Niedziela palmowa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Palm Sunday
83-7298-436-0
Monika Adamczyk

To autoportret amerykańskiego geniusza. Kurt Vonnegut z właściwą sobie celnością i błyskotliwym humorem rzoprawia o swoich ulubionych komikach i muzyce country, o zmarłym przyjacielu i rozpadzie swojego małżeństwa, wreszcie o najrozmaitszych aspektach podróży przez życie. Jednak nie dajmy się wieść magii słów urodzonego gawędziarza - w neifrasobliwej formie Vonnegut objawia nam bowiem głęboko ludzkie prawdy.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

książek: 2080
Wojciech Gołębiewski | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Jak dotąd moje oceny są zgodne z samoocenami autora, wiec podaję, że tym razem postawił sobie C. Posłużę się Wikipedią, bo zwarcie podaje informację o tej książce:
„... zbiór 31 opowiadań, esejów, przemówień, mów pogrzebowych oraz listów. Vonnegut rozmieszcza powyższe formy literackie w swojej książce tak, by tworzyły autobiografię autora. Po raz pierwszy wydany w 1981 roku. W książce Vonnegut przedstawia historię swoich przodków, swoją młodość, opisuje rozpad swojego małżeństwa, ale również obok m.in. rozważań nad gustami muzycznymi przedstawia swoje spojrzenie na problemy ówczesnej mu Ameryki oraz świata. Książka zawiera także opowiadanie science-fiction z 1972 roku (Big Space Fuck)...”
We wstępie Vonnegut stara być się dowcipny kokietując czytelnika (s. 9):
„Tak naprawdę nie uważam tej książki za arcydzieło: wydaje mi się niezgrabna i nieokrzesana...”
No to przystępuję do weryfikacji jego opinii.
Niestety, spotkało mnie...

asymon | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Zbiór typu "mydło i powidło". W większości nudnawe mowy z okazji otwarcia/rocznicy/pogrzebu. Wiele wątków się powtarza, choć czasem widać, że z biegiem lat Autor do różnych tematów podchodzi inaczej. W przemówieniach aż bolą żarciki, po których widownia ma się zaśmiać, niestety czytanie tego, jeszcze na trzeźwo, to nie to samo.

Jest świetny, naprawdę świetny wywiad z samym sobą. Dobre rzeczy są też "pomiędzy", jako komentarz sklejający starsze teksty. Sporo o rodzinie, dawnej i obecnej, tu i tam coś o religii czy wolności słowa. Trochę o wojnie, o chorobach psychicznych i o samotności. Jeszcze trochę o wojnie.

Z tzw. "fikcji" jest szkic musicalu "Dr Jekyll and Mr. Hyde", i opowiadanie s-f o wybitnie obscenicznym tytule. Oba prześmieszne.

Plus polecanki książkowe: Shaw, Bellow, Heller, Celine, Twain, O. Henry. Na deser subiektywny ranking własnych powieści, z zastrzeżeniem "Porównuję siebie z samym sobą. W ten sposób mogę dać piątkę z plusem Kociej kołysce, zdając sobie sprawę,...

Igor | 2011-06-22

Uwielbiam Kurta Vonneguta. Chciałbym być Kurtem Vonnegutem. Czasem jestem Kurtem Vonnegutem - wtedy dzieje się bardzo źle, kończą się przyjaźnie, związki, znajomości i poklepywanie po plecach, więc jestem nim rzadko :). Szybko zresztą bliscy sprowadzają mnie na ziemię. Kurt w całej swojej twórczości zdaje się powtarzać, że "prawda nas wyzwoli" (biorąc pod uwagę genezę tych słów, to złośliwy chichot losu, bo Vonnegut był ateistą ;). Z całej jego twórczości bije też ton rezygnacji, spowodowany chyba tym, że jakoś inni nie chcą uwierzyć w uwalniającą moc prawdy.

czytanieWwannie | 2012-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2012

Kurt Vonnegut to człowiek zasługujący na miano najoryginalniejszego pisarza wszech czasów, jego niekończące się pomysły tworzą niekonwencjonalną prozę. Kto go nie zna jest ubogi w racjonalne wyjaśnienie absurdu wiary , znajomość prawdziwego powodu zażenowania światem doczesnym, znajomości specyficznych cech Ameryki i Amerykanów oraz wielu innych faktów, przydatnych gdy chce się zabłysnąć w towarzystwie lub po prostu lepiej zrozumieć świat i nie zwariować w wyniku rezultatów zdobytej wiedzy.
W ,,Niedzieli Palmowej” Kurt Vonnegut przybliża nam wiele fantastycznych poglądów na jego świat. To wspaniale barwne uniwersum wybitnych pisarzy, muzyków, drobnych zdarzeń i przełomowych zwrotów.
Jak się okazuje, Vonnegut nie pochodzi od byle kogo. Członkowie rodu Vonnegutów - przedsiębiorczych niemieckich potomków, którzy wywarli na samym mistrzu pozytywne piętno, są równie uzdolnieni co sam jego reprezentant. Jego pradziadek Clemens Vonnegut, był ekscentrykiem o przeogromnym talencie...

Joanna Topolska | 2015-06-03

Przyznam, że jakkolwiek nie szaleję za stylem Vonneguta, to w tym przypadku ani styl, ani historia(?czy co to właściwie jest), ani nie wiem co jeszcze nie ratuje tej książki.
Nie nie i koniec kropka.

keyser_soze | 2016-08-08

ˈvɑ.nə.gət nieco inaczej. Dla mnie takie dopełnienie twórczości, można poznać trochę lepiej gościa, od którego dostało się w łeb kilkoma powieściami i już nic w jego środku nie jest takie samo. Ale nie daję gwiazdek, bo trudno to ocenić. Trudno w porównaniu z "Syrenami...", "Rzeźnią..." czy "Kocią kołyską", oczywiście. Jak na razie się nie zawiodłem.

panna_idealna | 2010-12-16

mam słabość do tej książki

Barbara Świerczewska | 2014-09-23

swoiste studium osobowości Kurta Vonnenguta -wywiad z samym sobą -dla zakochanych w jego twórczości czytelników "Niedziela Palmowa" to najlepszy prezent

ganzz_gut | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018