Dzienniki motocyklowe

Seria: Film
Wydawnictwo: Świat Literacki
Notas de viaje
Mallwa

Zapiski autora z podróży po Ameryce Południowej. Z notatek wyłania się portret romantycznego włóczęgi - beztroskiego i ekstrawaganckiego studenta medycyny, wielbiciela ryzykownych przygód, mocnych trunków i pięknych kobiet, który w towarzystwie przyjaciela przemierza nieznane szlaki.

źródło opisu: okładka

cyanide | 2018-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2018

Ernesto Guevara, zanim stał się "Che".

"Dzienniki motocyklowe" prowadzą do źródeł fascynacji komunizmem, która ostatecznie doprowadziła Che do śmierci w Boliwii. Ernesto, jeszcze jako student medycyny, spotyka się ze skrajną biedą, wykluczeniem, dyskryminacją. Jak sam w swoich wspomnieniach zauważa, komunizm to czasem nic więcej, jak "naturalna tęsknota za za czymś lepszym, protest przeciwko uporczywemu głodowi", który mimo że niełatwy do uchwycenia, sprowadzić można do prostego hasła - "chleb dla biednych".

Lektura wspomnień z kilkumiesięcznej podróży Ernesto Guevary pozwala zrozumieć nie tylko Che, ale każdego młodego człowieka, którego porwały w tamtym okresie idee komunizmu. Jak sam przyznał, w przemówieniu, którego fragmenty zamykają to wydanie, był dzieckiem swojego środowiska. Historia życia Che pokazuje, że świat nie jest biało-czarny (lub też biało-czerwony), a komunista komuniście nierówny.

Natalia_94 | 2015-08-28
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Powiem tak: książka jako źródło historyczne, pamiętnik najbardziej znanego rewolucjonisty zanim nim został - to powieść cenna. Jednak historia ta została przez Che napisana bardzo zwięźle. Co jest zdecydowanym minusem. Nie wiem czy jest to wina osoby, która "skleiła" notatki Guevary z podróży czy jest to wina samego Che - że napisał tak mało. Szkoda, bo jest to pamiętnik z bodajże półrocznej wycieczki Ernesta z kolegą po Ameryce Południowej. Che bardzo poetycko opisuje przyrodę, widać w nim duszę romantyka. Czasem też napisze parę słów, na tematy polityczno-społeczne (ale bardzo mało) po których widzimy jak rodzi się w nim duch socjalistyczny. Niestety ubolewam nad ścisłością i skrótem książki. Bardzo traci ona przez to na wartości chociaż warto ją przeczytać, jako ważne źródło.

PS Najbardziej szkoda, że nie ma w niej dłuższej relacji z pobytu w leprozorium, i większej liczby opinii Che na tematy społeczno-polityczne.
PS W książce czasami znajdziemy informację o "brak dalszej...

Ola | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, BKK, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Dzienniki Ernesto Che Guevary pisane z perspektywy czasu, na podstawie notatek z podróży. Jak dla mnie zbyt mało przeżyć, przygód, opisów ludzi. Najwięcej jest suchych opisów, w moim odczuciu wypranych z emocji. Che z początków dzienników to lekkoduch. Pod koniec podróży uważniej patrzy na świat - jakby ta podróż pomogła mu wydorośleć.

mrs_dalloway | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Sięgając po tę książkę chciałam wyrobić sobie swoją własną opinię na temat Ernesto Che Guevary. Zdania dotyczące jego osoby są podzielone: dla jednych morderca, dla innych bohater kubańskiej rewolucji. Więc jaki on był? Białe czy czarne a może szare? Zdania na ten temat nadal nie mam, ale poznałam młodego studenta z talentem do pisania, który przemierzając Południową Amerykę widzi nędzę, głód, cierpienie czy to chorych na trąd czy zwykłych obywateli. Jak sam napisał"błąkanie się bez celu(...)odmieniło mnie bardziej niż się spodziewałem". Więc białe czy czarne? Nadal nie wiem, ale teraz lepiej rozumiem powody jakie skłoniły go do walki w rewolucji kubańskiej,choć nadal nie potrafię określić jego miejsca po stronie barykady dobra czy zła. Jeżeli jeszcze nie poznaliście Che na początku jego drogi, jego historii, ta książka Wam w tym pomoże. Polecam

Seelenverkoper | 2013-04-22

Jest to książka ważna. Pokazuje nam początki buntu w człowieku. Początki niezgody i jej skutki. Od ciągle psującego się motoru, przez głodującą parę indian aż po wyspę trędowatych zżywamy się z Guevarą i przechodzimy podobną do niego metamorfozę, by na końcu zakrzyknąć Viva la revolution!
Dziś Ci, którzy noszą koszulki z Che krytykowani są przez prawdziwie patriotyczną młodzież, za nieznajomość biografii Argentyńczyka. Nazywają go bestią, ale czy w dziennikach motocyklowych ją widzimy?

Ulka Wu | 2012-07-19

właściwie nie ma opinii

Matacz | 2011-08-29
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z moich ulubionych książek. Relacja z podróż młodego Guevary i jego przyjaciela Alberta po krajach Ameryki Południowej. Dzięki Dziennikom poznajemy komendanta Che nie jako rewolucjonistę i bojownika o wolność, lub jako mordercę (tak go niektórzy postrzegają), a jako romantycznego bohatera, który dzięki podróży zaczyna dostrzegać jak niesprawiedliwy jest świat. Widząc biedę i wyzysk mieszkańców odwiedzanych krajów w głównym bohaterze dokonuje się przemiana, dzięki której w późniejszych latach życia staje się rewolucjonistą. Ciekawy obraz krajów latynoamerykańskich widziany oczami młodego lekarza z Argentyny. Pozycja godna uwagi! Polecam :)