VIP-room

Okładka książki VIP-room Jens Lapidus Patronat LC
Okładka książki VIP-room
Jens Lapidus Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Teddy i Emelie (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Link do recenzji

28 1 62

Słabe to było

Słabe to było

Uwielbiam skandynawską literaturę a kryminały w szczególności. Jest w niej wszystko-mrok, nieoczywistość, lekko duszny klimat wypełniony dymem i dragami. I chłód Skandynawii. Sięgnęłam po kolejne części. Oficjalnie sezon jesienny oficjalnie rozpoczęty.

Solidnie napisane, warte polecenia. Kryminał z oceną mocne 7.

Solidnie napisane, warte polecenia. Kryminał z oceną mocne 7.

Mieści się w mojej kategorii książek "do poczytania w podróży". Czyli, ani dobra, ani zła. Nie trzeba zbyt dużo myśleć, ale też nie usypia. Nie ma fajerwerków, zaskakujących pomysłów, wyjątkowych bohaterów, ale też nie jest wtórna czy nudna. Wszystko na średnim z plusem poziomie.

Książek tego autora wcześniej nie miałem przyjemności czytać i nieprzypadkowo użyłem tu słowa przyjemność , ponieważ czytanie tej książki sprawiło ,że ciężko było się oderwać od lektury.
Książka świetnie napisana , na pewno przeczytam kolejne tomy.
Historia o Serbie mieszkającym W Szwecji który dopiero co wyszedł z więzienia po ośmioletniej odsiadce i robi co może żeby tam nie wrócić.
Podejmuje się nawet współpracy z kancelarią prawną prowadzącą zagmatwaną sprawę porwania młodego człowieka z "wyższych sfer".
Polecam przeczytanie tej książki.

Książka świetnie napisana , na pewno przeczytam kolejne tomy.

Teddy, mężczyzna serbskiego pochodzenia, po wielu latach odzyskuje wolność. Na prośbę szefa kancelarii adwokackiej podejmuje się sprawy dotyczącej zaginionego biznesmena. Nie obędzie się bez pomocy młodej prawniczki, Emelie. Rozpoczyna się wówczas zawiła i niebezpieczna sprawa. Dochodzi do przesłuchania kilku mężczyzn mających niegdyś kontakt z zaginionym Philipem, lecz ci nie wyjawiają zbyt wielu informacji. Niezrażony tym Teddy próbuje szukać innych śladów, które mogłyby doprowadzić do odnalezienia Philipa. Emelie również poszukuje odpowiednich śladów. W międzyczasie dochodzi do nieporozumienia między prawniczką a byłym gangsterem... Tymczasem porywacze żądają od Philipa ogromnej sumy pieniędzy dając mu niewiele czasu na podjęcie odpowiednich działań.

Jens Lapidus jest szwedzkim pisarzem i autorem wielu powieści kryminalnych. Z wykształcenia prawnik. Zadebiutował w 2006 roku powieścią "Szybki cash". Znany jest również z innych powieści takich jak "Zimna stal", "Życie deluxe" a także "Vip room", "Sztokholm delete" i "Top Dogg".

W powieści tej mamy do czynienia ze światem przestępczym, w którym niemałą rolę odgrywają pieniądze. To one stają się przyczyną wielu kłopotów i konfliktów ( porwanie młodego biznesmena dla pieniędzy ). Nie zabraknie również w powieści wątku odnoszącego się do prostytucji i pedofilii, które stanowią nieodłączny element świata przestępczego. Sami bohaterowie uwikłani są w splot trudnych i niebezpiecznych wydarzeń.

Moją uwagę przykuła postawa Teddy'ego oraz jego zachowanie podczas prowadzenia sprawy. Więziony przez osiem lat mężczyzna nie chciał mieć więcej do czynienia ze światem kryminalnym, przez który popadł w kłopoty. Nie należał do osób zbyt rozmownych i z niechęcią współpracował z prawniczką. Jednakże potrafił dotrzymać danego słowa i nie zdradzić go.

Czytając tę powieść odniosłam wrażenie iż akcja toczy się bardzo powoli. Teddy wraz z prawniczką Emelie próbuje odnaleźć porywaczy. Poszukiwania trwają bardzo długo. Mężczyzna stara się podążać we właściwym kierunku poszukując różnych śladów, które mogłyby go doprowadzić w stronę zaginionego mężczyzny. Wydawać by się mogło, iż przez dłuższy czas nic się nie zmieni, lecz stopniowo akcja powieści coraz szybciej się rozwija. Możemy również śledzić z uwagą poczynania Philipa więzionego przez oprawców.

Sam klimat powieści wydaje się odrobinę nużący, gdyż brakuje w nim odpowiedniego napięcia i nastroju. Cała sprawa odnosząca się do zaginionego biznesmena wydaje się żmudna i zawiła a zarazem przedstawiona bardzo dokładnie.

Moim zdaniem "Vip room" jest dobrym kryminałem, choć może nie najlepszym.

Uważam, że jest to dobra pozycja głównie dla osób zainteresowanych twórczością szwedzkiego pisarza.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/vip-room

Może to nie był jakiś najlepszy kryminał i nie jest to najlepszej jakości proza. Ale historia była wciągająca, dobrze mi się to czytało. Nie wiało grozą i nie czułam dresczyku emocji, oczekiwania na najgorsze. Szkoda. Brakowało mi również psychologicznego aspektu przemiany głównego bohatera. Aż się prosi o to, by poddać go analizie. Ogólnie bohaterowie są przedstawieni zbyt płytko. Lubię głęboką refleksję nad społecznymi zachowaniami. Tutaj tego nie ma. Historia "mówi" w pewien sposób, ale czuję niedosyt. Dostrzegłam również błędy rzeczowe. Ale to już niuans. To nie jest zła książka. Mam wrażenie jednak, że nie wypieszczona.

Ciekawa książka, czekam na cd.

Ciekawa książka, czekam na cd.

Dość niezła historia z dość niezłym zakończeniem. Trochę wystaje ponad poziom skandynawskiego tsunami kryminałów ale porównania do Cyklu Millenium mocno na wyrost.