Nostradamus. Kompletne przepowiednie

Illuminatio
2023-12-06
2023-12-06
Bartłomiej Kotarski

Jak dla mnie zupełna strata czasu. Liczyłem na jakieś analizy, teorie, rozważania, a dostałem jakąś notkę po każdej przepowiedni i nijak nie kupuję uzasadnień autora, który zdaje się być przekonany, że wszystko rozgryzł. Nie polecam.

Autor zaprezentował przepowiednie Nostradamusa, które jego zdaniem dotyczą XXI wieku i je dokładnie omówił. W książce pierwsze teksty dotyczą 2001 roku, ostatnie około 2103 + jest jeszcze kilka ostatnich o końcu świata. Niektóre przepowiednie rzeczywiście się sprawdziły, inne nie, niektóre z dalekiej przyszłości (np. 2084) doskonale pasują do naszych czasów. Ciekawa lektura, którą należy czytać z przymrużeniem oka.

Książka jakiej się oczekuje. Czyli zacytowanie tekstu Nostradamusa i próba jego rozszyfrowania. Każda taka próba interpretacji obarczona jest ryzykiem błędu z uwagi na to że nie znamy kontekstu przyszłości, a sam język jest nasycony symbolami i wieloznacznością. Dla osób zainteresowanych tematem polecam.

Ostatnimi czasy w popkulturze pojawiają się często odwołania do przepowiedni Nostradamausa. Kończąc ostatnią książkę ta pojawiła mi się na streamingu w proponowanych i postanowiłem odsłuchać, bo w zasadzie dobrze znać źródło. Niestety książka po za wybranymi przepowiedniami ma pełno interpretacji pisarza współczesnego. A z całości można wyciągnąć wniosek że podchodzić trzeba do tego jak do wierszy. Każdy odbiorca może mieć inne interpretacje. Każda może być słuszna i każda w błędzie. Nostradamus wiedział jak pisać żeby wyglądało że wie co pisze, a jednocześnie gdy nie wyjdzie to wina nie była jego a interpretatora. Raczej nie moja bajka, ale kto co lubi.

• Audiobook 2024
  • Along with audio