Życie deluxe

Okładka książki Życie deluxe Jens Lapidus
Okładka książki Życie deluxe
Jens Lapidus Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 3) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 3)
Mroczna Seria
Livet deluxe
W.A.B.
2013-11-06
2013-11-06
2011-01-01
Paulina Jankowska
literatura szwedzka Sztokholm

Toporna. Dla mnie strata czasu, raczej jednorazowa przygoda z autorem.

Toporna. Dla mnie strata czasu, raczej jednorazowa przygoda z autorem.

Najlepsza część, zwieńczenie świetnej trylogii. Perfekcyjnie zazębia wszystkie wątki. Polecam.

No miód. Perfekcyjnie opisane z perspektywy trzech (a momentami czterech) bohaterów, których losy w pewnym momencie się splatają. Każdy z tych wątków był równie ciekawy i wciągający. Już jestem głodny kolejnych powieści tego pana i nie rozumiem dlaczego nie jest on bardziej znany.

Na ostatnią część "trylogii Sztokholmskiej" W.A.B. kazał mi czekać długie cztery lata. Kiedy wreszcie się doczekałem, pochłonąłem ją w ciągu dwóch dni całkowicie wyjętych z życiorysu. "Życie Deluxe" dorównuje poziomem 1szej części. Każda postać, każdy wątek powodowały przyspieszone bicie serca podczas czytania. A zakończenie... lepsze być nie mogło :) Jeśli ktoś planuje sięgnąć po tą książkę polecam nie czytać opisu. Osobiście kupuję każdą książkę Lapidusa, więc opis jest mi niepotrzebny. Po skończonej lekturze zerknąłem na tył okładki i zobaczyłem, że... streszcza pierwsze 250 stron. To mogłoby zepsuć zabawę każdemu czytelnikowi spragnionemu wartkiej akcji, jaką tylko Lapidus jest w stanie zaserwować.

Naprawdę super książka. Moim zdaniem lepsza niż 2 część, która jedynie w części nawiązywała do pierwszego tomu. Tu znów spotykamy wszystkich dotychczasowych bohaterów. Ich drogi krzyżują się, zwroty akcji i sytuacji zaskakują na każdym kroku. Książka jest bardziej dynamiczna niż 1 część, która momentami strasznie dłużyła mi się przez opisy. Nie brak czarnego humoru, książka nie jest ponura, jak to zazwyczaj bywa w literaturze skandynawskiej. Czyta się ją szybko i przyjemnie, pochłonęłam ja w weekend. Mam nadzieje, ukażą się w Polsce inne książki autora, albo że autor pokusi się o kontynuację serii.

Obejrzałam również film nagrany na podstawie książki jednak jest straszną porażką. O ile jeszcze 1 seria jest ok, to 2 i 3 stanowi totalne pomieszczanie wątków, jest mega dramatyczna i dołująca. Do tego wszystko jest na "nie"- co stanowi zupełne przeciwieństwo książki, gdzie jak zwykle niektórym farciarzom się upieka.

Ostatnia część trylogii sztokholmskiej nie rozczarowała. Charakterystyczny styl i poziom poprzednich części został utrzymany. Wiele wątków zostało doprowadzonych do końca ale uważam że autor zostawił sobie możliwość pociągnięcia historii jeszcze dalej. Potencjał jest. Zwłaszcza że doszło parę nowych postaci. Tak czy owak na pewno sięgnę po inne książki Jensa Lapidusa o ile się tylko ukażą. W powodzi skandynawskich autorów zalewających rynek moim zdaniem jeden z najlepszych.

Wydawnictwo W.A.B kazało nam długo czekać na ostatnią część Czarnej Trylogii Sztokholmskiej. Na szczęście ta ukazała się w naszych księgarniach.
Sama książka jest godnym zakończeniem całej serii. Akcja dzieje się pięć lat później w stosunku do wydarzeń z „Szybkiego cashu”. Stąd też możemy się dowiedzieć o dalszych losach Jorge, Mahmuda i JW, który wychodzi z więzienia. Oprócz bohaterów z wcześniejszych dwóch części pojawiają się również nowe postaci. Jedną z głównych jest córka Radovana – Nathalie.
Fabuła wciąga od pierwszych stron , jest dużo zwrotów akcji i przede wszystkim, wszystkie wątki zostały zakończone (chociażby zemsta JW za śmierć siostry).
Jeśli komuś podobały się wcześniejsze części, to tą tym bardziej nie będzie zawiedziony.

Na półkach: , , , , , ,

Wydawnictwo W.A.B. chyba nie ma planów wydania tej książki w najbliższym czasie u nas, więc postarałem się o audiobook po szwedzku i słuchałem przez ostatni tydzień (na papierze to podobno 495 stron).
Akcja rozgrywa się pięć lat później w stosunku do "Szybkiego cashu". JW wychodzi na wolność, pojawiają się też inni bohaterowie znani z wcześniejszych części m.in. Jorge i Radovan, ale przede wszystkim na scenę wkracza córka Radovana Nathalie i to ona jest w tej powieści jedną z głównych bohaterek. Akcja wartka, jak to u Lapidusa, zakończenie sensowne. Jeśli komuś podobały się dwie wcześniejsze części, to i "Livet Deluxe" go nie zawiedzie.
Po wysłuchaniu tej części coraz bardziej podziwiam Mariusza Kalinowskiego za doskonałe tłumaczenie dwóch pierwszych książek, bo szwedzki Lapidusa jest bardzo niewdzięczny i pełno w nim raf, na których się można rozbić, a Mariusz Kalinowski minął je bez zadraśnięcia.

• Kryminał skandynawski
  • Skandynawia
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Życie deluxe