Egzorcyzmy Anneliese Michel

83-89862-39-5
fakt, egzorcyzmy, religia, nawiedzenie
literatura faktu
Nagore

Książka "Egzorcyzmy Anneliese Michel", autorstwa Felitas Goodmann, amerykańskiej profesor antropologii kultury, w sposób przystępny i barwny opowiada pasjonującą historię dziewczyny o imieniu Anneliese, która padła ofiarą przestarzałych intelektualnych przesądów. Istotną tezą tej książki jest to, że Anneliesie padła ofiarą pseudonauki, a nie rzekomo przestarzałej chrześcijańskiej teologii, jak to obwieściły media na całym świecie, czego echa mamy także w nowym, kultowym filmie "Egzorcyzmy Emily Rose"(reż. Scott Derrickson, 2005), opartego właśnie na tej autentycznej historii..

Betoniarka | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historią Annelise Michel zainteresowałam się dawno temu, kiedy przypadkiem natknęłam się na obszerny film dokumentalny na jej temat. Później wysłuchałam taśm nagranych podczas egzorcyzmów (z napisami, bo mój niemiecki za dobry nie jest). Jeszcze później widziałam hollywoodzki horrorek "Egzorcyzmy Emily Rose" luźno oparty na tej historii, ale absolutnie nie wiedziałam, co o tym wszystkim myśleć, bo jako osoba niewierząca zazwyczaj sceptycznie podchodzę do zjawiska opętania, jednak taśmy z egzorcyzmów Annelise były dla mnie wstrząsające i tym sceptycyzmem mocno zachwiały. Kiedy więc trafiłam na książkę napisaną przez panią antropolog liczyłam trochę na to, że dzięki niej jakoś sobie ułożę to wszystko, co już o Annelise wiem i wyrobię sobie konkretną opinię na jej temat.

Tak się niestety nie stało. Na starcie książka mocno mnie zirytowała, bo rozpoczęła się boleśnie nudnym kazaniem (tzw. wstępem), gdzie było wszystko, łącznie z cytowaniem wywiadu z Lucyferem. Zignorowałabym to, gdyby...

renavera | 2016-10-17

Na początku lektura była dynamiczna, ku końcowi stała się nieco rozwlekła wskutek włączenia w tok opowieści opracowań naukowych i ich analiz. Autorka stawia ciekawą tezę, w oparciu o swoje doświadczenie badawcze w zakresie kultur i antropologii religii, że w tym wypadku było to prawdziwe opętanie, a tymi, którzy zawinili rzeczywiście, byli przedstawiciele świata nauki - medycyny. Na pewno lektura jest ciekawa i warta przeczytania. Prawdopodobnie jednak wielu czytelnikom trudno będzie zająć obiektywne wobec niej stanowisko, bez opowiadania się po jednej bądź drugiej stronie sporu.

Katebook | 2016-01-04

Te dziesięć gwiazdek to dla Annelise, nie dla książki. Czytałam ją kilka razy, chyba tylko po to by przekonać się o tym jak bardzo się z tym wszystkim nie zgadzam. Po pierwsze, to co jej się przydarzyło nie może być przedmiotem analizy teologicznej. Bo teologia zakłada, że Jezus był w piekle i wszystkich z niego wybawił....Teologia odrzuca psychikę jako taką i podchodzi do niej poprzez transcendencję, tj przez zupełne pominięcie tematu. Jung się o tym boleśnie przekonał gdy odkrył, że psychika to nie tylko niebko i aniołki dla dzieci. A więc został nazwany heretykiem. Jakie to wygodne.
Psyche to podziemia, a duch człowieczy to zupełne przeciwieństwo. Psychika jest chtoniczna, stany psychiczne to stany pogańskie, mityczne, a więc heretyckie. Kościół odrzuca więc psychikę jako taką, bo gdyby tak nie było, musiałby się pokłonić przed potęgą greckich bogów. Greccy bogowie zostali zaanektowani przez psychiatrię, która zrobiła z nich tzw. odstępstwo od normy, a więc patologię. Patologia...

Anna | 2015-08-25
Przeczytana: 2013 rok

Na mnie jako osobie o raczej agnostycznym podejściu do zagadnień wiary i religii, książka wywarła ogromne wrażenie, tym bardziej, iż przeczytałam ją po obejrzeniu filmu dokumentalnego o przypadku opętania Anneliese. Wystąpili w nim również jej rodzice jako naoczni świadkowie. Sama nie wiem co o tym myśleć, słuchałam również tych taśm z nagranymi głosami - przerażające. Dziwna sprawa, wręcz niewiarygodna, a jednak...
Sama książka trochę chaotyczna, miejscami rozwlekła, odbiegająca od sedna sprawy. Autorka jest przede wszystkim naukowcem, a nie powieściopisarką, zresztą książka nie jest powieścią, tylko bardziej relacją ze zdarzeń i może stąd niezbyt składna narracja.
Pozycja godna uwagi zarówno dla wierzących jak i niewierzących. Moim zdaniem nie jest dowodem na istnienie demonów, ale na pewno daje do myślenia.

mojito | 2015-01-31
Przeczytana: 2012 rok

Polecam osobą o mocnych nerwach. Temat dość mroczny, więc czyta się nieprzyjemnie. Jednak uważam, że warto przeczytać. Doskonały świadectwo dla niedowiarków i niewierzących.

Marchewka | 2015-01-07
Przeczytana: 2006 rok

Wybitna książka. Wstrząsające świadectwo na to, że diabeł jest. Czasem wydaję się, że osoba opętana jest chora psychicznie. Nic bardziej mylnego. Po przeczytaniu tej lektury moje wyobrażenie diabła jako czarną postać z rogami, kopytami, ogonem i widłami totalnie legło w gruzach. Przy tej książce moje wyobrażenie było wybitnie dziecinne.

Przemysław Zyra | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 2007 rok

Do zapoznania się z historią Anneliese Michel skłonił mnie film "Egzorcyzmy Emily Rose". Jeżeli komuś zależy na poznaniu tej historii z punktu widzenia wiary to ta książka wydaje się być ku temu idealną okazją. Podczas lektury czytelnik nie skupia się na sposobie opisania ale na samej historii, która z pewnością skłania ku refleksji.

Agata | 2014-09-02

Nie przekonałam się po przeczytaniu książki do prawdziwości opętania. Nie sposób się nie zgodzić z niektórymi opiniami, że jest to pozycja subiektywna i stronnicza, zbyt skupiająca się na religii, a za mało na nauce i medycynie.
Z pewnością do polecenia osobom głęboko wierzącym. Pozostałym - nie bardzo, chyba, że ktoś ma ochotę na lekcję katechezy. Niemniej jednak, książka absolutnie nie przekonuje do istoty opętania przez demony.

Ina | 2014-07-10
Przeczytana: 2010 rok

Trudno wyrazić mi opinię o tej książce. W mojej ocenie jest... poprawna. Jeśli autorka chciała poprzez opisaną historię uświadomić ludziom prawdziwość istnienia szatana, nie wiem, czy jej się udało. Na pewno skłania do refleksji i można z niej wynieść kilka cennych rzeczy, ale nie sądzę, by to wystarczyło do uwierzenia.

| 2014-06-22
Przeczytana: 19 września 2013

Z trudem udało mi się przebrnąć przez książkę. Myślę, że za dużo w niej jednak opisów, wciąż tych samych, mało zmieniających się... Gdyby nie to, że jest to opowieść o prawdziwych zdarzeniach i to związanych z moją religią ocena byłaby niższa. Męczące opisy to chyba mało powiedziane, nigdy mi się nie zdarza aby podczas czytania rozbolała mnie głowa, a tu jednak tak się stało... Książka to piękne świadectwo wiary w Boga, Jezu, Maryję i wiara w to że diabeł i demony istnieją, a złe uczynki potępiają duszę, oraz o tym, że nic się nie dzieje bez woli Boga, nawet rzeczy przykre (co mnie zadziwiło). Czytanie książki wciąga tak do mniej więcej 100 strony, dalej ciągnie się nie miłosiernie w nieskończoność. Jeśli miałby ktoś wybór przeczytania albo obejrzenia dokumentu o egzorcyzmach Anneliese Michel (nie za długie nie za krótkie) to polecam dokument (nie mylić z filmem Egzorcyzmy emili rose bo ten kompletnie nie oddaje sytuacji.)