Uskrzydlona przygoda

1991-01-01
1991-01-01

Klasyka pensjonarskiej powiastki.

Klasyka pensjonarskiej powiastki.

Najpiękniejsza książka mojego dzieciństwa - przeczytałam pewnie kilkanaście razy i za każdym razem śmiałam się i wzruszałam na przemian!

Książka powstała w latach xxlecia miedzywojennego i opowiada o dorastaniu w trochę innych warunkach niż te, w jakich dorastało moje pokolenie. Jednak najważniejsze rzeczy nie uległy zmianie - i dawniej, i teraz marzy nam się prawdziwa przyjaźń i wielka miłość:). Lektura książki przyniosła mi wiele radości,zwłaszcza przygód panienek na pensji organizowanych przez główną bohaterkę. Współczesny herszt niejednej bandy mógłby pozazdrościć Hance inwencji: wprowadzenie chłopaków w damskich przebraniach na bal w klasztorze albo ucieczka samolotem w nocnych ciemnościach na inny bal, przebranie kościotrupa za zakonnicę pilnującą panieniek na lekcji biologii.... Długo by wymieniać kawały robione przez główne bohaterki.
Z wielką przyjemnością czytałam również o przedwojennym stylu życia, który wyglądał zupełnie inaczej niż po odcięciu Polski żelazną kurtyną od reszty Europy. Normą społeczną (niestety tylko dla osób majętnych) były podróże i edukacja. Matka głównej bohaterki jako dziennikarka jeździła po całym świecie, zaś krewni Hanki ciągle gdzieś bywali, a to w Afryce, a to w uzdrowiskach i kurortach. Sporo czytałam o życiu w IIgiej RP, a przy okazji lektury książki I. Szczepańskiej pisanej w tamtych czasach wiele z informacji na temat XXlecia się potwierdziło.

Obawiałam się, że przerosłam już tego typu opowieści i byłam mile zaskoczona jak wiele radości sprawiło mi przeczytanie jej :)

• Dzieciństwo
  • Dwudziestolecie międzywojenne
  • Bardzo osobiście ulubione
  • Przyjaciele od pocieszania
  • Dziecięce
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach

Dodaj cytat z książki Uskrzydlona przygoda