Jak śpią zwierzęta

Okładka książki Jak śpią zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Okładka książki Jak śpią zwierzęta
Martin LannuzziOctavio Pintos Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Czarna Owca, ToTamto
2024-01-24
2024-01-24
48 min.
dziecko zwierzęta sen

Okładka książki Jak jedzą zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Jak jedzą zwie... Martin Lannuzzi, Oc...

Czy wiedzieliście, że ramiona ośmiornicy osiągają długość do 4 metrów? A krokodyl śpi z otwartym okiem? A może słyszeliście o tym, że delfiny mogą żyć od 20 do 45 lat. Te i wiele, wiele innych ciekawostek o zwierzętach znajdziecie w tych bardzo ciekawych książkach. Nie są one grube, a zawierają bardzo dużo informacji. Strony są bardzo kolorowe przez co dzieci więcej zapamiętują gdy kojarzą dana rzecz z obrazkiem. Przyznam się szczerze, że o niektórych ciekawostkach sama nie wiedziałam. My codziennie czytaliśmy o jednym zwierzątku przez to mój syn dużo zapamiętał i chwalił się innym swoją wiedzą. Myślę, że te lektury są ciekawe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Bardzo polecamy!

Muszę przyznać, że chyba żadne inne pozycje nie wzmagają mojego "apetytu na wiedzę", jak dobre pozycje naukowe dla dzieci. Chyba też nigdy wcześniej, nie czułam się lepiej przygotowana do teleturnieju wiedzowego ;)

"Jak śpią zwierzęta" i "Jak jedzą zwierzęta" to cudowna seria przedstawiająca zwyczaje jedzeniowe i wszelkie ciekawostki dotyczące snu zwierząt. Te dwie pozycje nawzajem się uzupełniają, w każdej części spotykamy inne zwierzęta. Natomiast w każdej z nich oprócz tytułowych czynności znajdziemy również informacje na temat długości życia, rozmnażania czy występowania. Moje dziewczyny najbardziej były zainteresowane długością życia zwierząt przy uwzględnieniu życia na wolności i w niewoli. Był to świetny pretekst do dyskusji na temat ochrony gatunków i ochrony środowiska.

Niewątpliwym plusem są również świetne ilustracje, a największe wrażenia na córkach zrobiła grafika porównująca wzrost zwierząt w stosunku do wzrostu człowieka.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Zdecydowanie jesteśmy czytelniczkami nastawionymi na poznawanie przyrody, wchodzenie do świata ciekawostek przyrodniczych. Córka uwielbia czytać książki i oglądać filmy pozwalających na poszerzanie wiedzy o różnorodnych istotach. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” Octavia Pintosa i Martina Ianuuzziego to kolejne lektury, które zdecydowanie przypadły jej do gustu. Obie zdecydowanie przyciągają uwagę prostą szatą graficzną, bardzo dobrze oddanymi realiami oraz ciekawym rozmieszczeniem treści. Do tego zobaczymy, że każda rozkładówka poświęcona jest innemu zwierzęciu. Obie publikacje zawierają po dwadzieścia zwierząt. W każdej są one inne.
„Jak jedzą zwierzęta” wprowadza nas w świat odżywiania. Dowiemy się, że wszystkie organizmy żywe jedzą. Z rozkładówek dowiemy się jak nazywają się zwierzęta, poznamy ich wygląd, przynależność gatunkową, zobaczymy, w jaki sposób pozyskują pokarm, czym się żywią i co piją (jeśli piją). Do tego mamy sporo informacji o występowaniu, statusie ochrony, środowisku naturalnym, rozmnażaniu, wielkości oraz budowie ciała. Bardzo spodobało mi się to, że pokazywane są tu proporcje w odniesieniu do człowieka, dzięki czemu młody czytelnik może sobie wyobrazić, z jak dużym zwierzęciem ma do czynienia. Różnorodność zwierząt pozwala na pokazanie odmiennych sposobów żywienia, różnorodności budowy ciała oraz odmiennych potrzeb. Do tego dowiemy się jak długo żyją różne zwierzęta, zrozumiemy, w jaki sposób życie w stadzie ułatwia im polowanie, jak dużo pokarmu potrzebują, dlaczego czasami poszukują innych źródeł zdobywania składników odżywczych. Publikacja pełna jest różnorodnych ciekawostek. Wiele z nich zaskoczyło mnie. Na przykładzie piranii, komara, sowy, ślimaka, koali, wielbłąda, delfina, węża, tygrysa, pingwina, pająka, meduzy, kolibra, pandy, papugoryby, pelikana, jelenia, mrówkojada, strusia i hieny zobaczymy jak bardzo zróżnicowana może być dieta, sposób pobierania pokarmu, budowa otworów gębowych, zapotrzebowanie energetyczne.
„Jak śpią zwierzęta” to kolejne spotkanie ze światem przyrody. Tym razem przyglądamy się różnym sposobom odpoczywania. Zobaczymy jak bardzo różnorodne potrzeby mają zwierzęta. Tak jak w książce poświęconej odżywianiu dzięki tej także zdobędziemy wiedzę o wielkości, występowaniu, budowie ciała, długości życia, odżywianiu, siedliskach. Tym razem zamiast przyglądać się sposobom zdobywania jedzenia mamy informacje dotyczące spania, czyli w jakich pozycjach i porach doby jest czas na odpoczynek oraz jak on przebiega. Dowiemy się, ile czasu różne zwierzęta poświęcają na sen, jak działa wówczas ich mózg, jak radzą sobie z koniecznością czuwania, w jaki sposób zapewniają sobie odpoczynek. Na przykładzie: ośmiornicy, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotek (żab) motyli, flamingów, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jeżyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, niedźwiedzi, słoni, lwów, kangurów dowiemy się, że sen zależny jest od wielu czynników, wygląda bardzo różnorodnie, a spanie polega na wyłączeniu zmysłów i braku aktywności fizycznej.
Obie publikacje wydano w solidnej, kartonowej oprawie. Na bardzo dobrze zszytym bardzo dobrej jakości papieru znajdziemy piękne ilustracje ze szczegółowymi opisami. Tekstu jest tu niewiele. Do tego napisany prostą, bezszeryfową czcionką, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej czyta się lekturę. Wiele informacji jest tu przemycanych za pomocą ilustracji, które sprawiają, że lektura jest przyjemna dla oka, przejrzysta, przyciągająca dziecięcy wzrok, pozwoli młodemu czytelnikowi nieco dłużej skupić się na lekturze. Jedno i kilkuzdaniowe informacje podsuwają sporą dawkę wiedzy o naszym otoczeniu. Mamy tu też świetny dobór zwierząt. Każde nieco inaczej je, potrzebuje innych składników i pozyskuje je w innym celu, mamy różne sposoby odpoczywania. Zawsze na plan pierwszy wysuwa się określone zwierzę z całym mnóstwem cech. Spanie i odżywianie są tu pokazane w kontekście potrzeb życiowych, uświadomienia jak ważnym elementem życia one są i w przypadku różnych istot mogą wyglądać nieco inaczej, jak wygląda zróżnicowanie ilości snu w zależności od tego, czy zwierzę jest roślinożerne, mięsożerne czy wszystkożerne oraz jakiej jest wielkości. Zobaczymy też w jaki sposób regenerują się organizmy zaprezentowanych gatunków. Każda z publikacji posiada też wprowadzenie i podsumowanie. Będą to świetne książki dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.

Jak śpią zwierzęta" Octavio Pintos, Martin Iannuzzi
Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca @totamto

Zastanawialiście się kiedyś jak śpią zwierzęta?

A może zadaliście sobie pytanie czy istnieją gatunki, które tego snu nie po prostu nie potrzebują?

Na te i inne pytania jasną, klarowną odpowiedź otrzymamy od niezwykle zadziwiającej pozycji od wydawnictwa @totamto "

~ "Jak jędza zwierzęta" autorstwa Octavio Pintos i Martina Iannuzzi pod patronatem uwaga - ZOO Wrocławskiego. To niecodzienna, wydana w twardej oprawie z przepięknymi ilustracjami, historia, która wraz z szczegółowymi opisami, będzie dla nas intrygującym i niezwykle ciekawym kompendium wiedzy dla dzieci, jak i dorosłych.

Jest to tak naprawdę przyjemna dla oka treści, połączona z kolorowymi ilustracjami która dostarczy nam emocjonującej dawki wiedzy, która zaspokoi ciekawość - małego odkrywcy.

~ I tak wraz z naszymi pociechami wnikamy do "magicznego świata zwierząt". Aby dowiedzieć się, a tym samym lepiej zrozumieć iż różne gatunki zwierząt, regenerują się inaczej niż my - ludzie.
Więc na przykładzie: ośmiornicy, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotek (żab) motyli, flamingów, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jeżyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, niedźwiedzi, słoni, lwów, kangurów dowiemy się, że sen zależny jest od wielu czynników a samo spanie to czas kiedy wyłączają się zmysły i aktywności fizyczna.
~ Dlatego np. : u ssaków można wyróżnić trzy rodzaje snu, same drapieżniki śpią dłużej niż zwierzęta roślinożercze, natomiast duże zwierzęta śpią krócej, gdyż więcej czasu poświęcają na samo jedzenie.
~To wszystko wraz z intrygującymi wystawkami ma temat snu, krótkimi notkami o samym rozmnażaniu, długością życia, proporcjach ciała, odżywianiem, nazwą naukową, występowaniem w środowisku i sama klasyfikacją organizmów, stworzyło imponujący zbiór ciekawych informacji który angażuje wszystkie zmysły do aktywnego zgłębiania wiedzy. Wiedzy, którą można wykorzystać na zajęciach w szkole.
Czy widzieliście np. że:
-mrówki to wielkie śpiochy które ucinają sobie 250 drzemek w ciągu doby
- rekiny śpią zawsze z otwartymi oczami i pozostają w ciągłym ruchu.
- motyle śpią zwisając głową w dół.
- krokodyle śpią z jednym otwartym okiem, 17 godzin na dobę
- tukany podczas snu opierają dzioby na grzbiecie i przykrywają go ogonem, śpią w grupie i obsiadają sąsiadujące drzewa, zamykają oczy ale tylko na kilka
-leniwce przesypiają 20 godzin
- kaszaloty śpią w pozycji pionowej, oczu z jednym otwartym okiem by móc wypatrywać zagrożenie
- słonie, śpią leżąc na boku, albo na stojąco, oparte o drzewo
~ Razem z Gabryśkami - polecamy gdyż ogrom przekazanej nam wiedzy, przerósł nasze oczekiwania.
Książkę czytaliśmy wielokrotnie co jest najlepszym dowodem, aby móc polecać wam dalej.
Recenzja jest opinią moja jak i dziewczyn. Bo to właśnie one wyrażają najszczersze emocje!
Polecam wasza J.K

Jak śpią zwierzęta" Octavio Pintos, Martin Iannuzzi
Współpraca z @wydawnictwoczarnaowca @totamto

Zastanawialiście się kiedyś jak śpią zwierzęta?

~ "Jak...

Sen charakteryzują trzy zjawiska: zniesienie świadomości, bezruch i odwracalność, za sprawą najróżniejszych czynników zewnętrznych.
Optymalna długość snu u człowieka jest wartością zmienną i zależną od wieku.
A jak wygląda zapotrzebowanie na sen i odpoczynek u zwierząt?
Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w książce od Wydawnictwa Czytam To Tamto pt. "Jak śpią zwierzęta".
Wypełniona faktami, fantastycznie zilustrowana publikacja, nie raz Was zadziwi. Dzięki tej lekturze poszerzycie swoją wiedzę o informacje dotyczące 20 zwierząt, zamieszkujących lądy, morskie głębiny oraz te spędzające większość życia w powietrzu.
Dowiecie się między innymi o tym, dlaczego koniki morskie śpią z otwartymi oczami, czemu rekiny pływają nawet w czasie snu, które zwierzę jest rekordzistą wśród śpiochów, a które potrafi nie spać przez ponad dobę.
Fascynująca to lektura dla małych i dużych, dla chcących zaspokoić głód wiedzy lub najzwyklejszą ciekawość. Przyjemna dla oka, interesująca dla ucha.
Czytajcie, bo warto!

Optymalna długość snu u człowieka jest wartością zmienną i zależną od wieku.
A jak wygląda zapotrzebowanie na sen i odpoczynek u zwierząt?

Pierwsza z nich #jakśpiązwierzęta
Cudowna, pełna obrazków, opisów. Możemy w niej znaleźć szczegółowo opisanych 20 gatunków zwierząt oraz na samym końcu w skrócie dowiadujemy się jak śpią inne zwierzęta.

Wiedza, którą zdobyłam po przeczytaniu tej książki jest ogromna. Sama się śmieje, bo to książka przeznaczona dla dzieci, ale ciekawostki są tak niesamowite, że niejeden dorosły będzie pozytywnie zaskoczony.

Wiecie, że istnieje około 300 gatunków ośmiornic a mrówka ucina sobie średnio 250 drzemek na dobę?
Rekin śpi w trakcie pływania, dodatkowo ma otwarte oczy i zasypia tylko jedna część mózgu? Konik morski- tylko samce zachodzą w ciążę 😱 Flamingi śpią na jednej nodze a krokodyl śpią 17 godzin na dobę, oczywiście z jednym otwartym okiem.

To i wiele, wiele innych ciekawostek znajdziecie w tej książce
Do tego duży format A4, sztywna okładka i powstaje świetna książka, moim zdaniem dla każdego. Informacje w niej są na pewno bardzo ciekawe i zainteresują każdego.

Polecam 💪💪💪

Pierwsza z nich #jakśpiązwierzęta

Sen jest niezwykle ważny dla ludzi, jak i dla zwierząt. Biorąc do ręki najnowszą książkę autorstwa Octavio Pintos’a i Martina Iannuzzi od ToTamto wydaną pod patronatem Wrocławskiego ZOO, nasze pociechy przeniosą się do niezwykłego świata zwierząt, gdzie odpoczynek przybiera unikalne, niezwykłe i fascynujące sposoby snu, znacznie różniące się od ludzkiego, bo będącego często również sposobem na przetrwanie. Poznają zwyczaje snu: ośmiornic, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotki, flamingów, motyli, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jerzyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, słoni, lwów, niedźwiedzi, kangurów i wielu innych. Dowiedzą się, iż niektóre zwierzęta śpią podczas lotu czy pływania, inne potrzebują zaledwie kilku minut odpoczynku, a jeszcze inne potrafią spać z ciągle otwartymi oczami. Ale to nie jedyne ciekawostki zapisane na jej stronach. Piękne i liczne ilustracje będące dziełem współautora Martina Iannuzzi skrywają wiele innych, nie odnoszących się jedynie do snu, takich jak: proporcje, długość życia, rozmnażanie, występowanie, środowisko, w którym żyje dany gatunek, klasyfikacja organizmów (typ, gromada, rząd),status ochrony, sposób odżywiania, nazwa naukowa. Musicie przyznać, że jak na 47 stron, to bardzo dużo informacji. Na końcu znajdziemy również odnośniki do stron internetowych instytucji związanych ze zwierzętami, na których można dowiedzieć się jeszcze więcej. Autorzy napisali ją z przeznaczeniem dla dzieci od szóstego roku życia, ale na pewno informacje w niej zawarte przydadzą się dzieciom w wieku szkolnym na lekcjach przyrody. Książka świetnie sprawdzi się także jako prezent, ponieważ wydrukowano ją na dobrym gatunkowo papierze graficznym, oprawionym w twardą okładkę.

Instagram: @violet.and.dog
W naszej rodzinie tradycją już stało się wyczekiwanie kolejnych książeczek od @czytamtotamto . Moje siostrzenice wprost za nimi przepadają. Każda z nich to majstersztyk pracy autora i ilustratora efektem czego jest książka, którą z dumą można zaprezentować na półce. Jednak zanim tam trafi, warto by spełniła swoją najważniejszą misję, czyli dała naszym pociechom (i nam ich opiekunom) radość, wiedzę i możliwość poznania świata. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” to najnowsze propozycje od Octavio Pintosa – znanego w Argentynie dziennikarza, pasjonata podróży i jak się okazuje także znakomitego pisarza. Pozwólcie więc, że opowiem o nich w jednym poście, bo pominąć którąkolwiek z nich byłoby dużym błędem.
Jeśli ciekawi was, z jaką prędkością potrafi przemieszczać się koliber (głodny koliber),a także jakie sprytne triki stosuje delfin, aby zwabić swoje ofiary w pułapkę, to wydawnictwo @czytamtotamto ma dla was niespodziankę. Wydana w styczniu tego roku "Jak jedzą zwierzęta" odpowie na wiele waszych pytań i zrobi to w sposób niezwykle ciekawy. Poza tym, jak i czym odżywiają się komary, dowiemy się także, ile wynosi ich średnia długość życia, w jaki sposób namierzają oni swoje ofiary i dlaczego to akurat nasza krew jest dla nich tak smakowitym kąskiem. Poznamy fascynujące ciekawostki z życia uroczego misia koala, krwiożerczej piranii czy grubiutkiej pandy. Zapewniam was, że niektóre mocno was zdziwią.
Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zwierzęta wodne zapadają w sen? Czy wychodzą wtedy na ląd, czy może zasypiają podczas pływania? A wiecie może, które z nich długością życia dorównuje człowiekowi, a podczas snu jedno oko ma otwarte i czujne niczym najczulszy monitoring? Ja już to wiem i wy również możecie się tego dowiedzieć. Wystarczy sięgnąć po styczniową premierę od @czytamtotamto . "Jak śpią zwierzęta" to 48 stronicowa opowieść o fascynującym świecie zwierząt, ich zwyczajach, trybie życia i takiej chciałoby się powiedzieć szarej codzienności.

Książki dedykowane są dzieciakom w wieku od 6 lat, ale myślę, że również osobom dorosłym przypadną one do gustu. Oba tytuły są bogato ilustrowane, twarda oprawa i gruby papier to ich największe atuty wizualne. Treść przedstawiona jest w sposób angażujący wszystkie zmysły i zachęcająca do dalszego aktywnego zgłębiania wiedzy. Jestem pewna, że po lekturze tych książek zapragniecie podążyć śladem zwierzątek tu przedstawionych, może nawet skusicie się na pełną przygód wyprawę safari.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książek dziękuję @czytamtotamto

Instagram: @violet.and.dog

Kto śpi na jednej nodze?
Które zwierzę przesypia prawie całą dobę?
Kto nie ma powiek,więc śpi z otwartymi oczami?
Traci do tysiąca zębów rocznie?
Może wytrzymać bez picia przez 10 dni?
Spędza 14 godzin dziennie na jedzeniu?
Rodzi się jako samica,umiera jako samiec lub na odwrót?
Połyka kamienie, żeby ułatwić proces trawienia?

Znacie odpowiedzi na te pytania?
Na część pewnie tak,jednak te książki skrywają znacznie więcej takich ciekawostek!
"Jak jedzą zwierzęta" i "Jak śpią zwierzęta" to skarbnica wiedzy o różnych gatunkach. W każdej z nich znajdziemy moc informacji o 20 wybranych zwierzętach. Motywem przewodnim jest jedzenie lub stanie,jednak fakty dotyczą nie tylko tych sfer,ale m.in.występowania,wyglądu,długości życia,zagrożenia gatunku,upodobań różnego rodzaju czy cech szczególnych. To książki,które będą służyć bardzo długo i nieprędko się znudzą,bo przy każdym czytaniu zwraca się uwagę ma coś innego i odkrywa ciekawe fakty.
Na uwagę zasługuje wydanie i spidob prezentacji zwierząt: mnóstwo kolorów,wielobarwne czcionki,podkreślenia, pogrubienia, sprawiają, że czyta się ją bardzo dynamicznie i przyciąga uwagę.
Książki dedykowane są na wiek 6+,jednak dla trochę młodszych dzieci też mogą się sprawdzić. Myślę,że zależy to głównie od stopnia zaciekawienia dziecka światem zwierząt i orientacji w liczbach, które są tu często istotne i ważne by dobrze poznać dany gatunek i jego specyfikę 😉

Kto śpi na jednej nodze?
Które zwierzę przesypia prawie całą dobę?
Kto nie ma powiek,więc śpi z otwartymi oczami?
Traci do tysiąca zębów rocznie?
Może wytrzymać bez picia przez 10 dni?
Spędza 14 godzin dziennie na jedzeniu?
Rodzi się jako samica,umiera jako samiec lub na odwrót?
Połyka kamienie, żeby ułatwić proces trawienia?

Znacie odpowiedzi na te pytania?
Na część...

Zwierzęta nigdy nie przestaną nas zaskakiwać i zawsze jest jeszcze coś, co nie zostało odkryte. Tym razem weźmiemy pod lupę ich sen, ale przy okazji poznamy też inne fakty i ciekawostki. Jesteście gotowi na podróż dookoła świata?
Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że można spać z otwartymi oczami, w locie czy tylko jedną minutę, ale za to 250 razy w ciągu dnia? Rozbudziłam waszą ciekawość?

Rekin pływa podczas snu. Nie ma pęcherza pławnego, więc nie ma możliwości unoszenia się w wodzie. Nie zamyka oczu, a tylko część jego mózgu usypia. Ciekawostką są też jego zęby, nowy egzemplarz może wypaść mu już po tygodniu, a nowy na to miejsce może wyrosnąć już następnego dnia. Rekiny wielorybie mogą osiągać do 18 metrów długości.

Flaming nie dość, że śpi na stojąco, to jeszcze na jednej nodze i z otwartym jednym okiem. Nogę co jakiś czas zmienia, aby dać odpocząć mięśniom.

Jak można spać i jednocześnie obserwować co się dzieje dookoła nas? Czy można spać opierając się o drzewo? Czy takie wielkie zwierzę jak kaszalot może spać w pozycji pionowej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania zaskakują. Jak wiele innych informacji zaprezentowanych w tej książce. Tu na każdej stronie czeka coś ciekawego.

To naprawdę świetna popularno-naukowa książka dla dzieci. Prezentuje najróżniejsze gatunki z całego świata i to w bardzo atrakcyjny sposób. Tu nie ma miejsca na nudę, jest za to pobudzana ciekawość świata i oczywiście poszerzana wiedza, ale tak, że dziecko nie czuje, że się uczy.
Poza informacjami odnośnie snu, znajdziecie tu też m.in takie dotyczące długości życia, rozmiarów, sposób rozmnażania, czy zagrożenia wyginięciem. Niewielką ilość zdań uzupełnia duża ilość fantastycznych obrazków, które są kolorowe i naprawdę przykuwają uwagę.

Ta seria ma w sobie wyjątkowy urok i lekkość. Każda lektura jest przygodą, która pozwoli dostrzec coś nowego, więc nie znudzi się szybko. Jest bardzo ładnie wydana, a dzieci spędzają z nią miło czas. Uwaga, dorosłych też wciąga 😉

• S - kupić
  • Przyroda
  • L-owe
  • Samodzielne
  • Dla przedszkolaka
  • Przeczytane w 2024

Dodaj cytat z książki Jak śpią zwierzęta