VIP-room

Okładka książki VIP-room Jens Lapidus
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki VIP-room
Jens Lapidus Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Teddy i Emelie (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Teddy i Emelie (tom 1)
VIP-rummet
Marginesy
2015-10-07
2015-10-07
Paulina Jankowska
Paulina Jankowska

Z kliszą za pan brat

Historia sama w sobie dość ciekawa, mamy zwroty akcji i niejednoznaczne postaci, gdzie ofiara nie jest tak niewinna jak mogłoby się zdawać, a i po drugiej stronie nie brakuje odcieni szarości. A w toku śledztwa wychodzą na jaw kolejne skrywane tajemnice.

Natomiast dobór bohaterów jest co najmniej dziwny. Jeszcze rozumiem postać Teddyego jako gościa z doświadczeniem, ale robienie z prawniczki której jedyną kompetencją było wykręcanie kolejnych chorych limitów czasu pracy agentki działającej w terenie. No dość karkołomne i dziwne połączenie. Może same działania dwójki partnerów z konieczności nie rażą jakąś przesadną niekonsekwencją, ale nie wiem po co tak na siłę robić sobie pod górkę.

Książka do przeczytania i zapomnienia.

Teddy po ośmiu latach opuszcza więzienie, ma nadzieję, że w końcu będzie mógł zacząć normalne życie. Rzeczywistość jednak nie okazuje się tak różowa jakby chciał. Środowisko z którego się wywodzi i do którego teraz wraca nie jest przestrzenią do uczciwej pracy. Świat imigrantów zamieszkujących przedmieścia Sztokholmu wypełniony jest przemocą, wymuszeniami i różnego rodzaju nie do końca legalnymi działaniami. Nawet po ośmiu latach w celi, Teddy umie się w tym odnaleźć i ma wiele kontaktów, których jednak wolałby jednak unikać. Jednocześnie znika, prawdopodobnie zostaje porwany młody mężczyzna z jednej z najbogatszych szwedzkich rodzin. Najbliżsi nie chcą angażować policji i zlecają poszukiwania kancelarii prawniczej. Młoda prawniczka Emelie do pomocy dostaje właśnie Teddy'ego. Od pierwszych chwil nie przypadną sobie do gustu ale będą musieli współpracować aby dowiedzieć się kto stoi za porwaniem. Rzeczywistość, w którą przyjdzie im się zanurzyć jest przerażająca i sięga bardzo szeroko.

,,VIP Room" to całkiem przyzwoity kryminał. Mroczny, elektryzujący, próbujący sięgać do najmroczniejszych pokładów człowieczeństwa. Właściwie do samego końca nie wiemy jak to się skończy i co jeszcze może się wydarzyć bo bardzo sprytnie podrzucane są kolejne poszlaki, które niby uzupełniają obraz, nie dając jednak za wcześnie żadnych odpowiedzi. Świat, który wyłania się wraz z postępem akcji jest mroczny, brutalny, przepełniony przemocą i zachłannością. Trochę odstaje od niego główny bohater, który chce być czysty. Nie da się jednak raz a dobrze odciąć się od przeszłości. Ona wraca i przypomina. A dodatkowo istnieją ludzie, dla których pewne umiejętności są bezcenne.

Duet głównych bohaterów skonstruowany jest na zasadzie kontrastów. Ona ambitna, solidna prawniczka pragnąca osiągnąć sukces, on były kryminalista, nie umiejący się podporządkować. Oczywistym jest, że musi dojść między nimi do spięć i rozgałęzienia akcji bo każde na własną rękę próbuje okryć prawdę, co tylko zagęszcza obraz i nadaje mu wielu nowych, ciemniejszych odcieni.

,,Vip room" dobrze się czyta. Przykuwa uwagę, elektryzuje i trzyma w napięciu. Nie jest może czymś co zapadnie w pamięci na latach ale to zdecydowanie pewniak na urlop czy długą podróż. Polecam!

Uwielbiam skandynawską literaturę a kryminały w szczególności. Jest w niej wszystko-mrok, nieoczywistość, lekko duszny klimat wypełniony dymem i dragami. I chłód Skandynawii. Sięgnęłam po kolejne części. Oficjalnie sezon jesienny oficjalnie rozpoczęty.

Solidnie napisane, warte polecenia. Kryminał z oceną mocne 7.

Solidnie napisane, warte polecenia. Kryminał z oceną mocne 7.

Mieści się w mojej kategorii książek "do poczytania w podróży". Czyli, ani dobra, ani zła. Nie trzeba zbyt dużo myśleć, ale też nie usypia. Nie ma fajerwerków, zaskakujących pomysłów, wyjątkowych bohaterów, ale też nie jest wtórna czy nudna. Wszystko na średnim z plusem poziomie.

Książek tego autora wcześniej nie miałem przyjemności czytać i nieprzypadkowo użyłem tu słowa przyjemność , ponieważ czytanie tej książki sprawiło ,że ciężko było się oderwać od lektury.
Książka świetnie napisana , na pewno przeczytam kolejne tomy.
Historia o Serbie mieszkającym W Szwecji który dopiero co wyszedł z więzienia po ośmioletniej odsiadce i robi co może żeby tam nie wrócić.
Podejmuje się nawet współpracy z kancelarią prawną prowadzącą zagmatwaną sprawę porwania młodego człowieka z "wyższych sfer".
Polecam przeczytanie tej książki.

Książka świetnie napisana , na pewno przeczytam kolejne tomy.

Słabe to było

Słabe to było

100 stron bełkotu. Porwano 28 letniego gościa. Zarzadano by przelał 16 milionów. Rodzice zorientowali die po tygodniu, że syn zniknął. No to możecie zacząć czytać od strony 101.
Nie do pojęcia jakim cudem ta nudna książka ma tak horrendalnie wskie oceny????

Nie do pojęcia jakim cudem ta nudna książka ma tak horrendalnie wskie oceny????

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego, książka się wlecze, historie się zazębiają, ale nie bardzo widzę w tym sens. Czyta się ciężko i wolno, ale może to przez te skandynawskie realia. Zobaczymy, jak kolejna część wypadnie.

Dawno nie czytałam tak dobrej sensacji. Tajemnicze porwanie, świetnie prowadzone dochodzenie przez dwójkę "cywilów". Polecam.

• Ebooki
  • 2016