Poezja
poezja
Arek

Inne wydania

Tom ten jest pierwszym z przygotowanej serii utworów wybranych Adama Mickiewicza, którą pragniemy uczcić przypadającą w 1998 roku dwusetną rocznicę urodzin wielkiego poety, którego twórczość w sposób szczególny zaważyła na naszej świadomości narodowej. Tom zawiera wiersze młodzieńcze Mickiewicza, „Ballady i romanse”, „Sonety krymskie”, bajki, wiersze patriotyczne, liryki miłosne i...

Tom zawiera wiersze młodzieńcze Mickiewicza, „Ballady i romanse”, „Sonety krymskie”, bajki, wiersze patriotyczne, liryki miłosne i refleksyjno-filozoficzne, a wśród nich "arcydzieło kunsztownej prostoty" - liryki lozańskie.

[Prószyński i S-ka, 2000]

Jarosław Wiśniewski | 2015-12-14

Klasyka poezji. Poziom światowy. Do wierszy Adama Mickiewicza wracam często. Dlaczego? Po co? Są ponadczasowe, piękne i za każdym razem okrywam w nich coś nowego.
Który z wierszy zawarty w tej książce mógłbym uznać za ulubiony lub najlepszy? Na tak postawione pytanie nie mogę udzielić odpowiedzi. Jest ich tyle... Są tak różnorodne... Te wiesze są ciągle żywe, skrzą się coraz to nowymi barwami i do tego każdy z osobna tak niezwykle wyjątkowy. Każdy ma swój charakter i klimat. Zbiory "Ballady i romanse", "Sonety Krymskie" i inne tu zawarte wiersze: znakomite po prostu. Tyle dobrej poezji w jednej książce!
Jaką ocenę dać książce z takimi perłami literatury pięknej? Tylko wysoką, a nawet bardzo wysoką. Kto nie czytał wierszy Mickiewicza, koniecznie powinien to zrobić. Wiersze jego miały ogromny wpływ na literaturę polską. Oprócz znaczenia historycznego są to po prostu znakomite i niesamowicie ciekawe, jaśniejące wciąż brylanty naszej poezji. Można je czytać wielokrotnie. Chyba nie...

gregorio_g | 2010-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Wielki poeta. Jak inaczej można oceniać Adama Mickiewicza? Mam wydanie "Czytelnik" 1972 r.

damanus72 | 2013-05-26

to najlepsze wiersze i najpiękniejsze jakie czytałem
najpiękniejszy to 'PANI ANIELA'.

michaltrudny | 2016-08-03

Poezja wspaniała. Ale to konkretne wydanie koszmarne - rozpadało się w rękach.

Mateusz Rudziński | 2015-02-12

Każdy wiersz to arcydzieło!

Sebastian | 2012-12-17

- Sonety Krymskie (15 utworów),
- Utwory z Okresu Krymskiego (7 utworów),
- Poezje Okresu Rzymsko-Drezdeńskiego (10 utworów),
- Poezje Okresu Parysko-Lozańskiego (11 utworów),
- Liryki Lozańskie (12 utworów).

Żródło: http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/

Lucy78 | 2015-06-28

coś jednak ze szkoły zostaje....
a ja mam jeszcze sentyment do wiersza "Powrót taty" ballada.
Pamiętam jak miałam naście lat i okres fascynacji wierszem mój tata powiedział mi na pamięć wiersz właśnie "Powrót taty" cały !!!
pewnie ,że nie które słowa trochę przekręcił ale on uczył się go w szkole podstawowej i pamiętam ,że takie wrażenie na mnie to zrobiło.
Próbowałam się nauczyć nic z tego do dzisiaj tylko skrawki pamiętam
alle bardzo go lubię

Renata | 2014-06-21

Przeczytane po części. Do dziś wracam.

Kasia Bączkowska | 2016-11-29
Przeczytana: 2006 rok