58 Przepowiedni Nostradamusa

2010-06-18
978-83-7659-231-2
Krzysztof Sokołowski
proroctwa Nostradamus przepowiednie

Do sięgnięcia po tę lekturę przekonał mnie inrygujący tytuł. Jednak czytelnik z książki o owych przepowiedniach nie dowie się za wiele. Opowieść ta porusza tematykę cyganów: ich zwyczaje, kulturę, więc pod tym względem można się wiele dowiedzieć na ten temat. Jakkolwiek muszę przyznać,że książka nie powaliła mnie na kolana. Akcja często się trochę dłużyła, lecz nie zabrakło też i paru ciekawych wątków i zdarzeń. Bądź co bądź polecam przeczytać.

Nostradamus to postać historyczna, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego przepowiednie są znane, nie tylko wielbicielom historii i tajemniczych biografii, ale właśnie dzięki trafności, jego osoba jest znana na całym świecie. Jednym z jego znawców jest Mario Reading, który postanowił napisać o nim książkę pod tytułem „58 przepowiedni Nostradamusa”.

Nie trudno zgadnąć, iż jest to opowieść wokół najsłynniejszych przepowiedni tegoż jasnowidza. Rzecz jednak w tym, iż Nostradamus spisał łącznie 1000 przepowiedni. Tylko 948 ujrzało światło dzienne, w związku z czym 52 przepowiednie zostały gdzieś skrzętnie ukryte. Tylko nieliczni znają ich historie. Historię sięgającą ponad 500 lat wstecz. Jest jednak dwóch mężczyzn, którzy są w stanie zrobić, bądź zapłacić każdą cenę, by dowiedzieć się, gdzie zostały schowane brakujące zapiski. Na ogłoszenie ukazane przez pewnego, młodego człowieka o rzekomym posiadaniu wiadomości na ten temat, odpowiada dwóch mężczyzn. Adam Sabir – miłośnik Nostradamusa, pisarz, którego ostatnia książka o tym człowieku stała się bestsellerem oraz Achor Bale – były żołnierz legii Cudzoziemskiej, obecnie pracujący na zlecenie pewnej tajemniczej organizacji. Ponieważ Cygan po odbyciu rozmów z oby dwoma zainteresowanymi, zostaje porwany i przetrzymywany, w wyniku czego popełnia samobójstwo, policja podejrzewa, iż sprawcą jest Sabir. Aby dowieść swojej niewinności oraz dotrzeć do tajemniczych, cennych zapisków Nostradamusa podejmuje walkę z czasem i tajemniczym nieznajomym, który również podąża śladem Czarnej Dziewicy. Wraz z Adamem w podróży towarzyszy mu siostra i brat tragicznie zmarłego Cygana.

Powieść Readinga jest nad wyraz podobna do książek Dona Browna. Jest w niej odniesienie do historii, która ma odzwierciedlenie w czasach współczesnych. Bohater mierzy się z tajemniczym zabójcą, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć cel. Autor stworzył bardzo ciekawą opowieść, w której rzeczywistość przeplata się z sytuacją szesnastego wieku. Oprócz fabuły, która w głównej mierze, skupia się na odnalezieniu tytułowych „58 przepowiedni Nostradamusa”, czytelnik odkrywa również obyczaje i mentalność jaka panuje w wioskach cygańskich.

Nie trudno...

Ta książka trafiła do mnie przez przypadek i bardzo się ciesze, że tak się stało. Myślałam, że będzie ona strasznie nudną książka, ale się myliłam i to bardzo!
Książkę czyta się jak dla mnie bardzo szybko, nie ma w niej żadnych nudnych momentów. Sam pomysł napisania takiej książki i ukazania w niej ,,poszukiwań'' przepowiedni jest bardzo ciekawy.
Przy tej książce się nie zanudzisz, jest ona przyjemna lekturą na jesienne wieczory.

Przy tej książce się nie...

• Na składzie
  • 52 książki 2024