Jak jedzą zwierzęta

Okładka książki Jak jedzą zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Okładka książki Jak jedzą zwierzęta
Martin LannuzziOctavio Pintos Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Czarna Owca, ToTamto
2024-01-24
2024-01-24
48 min.
dziecko zwierzęta jedzenie

Okładka książki Jak śpią zwierzęta Martin Lannuzzi, Octavio Pintos
Jak śpią zwier... Martin Lannuzzi, Oc...

Okładka książki Kati. Kocia opiekunka Colleen AF Venable, Stephanie Yue
Kati. Kocia op... Colleen AF Venable,...
Okładka książki Czary w Kopytkowie Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Czary w Kopytk... Katarzyna Dowbor, M...
Okładka książki Historia naturalna stworzeń magicznych Emily Hawkins, Jessica Roux
Historia natur... Emily Hawkins, Jess...

Czy wiedzieliście, że ramiona ośmiornicy osiągają długość do 4 metrów? A krokodyl śpi z otwartym okiem? A może słyszeliście o tym, że delfiny mogą żyć od 20 do 45 lat. Te i wiele, wiele innych ciekawostek o zwierzętach znajdziecie w tych bardzo ciekawych książkach. Nie są one grube, a zawierają bardzo dużo informacji. Strony są bardzo kolorowe przez co dzieci więcej zapamiętują gdy kojarzą dana rzecz z obrazkiem. Przyznam się szczerze, że o niektórych ciekawostkach sama nie wiedziałam. My codziennie czytaliśmy o jednym zwierzątku przez to mój syn dużo zapamiętał i chwalił się innym swoją wiedzą. Myślę, że te lektury są ciekawe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Bardzo polecamy!

Muszę przyznać, że chyba żadne inne pozycje nie wzmagają mojego "apetytu na wiedzę", jak dobre pozycje naukowe dla dzieci. Chyba też nigdy wcześniej, nie czułam się lepiej przygotowana do teleturnieju wiedzowego ;)

"Jak śpią zwierzęta" i "Jak jedzą zwierzęta" to cudowna seria przedstawiająca zwyczaje jedzeniowe i wszelkie ciekawostki dotyczące snu zwierząt. Te dwie pozycje nawzajem się uzupełniają, w każdej części spotykamy inne zwierzęta. Natomiast w każdej z nich oprócz tytułowych czynności znajdziemy również informacje na temat długości życia, rozmnażania czy występowania. Moje dziewczyny najbardziej były zainteresowane długością życia zwierząt przy uwzględnieniu życia na wolności i w niewoli. Był to świetny pretekst do dyskusji na temat ochrony gatunków i ochrony środowiska.

Niewątpliwym plusem są również świetne ilustracje, a największe wrażenia na córkach zrobiła grafika porównująca wzrost zwierząt w stosunku do wzrostu człowieka.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Zdecydowanie jesteśmy czytelniczkami nastawionymi na poznawanie przyrody, wchodzenie do świata ciekawostek przyrodniczych. Córka uwielbia czytać książki i oglądać filmy pozwalających na poszerzanie wiedzy o różnorodnych istotach. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” Octavia Pintosa i Martina Ianuuzziego to kolejne lektury, które zdecydowanie przypadły jej do gustu. Obie zdecydowanie przyciągają uwagę prostą szatą graficzną, bardzo dobrze oddanymi realiami oraz ciekawym rozmieszczeniem treści. Do tego zobaczymy, że każda rozkładówka poświęcona jest innemu zwierzęciu. Obie publikacje zawierają po dwadzieścia zwierząt. W każdej są one inne.
„Jak jedzą zwierzęta” wprowadza nas w świat odżywiania. Dowiemy się, że wszystkie organizmy żywe jedzą. Z rozkładówek dowiemy się jak nazywają się zwierzęta, poznamy ich wygląd, przynależność gatunkową, zobaczymy, w jaki sposób pozyskują pokarm, czym się żywią i co piją (jeśli piją). Do tego mamy sporo informacji o występowaniu, statusie ochrony, środowisku naturalnym, rozmnażaniu, wielkości oraz budowie ciała. Bardzo spodobało mi się to, że pokazywane są tu proporcje w odniesieniu do człowieka, dzięki czemu młody czytelnik może sobie wyobrazić, z jak dużym zwierzęciem ma do czynienia. Różnorodność zwierząt pozwala na pokazanie odmiennych sposobów żywienia, różnorodności budowy ciała oraz odmiennych potrzeb. Do tego dowiemy się jak długo żyją różne zwierzęta, zrozumiemy, w jaki sposób życie w stadzie ułatwia im polowanie, jak dużo pokarmu potrzebują, dlaczego czasami poszukują innych źródeł zdobywania składników odżywczych. Publikacja pełna jest różnorodnych ciekawostek. Wiele z nich zaskoczyło mnie. Na przykładzie piranii, komara, sowy, ślimaka, koali, wielbłąda, delfina, węża, tygrysa, pingwina, pająka, meduzy, kolibra, pandy, papugoryby, pelikana, jelenia, mrówkojada, strusia i hieny zobaczymy jak bardzo zróżnicowana może być dieta, sposób pobierania pokarmu, budowa otworów gębowych, zapotrzebowanie energetyczne.
„Jak śpią zwierzęta” to kolejne spotkanie ze światem przyrody. Tym razem przyglądamy się różnym sposobom odpoczywania. Zobaczymy jak bardzo różnorodne potrzeby mają zwierzęta. Tak jak w książce poświęconej odżywianiu dzięki tej także zdobędziemy wiedzę o wielkości, występowaniu, budowie ciała, długości życia, odżywianiu, siedliskach. Tym razem zamiast przyglądać się sposobom zdobywania jedzenia mamy informacje dotyczące spania, czyli w jakich pozycjach i porach doby jest czas na odpoczynek oraz jak on przebiega. Dowiemy się, ile czasu różne zwierzęta poświęcają na sen, jak działa wówczas ich mózg, jak radzą sobie z koniecznością czuwania, w jaki sposób zapewniają sobie odpoczynek. Na przykładzie: ośmiornicy, pszczół, mrówek, rekinów, koników morskich, rzekotek (żab) motyli, flamingów, krokodyli, nietoperzy, tukanów, jeżyków, leniwców, goryli, żyraf, kaszalotów, niedźwiedzi, słoni, lwów, kangurów dowiemy się, że sen zależny jest od wielu czynników, wygląda bardzo różnorodnie, a spanie polega na wyłączeniu zmysłów i braku aktywności fizycznej.
Obie publikacje wydano w solidnej, kartonowej oprawie. Na bardzo dobrze zszytym bardzo dobrej jakości papieru znajdziemy piękne ilustracje ze szczegółowymi opisami. Tekstu jest tu niewiele. Do tego napisany prostą, bezszeryfową czcionką, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej czyta się lekturę. Wiele informacji jest tu przemycanych za pomocą ilustracji, które sprawiają, że lektura jest przyjemna dla oka, przejrzysta, przyciągająca dziecięcy wzrok, pozwoli młodemu czytelnikowi nieco dłużej skupić się na lekturze. Jedno i kilkuzdaniowe informacje podsuwają sporą dawkę wiedzy o naszym otoczeniu. Mamy tu też świetny dobór zwierząt. Każde nieco inaczej je, potrzebuje innych składników i pozyskuje je w innym celu, mamy różne sposoby odpoczywania. Zawsze na plan pierwszy wysuwa się określone zwierzę z całym mnóstwem cech. Spanie i odżywianie są tu pokazane w kontekście potrzeb życiowych, uświadomienia jak ważnym elementem życia one są i w przypadku różnych istot mogą wyglądać nieco inaczej, jak wygląda zróżnicowanie ilości snu w zależności od tego, czy zwierzę jest roślinożerne, mięsożerne czy wszystkożerne oraz jakiej jest wielkości. Zobaczymy też w jaki sposób regenerują się organizmy zaprezentowanych gatunków. Każda z publikacji posiada też wprowadzenie i podsumowanie. Będą to świetne książki dla przedszkolaków i uczniów nauczania początkowego.

Ostatnio rozmawialiśmy na temat snu zwierząt, a dzisiaj porozmawiamy o tym jak jędza zwierzęta.

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie upodobania kulinarne mają poszczególne gatunki zwierząt?

Jakich metod używają aby zdobyć pokarm, niezbędny do przetrwania?
I najważniejsze jak jak go trawia?

Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziemy w najnowszej książce do @totamto.

~"Jak jędza zwierzęta" Octavii Pintos i Martina Iannuzzi to kolejna, wspaniała publikacja wydana pod patronatem Wrocławskiego ZOO, która za pomocą przepięknych ilustracji oraz ciekawych informacji, w prosty i przystępny sposób przekazuje nam ogrom wiedzy z życia - uwaga - aż 20 gatunków zwierząt.

~Zwierząt żyjących w różnych zakątkach naszej planety, w rozmaitych środowiskach, różnych ekosystemach.
I tak na przykładzie: pirani, komara, sowy, ślimaka, koali, wielbłąda, delfina, węża, tygrysa, pingwina, pająka, meduzy, kolibra, pandy, papugoryba, pelikana, jelenia, mrówkojada, strusia, hieny zgłębimy wiedzę na temat ich : nazw naukowych, sposobu odżywiania, taksomi (klasyfikacji organizmów żywych) środowiska naturalnego, statusu ochrony, długości życia, proporcji ciała czy rozmnażania.

~ Jak dla mnie jest to wyśmienita lektura dla małych odkrywców, która w interesującym sposób zaciekawi nawet i dorosłych.

Takie książki pochłania się podczas wspólnego czytania, zwłaszcza jeśli zachęcają nasze dzieci do wspólnej dyskusji! Skarbnica wiedzy którą można wykorzystać nawet w szkole.

Razem z Gabryśkami polecamy! Wasza J.K

Jakich metod używają aby zdobyć pokarm, niezbędny do przetrwania?
I najważniejsze jak jak go trawia?

Na te oraz inne pytania odpowiedź znajdziemy w najnowszej książce do...

Czy chcecie poznać kulinarne upodobania różnych gatunków zwierząt? Niesamowite, często bardzo zaskakujące metody pozyskiwania przez nich pokarmu? Nic bardziej prostego! W tej książce znajdziecie wszystkie te zagadnienia.

Uwielbiam takie publikacje, z których wiedzę można czerpać garściami, oglądać cudowne ilustracje oraz poznawać wszelkie nowości. A do tego jeszcze jeżeli jest to książka, do której wracasz wielokrotnie żeby za każdym razem odkrywać coś nowego to już jest HIT!

I taka właśnie jest ta pozycja. A na dodatek zawiera w sobie opis kilkunastu zwierząt oraz ich zainteresowań kulinarnych. Ale zacznijmy od początku.

Na poszczególnych stronach książki sporo się dzieje więc autorzy zadbali o to, żeby wszystko było przedstawione w sposób uporządkowany i przejrzysty. Dlatego zanim zaczniecie przeglądać całość zatrzymajcie się na chwilę przy pierwszej stronie gdzie znajduje się informacja jak czytać tę książkę. Z kolorowych kółek możecie dowiedzieć się np. o sposobie odżywiania zwierzęcia czy o jego statusie ochronnym.

Każda strona zawiera sporo ciekawostek z życia 20 wybranych zwierząt żyjących w różnych zakątkach naszej planety i w rozmaitych środowiskach. Wiedzieliście np., że ławica piranii licząca od 300 do 500 osobników pożarłaby mięso ważącego 80 kg człowieka w ciągu 5 minut? Albo, że wielbłąd potrafi wypić 100 litrów wody w niespełna 15 minut?

Te oraz mnóstwo innych ciekawych i momentami zaskakujących informacji znajdziecie właśnie tutaj.

Polecam ją bardzo! Idealnie sprawdzi się na prezent dla młodego i żądnego wiedzy czytelnika. Ta pozycja jest genialna również dla rodziców i opiekunów chcących zaszczepić w dziecku zarówno miłość do czytania, jak i uwielbienie dla nauki.
@bajkowy.zawrot.glowy

Kolejną z książek dla dzieci jest #jakjedzązwierzęta
Następna, która przerosła moją wiedzę 🤣.
Znowu tyle dobroci i wszystkie z ciekawością odkrywałam.

Wiecie, że ślimaki pojawiły się na świecie 600 milionów lat temu, a jest ich ponad 75 tysięcy gatunków.😱 Macki meduzy mogą osiągnąć 36 metrów długości, a gatunków kolibra jest 343 😱. Ja myślałam, że koliber to koliber. Najmniejszy ptak świata. Ale, że jest ponad 300 gatunków. Szok. Mrówkojad zjada 35 tysięcy mrówek i termitów dziennie. Struś nie przeżuwa pokarmu. On połyka kamienie, żeby go rozdrobnić.
Za to hiena mimo swojej małej wagi ( od 22 do 80 kg) zjada od 40 do 60 kg mięsa dziennie. Oczywiście to tylko kilka z ciekawostek.

Książka wciąga i bardzo dobrze się ją czyta. Jest bardzo kolorowa, a wiedza w niej zawarta spodoba się każdemu. Zachęcam do przeczytania obu części. Można powiedzieć, że się uzupełniają.
Jest kolorowo i przyjemnie. Nie odstraszą nawet dziecka, które nie lubi czytać.

Polecam 💪💪💪

Kolejną z książek dla dzieci jest #jakjedzązwierzęta
Następna, która przerosła moją wiedzę 🤣.
Znowu tyle dobroci i wszystkie z ciekawością odkrywałam.

Czynnością wykonywaną przez wszystkie żyjące stworzenia na świecie jest jedzenie, które jest równie ważne do życia i rozwoju, co sen. Dzięki kolejnej książce wydanej pod patronatem Wrocławskiego ZOO, nakładem Wydawnictwa To.Tamto, autorstwa Octavio Pintos’a i Martina Iannuzzi dzieci mogą dowiedzieć się co jedzą zwierzęta? Jak często spożywają posiłki? Ile potrzebują pożywienia? Jak trawią pokarm? Jakie techniki polowań stosują?

Podobnie, jak w poprzedniej książce duetu pt.: “Jak śpią zwierzęta?”, tak i w tej, piękne i liczne ilustracje będące dziełem współautora Martina Iannuzzi skrywają wiele informacji, takich jak: proporcje, długość życia, rozmnażanie, występowanie, środowisko, w którym żyje dany gatunek, klasyfikacja organizmów (typ, gromada, rząd),status ochrony, sposób odżywiania, nazwa naukowa, natomiast na końcu znajdziemy również odnośniki do stron internetowych instytucji związanych ze zwierzętami, na których można dowiedzieć się jeszcze więcej.

Na 47 stronach tej książki poznamy zwierzęta żyjące w różnych zakątkach Ziemi i w rozmaitych środowiskach, a wśród nich znalazły się: pirania, komar, puchacz, ślimak, koala, wielbłąd, delfin, wąż, tygrys, pingwin, pająk, meduza, koliber, panda, papugoryba, pelikan, jeleń, mrówkojad, struś, hiena, i wiele innych mięso, roślino i wszystkożerców.

Rozpiętość gatunków jest spora. Wiele faktów zaskakuje i nie tylko te odnoszące się do kwestii odżywiania. Jedne, jak na swą wielkość zjadają tyle, że można by je nazwać obżartuchami, inne niczym kucharz podrzucający naleśniki na patelni, podrzucają zdobycz przed połknięciem, jeszcze inne zjadają własne odchody, a niektóre potrafią nawet filtrować wodę, niczym wymienne filtry używane przez nas w domach. Najbardziej jednak zaskoczyło nas, jak wiele i które z wymienionych zwierząt jest narażonych bądź zagrożonych wyginięciem.

Takie książki sprawiają, że dzieci nie tylko wiele się nauczą, ale też pokochają czytanie. Polecam, zwłaszcza w takie pochmurne i deszczowe dni, jak dzisiejszy.

Instagram: @violet.and.dog
W naszej rodzinie tradycją już stało się wyczekiwanie kolejnych książeczek od @czytamtotamto . Moje siostrzenice wprost za nimi przepadają. Każda z nich to majstersztyk pracy autora i ilustratora efektem czego jest książka, którą z dumą można zaprezentować na półce. Jednak zanim tam trafi, warto by spełniła swoją najważniejszą misję, czyli dała naszym pociechom (i nam ich opiekunom) radość, wiedzę i możliwość poznania świata. „Jak jedzą zwierzęta” i „Jak śpią zwierzęta” to najnowsze propozycje od Octavio Pintosa – znanego w Argentynie dziennikarza, pasjonata podróży i jak się okazuje także znakomitego pisarza. Pozwólcie więc, że opowiem o nich w jednym poście, bo pominąć którąkolwiek z nich byłoby dużym błędem.
Jeśli ciekawi was, z jaką prędkością potrafi przemieszczać się koliber (głodny koliber),a także jakie sprytne triki stosuje delfin, aby zwabić swoje ofiary w pułapkę, to wydawnictwo @czytamtotamto ma dla was niespodziankę. Wydana w styczniu tego roku "Jak jedzą zwierzęta" odpowie na wiele waszych pytań i zrobi to w sposób niezwykle ciekawy. Poza tym, jak i czym odżywiają się komary, dowiemy się także, ile wynosi ich średnia długość życia, w jaki sposób namierzają oni swoje ofiary i dlaczego to akurat nasza krew jest dla nich tak smakowitym kąskiem. Poznamy fascynujące ciekawostki z życia uroczego misia koala, krwiożerczej piranii czy grubiutkiej pandy. Zapewniam was, że niektóre mocno was zdziwią.
Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób zwierzęta wodne zapadają w sen? Czy wychodzą wtedy na ląd, czy może zasypiają podczas pływania? A wiecie może, które z nich długością życia dorównuje człowiekowi, a podczas snu jedno oko ma otwarte i czujne niczym najczulszy monitoring? Ja już to wiem i wy również możecie się tego dowiedzieć. Wystarczy sięgnąć po styczniową premierę od @czytamtotamto . "Jak śpią zwierzęta" to 48 stronicowa opowieść o fascynującym świecie zwierząt, ich zwyczajach, trybie życia i takiej chciałoby się powiedzieć szarej codzienności.

Książki dedykowane są dzieciakom w wieku od 6 lat, ale myślę, że również osobom dorosłym przypadną one do gustu. Oba tytuły są bogato ilustrowane, twarda oprawa i gruby papier to ich największe atuty wizualne. Treść przedstawiona jest w sposób angażujący wszystkie zmysły i zachęcająca do dalszego aktywnego zgłębiania wiedzy. Jestem pewna, że po lekturze tych książek zapragniecie podążyć śladem zwierzątek tu przedstawionych, może nawet skusicie się na pełną przygód wyprawę safari.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książek dziękuję @czytamtotamto

Instagram: @violet.and.dog

Kto śpi na jednej nodze?
Które zwierzę przesypia prawie całą dobę?
Kto nie ma powiek,więc śpi z otwartymi oczami?
Traci do tysiąca zębów rocznie?
Może wytrzymać bez picia przez 10 dni?
Spędza 14 godzin dziennie na jedzeniu?
Rodzi się jako samica,umiera jako samiec lub na odwrót?
Połyka kamienie, żeby ułatwić proces trawienia?

Znacie odpowiedzi na te pytania?
Na część pewnie tak,jednak te książki skrywają znacznie więcej takich ciekawostek!
"Jak jedzą zwierzęta" i "Jak śpią zwierzęta" to skarbnica wiedzy o różnych gatunkach. W każdej z nich znajdziemy moc informacji o 20 wybranych zwierzętach. Motywem przewodnim jest jedzenie lub stanie,jednak fakty dotyczą nie tylko tych sfer,ale m.in.występowania,wyglądu,długości życia,zagrożenia gatunku,upodobań różnego rodzaju czy cech szczególnych. To książki,które będą służyć bardzo długo i nieprędko się znudzą,bo przy każdym czytaniu zwraca się uwagę ma coś innego i odkrywa ciekawe fakty.
Na uwagę zasługuje wydanie i spidob prezentacji zwierząt: mnóstwo kolorów,wielobarwne czcionki,podkreślenia, pogrubienia, sprawiają, że czyta się ją bardzo dynamicznie i przyciąga uwagę.
Książki dedykowane są na wiek 6+,jednak dla trochę młodszych dzieci też mogą się sprawdzić. Myślę,że zależy to głównie od stopnia zaciekawienia dziecka światem zwierząt i orientacji w liczbach, które są tu często istotne i ważne by dobrze poznać dany gatunek i jego specyfikę 😉

Kto śpi na jednej nodze?
Które zwierzę przesypia prawie całą dobę?
Kto nie ma powiek,więc śpi z otwartymi oczami?
Traci do tysiąca zębów rocznie?
Może wytrzymać bez picia przez 10 dni?
Spędza 14 godzin dziennie na jedzeniu?
Rodzi się jako samica,umiera jako samiec lub na odwrót?
Połyka kamienie, żeby ułatwić proces trawienia?

Znacie odpowiedzi na te pytania?
Na część...

Jeśli zachęciłam Was ostatnią książką o zwierzętach od wydawnictwa ToTamto to dzisiaj mam dla Was kolejną pod tytułem "Jak jedzą zwierzęta" Octavio Pintosa i Martina Iannuzzi. Każdy do życia potrzebuje jedzenia i dzisiaj nad nim się skupimy. Mamy tutaj dwadzieścia różnych gatunków zwierząt. Przyjrzymy się tym co jedzą, jak jedzą, w jaki sposób zdobywają pożywienie i ile go potrzebują. Oprócz pożywienia mamy tutaj ciekawostki o tych zwierzętach. Oczywiście wszystko okraszone jest pięknymi ilustracjami. Jest to gratka dla małych i dużych, bo ja sama dowiedziałam się wielu ciekawych informacji. Gorąco Wam polecam tą książkę, nie zawiedziecie się.

• Dzieciństwo W.
  • Dla przedszkolaka
  • Przeczytane w 2024
  • L-owe
  • Książka recenzencka
  • Przyroda

Dodaj cytat z książki Jak jedzą zwierzęta