Ziarna wolności. Tom 1

Okładka książki Ziarna wolności. Tom 1 Marcin Chyczewski
Okładka książki Ziarna wolności. Tom 1
Marcin Chyczewski Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Ziarna wolności (tom 1) Seria: Z historią w tle powieść historyczna
powieść historyczna
Ziarna wolności (tom 1)
Z historią w tle
Wydawnictwo WasPos
2019-09-23
2019-09-23
pierwsza wojna światowa wielka wojna I WŚ historia polska 1914 rok ziarna wolności

Marcin Chyczewski "Ziarna wolności. Tom 1"

Akcja książki rozpoczyna się w Warszawie w roku 1913 roku. Marek Sokalski jest pomocnikiem dekarza, podczas naprawy dachu więzienia, nawiązuje kontakt z jednym z więźniów. Mężczyzna prosi go by poinformował jego córkę Martę, że żyję oraz to co się będzie z nim dalej działo.
Marek zakochuje się w Marcie. Jest gotowy zrobić dla niej wszystko. Dlatego też, gdy dowiaduje się o dacie i godzinie wywózki jej ojca, wraz z kompanami rusza by odbić go z transportu.
Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Przy próbie odbicia więźnia giną ludzie, a chłopak musi uciekać.

Jak potoczą się dalsze losy Marka i Marty?
Czy mimo odległości młodym uda się pielęgnować swoje uczucie?

Niestety Marta stanie przed bardzo trudnymi wyborami. Jaka jest cena jej decyzji? Bardzo duża - życie.

Jeśli myślicie, że jest to tylko książka o miłości i rozstaniu, to grubo się mylicie. "Pierwsze skrzypce" stanowi tutaj Wielka Wojna. Możemy spotkać na kartach książki wiele postaci historycznych .
Młodzi ludzie ruszają na wojnę. Dostają karabiny i w drogę, by walczyć o wolność.
Czy cechuje ich odwaga i patriotyzm?

Po części myślę, że tak. Ale niektórzy idą walczyć, bo chcą o czymś zapomnieć, coś komuś udowodnić. a inni z kolei, tak jak Marek chcą dotrzeć do swoich ukochanych.

Czy uda im się spotkać? Czas pokaże.
Książka z pozoru lekka i przyjemna, a tak naprawdę ukazuje okrucieństwo wojny, a walczący traktowani są jako tzw. "mięso armatnie".
Autor przedstawia nam tragizm tamtych czasów, wizualizuje bitwy, obrazuje jak wyglądało życie w poszczególnych zaborach.

Serdecznie polecam tę pełną emocji historię, która zadowoli nawet najwybredniejszego czytelnika.
Ja przeczytałam ją praktycznie w dwa wieczory, ale wierzcie mi, ciężko było się od niej oderwać. Dlatego pędzę poznać drugą część tej wyjątkowej historii.

Książkę miałam okazję przeczytać w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem @waspos

Marcin Chyczewski "Ziarna wolności. Tom 1"

Marek zakochuje się w Marcie. Jest gotowy zrobić dla...

Przenosimy się do Warszawy, a dokładnie do roku 1913 gdzie to Marek Sokalski pomocnik dekarza przy naprawie dachu więzienia spotyka człowieka, który prosi o przekazanie wiadomości swojej córce Marcie. marek po pracy udaje się pod wskazany adres i piękno dziewczyny go onieśmiela i już wie, że dla niej jest w stanie zrobić wszystko. Próbują go odbić z transportu jednak nie udaje się, przy tym giną ludzie i Marek jest zmuszony do opuszczenia Warszawy i szukania schronienia. Marta natomiast pozostaje w Warszawie i musi się zmierzyć z carską policją oraz księciem.

Czy uda im się spotkać ? Czy będą razem? po odpowiedź zapraszam do książki.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jestem pozytywnie zaskoczona. Książkę czyta się dość szybko, dużo się dzieje, nie ma czasu na nudę. Do tego bardzo fajnie wykreowani bohaterowie, walczący o swoje, z charakterem. Rozdziały w książce są dość krótkie opisywane przez bohatera lub miejsce co tylko pozwala nam poukładać sobie wszystko w logiczną całość i dopowiada to co było wcześniej. Dość szczegółowe opisane również wydarzenia historyczne co tylko potwierdza, że w czasie wojny działy się inne rzeczy, była miłość, tęsknota i zwykłe codzienne życie.

Zakończenie ciekawe i czas sięgnąć po kolejny tom.
#współpracareklamowa Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz recenzencki.

"Miłość jest pierwszą ofiarą wojny."

Ziarno jest w życiu człowieka niezwykle istotne. To z niego wzrasta zboże, aby mógł potem powstać chleb. To dzięki niemu mamy piękne rośliny, drzewa, warzywa czy owoce. Niestety z ziaren biorą się także chwasty i wszystko to, co przeszkadza innym wzrastać. Najważniejsza jest gleba - odpowiednio nawożona i nawodniona potrafi zadziałać cuda i z maleńkiego ziarenka potrafi powstać coś niezwykłego. Tak też rodzi się wolność - wystarczą niewielkie ziarna nadziei wrzucone na odpowiedni grunt, aby rosnąć w siłę i niepostrzeżenie zamienić pragnienia w czyny. Ważne, aby je pielęgnować i nie zapominać o ich istnieniu.

"Życie jest teatrem, moja droga, a my wszyscy jesteśmy aktorami. Tak jak w teatrze, więc i w życiu, są role duże i małe, są gwiazdy i są figuranci. Jedni grają główne role, inni są tłem, ale w życiu właśnie to tło tworzy spektakl, dzięki niemu istnieją gwiazdy, to ono pozwala im błyszczeć i zachwycać."

Jednymi z głównych aktorów spektaklu pod tytułem "Ziarna wolności" są Marta i Marek. To ich historia staje się tym wątkiem, które prowadzi nas poprzez trudy wojennej rzeczywistości. To Wielka Wojna stała się tutaj tłem, które pokazuje jakie niewyobrażalne zniszczenia zachodzą w życiu i duszy człowieka, kiedy przychodzi walczyć o wolność. To historia Marty i Marka uświadamia nam, z jak wielkim poświęceniem i niepewnością przyszło obcować ludziom z pozoru nieważnym, a jakże istotnym w ostatecznym rozrachunku. Wrzuceni w ziemię, która niekoniecznie chciała wydawać dobre plony, wszystkimi siłami walczyli o to, aby zapuścić korzenie i przetrwać w niesprzyjających warunkach. Rozdzieleni, samotni, pełni tęsknoty i strachu musieli wtopić się w tło spektaklu, aby przetrwać. Czy ich miłość zdołała przetrwać lata rozłąki i zmieniającą się rzeczywistość? Czy ich osobiste przeżycia pozwoliły im pozostać tymi samymi ludźmi czy jednak ich role w tej sztuce uległy diametralnym zmianom?

"Mamy wolną Polskę! [...] Marek patrzył na to wszystko ze zrozumieniem i szczęściem, ale nie dał się ponieść tłumowi. On nie chciał świętować. W duszy przeżywał raz jeszcze całe swoje życie, które było oczekiwaniem właśnie na ten dzień, teraz jednak nie przyniósł on nic, może oprócz przekonania, że jest to świetny dzień na odebranie sobie życia."

Jak wiele znaczeń może mieć wolność. To brak ograniczeń, to możność wyboru, to poczucie przynależności do ideałów, to w końcu także spokój ducha, który pozwala odetchnąć pełną piersią i zapomnieć o troskach i zmartwieniach. Dla bohaterów "Ziaren wolności" stała się ona nadrzędną wartością, popychającą ich w różnych kierunkach. Jakże trudno musiało im być, gdy w obliczu wywalczonej wolności kraju, przyszło im się zmagać z wewnętrznym uwięzieniem w bólu, rozczarowaniu i braku miłości. Czy zdołają uciec z takiego więzienia?

Opowieść Marcina Chyczewskiego to podróż poprzez różne oblicza wojny. Przemierzamy miasta, kraje, pola bitwy i dworskie pokoje, aby poznać ten trudny czas z różnych stron. Wraz z bohaterami walczymy o wolność kraju, przekonań, uczuć i prawo do szczęścia. To bardzo ciekawe pokazanie, jak ważni są nie tylko główni aktorzy, ale także ci, którym przyszło grać na pozycjach pozornie mniej ważnych. Tylko dzięki współpracy całego zespołu spektakl ma szansę odnieść sukces, tak jak działania na wielu wojennych frontach prowadzą do wygranej. Wszystkie ziarna są ważne, bo nigdy nie wiadomo, które z nich okaże się tym prowadzącym ku wolności.

Polecam

"Miłość jest pierwszą ofiarą wojny."

ZIARNA WOLNOŚCI tom 1 i 2
@marcinchyczewski
@waspos

"Być człowiekiem-kochać i nienawidzić, ratować i zabijać, tworzyć i niszczyć, być pełnym sprzeczności, po trosze Bogiem, po trosze Szatanem."

Warszawa, rok 1913. Pomocnik dekarza Marek Sokalski podczas naprawy dachu więzienia, wdaje się w rozmowę z jednym więźniem. Ten ma ogromną prośbę. Aby to Marek, zaopiekował się jego córką Martą Brońską. Młody człowiek postanawia spełnić prośbę więźnia, nie spodziewając się tego, jak jego życie się zmieni i do czego zostanie zmuszony, aby ratować własne życie. Marta również stanie przed trudnymi wyborami i jeszcze trudniejszymi decyzjami.
Na początku tej historii, pomyślałam ale to będzie przyjemna lektura. Jakież było moje zdumnienie, gdy nagle na pierwszy plan wysunęła się Wielka Wojna i jakże potężny ogrom ludzkiego okrucieństwa. Zamiast miłości, dostałam potężna dawkę nienawiści, brutalności, rasizmu.Bo jakże miłość w tak ciężkich czasach może mieć siłę przebicia? Ciężko się czytało o tym jak jeszcze prawie że dzieci dostawały broń, walcząc w imię ojczyzny i również w jej imię oddając życie.Bo to że byli patriotami z ogromną wolą walki, dało się odczuć.
Niestety całe to okrucieństwo zmieniło Marka i Martę oraz to czego byli świadkami, głęboko wpłynęło na ich psychikę.Autor wyraźnie daje nam odczuć co czuli Ci młodzi zakochani w sobie ludzie, ale również co czuli wszyscy Ci, którzy wyruszali do walki z wrogiem.
Są to dwie części z historią w tle. Autor umiejętnie wplotl postacie historyczne, wydarzenia, a nawet i narracja zostały wcześniej sprawdzone przez autora.,ktory wzorował się na mapach, zdjęciach oraz pamietnikach tamtego okresu. Fani historii znajdą tutaj opisaną śmierć Rasputina, marsz kompani narodowej i wiele więcej faktów jak i również dialogów.
Czy miłość może przetrwać kiedy na około giną ludzie?
Kiedy odbierane jest nam człowieczeństwo? I kiedy człowiek jest świadkiem, tak wielkiego okrucieństwa?

Pomimo że jest to trudny temat i znajdziecie tutaj mnóstwo opisów wydarzeń, w szczególności wojennych, to bardzo szybko przeczytałam oba tomy.
Jedyne co mogę zrobić, to zaprosić Was do czytania, bo książki napewno znajdą swoich odbiorców.

ZIARNA WOLNOŚCI tom 1 i 2
@marcinchyczewski
@waspos

Marek Sokalski - pewnego dnia podczas pracy przy naprawie dachu w wiezieniu, wdaje się w rozmowę z jednym z więźniów. Okazuje się, że mężczyzna ma w mieście jedyną córkę i prosi pomocnika dekarza o skontaktowanie się z nią i przekazanie pewnych informacji. Marek spełnia jego prośbę, a gdy poznaje Martę jego życie zyskuje nowy sens, jest w stanie zaryzykować dla niej wszystko, z tego też powodu wplątuje się w kłopoty i jest zmuszony uciekać do Krakowa. Marta zostaje na miejscu i też wpada w nie małe tarapaty, a próby pomocy sobie i bliskim jeszcze pogarszają jej sytuację. Wszytko to dzieje się na tle wojny...

Czy ta dwójka ma szansę na wspólne życie? Czy jeszcze kiedykolwiek ich drogi się skrzyżują? Co gotowi są poświęcić dla dobra ojczyzny i swoich bliskich?

Cudowna historia, dwójki ludzi osadzona w bardzo trudnych czasach. Bohaterowie spotykają na swojej drodze innych ludzi, inne równie trudne i ważne historię, wplecione w ich własną. Na początku książki miałam wrażenie że to uczucie głównych bohaterów będzie wiodło prym w tej opowieści, jednak to wojna, jej okrucieństwo i trudne wydarzenia tamtych czasów z czasem wysunęły się na prowadzenie. Jednak ja wciąż mam nadzieję na happy end, więc odrazu zabieram się za drugą część...

Zdarza wam się czytać kilka książek jednocześnie? Ja raczej jestem daleka od tego, ale czasami czytam 2 różne książki niemalże w tym samym czasie, a wybór którą teraz otworzę zależy od mojego nastroju w danej chwili.
Książkę, którą pragnę Wam dzisiaj przedstawić czytałam z zapartym tchem, skupiając się tylko i wyłącznie na niej - i to było bardzo dobre posunięcie z mojej strony. Uważam, że inaczej w kwestii tej pozycji się po prostu nie da i może to być trudne. A dlaczego? O tym powiem Wam na samym końcu recenzji xd!

Czas wojny... czas lęku, niepewności jutra i tego komu można zaufać. W takim oto tle rozgrywa się historia, którą stworzył pan Marcin Chyczewski. Marek Sokalski (pomocnik dekarza) nie spodziewa się, że ten jeden dzień odmieni jego życie. Ale widocznie tak właśnie miało być. Miał tego dnia poznać osadzonego z więzienia, którego dach naprawiał. Osadzony kieruje do bohatera pewną prośbę. Ma on udać się pod wskazany przez niego adres i przekazać jego córce co dzieje się z ojcem i jaki los jest mu w najbliższym czasie pisany. To zadanie wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe, ale sprawia, że bohater poznaje Martę, która zmienia nie tylko jego, ale też i całe jego życie. Pomiędzy nimi pojawia się uczucie, a wraz z nim wiele ryzyka, lęku i prób.

Czy miłość w czasie wojny może przetrwać?
Jak wiele trzeba będzie przy tym poświęcić?
Jak bardzo wojna zmieni bohaterów, ich podejście do życie i do siebie nawzajem?

Wracając do kwestii, o której pisałam na samym początku, czyli dlaczego należy skupić się na tej książce, nie czytając jej na zmianę z inną pozycją. Wszystko z powodu pięknego, oryginalnego języka, którym jest ona napisana. Autor przepięknie posługuje się językiem, tworzy genialne dialogi i opisy. Czyni to w sposób tak nietypowy, że aż niecodzienny zapewne dla większości czytelników. Muszę przyznać, że nie od razu się w tym sposobie odnalazłam, ale gdy już to zrobiłam to przepadłam w tym do reszty. To było coś pięknego! Dlatego też warto skupić się wyłącznie na tej książce, aby nie wypaść z rytmu i w pełni zanurzyć się w tym pięknie.

Polecam książkę wszystkim miłośnikom tego typu literatury, a także pasjonatom wojennej tematyki, w którą wplecione są uczucia.

Marek Sokalski to pomocnik dekarza, który pracuje przy naprawie dachu więzienia na Cytadeli Warszawskiej. Pewnego dnia wdaje się on w rozmowę z jednym z więźniów, po której postanawia odnaleźć jego córkę, by przekazać jej wiadomość. Ich spotkanie owocuje rodzącym się pomiędzy nimi uczuciem. Jednak błędne decyzje oraz wybuch wojny rozdzielają zakochanych. Czy będą potrafili siebie odnaleźć? Jak wojenna zawierucha wpłynie na ich wzajemną fascynację oraz na nich samych?

Fabuła rozpoczyna swój bieg w 1913 roku i prowadzi czytelnika przez cały brutalny przebieg I wojny światowej. Język autora jest prosty, a zarazem obrazowy, momentami ocierający się wręcz o poetyckość, dzięki czemu wszelkie historyczne aspekty zostały przekazane przystępną, nawet dla największego laika, metodą. Wielkie brawa należą się pisarzowi za research do tych powieści. Już na pierwszy rzut oka widać, jak wiele czasu oraz pracy poświęcił, żeby jak najwierniej oddać przedstawione wydarzenia, przybliżyć autentyczne postaci czy opisać prawdziwe miejsca. Wyszło mu to doskonale, a fikcja i realizm tworzą idealne połączenie.

Co prawda miłość i przyjaźń odgrywają tutaj istotną rolę, jednak to Wielka Wojna dzierży palmę pierwszeństwa w ważności poruszanych kwestii. Twórca z wielkim wyczuciem ukazuje nam potworność, okrucieństwo bądź tragizm tamtych czasów. Sprawnie przedstawia najważniejsze epizody, wizualizuje bitwy, pokazuje kontrast życia w poszczególnych zaborach lub różnice społeczne świetnie wtapiając je w literacką fantazję. Możemy tu odnaleźć głębokie pokłady patriotyzmu, hartu ducha, woli walki, wiary bądź nadziei nie tylko na lepsze jutro, ale także przekonanie, że wolność oraz niepodległość wkrótce nadejdą.

To poruszająca, wzbudzająca całe multum emocje opowieść, która zadowoli nie tylko miłośników wątków miłosnych. Przede wszystkim powinna usatysfakcjonować wielbicieli historii, przedstawionej w tych pozycjach w znakomity sposób. To nie jest zbiór wyłącznie suchych, nudnych faktów, to przeszłość trafiająca prosto w duszę i umysły odbiorcy. Mnie osobiście "Ziarna wolności" niezmiernie przypadły do gustu oraz podbiły moje czytelnicze serducho. Dlatego z tym większą przyjemnością patronuje tym dwóm tomom, które polecam Wam z czystym sumieniem.

Kilka słów będzie po przeczytaniu obu części...

Kilka słów będzie po przeczytaniu obu części...

Pierwszy tom, ciekawa fabuła, duża dbałość o fakty historyczne. Może momentami za długie opisy, ale czyta się dobrze.

Bardzo podobała mi się tak książka. Jest napisana pięknym, poetyckim, pełnym emocji językiem, który mocno wprowadza nas w przeżycia bohaterów i opisywane wydarzenia. Momentami opisy są nieco przydługie ale zawsze można je ominąć :) Duży plus za silny nacisk na przemyślenia bohaterów, ich rozterki, strach, nadzieje. Minusik z kolei za nieco infantylnie potraktowany wątek miłosny - nie kupuję miłości Marty i Marka. O wiele bardziej od głównych bohaterów polubiłam takie barwne postacie, jak Staś czy Estera.

• Egzemplarz recenzencki
  • Serie