83-7337-267-9
literatura faktu

Napisana i zredagowana z humorem i nostalgią, bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami, historia trzydziestu ośmiu lat krakowskiego kabaretu Piwnicy pod Baranami oraz jego założyciela i czołowego reprezentanta, Piotra Skrzyneckiego. Kronika ta odnotowuje najważniejsze wydarzenia, spektakle, spotkania i uroczystości, jakie miały miejsce w historii Piwnicy, prezentuje także osoby w niej występujące i związane z nią uczuciowo. Ta kolejna, trzecia edycja, została uzupełniona przez autorkę rozdziałem omawiającym ostatnie dni istnienia Piwnicy i czas związany ze śmiercią Piotra Skrzyneckiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2002

Nie jestem w stanie napisać o tej książce nic konkretnego. Jest po prostu kapitalna, cudowna i nie da się od niej oderwać. Potem tylko pojawia się smutek i nostalgia; dlaczego nie było mi dane żyć w tamtych czasach...?

emmett | 2011-05-14

Lata 50 XX wieku, w Stanach rodzi się pokolenie Bitników, Europa Zachodnia zachłystuje się egzystencjalizmem, z Południowej Ameryki płynie w świat realizm magiczny. Tymczasem w naszej części świata rządzi komuna i socrealizm. W Krakowskiej Piwnicy pod Baranami spotyka się grupa wrażliwych studentów, których partyjno-urzędniczo-zidiociała-skarlała rzeczywistość skłania do prób wykraczania poza nią. Jej ograniczenia paradoksalnie stają się siłą Piwnicy. Izolacja, cenzura przyczyniają się do stworzenia specyficznego języka pełnego metafor, który z czasem przenika do świata literatury i filmu; charakterystycznego stylu muzycznego, którego przedstawiciele cenieni są dziś na całym świecie (Preissner, Radwan, Pawluśkiewicz, Paleta).

Piwniczanienem nr 1 jest (był) oczywiście Piotr Skrzynecki, ale przecież niemal wszystkie osoby, które przewinęły się przez Piwnicę to wielkie/znane nazwiska, które wywarły wpływ na kulturę drugiej połowy zeszłego wieku a wielu z Piwnicznych twórców żyje i...

Woody | 2017-11-21
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Jedyna jak do tej pory antologia Piwnicy pod Baranami. Historia kabaretu, postaci z nim związanych, wystawianych sztuk. Masa zdjęć dokumentujących działalność Piwnicy.

Czyżyk | 2018-04-09
Na półkach: 2017, Biografie, Przeczytane

Za Piotrem Skrzyneckim nigdy nie przepadałam, ale przecież "Piwnica pod Baranami" to nie tylko on. Związanych z nią było wielu niezwykłych artystów: poetów, malarzy, kompozytorów, satyryków czy piosenkarzy, jak chociażby Grzegorz Turnau, Alosza Awdiejew i Zbigniew Preisner.
Wspomnienia o Piwnicy i ludziach, którzy ją tworzyli lub też kształtowali, zostały przepięknie wydane, a teksty Joanny Olczak-Ronikier wzbogacone licznymi zdjęciami, rysunkami, karykaturami, fiszkami z utworami zapisanymi ręcznie bądź na maszynie, wycinkami gazet czy innych dokumentów. Ta różnorodność sprawia, że lektura sprawia przyjemność i wcale nie jest nużąca pomimo ogromu informacji. Czytając, niejednokrotnie uśmiechamy się lub wzdychamy z zazdrością, że obecnie coraz rzadziej można spotkać osoby z pasją.

Laladay | 2018-06-16
nikita181 | 2017-02-22