Egzorcyzmy Anneliese Michel

83-89862-39-5
fakt, egzorcyzmy, religia, nawiedzenie
literatura faktu
Nagore

Książka "Egzorcyzmy Anneliese Michel", autorstwa Felitas Goodmann, amerykańskiej profesor antropologii kultury, w sposób przystępny i barwny opowiada pasjonującą historię dziewczyny o imieniu Anneliese, która padła ofiarą przestarzałych intelektualnych przesądów. Istotną tezą tej książki jest to, że Anneliesie padła ofiarą pseudonauki, a nie rzekomo przestarzałej chrześcijańskiej teologii, jak to obwieściły media na całym świecie, czego echa mamy także w nowym, kultowym filmie "Egzorcyzmy Emily Rose"(reż. Scott Derrickson, 2005), opartego właśnie na tej autentycznej historii..

Przemysław Zyra | 2014-12-05
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Do zapoznania się z historią Anneliese Michel skłonił mnie film "Egzorcyzmy Emily Rose". Jeżeli komuś zależy na poznaniu tej historii z punktu widzenia wiary to ta książka wydaje się być ku temu idealną okazją. Podczas lektury czytelnik nie skupia się na sposobie opisania ale na samej historii, która z pewnością skłania ku refleksji.

KwiatPustyni | 2010-08-30

Historia, która ukazuję??? Odwagę, wole cierpienia za grzeszników. Ciężki temat...ale prawdziwy. Diabeł istnieje, a ludzie otwierają mu drzwi mówiąc, że go nie ma

Daria | 2010-09-20
Przeczytana: lipiec 2010

Spodziewałam się naukowej, opartej wyłącznie na faktach historii opętania/choroby Anneliese Michel, tymczasem książka okazała się mało przejrzystą, literacko podrasowaną i, jak mi się zdaje, stronniczą. Brakowało mi antropologicznego spojrzenia na tę sprawę, umiejscowienia przypadku w szerszym kontekście, jak i naukowego języka.
Pani Goodman jest kiepską powieściopisarką - mogła sobie oszczędzić literackich wstawek, które miały grać na uczuciach czytelnika.

Pozycja ciekawa, aczkolwiek pozostawiająca niesmak.

Jacek Białek | 2014-02-15
Przeczytana: sierpień 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oczywiście pozostaje dużą zagadką czy egzorcyzmy przeprowadzone na tej ślicznej i młodej dziewczynie zostały przeprowadzone w zgodzie w zgodzie z nauką kościoła. Moim zdaniem księża nie byli dobrze do tego przygotowani. Co do książki. Przedstawia ona historię Anneliese Michael, młodej dziewczyny która zostaje opętana przez demony. Niestety egzorcyzmy nie przynoszą skutku, dziewczyna umiera. Księża zostają oskarżeni o spowodowanie śmierci przez praktyki religijne, a tamtejszy biskup umywa od wszystkiego ręce. Książka z pewnością bardzo dobrze przedstawia całą historię, w której oparciu został nakręcony film ,,Egzorcyzmy Emily Rose''. Polecam bardzo polski film dokumentalny ,,Egzorcyzmy Anneliese Michael'' dostępny np. na youtube. Robi wielkie wrażenie. Książka i film dla ludzi o mocnych nerwach.

Anna | 2015-08-25
Przeczytana: 2013 rok

Na mnie jako osobie o raczej agnostycznym podejściu do zagadnień wiary i religii, książka wywarła ogromne wrażenie, tym bardziej, iż przeczytałam ją po obejrzeniu filmu dokumentalnego o przypadku opętania Anneliese. Wystąpili w nim również jej rodzice jako naoczni świadkowie. Sama nie wiem co o tym myśleć, słuchałam również tych taśm z nagranymi głosami - przerażające. Dziwna sprawa, wręcz niewiarygodna, a jednak...
Sama książka trochę chaotyczna, miejscami rozwlekła, odbiegająca od sedna sprawy. Autorka jest przede wszystkim naukowcem, a nie powieściopisarką, zresztą książka nie jest powieścią, tylko bardziej relacją ze zdarzeń i może stąd niezbyt składna narracja.
Pozycja godna uwagi zarówno dla wierzących jak i niewierzących. Moim zdaniem nie jest dowodem na istnienie demonów, ale na pewno daje do myślenia.

Agata | 2014-09-02

Nie przekonałam się po przeczytaniu książki do prawdziwości opętania. Nie sposób się nie zgodzić z niektórymi opiniami, że jest to pozycja subiektywna i stronnicza, zbyt skupiająca się na religii, a za mało na nauce i medycynie.
Z pewnością do polecenia osobom głęboko wierzącym. Pozostałym - nie bardzo, chyba, że ktoś ma ochotę na lekcję katechezy. Niemniej jednak, książka absolutnie nie przekonuje do istoty opętania przez demony.

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2006 rok

Na mnie książka zrobiła piorunujące wrażenie.Co prawda autorka nie rozwiewa wszystkich moich wątpliwości ani nie odpowiada na niektóre pytania,jednak sposób,w jaki przedstawiła sprawę młodej studentki opętanej przez szatana i poddanej egzorcyzmom,porusza i skłania do refleksji.

renavera | 2016-10-17

Na początku lektura była dynamiczna, ku końcowi stała się nieco rozwlekła wskutek włączenia w tok opowieści opracowań naukowych i ich analiz. Autorka stawia ciekawą tezę, w oparciu o swoje doświadczenie badawcze w zakresie kultur i antropologii religii, że w tym wypadku było to prawdziwe opętanie, a tymi, którzy zawinili rzeczywiście, byli przedstawiciele świata nauki - medycyny. Na pewno lektura jest ciekawa i warta przeczytania. Prawdopodobnie jednak wielu czytelnikom trudno będzie zająć obiektywne wobec niej stanowisko, bez opowiadania się po jednej bądź drugiej stronie sporu.

loliek | 2013-09-06
Przeczytana: 21 grudnia 2006

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przed przeczytaniem trzeba zadać sobie pytanie, czy wierzy się w opętanie i oczyszczającą moc egzorcyzmów.

Jest to książka dokumentalna, opowiadająca prawdziwą historię o normalnej dziewczynie, która pada ofiarą, no właśnie czego? Niech każdy sam sobie odpowie, to już kwestia wiary.

Historia smutna z laickiej i religijnej perspektywy. W książce jest kilka sugestywnych fotografii i opisów wywołujących ciarki. Wszystko pokrywa się z resztą z relacjami realnych osób uczestniczących w obrzędach egzorcyzmów. Podczas lektury ma się poczucie niesprawiedliwości, bo Anneliese musi się zmagać nie tylko z domniemanym opętaniem ale także z masą lekarzy, księży i specjalistów.

Polecam, nie jest to lektura przyjemna ale refleksyjna.

armando90 | 2012-07-24

Jeśli człowiek nie wierzy w Boga, nie ma wspólnej płaszczyzny do dyskusji z kimś kto w niego wierzy.
Po lekturze nie wiem co myśleć o sprawie Anneliese. Jak można zawierzyć pisarce, jak zawierzyć księdzu, jak komukolwiek uwierzyć? Musielibyśmy spotkać dziewczynę osobiście żeby być w stanie ocenić ten przypadek. A i to pewnie tylko wprowadziłoby zamęt w naszej głowie, zrodziłoby więcej pytań niż odpowiedzi.
Trudno nawet ocenić książkę; jest subiektywna jak wszystko co zostało napisane albo powiedziane na ten temat.
Chyba przestanę czytać książki operujące pojęciami z zakresu religii.
5/10 głównie za to, że od momentu śmierci Anneliese czyta się ją z nieskrywanym znudzeniem.