Sobowtór profesora Rawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Śląskie
norcast

Inne wydania

Akcja książki dzieje się za czasów PRL-u w Katowicach. Znany wynalazca wyjeżdża z kraju pozostawiając w domu tylko syna Andrzeja wraz z robotem - androidem, który przypomina wynalazcę. Wtedy pojawiają się złodzieje, którzy korzystając z nieobecności profesora chcą wykraść plany z jego laboratorium.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sobowt%C3%B3r_profesora_Rawy

Piratka | 2015-03-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardziej udane zdały mi się "Tomki" przynajmniej wczesne, lecz Sobowtór ma to coś w sobie. Na zasadzie wolnych skojarzeń Profesor zawsze kojarzył mi się z Wujem Gromiłłą z "Wyspy Złoczyńców". Wplecione do akcji wykłady z cybernetyki (nota bene słowo to co najmniej do połowy lat 50 było w "demoludach" zakazane jako sączenie imperialistycznej propagandy) przywodzą mi zaś na myśl późniejsze "Zagadki Fromborka". Plus walka z szubrawcami (używając terminologii z Cyberiady" : łajdatorami), chytrymi acz tępawymi jednocześnie.
Szklarskiemu udała się etymologia "homeostat pochodzi od łacińskiego wyrazu “człowiek” i greckiego “czucie”, a więc oznacza: odczuwający jak człowiek" jest ona zupełnie inna (vide http://www.slownik-online.pl/kopalinski/1FDCEA9925F25EB5C12565E0006178C4.php) zatem uznaję to za dobry żart.
Zabawna mym zdaniem była też scena gdy wprowadzono Sobowtóra do budynku radia. Nim strażnicy zdołali go wylegitymować zdążył ich powalić gazem...

Gung | 2013-10-06
Przeczytana: 1977 rok

to książka która mnie wciągnęła do tego stopnia iż wagarowałem dwa dni aby ją dokończyć

Kiedy dzisiaj idziemy do kina na takie filmy jak Ex Machina i Chappi, to po ich obejrzeniu pozostaje w nas poczucie, że jesteśmy o krok od cywilizacyjnego wydarzenia jakim jest stworzenia sztucznej inteligencji, która stanie się za chwile elementarnym elementem naszej rzeczywistości. Wszystko do tego zmierza, tym bardziej, że rozwój i postęp techniki, który dokonał się w ciągu ostatnich lat sprawia, że na co dzień jesteśmy uczestnikami wielkich cudów, które nie pozostawiają wątpliwości, że czeka nas technologiczna rewolucja, a filmy typu A.I. Sztuczna inteligencja czy Krótkie spięcie, które powstawały trzydzieści lat temu należą już do prehistorii ludzkiej myśli. Do lamusa też, choć mając dla nich ogromny szacunek można by wysłać protoplastów tego skoku cywilizacyjnego, czyli znakomitych pisarzy, którzy zapłodnili swoją fantazją naszą wyobraźnię, i jako pierwsi stworzyli maszyny, które dziś stoją na granicy między fikcja a realnością. A przecież to ich nowatorskie pomysły sprawiły,...

Neb | 2013-05-04

Jedna z pierwszych quasi fantastycznonaukowych książek, jaką przeczytałem. Rozbudziła we mnie miłość do tego typu literatury. Ciężko mi podejść do niej na chłodno. Jak dla mnie kultowa pozycja.

Jędrek | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 1969

Niezapomniana powieść dzieciństwa. Łączyła dziecięcą fascynację niezwykłymi przygodami z rodzącym się u mnie zainteresowaniem techniką i powieściami science-fiction.

Ignorance | 2012-10-04
Przeczytana: 28 maja 2005

Książka dobra i zdecydowanie moja ulubiona książka tego typu napisane przez tego autora. Szybko i przyjemnie się czyta. Polecam jako książkę na nudę.

jolunia559 JOLA | 2010-07-20

Fajny ,młodzieżowy kryminałek!