Zagadka opuszczonej wsi

Okładka książki Zagadka opuszczonej wsi Anna Włodarkiewicz
Okładka książki Zagadka opuszczonej wsi
Anna Włodarkiewicz Wydawnictwo: Świetlik Cykl: Gaja z Gajówki (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gaja z Gajówki (tom 2)
Świetlik
2024-03-27
2024-03-27

Sielskość, bliskość natury, życie w zgodzie z nią i samym sobą. Oto rzeczywistość rezolutnej Gai, która wraz z rodzicami i psem mieszka w leśniczówce i każdego dnia bawi się w detektywa. Lecz niech Was nie zwiedzie tytuł, bo drugi tom Gai z Gajówki nie jest typową książką detektywistyczną, ale przede wszystkim wybrzmiewa z niej miłość do natury i opowieść o przyrodzie widzianej bystrymi dziecięcymi oczami.

W "Zagadce opuszczonej wsi" Gaja nie tylko podąża tropem resztek zabudowań, skrawków zachowanych wspomnień i lokalnych legend (a może głównie legend 😉),ale także śladem budzącej się wiosną do życia i rozkwitającej latem przyrody. Jej dziecięca ciekawość, radość z rzeczy prostych i zachwyt nad zwyczajnością sprawiają, że tę niecodzienną opowieść o życiu w lesie chłonie się niczym gąbka. Anna Włodarkiewicz ze zwyczajności wyczarowała niezwyczajną serię pokrzepiająca entuzjazmem, otulającą spokojem i kuszącą autentycznością. Nie kreuje świata idealnego, ani doskonałych bohaterów. Pokazuje życie takim jakim jest, z konfliktami, smutkami i fochami. Udowadnia, że aby skraść czytelnicze serca nie trzeba tworzyć fantastycznych światów i wypełniać je po brzegi magią czy zbrodnią. Wystarczy zaoferować coś bliskiego. Lecz stworzyć przy tym klimat spokojnych chwil wolności, niezależności i bycia tu i teraz. Klimat, którego na co dzień często nam brakuje w pogoni za życiem.

Uchylenie okładki "Zagadki..." jest jak wakacyjny wyjazd do leśnego raju. Jeżeli nie możecie wyrwać się na wiosenną wędrówkę po leśnych ścieżkach, to sięgnijcie po tę książkę jako doskonały substytut. A jeżeli możecie to... też po nią sięgnijcie 🙂 Warto!

Ps. Ilustracje Kasi Piątek stylizowane na wykonane ręką Gai podkręcają wyjątkowy klimat książki.

To 2 tom w serii. To książka, w której znajdziemy wciągające, pouczające historie, które wprowadzą Okruszka w świat wzbogacający wyobraźnię.
To bogato ilustrowana książka odpowiednia dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Każdy rozdział zawarty w czytance to odrębna historia uroczej bohaterki. Dziewczynka przeżywa wiele przygód pełnych wrażeń. Przygody te są dla niej bardzo ekscytujące.
Gaja to siedmioletnia dziewczynka, która wraz z rodzicami mieszka w leśniczówce, w samym sercu lasu. Gaja nie chodzi do szkoły. Uczy się w domu, a rodzice są jej nauczycielami. Główna bohaterka poznaje las i mieszkające w nim zwierzęta od kuchni. Lekcje wymyślane przez rodziców są najlepsze na świecie. W tej części wraz z kolegą Gaja postanawia rozwiązać zagadkę opuszczonej wsi.
To książka doskonała dla małych miłośników nietuzinkowych historii. Będzie idealna do czytania o każdej porze. Dzięki tej kolorowo ilustrowanej lekturze przeniesiemy się do cudownego świata bajek edukacyjnych, sprawiających, że czytanie stanie się wspaniałą, a zarazem fascynującą i niezapomnianą przygodą. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom.
Zdjęcia środka na blogu Biblioteczka Okruszka.

Po raz kolejny spotykamy Gaję, dziewczynkę, która razem z rodzicami zamieszkała w Gajówce - małym domku pośród drzew i zwierząt. Obcowanie z przyrodą, nauczanie domowe jest fajne, ale Gaja czasami chciałaby pobawić się z innymi dziećmi. Dziewczynka jest doskonałą obserwatorką, a las jest wprost stworzony do tego, by zagłębić się w nim i poznać nieco bliżej.

Gaja i Ignacy staną także przed ważnym zadaniem. By rozwiązać zagadkę opuszczonej wsi muszą zmienić się w detektywów i archeologów. Pora rozpocząć śledztwo.

O życiu w leśniczówce opowiada nam sama dziewczynka. Mamy okazję bliżej poznać, nie tylko ich domek, okolicę, ale i metody nauczania domowego. Pomysłowość i kreatywność tej rodziny jest niesamowita.

Bardzo podoba mi się forma książki. Mamy tutaj nie tylko fantastyczną opowieść, ale i wplecione ilustracje i nazwy rośli, zwierząt. Są także tematy lekcji i strony z gazetki. Wszystko to sprawia, że czytanie jest ciekawsze i zachęca wręcz do leśnych wędrówek.

Gaja i Ignacy...

to kontynuacja poprzedniego tomu, w którym dziewczynka wraz ze swoim przyjacielem będą drążyć temat odnalezionych ruin starego domu i cmentarza. W tej części Gaja natknie się na list sprzed wielu lat ukryty w zakamarkach jej szafy, który będzie powiązany z tym tajemniczym miejscem. Gaja ma nadzieję, że kryje się tam jakąś tajemniczą historia. Czy tak jest naprawdę? Musicie sięgnąć żeby się przekonać.

Ta część jest również nafaszerowana wiedzą przyrodniczą tym razem związaną z budzeniem się natury do życia wiosenną porą.

Poza tym Gaja będzie się zmagała z problemami zwykłej dziewczynki, będzie zdawać egzaminy, radzić sobie z emocjami, złością na przyjaciele i wiele innych.

Całość jest napisana lekko i przyjemnie, ilustracje są tak samo zachwycają jak w poprzedniej część, a krótkie rozdziały sprzyjają czytaniu przez kilka dni do snu.

Nie wiem kto bardziej czekał na dalsze losy Gai – ja czy moje dzieci? Zakochałam się w tej „chatce w sercu lasu” (to też tytuł pierwszego tomu klik),w rodzinie Wicherków i ich cudnym współistnieniu ze światem przyrody.

Anna Włodarkiewicz stworzyła postaci, do których się mocno przywiązujemy. Miewają drobne wady czy słabości, co tylko dodaje im autentyczności i wzmacnia więź z czytelnikiem. Uwielbiamy spędzać czas w Gajówce, bo jesteśmy przekonani, że będzie tu ciekawie. A na koniec wyczerpujących przygód czeka nas otulające ciepło rodzinnego ogniska Wicherków.

„Zagadka opuszczonej wsi” kontynuuje dobre tradycje pierwszego tomu. Znajdziemy tu interesujące historie, opowieści z dreszczykiem, zabawne anegdotki, porady i ciekawe sztuczki, związane nie tylko z ekologią czy szeroko pojętą przyrodą, choć ten temat tu dominuje!

Gaja opowiada co słychać w Gajówce w nowym roku. Podobno zimą dzieci nudzą się najbardziej. No i tu dziewczynka znów jest wbrew schematom, bo u niej nawet w styczniu dzieje się sporo! Rodzina Wicherków potrafi sobie znaleźć zajęcie naprawdę zawsze i wszędzie. Ale, ale – najważniejsze święto roku odbędzie się 29 lutego – w ten nietypowy dzień urodziny świętuje nasza ulubiona bohaterka!

Osią główną tomu staje się tytułowa zagadka. Będziemy więc, razem z Gają, tropić sekret dawnej wsi Kawki! Pakujemy „ekwipunek detektywa” i w drogę! Będzie ciekawie!

Uwielbiam całą familię Wicherków i ich przyjaciół. Tu każdy wnosi wiele dobrego! A i jak pięknie i delikatnie przemycają ultraważne treści! Bo to choćby takie hasła: „szkoda czasu na złość, kiedy wokół tyle się dzieje” – mobilizuje mama, a tata dodaje: „trzeba sobie pozwolić na to, że czasem coś się nie uda”.

„Zagadka opuszczonej wsi”, podobnie jak pierwsza część, to kopalnia wiedzy! Miłośnicy ciekawostek będą wniebowzięci! Włodarkiewicz dba o każdego czytelnika – i tego najmłodszego, który dopiero rozpoczyna eksplorację świata, ale też i o tego, który już co nieco wie o swoim otoczeniu.

Dzieciaki (i dorośli też!) dowiedzą się z tej książki naprawdę sporo! Począwszy od tego, jak rozpoznawać nadchodzące pory roku, czym są kąpiele leśne, jak czytać wróżby bociana, aż po tajniki upraw czy inne sekrety lasu.

Gaja w naturalny sposób opowiada o zwyczajach zwierząt, np. o mrówkach, żabach czy żurawiach, o darach natury, np. wodzie z brzozy, o odnowieniu lasu itd. „Zagadka…” to także wspaniała lekcja cierpliwości, empatii, życzliwości oraz tolerancji. Bo pośród wszystkich opowieści nie brakuje też tej o człowieku i jego różnorodnych relacjach.

Oczywiście, w tej części także znajdą się nowe numery „Głosu lasu” – mojej ulubionej gazetki, quizy, przepisy, „porady leśnej zielarki” i o wiele więcej!

Jestem zauroczona wydaniem cyklu. Kasia Piątek jest niesamowita! Widać, że obie z autorką nadają na tych samych falach i świetnie się rozumieją, czego efektem jest wspaniała publikacja! Muszę przyznać, że „Gaja z Gajówki” to jedna z naszych ukochanych serii książkowych!

Gaja miała fantastyczną możliwość namacalnego obcowania z przyrodą, ponieważ mieszkała w chatce w sercu lasu. Jej tata był leśniczym, a mama zielarką, żartobliwie nazywana przez córkę leśną wiedźmą. Rodzina świadomie przeniosła się z gwarnego miasta do gajówki, tam też Gaja uczy się w systemie edukacji domowej.

Codzienne życie w lesie pozwala dziewczynce rozwijać zdolności obserwacji, zaszczepia w jej sercu szacunek do przyrody i daje możliwość korzystania z dobrodziejstw natury.

Pewnego dnia Gaja odkrywa w pokoju tajemniczy list z 1939 roku. Okazuje się, że ma on związek ze wsią Kawki - opustoszałą miejscowością. W bohaterce budzi się gen detektywa. Dziewczynka z pomocą kolegi, rodziców, a nawet archeologów pragnie rozwiązać zagadkę opuszczonej wsi. Co skrywa tajemnica dotycząca Wandy? Jakie skarby znajdują się w beczkach i skrzyniach? I co wspólnego mają z tym skrzaty?

Gaja oprócz tego, że bierze udział w rozwikłaniu zagadki opowiada o swoich leśnych przygodach. W tym tomie dziewczynka świętuje ósme urodziny, obchodzi Wielkanoc z niewierzącymi rodzicami i wierzącą babcią, rozpoczyna naukę malowania akwarelami, obchodzi Dzień Ziemi ze swoją klasą, która odwiedza ją w Gajówce, zdaje egzaminy, buduje domki dla owadów i wysiewa kwietne łąki. Chociaż uwielbia wszystkie leśne zajęcia dziewczynka przeżywa też różne rozterki i miewa wszelakie wątpliwości.

Książka przepełniona jest przyrodniczą wiedzą oraz ciekawostkami i stanowi znakomitą formę edukacyjną. Znajdziecie w niej również gotowe przepisy, np na bananowe placuszki, czy lemoniadę z miodem. Główna bohaterka zachęca czytelnika do wniknięcia do jej świata, pokazuje jego plusy i minusy, ukazuje swoja wrażliwość, ciekawość świata i dobry humor.

Czytając tę książkę zapragnięcie spędzić czas na łonie natury 🌿

Codzienne życie w lesie pozwala dziewczynce rozwijać...

Gaja to jedna z tych książek, której kontynuacja bardzo mnie ucieszyła, bo po pierwszej części czułam niedosyt. Czuć tutaj nieco klimat dzieci z Bullerbyn co jak dla mnie jest ogromnym plusem. Możemy też sporo się nauczyć dzięki przygodom dziewczynki, a to zdecydowanie plus.

Gaja mieszka w środku lasu wraz ze swoimi rodzicami. Jej tata jest leśniczym, a dziewczynka z powodu odległości od szkoły jest na edukacji domowej i moim zdaniem przedstawia taki styl nauki w bardzo fajny sposób. Dziecko uczy się w sposób, który zacheca do poszerzania wiedzy, dzieli się też z czytelnikiem tym czego ostatnio się nauczyła. Mamy nawet szansę rozwiązać test przygotowany przez jej tatę i jeśli byliśmy uważnymi czytelnikami powinniśmy dać sobie z nim radę.

W tej części przyjrzymy się bliżej znajomości dziewczynki z jej nowym kolegą. Dzieci będą wspólnie odkrywać tajemnice starej, nieistniejącej już wsi. Przełomem w śledztwie okazuje się być odnalezienie starego, przedwojennego listu, który Gaja odkryła w swojej szafie robiąc porządki.

Oprócz tego pojawi się wiele innych tematów, takich jak urodziny naszej bohaterki, obchodzenie Wielkanocy (poruszony zostanie temat świętowania mimo bycia niewierzącym),nie zabraknie nawet kłótni rodziców czy nowej miłości babci.

Gaja to zwykła kilkulatka, która zwyczajnie da się lubić i która wpuszcza nas do swojego świata opisujący skrupulatnie wszystko co ważniejsze.

Czekałam na drugi tom przygód „mojej” ukochanej Gai, chyba bardziej niż na wiosnę! 💚
Zawsze marzyłam, żeby mieszkać w lesie i po części mi się to udało. Las mamy „na wyciągnięcie ręki”, dosłownie parę kroczków od domu. Zamieniliśmy mieszkanie w bloku i duże miasto, na dom na wsi i to była wspaniała decyzja! W końcu mam mój wymarzony ogródek, w którym z zapałem zdzieram sobie paznokcie😅, sadzę warzywa i kwiaty, zbieram zioła, robię domowe syropy i napawam się pięknem przyrody każdego dnia.

W bohaterce tej książki odnajduję po prostu siebie! Jestem taką małą, wrażliwą na piękno przyrody i magię natury dziewczynką, która kocha las.
Gaja uwielbia przebywać wśród drzew, kocha zwierzęta, a do tego jest wyjątkowo inteligentną, sympatyczną i rezolutną dziewczynką. Właśnie o takich bohaterach chce czytać moim dzieciom!
Książka pisana jest w formie pamiętnika, dzięki czemu możemy poczuć prawdziwą więź z Gają💚
Razem z nią kontynuujemy leśne lekcje przyrody w edukacji domowej, malujemy akwarelami, uczymy się i czytamy wspaniałe książki. Rozwiązujemy też zagadkę opuszczonej wsi, która robi się coraz bardziej mroczna i tajemnicza.
Razem z Gają robimy placuszki bananowe i tworzymy kolejne wydania gazetki „Głos Lasu”, którą dziewczynka „wydaje” we współpracy z rodzicami. Przeżywamy też przeróżne emocje i rozterki, które towarzyszą jej każdego dnia.

Ta książka naszpikowane jest ciakawostkami przyrodniczymi, które pokazują magię natury i całe piękno lasu. Po przeczytaniu kilku stron tej książki, ma się ochotę biegać boso po lesie, wdychać zapach drzew i mchu.

Polecam z mojego całego, zielonego serca!
💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚

Tytułowa bohaterka, Gaja, jest w wieku szkolnym, ale jej życie bardzo różni się od życia jej rówieśników. Dziewczynka mieszka w samym sercu lasu, a dokładnie w leśniczówce i ma edukację domową. Jej nauczycielami są rodzice, którzy wymyślają dla niej fajne lekcje, dzięki którym dziewczynka, dowiaduje się mnóstwo ciekawostek poznając różne praktyczne umiejętności. Choć lekcje są ciekawe, Gaja marzy o psie oraz poznaniu innych dzieci. Dziewczynka stara się cieszyć z czasu spędzanego na łonie natury, wspólnych chwil z rodzicami i przeżywać przygody, których na łonie natury nie brakuje. W leśniczówce powoli topi się śnieg i nadchodzi długo wyczekiwana wiosna. To świetny okres do poznawania przyrody. Gaja odkrywa, czym są leśne kąpiele, buduje hotel dla owadów oraz przygotowuje piknik na łące. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/04/gaja-z-gajowki-zagadka-opuszczonej-wsi.html

"Gaja z Gajówki. Zagadka Opuszczonej Wsi" przenosi nas w świat małej dziewczynki, która razem z rodzicami znalazła swój dom w urokliwej leśniczówce. To już drugi tom o życiu małej dziewczynki, która razem z mamą zielarką i tatą leśniczym, zamieszkuje 100-letnią leśniczówkę 🌳

Gaja nieustannie poszukuje wiedzy, ucząc się nie tylko z książek, ale przede wszystkim z bezpośredniego kontaktu z otaczającym ją światem natury.

Wraz z jej wiernym towarzyszem Ignacym, Gaja staje się detektywem odkrywającym tajemnice opuszczonej wsi. Razem rozwiązują zagadki, poznając niezwykłe historie z przeszłości.

Książka skrywa bogactwo wiedzy na temat lasu i przyrody. Czytelnicy poznają nie tylko fascynujące fakty, ale także uczą się szacunku i troski o środowisko naturalne. To opowieść, która edukuje oraz inspirując do bliższego kontaktu z naturą.

To z pewnością nie jest opowieść pełna dynamicznej akcji. Podczas tej lektury rozkoszujemy się prostotą życia w harmonii z naturą i dostrzegamy piękno w każdym szczególe otaczającego nas świata. Oprócz bogatego tekstu książkę urozmaicają minimalistyczne ilustracje, z których pozyskujemy wiedzę

• 2024 r.
  • Remikowe Love
  • Kwiecień 2024
  • Audiobooki
  • Na prezent

Dodaj cytat z książki Zagadka opuszczonej wsi