Uzdrowisko

Okładka książki Uzdrowisko Konrad Chęciński
Okładka książki Uzdrowisko
Konrad Chęciński Wydawnictwo: Mova Cykl: Oficer Piotr Werner (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Oficer Piotr Werner (tom 2)
Mova
2024-04-24
2024-04-24
9788383219080

"Ona tam jest”.

„Ludzie zaczynają ginąć”.

Uzdrowisko kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem, jeziorkiem, spokojem, ale nie do końca tak wygląda kurort niedaleko wsi Dobrowola. Zmiana wizerunku tego słynnego niegdyś ośrodka następuje w 1986 roku. To właśnie wtedy, zaginęła bez śladu piętnastoletnia Justyna Dobrowolska. Została wysłana z listem do ekskluzywnej willi, w której spędzali wczasy komunistyczni oficjele. Nastolatka zniknęła, a jedyne, co po niej zostało, to zaparkowany przed willą rower i charakterystyczna torebka, którą dopiero po roku odnaleziono u miejscowego handlarza starociami.

Rok 2005, do Dobrowoli przyjeżdża oficer Piotr Werner, który planuje rozwiązać sprawę z pogróżkami, a to zaczyna łączą się ze zniknięciem Justyny sprzed 19 lat. I nagle na tarasie tej samej willi, przy której kiedyś zaginęła Justyna, zostają odkryte zwłoki innej kobiety. Czy ten zbieg okoliczności ma wspólny mianownik?

Czyta się szybko, przyjemnie, z zaangażowaniem.

Akcja dość szybko nabiera tempa. Lokalne społeczeństwo, jak to bywa w małych grupach, przygląda się prowadzonemu śledztwu, owszem rozmawiają, udzielają odpowiedzi, ale... Pytania rodzą kolejne pytania.
Retrospekcja pomaga w pewien sposób spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy, jednak tajemnice chyba zaczynają przerastać wszystkich.

Jaki detal pomoże rozwikłać zagadkę? 🤔
Sprawdźcie. Idealna lektura na majóweczkę.

"Ona tam jest”.

„Ludzie zaczynają ginąć”.

To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem i z pewnością nie ostatnie. Jego pióro zasługuje na pochwałę - mnóstwo mrocznych opisów starych budowli, które czasy świetności mają już za sobą i dialogi, które pozostawiają nutkę niepewności. „Uzdrowisko” zaczyna się z przytupem. Bardzo podobał mi się prolog, otula wszystko aurą grozy, niedopowiedzenia i tajemnicy. Autor świetnie miesza sekret sprzed lat z morderstwem z czasów współczesnych. Dwie linie czasu sprawiają, że czytelnik czyta z jeszcze większym zainteresowaniem. Małomiasteczkowa zmowa, kłamstwa, które mnożą się i troją, mnóstwo nieodgadnionych poszlak i bohaterowie, z których niemal każdy ma swoje za uszami. Nieoficjalne śledztwo, zbrodnia sprzed lat, polityczne zagrywki i klimat niczym z horroru. Ten ciekawy kryminał potrafi nieźle namieszać w głowie, a zakończenie jest raczej nie do odgadnięcia. Dobrze czyta mi się książki, w których główni bohaterowie milczą, w których szybko okazuje się, że nie istnieje jedna, lecz bardzo wiele tajemnic, uwielbiam ten klimat złowieszczych niedopowiedzeń, który ciąży nad fabułą. To wielowątkowa, szczegółowo przemyślana intryga, pozycja którą z pewnością dobrze się czyta.

Oficer prowadzi nieoficjalne śledztwo dotyczące głównie zaginięcia Justyny sprzed wielu lat. Dziewczynka miała dostarczyć jedynie list do willi i tam ślad po niej zaginął. Po kilkunastu latach wszystko zdaje się powracać, znalezione zostają bowiem kolejne zwłoki. Wszystko komplikują milczący mieszkańcy…

Dobrowola, rok 1986, życie mieszkańców wsi zakłóca tajemnicze zaginięcie piętnastoletniej Justyny. Dziewiętnaście lat później oficer Piotr Werner prowadzi śledztwo, które nawiązuje do sprawy sprzed lat. Czy odnalezienie zwłok nieznanej kobiety ma jakiś związek z zaginioną przed laty nastolatką?

Autor mistrzowsko buduje napięcie, łącząc współczesne wydarzenia z mroczną historią sprzed lat. Powieść wstrząsa od pierwszych stron, gdzie Werner wkracza w świat niejasnych pogróżek i niewyjaśnionych zdarzeń.

Autor zaskoczył mnie kolejny raz, tworząc znakomity obraz społeczności, gdzie każdy kryje coś przed światem, a najmniejszy szczegół ma znaczenie. Zagadka, którą stara się rozwikłać Werner, rozkręca się niczym skomplikowany mechanizm, w którym każda nowo odkryta informacja prowadzi do kolejnych pytań. Czy poznamy na nie odpowiedzi? Czy uda się doprowadzić śledztwo do końca?

Jest to moje kolejne spotkanie z twórczością autora i tym razem również polecam. Doskonale dopracowana fabuła, trzymająca w napięciu do samego zakończenia i cała masa niewiadomych. Jaki będzie finał? Gwarantuje Wam, że się nie zawiedziecie. Polecam! Jedynym minusem jest mnogość bohaterów i to, że momentami można się pogubić, ale fabuła wynagradza wszystko.

Autor mistrzowsko buduje napięcie, łącząc współczesne wydarzenia z mroczną...

Będzie krótko i bez ściemy. Druga część z cyklu Oficer Piotr Werner, plusem tej książki jest to, że nie trzeba znać pierwszej części ale jeśli ktoś ma ochotę może przeczytać i przekonać się o progresie pisarskim autora, który jest niemal namacalny. Książka z wątkiem tajemniczego zaginięcia w przeszłości, ciekawa, szybko się ją czyta. Mnie osobiście nie podoba się postać Nikifora Poradeckiego, niby policjant a miałam wrażenie jakby urwał się z choinki i nie wiedział co się w koło niego dzieje. Suma sumarum ta część bardziej przypadła mi do gustu.

Zabieram Was do niewielkiej wsi Dobrowola.
Historia którą po krótce Wam dzisiaj przedstawię dzieje się w dwóch strefach czasowych w 1986r. i 2005r.
Zaczynamy od roku 1986 i naszej 15letniej bohaterki Justyny, która pewnego wieczoru dostaje bardzo ciekawe zadanie do wykonania, mianowicie dostarczenie ważnego listu do pewnego pałacu.
Justyna, znika bez śladu, zostawiając tylko zaparkowany pod willą rower, a przy nim torebkę.
Od razu zaczynają się poszukiwania, z tymże pałac okazuje się pusty i zamniety na cztery spusty....
Nadchodzi rok 2005, a do Dobrowoli przybywa oficer Piotr Werner, chcący rozwikłać mroczną historię listów z pogróżkami, które w pewien sposób łączą się ze zniknięciem Justyny sprzed 19 lat.
Wnikliwe poszukiwania przynoszą pewien efekt.
W miejscu w którym zaginęła 15latka zostaje odnazieniono ciało kobiety.
Kogo znaleziono ?
Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia ?
Kto jest autorem listów?

Uzdrowisko to mroczna opowieść, w której każdy z mieszkańców wsi skrywa coś w swoim sercu - nie tylko sekrety, ale i pewien rodzaj strachu przed przeszłością.
Ściany pałacu stoją jako nieme świadectwo tragedii, która ciągle wisi w powietrzu, nie dając nikomu zapomnieć o swojej obecności.

Zabieram Was do niewielkiej wsi Dobrowola.
Justyna, znika bez śladu, zostawiając...

Konrad Chęciński dość długo kazał nam czekać na swoją kolejną książkę. No i w końcu jest! Premiera Uzdrowiska miała miejsce dokładnie wczoraj, a ja dziś przychodzę do was żeby opowiedzieć wam jak niesamowicie dobra jest to historia.
W 1986 roku w niewielkiej wsi Dobrowola zwanej też Uzdrowiskiem, dochodzi do zaginięcia 15-letniej Justyny Dobrowolskiej. Dziewczyna miała dostarczyć ważny list do ekskluzywnej willi, z której korzystali komunistyczni oficjele. Po Justynie i jej obecności pod tak zwanym pałacem został tylko jej rower oparty o ogrodzenie.
Kiedy ekipa poszukiwawcza dociera na miejsce okazuje się, że dom jest zamknięty, nikogo w nim nie ma, a jego ostatni najemca rozpłynął się jak we mgle.
Mamy rok 2005, do Dobrowoli przyjeżdża oficer Piotr Werner z zamiarem prowadzenia nieoficjalnego śledztwa w sprawie listów z pogróżkami, które nawiązują do zaginięcia sprzed 19 lat. Na tarasie tej samej willi, przy której kiedyś zaginęła Justyna, zostają odkryte zwłoki obcej kobiety. Czy ktoś będzie w stanie zidentyfikować ofiarę? Kto jest autorem listów z pogróżkami i czy 19 lat to już za długi okres na to aby poznać prawdę o zaginięciu Justyny Dobrowolskiej?

Jakże cudownie czytało mi się tę książkę!Przede wszystkim bardzo lubię, kiedy akcja rozgrywa się w różnych przedziałach czasowych. Element retrospekcji jest dla mnie ogromnym plusem w każdej powieści. Konrad Chęciński splótł te ramy czasowe tak, że fantastycznie się ze sobą zespoliły.
Uzdrowisko to historia kryminalna pełna niepokoju, od początku można zauważyć mroczną, pełną napięcia zmowę milczenia mieszkańców wsi. Po raz kolejny możemy przekonać się, że małe społeczności to idealne miejsce na skrywanie sekretów z przeszłości. Pomimo tajemniczego klimatu i okrutnej zbrodni, było mi bardzo dobrze w tej Dobrowoli.
Tajemnica zaginięcia Justyny i wszystko to co było z nim związane zdaje się być jednym z tych przypadków, gdy prawda może nigdy nie ujrzeć światła dziennego.
Na szczęście Werner nie jest sam. Towarzyszą mu bohaterowie znani z poprzedniej książki autora.Po wydarzeniach w Cmentarnej Górze powrócił Nikifor Poradecki, który wciąż odczuwa na sobie skutki poprzedniej akcji.Pojawia się również Marta, która wychowała się w Dobrowoli.
Jak na tak niewielką miejscowość jest tu zdecydowanie za dużo tajemniczych śmierci, dziwnych układów, powiązań i sekretów skrywanych całymi latami.
Mury pałacu są niemym świadkiem tragedii, która nie pozwala o sobie zapomnieć...

Zapraszam was do Dobrowoli, miejsca, w którym zło rozgościło się na dobre...
Z pewnością będzie to niesamowita podróż w przeszłość.

Świetna!

Świetna!

“Uzdrowisko” autorstwa Konrada Chęcińskiego to niepokojąca historia o tajemniczym zaginięciu nastolatki, Justyny Dobrowolskiej, w 1986 roku.

Chęciński zręcznie buduje atmosferę tajemnicy, wprowadzając nas do malowniczej wsi Dobrowola, która kiedyś była nazywana uzdrowiskiem. Wszystko zmienia się, gdy młoda mieszkanka wsi, Justyna, znika bez śladu, a jedynym dowodem jej obecności jest zaparkowany rower i charakterystyczna torebka…

Akcja powieści przenosi nas dziewiętnaście lat później po tym wydarzeniu, kiedy to oficer Pior Werner przyjeżdża do Dobrowoli, aby prowadzić nieoficjalne śledztwo. Wkrótce po jego przyjeździe na tarasie słynnej willi zostają znalezione zwłoki nieznanej kobiety.

Co łączy Justynę Dobrowolską z nieznaną kobietą? Czy oficer Werner rozwiąże zagadkę sprzed lat?

Autor zręcznie splata te dwa wątki, przeszły z teraźniejszym, tworząc historię, która jest spójna, fascynująca, jak i niepokojąca. Zmowa milczenia mieszkańców wsi i utrzymywanie, że nikt nic nie wie ani nie pamięta, daje powieści klimat tajemniczości oraz pokazuje jak hermetyczna może być społeczność wiejska.

„Uzdrowisko” to wciągający i mroczny kryminał z mnóstwem wspaniałych bohaterów i sekretów. Bawiłam się na nim wyśmienicie i chętnie obejrzałabym na jego podstawie miniserial 🔥. Czytajcie i odkryjcie tajemnice, które kryją się na fasadą niegdyś rajskiej willi.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwomova (współpraca reklamowa) 🩷.

Ach, jak mi było dobrze w tej Dobrowoli, bo właśnie tam zabrał mnie Chęciński. Kryminał z tajemnicą utkaną grubymi nićmi to coś co uwielbiam.
Tajemnica zaginionej Justyny Dobrowolskiej po ponad 30 latach powraca, gdy w miejscu jej zniknięcia zostaje odnalezione ciało tajemniczej kobiety. Piotr Werner postanawia rozszyfrować sprawę. Ale mieszkańcy wsi milczą, nikt nic nie wie ani nie pamięta, kryją siebie wzajemnie ukrywając przy tym i swoje tajemnice.
Tu się tyle działo! 🔥
To była tak idealnie skrojona tajemnica. Wątki świetnie się przenikały i nie pozwalały z żadnym rozdziałem zwolnić czy zacząć się nudzić.
A jak już miałabym się czegoś przyczepić to chyba tylko tego, że była tu ogromna ilość bohaterów, którzy raz byli nazywani z imienia, a później z nazwiska i czasami się gubiłam o kogo chodzi.
Spędziłam fantastycznie czas z tą książką🔥
I gorąco Wam ją polecam🖤🔥

Tak bardzo czekałam na "Uzdrowisko", bo debiut autora "Zło w Cmentarnej Górze" pochłonęło mnie bez reszty i miało to coś. Niestety nie zaskoczyło. Początek bardzo dobry, potem jakoś tak wiało nudą, dużo tropów, trochę niepotrzebnych opisów nic nie wnoszących do fabuły. Nie wiem czy to wina tego, że słuchałam audiobooka czy braku logicznego ciągu wydarzeń, ale jakoś zaczęłam się gubić. Pod koniec akcja nabrała tempa, rumieńców i wiele tajemnic zaczęło się rozwiązywać. Szkoda, że cała książka nie była taka jak końcówka. Zabrakło wyrazistego bohatera, emocji, tajemnicy i mroku starej willi. Wielka szkoda.

• Chcę mieć
  • Chętnie odkupie