żołnierz niestety nie ma pojęcia o wychowywaniu dzieci, więc uczy Piotra skomplikowanych strategii wojennych aby w przyszłości chłopiec mógł zostać prawdziwym i odważnym żołnierzem. Pan Vilna Lutz po śmierci rodziców chłopca, przygarnął go do siebie. W tym samej kamienicy mieszka także sympatyczny policjant Leo wraz z żoną. Leo to typowy marzyciel o "duszy poety", stawiający wiele pytań. Mężczyzna jest z natury łagodnym człowiekiem i darzy sympatią Piotra, który mieszka ze starym, schorowanym żołnierzem.

Jednak jałowe i...

Basia Łęcka | 2013-12-24

Magiczny słoń to kolejna wzruszająca powieść Kate DiCamillo. Czytając ją - płakałam, jak zresztą przy wszystkich książkach tej autorki. Magiczny słoń to powieść o osieroconym chłopcu, który przed śmiercią swojej matki obiecał jej że, będzie opiekował się swoją nowo narodzoną siostrą. Niestety chłopiec mieszka u starego, chorego żołnierza który twierdzi że, jego siostra umarła przy porodzie. Jednak on pamięta jak trzymał swoją siostrę na rękach... Kiedy do miasta przybywa wróżka postanawia zapytać się o losy swojej siostry. ..

Elwira | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Czytac jakby się śniło. Kto nie lubi czegoś takiego? Odskoczni od myśli, zagmatwań rzeczywistości, utraconych nadziei i braku wiary w niemożliwe.

Ja chciałam od pierwszych kartek podążąc za tajemniczym, magicznym słoniem i chłopcem, który pragnie odszukac swojej siostry by wiedziec do czego mnie ta historia zaprowadzi, czego nauczy, co dotknie, co obudzi.

Z nutą nostalgii i rozkoszy udałam się w świat muśnięty magią, a także nadzieją,tęsknotą,pragnieniami i współczuciem, którym towarzyszą cudowne ilustracje Yoko Tanaki.

Książka zostawia nas z cudownym znakiem zapytania "A co gdyby...?" z uśmiechem jako kropką w zdaniu tej prostej, baśniowej opowieści.

LifeOnMars | 2014-01-10
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Urocza, lekka książka. Czyta się przyjemnie i szybko. Ładne opracowanie graficzne, czcionka przyjemna dla oka (przynajmniej mojego). Do przeczytania w trakcie bezsennej nocy.

PS Od zawsze, z niewiadomych powodów uwielbiam słonie :)

arabela | 2012-01-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Wspaniała książka! Urocza, baśniowa opowieść o tęsknocie, pragnieniu miłości, poszukiwaniu swojego miejsca, marzeniach i obietnicach. W prostych słowach prawdziwa głębia i sens życia. Magiczna! Mnie zaczarowała nieodwracalnie :)

Alicya Oss | 2015-01-24

Może dlatego, że wszyscy czekają w tej historii na śnieg, kojarzy mi się ona ze świąteczną, familijną opowieścią, pełną tęsknoty, nadziei i obietnic. Kiedy w końcu długo wyczekiwany, biały puch, pojawia się na kartach książki, towarzyszy mu dodatkowy, niemały cud. To takie swoiste, podwójne ukoronowanie pełnego napięcia oczekiwania – jak to na Gwiazdkę.

Historia opowiedziana przez DiCamillo jest dosyć nieprzewidywalna. Pewnego zimowego, ponurego dnia, na targu, swój namiot rozbija wróżka. Staje ona na drodze dziesięcioletniego chłopca – Piotrusia - który podświadomie czuje, że coś w jego monotonnym życiu jest nie tak. Bo gdyby naprawdę wierzył, że jego mała siostrzyczka Adela nie żyje, czy pytałby o nią? Chłopiec wiedziony dziwnym przeczuciem, postanawia skorzystać z usług tajemniczej kobiety. Zawierza intuicji, a ona w odpowiedzi, ustami wróżki, każe mu podążać za słoniem. Piotruś oczywiście czuje się oszukany i zakłopotany zarazem. Bo jak słoń? Skąd? I gdzie? Jak się okazuje nie...

Ginny | 2012-10-31

Swietna ale na arcydzielo nie zasluguje

CutieMix | 2013-04-04

Przeczytałam w wieku ok. 8 lat i była dla mnie taka o. Może być - mówiłam.
Teraz mam ponad 10 i przeczytałam ją ponownie. No cóż, bardziej mi się spodobała, piękna baśń, miło się czyta. Polecam!

patiannap | 2013-08-16
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Dla dorosłych zbyt dziecinna dla dzieci może być zbyt trudna...
Ale mimo wszystko jest ciekawa.