Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant

2024-03-18
2024-03-18
36 min.
Marta Bręgiel-Pant

"Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant" to niezwykła opowieść o odwadze, empatii i determinacji, która zachwyci czytelników w każdym wieku. Główna bohaterka, Bożena Bażant, to ptaszek o wielkim sercu, który codziennie musi stawić czoła niebezpieczeństwu na ulicy Pod Starym Dębem, gdzie jej oraz jej przyjaciołom zagrażają pędzące samochody.

Historia Bożeny to opowieść o determinacji i aktywnym działaniu w obliczu problemów. Kiedy Bożena widzi, jak jedna osoba w jaskrawożółtym mundurze pomaga dzieciom bezpiecznie przechodzić przez drogę, postanawia sama podjąć działanie. Wykorzystując inspiracje, projektuje własny strój oraz znak ostrzegawczy, aby pomóc swoim leśnym przyjaciołom bezpiecznie dotrzeć na drugą stronę ulicy.

Książka zachwyca pięknymi ilustracjami autorstwa Briony May Smith, która w mistrzowski sposób oddaje urok angielskiej wsi oraz atmosferę lasu. Historia Bożeny Bażant inspiruje dzieci do refleksji nad bezpieczeństwem na drodze oraz uczy, że nawet najmniejsze stworzenia mogą dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko będą mieć odwagę i determinację.

Ta poruszająca książka skłania do refleksji nad relacją człowieka ze środowiskiem naturalnym oraz sposobami, w jaki każdy z nas może wprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu. "Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant" to lektura, która z pewnością zostanie zapamiętana i pokochana przez dzieci i dorosłych, inspirując do działania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony przyrody.

Historia Bożeny to opowieść o...

To opowieść o dzielnym ptaszku, który mieszka w lesie w pobliżu wioski Góra. Gdy Bożena Bażant próbuje przejść przez ulicę Pod Starym Dębem, grozi jej potrącenie przez pędzące samochody. To samo groziło innym zwierzętom przechodzącym przez ulicę przecinającą las. Większość straciła kogoś bliskiego właśnie w tak niebezpiecznych okolicznościach. Bożena ma już tego dość. Pewnego dnia chce powiedzieć mieszkańcom wioski, co o tym myśli. Wtedy spotyka wysoką kobietę w jaskrawożółtym mundurze, która stoi na środku drogi. Bożena nigdy wcześniej nie widziała, żeby ktoś zatrzymywał tak samochody. Wtedy wpada na pomysł, aby zrobić swój własny strój i znak ostrzegawczy. Jeśli chcecie wiedzieć, czy uda jej się pomóc przyjaciołom przechodzić bezpiecznie przez ulicę, sięgnijcie po tę książkę. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/04/praktyczny-prezent-dla-bozeny-bazant.html

W lesie, położonym blisko urokliwej, angielskiej wsi mieszkała bażancica Bożena. Codziennie z ochotą dziobała słodkie jeżyny, ale żeby się do nich dostać, musiała pokonać ulicę Pod Starym Dębem. Nic trudnego, powiecie. Przecież to mała, wiejska droga. Musicie jednak wiedzieć, że mimo idyllicznego otoczenia, przejście na drugą stronę było bardzo niebezpieczne. Niemal codziennie nadjeżdżał znienacka samochód i tylko o włos mijał przerażonego ptaka. W końcu Bożena postanowiła poprosić o pomoc wójta. Przecież bezpieczeństwo jej i innych zwierząt było bardzo ważne! Niestety, jej list pozostał bez odpowiedzi. Czy to zakończyło sprawę? Bynajmniej!

Zaradna bażancica wzięła sprawy w swoje skrzydła! Widząc przed szkołą ludzkie dzieci, przeprowadzane przez pasy przez osobę z lizakiem i w żółtej kamizelce, już wiedziała, co zrobi. Przygotowała sobie żółty mundur i lizak, poinformowała zwierzęta o wyznaczonym przejściu i sama zadbała o bezpieczeństwo mieszkańców lasu. Nie minęło dużo czasu, a odważny ptak trafił do nie tylko do gazet, ale i do telewizyjnych wiadomości. Ku niezadowoleniu trochę zazdrosnego wójta, który nawet nie przypuszczał, że za chwilę to on będzie potrzebował pomocy bażancicy…

Ta ujmująca opowieść pokazuje dzieciom, że można i warto zmieniać źle funkcjonujące rzeczy w swoim otoczeniu. Że warto probować i nigdy się nie poddawać. Przy okazji, zwraca też uwagę na niebezpieczeństwo, jakim są dla zwierząt auta.

Jak każda książka tej autorki, również ta, jest wspaniale zilustrowana. Jestem zachwycona ciepłem, grą światła i pięknie oddanym klimatem angielskiej wsi z urokliwymi kamiennymi domami i krętymi uliczkami.

Gorąco polecam Wam tę pozycję! Jest niesamowita!

„Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant” to opowieść o odwadze, empatii, zmianach i działaniu. I o tym, że wielkie pomysły rodzą się też w małych ciałach. Nawet w takich, które mają skrzydła (bo pomysły przecież uskrzydlają) i są bażantami. Tak jak Bożena, bażancica z pewnego lasu, która dzięki swojej czujności i uważności uratowała wiele żyć przed rozjechaniem na placek. Jak to w ogóle możliwe? Już opowiadam.

Na pewno nieraz widziałaś jezdnię przecinającą las. Pewnie nawet taką jechałaś. Może nawet kiedyś dostrzegłaś zwierzę, które próbowało nią przejść. Trochę niebezpieczne, prawda? Przemykające przed kołami samochodu myszki, zające lub wiewiórki mocno ryzykują. Wie o tym Bożena Bażant, mieszkanka lasu nieopodal wioski Góra, która sama wielokrotnie umykała przed nadjeżdżającymi autami. Coś trzeba z tym zrobić. Może list do wójta pomoże. A jeśli nie, to trzeba wziąć sprawy we własne skrzydła i zapewnić leśnym zwierzętom bezpieczne przejście. I tak pewnego dnia Bożena zauważa grupkę dzieci, którą przeprowadza przez jezdnię pani w jaskrawożółtym stroju. W ten sposób w bażanciej głowie rodzi się wspaniały pomysł!

„Praktyczny prezent Bożeny Bażant” to kolejna już książka Briony May Smith, autorki, która swoje historie często skupia wokół tematu odwagi i wiary we własne możliwości. Nie inaczej jest w książce o Bożenie. Dostajemy w niej refleksję (a raczej sami do niej dochodzimy) o tym, że warto być bacznym obserwatorem swojego otoczenia. Podejmować próby zmiany tego, co funkcjonuje źle. Wprowadzać w czyny pomysły, które innym wydają się absurdalne. I brać przykładach z tych, którzy dzielną postawą inspirują i działają dla innych.

Ten wartościowy przekaz uzupełniają zachwycające ilustracje autorki. Oddają klimat urokliwych angielskich wiosek z ich kamiennymi domkami i drogami przecinającymi lasy i pola. Spójrz tylko na padające na ilustracjach światło, na rzucane przez nie cienie. Światła reflektorów nadjeżdżającego auta niemal rażą w oczy, a gdy mija trawy, to prawie widzisz, jak się kołyszą.

„Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant” to mądry przekaz, piękne ilustracje i niecodzienna historia. Daj tę książkę dziecku i patrz, jak wyrastają mu skrzydła!

Poznajcie historię bażancicy o imieniu Bożena. Mieszkała ona w lesie, w pobliżu miejscowości Góra. Problemem jej i wielu innych mieszkańców tej okolicy było przechodzenie przez jezdnię. W trakcie tej niebezpiecznej przeprawy zginęło wiele zwierząt.

Pewnego dnia Bożenka wybrała się do miasta i drepcząc ulicą zauważyła jak pani w żółtym stroju pomaga dzieciom przechodzić przez ulicę. Postanowiła wykorzystać ten pomysł.

Wkrótce o bażancicy pomagającej w przechodzeniu przez jezdnię leśnym zwierzetom mówiło całe miasto. Ludzie zaczęli gratulować tego pomysłu wójtowi Góry ale on nie miał pojęcia o co chodzi i nie bardzo się tym przejmował. Kiermasz ciast miał dla niego większe znaczenie. Wszystko to jednak do czasu.

Dlaczego wójt jednak docenił wysiłek Bożeny i jak ją nagrodził?

"Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant" to świetna książka, która zwraca uwagę dzieci na kwestię bezpiecznego poruszania się po drodze ale także na problem przemieszaczania się przez ulice zwierząt leśnych. Może skłonić do cennych refleksji i szukania informacji o tym jak chronić zwierzęta i ułatwiać im migrację przez autostrady, itp.

Czytając tę książkę na pewno zwrócicie uwagę na ilustracje, które są wprost niesamowite. Miłośnicy książek dla dzieci na pewno rozpoznają w nich wprawną kreskę Briony May Smith. Może kojarzycie ją z książek "Syreni księżyc " lub " Jednorożec Malgosi". Poznajecie?

• Dla dzieci
  • Konkursy