Ostatnie zaklęcia

2011-03-09
2011-03-09
Anna Filip
fantastyka fantasy

Hmmm, opis nie bardzo oddaje to, co faktycznie się w książce dzieje. W zasadzie to jest całkowicie błędny... Ale od początku.

Jak zawsze, na samym początku powieści, ubolewam, że nie jest to znowu takie mocno bezpośrednie spotkanie z ukochanymi bohaterami z poprzednich części. Ale po chwili smutek mija i można się cieszyć z bezgranicznej miłości, jaką obdarza się nowoprzybyłych bohaterów. Na początku karzeł Inskay mnie irytował, jednak udało mu się stopniowo zdobywać moją sympatię.

Jak zawsze, Silvana De Mari porusza niezwykle ważne i ciężkie tematy, ubierając je w proste słowa, odpowiednie dla czytelnika. Nawiasem mówiąc, podoba mi się fakt, że książki dojrzewają wraz z czytelnikiem: im dalej idziemy, tym trudniejsze tematy są poruszane, jednak nadal ukazywane w tym przepięknym lekkim duchu. Bo z każdego upadku autorka potrafi wykrzesać nadzieję. A trzeba przyznać, że nie jest przyzwyczajona, aby oszczędzać głównych bohaterów.

Nadal zaskakuje mnie fakt, że można takim lekkim i przystępnym językiem poruszać tak okropne tematy. I robić to bardzo dobrze.

Dalszy ciąg przygód "Ostatniego elfa", "Ostatniego smoka" i "Ostatniego orka".
Dwóch samotnych karłów poznaje się w celi śmierci. Niespodziewanie ktoś ratuje ich przed tragicznym losem. Od tej chwili chcą walczyć razem. Ale czy mogą sobie nawzajem ufać? Ich przeciwnikiem jest Zarządca, który zbratał się z największymi wrogami ludzi i karłów - orkami.
Tymczasem młody Yorsh bardzo daleko od karła , miewa dziwne wizje , czuje emocje króla karłów i umie inne dziwne rzeczy. Co wiąże niepozornego chłopca z karłem ? Jakie jest ostatnie zaklęcie ? Czy niepozorne dzieci i poważni dorośli zdołają uratować ród karłów przed okrutnym losem? Świetna seria , cudowna fabuła i wspaniały magiczny świat. Silvana De Mari znowu trafiła w dziesiątkę . Jak każda książka z tej serii ta też ma mądry morał.

Dalszy ciąg przygód "Ostatniego elfa", "Ostatniego smoka" i "Ostatniego orka".
Tymczasem młody Yorsh...

Ta książka ma niezwykłą siłę wyrazu. Obrazy, które są w niej ukazane na długo zapadają w pamięć, a fantastyczni bohaterowie, choć nieco schematyczni, trzeba rzec, doskonale pokazują postawy prawdziwych ludzi. Najbardziej zapadła mi w pamięć scena z tańczącym niedźwiedziem... Piękna, mądra, poruszająca książka. Dla dorosłych i nastolatków, raczej nie dla dzieci - zbyt drastyczna (kto to słyszał, by w książce dla dzieci bohater topił się w rtęci?!) i smutna.

Choć jest bardzo dużo zbędnych fragmentów, które można by pominąć dla zachowania przejrzystości książki, szybko się czyta. Ciekawy pomysł na książkę, i choć nie jestem zwolenniczką fantastyki sięgnęłam po nią. Od początku nie spodziewałam się niczego wybitnego, w każdym razie nie zawiodłam się.

Wspaniała i wzruszająca opowieść niezwykłej autorki. Myślę,iż aby poznać piękno zawarte w tej książce należy ją samemu przeczytać. Tak będzie najlepiej.Każdy według własnego osądu zrozumie zawartą w niej kwintesencję szczęścia.
Gorąco polecam! ;)

Gorąco polecam! ;)

Książka ma bardzo dobre fragmenty i ... to by było na tyle. Historia strasznie rozwleczona, postacie irytujące (nawet te które poznało się już w poprzednich częściach),co chwile możemy przeczytać o tym kto został czyim mężem a kto żoną mimo, że dane osoby widzą się pierwszy raz na oczy. Da się znaleźć tu kilka morałów i życiowych dewiz, a książka broni się głównie historią którą opowiada, bo do samej fabuły ciężko się przyczepić.

'' Ostatnie zaklęcia '' opowiada o karle Inskaju, który zostaje porwany przez złego Zarządce. W celi poznaje tajemniczego karła - Błazna. Inskaj wie, iż nie powinien mu ufać, lecz nie może się oprzeć pokusie i opowiada mu o swej rodzinie oraz miejscu zamieszkania. Tym sposobem spisuje lud karłów na straty. Błazen oszukał naszego karła. Opowiedział wszystko złemu Zarządcy, który od razu wyruszył na poszukiwania wioski. Inskaj zatracony w żalu i smutku zaczyna żegnać się z światem na szubienicy, gdy na pomoc przychodzi mu wielka, pulchna kobieta, Masciak. Dzięki jej odwadze Inskajowi udaje się uciec, lecz nie na długo. Jedyną drogą, którą można uciec z Alyi jest ścieżka prowadząca do wioski orków. Czy karłowi uda się uratować rodzinę ? A jeśli nie da sobie rady, kto przyjdzie im z pomocą ? Po za tym co oznacza tajemnicza rymowanka mówiąca o wojnie ?

Silvana cudownie posługuje się bogatym językiem. Wręcz poetyckim, ale mimo tego książkę czyta się lekko. Na każdej stronie znajduje się mnóstwo akcji, choć człowiek wciąga się dopiero po przeczytaniu połowy powieści. Fantastyczne postacie o różnorodnych charakterach, w których kryje się nuta miłości, dobroci oraz brutalności.

Autorka zawarła w książce istotne przesłanie. Choć to powieść fantastyczna, można dostrzec w niej coś z dzisiejszego świata. A jest to nadzieja. Nadzieja na lepsze życie. Nadzieja o wyzwoleniu się od brutalności oraz rygoru.
Walka o wolność. Przelew krwi, a to wszystko, aby uratować swe dzieci.
Książka ukazuje cenę wolności. Pokazuje jak człowiek potrafi gardzić drugą osobą, a przy tym nieznośnie ją kochać.

Silvana zbudowała cudowny świat, z którego możemy nauczyć się wielu istotnych rzeczy. Mimo, że książka nie za bardzo mnie wciągnęła, bardzo ją polecam. Jest warta waszej uwagi. :)

Książka ta jest niesamowita. Bardzo wciągająca, dobrze napisana, (zresztą, jak poprzednie)a do tego bez problemu możemy wejść w świat, w którym to wszystko się dzieje. Polecam wszystkim tę książkę jak i inne tej autorki, wątpię, żeby ktoś się zawiódł. ;)

Uwielbiam wszystkie powieści Silvany de Mari (z serii ,,Ostatni"),dlatego sięgałam po tę książkę z dużymi oczekiwaniami. I nie zawiodłam się.
Autorka po raz kolejny udowodniła, że potrafi ciągle tworzyć coś lepszego od swoich poprzednich dzieł. Tak samo, jak ,,Ostatni smok" był lepszy od ,,Ostatniego elfa", tak ,,Ostatnie zaklęcia" są lepsze od ,,Ostatniego orka". Tym razem pisarka wprowadziła do powieści sporo nowych postaci (Inksay, Masciak, Atacleto),a niektóre rozwinęła (Trakrail). Jest w tej książce mnóstwo nowych, zaskakujących wątków. Powieść jest także przesiąknięta subtelnym humorem, lecz również wzruszająca. W pewnym momencie aż łzy stanęły mi w oczach - a to naprawdę rzadko zdarza mi się przy lekturze. Polecam każdemu, bez względu na wiek.

REWELACYJNA książka. W tej części głownym bohaterem staje się Inskay karzeł, który próbował uratować swój rud i wylądował w lochach Ayil. Tam zaczyna się jego prawdziwa przygoda. Niczego nie potrafiłam przewidzieć, nic mi się nie dłużyło dużo rzeczy NAPRAWDĘ mnie zaskoczyło. Jeżeli przeczytaliście trzy wcześniejsze części to nie pozostaje Wam nic innego jak wziąść się za tą! POLECAM

• 2011
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Ostatnie zaklęcia