Zielono w głowie

Wydawnictwo: Exartim
838547417X
Umina

Pytałam kolejno wszystkich o tajemniczego pana.Ale nikt go nie dostrzegł za rozłożystą palmą i nikt nie wierzył w jego istnienie. -Trudno mi pojąć-wyrzekł Janusz Radwan-by ktoś ośmielił się przyjść na bal w czerwonej koszuli i w dodatku z psem!To jest w najgorszym tonie. My,arystokracja,strzeżemy pilnie etykiety. Szlachectwo obowiązuje,droga markizo ! Obeszłam dookoła palmę w nadziei...

Obeszłam dookoła palmę w nadziei odnalezienia jakiejś zapomnianej przez nieznajomego drobnostki.Świadczyłaby ona o realnym istnieniu pana w czerwonej koszuli.Ale tylko srebrny popiół wytrząśnięty z fajeczki leżał na podłodze.Nie był to jednak żaden dowód rzeczowy!
Zabawa straciła dla mnie cały urok.
Zgłodniali goście wzdychali do zjedzonych kanapek jak do młodych,pięknie przeżytych lat.
Jadzia,doprowadzona głodem do ostateczności,pobiegła,by w spiżarni cichutko wypić jedyną szklankę kwaśnego mleka.Zdradziły ją natychmiast olbrzymie białe wąsy,na widok których goście chórem zawyli:
-My też jesteśmy głodni,my też chcemy mleka!W ogólnej wesołości tylko ja jedna czułam się smutna i zmęczona.Z każdą chwilą koronki firanki były bardziej zwiotczałe,atłas staniczka zmięty,a niedawny triumf owinął mi szyję i dławił gardło nie wykrzyczanym spazmem.

źródło opisu: Wydawnictwo Exartim,1992

źródło okładki: https://www.google.pl/search?q=zielono+w+g%C5%82ow...»

Dominka1 | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, Starocie
Przeczytana: 23 maja 2014

Uwielbiam staroświeckie książki z archaicznym językiem i problemami ,które w dzisiejszej rzeczywistości nie mają racji bytu.Cudownie jest śledzić codzienność bohaterów tak różną od powszedniego dnia nas,ludzi z XXI wieku.Niestety"Zielono w głowie" nie oczarowało mnie.Anegdoty z życia nastolatki z poprzedniego stulecia były średnio interesujące.Miałam wrażenie,że pewne przygody były zbyt wydumane.Nie odpowiadał mi też rodzaj poczucia humoru,którym aż nadto emanowała ta powieść.
Można tu znaleźć skrawki informacji o sytuacji społeczno-politycznej w przedwojennej Polsce.Gdzieś tam w tle jest obraz szkoły i gospodarstwa domowego,które funkcjonowały zupełnie inaczej niż w naszej epoce.Dom głównej bohaterki wydaje się interesującym miejscem,w którym spotykają ludzie o różnych poglądach.Rodzice nastolatki każdemu służą pomocą,nawet jeśli ich goście kiedy poprawia się ich los zapominają o życzliwej parze,która pomogła im w biedzie.
Teoretycznie jest to książka pełna interesujących ...

Czy tylko ja lubię nasze starsze polskie książki? Jest w nich coś pięknego.Zawierają dużo słów,które już dawno wyszły z użytku.Historia w nich zawarta jest jedyna w swoim rodzaju,nie zerżnięta z innych książek.Wśród nich znajdzie się też ''Zielono w głowie'',którą miałam przyjemność niedawno przeczytać.Polecam.Nie rozczarujecie się.