The Paper Dolls

Mam wrażenie, że książka „The paper dolls” to swoista perełka wśród książek young adult, w których często postaci są płytkie i infantylne. Ta książka jest naprawdę świetna i zdobyła moje serducho. Dzieje się naprawdę dużo, jest wiele zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń – tak jak lubię.
Charmaine trafia do snobistycznej szkoły z inernatem, to tam uczą się dzieci najbogatszych, poziom i wymagania są duże, a sama szkoła znajduje się nie dość, że na odludziu to jeszcze w lesie. Nie jest wcale zadolona z tego, że tam się znalazła i już pierwszej nocy próbuje uciec, to wtedy poznaje Larue chłopaka, który niebawem zaczyna ją fascynować. Larue jest wygadany, nie boi się nauczycieli, w szkole jest swoistą gwiazdą i każdy chciałby należeć do jego paczki. Z drugiej strony krążą o nim niepokojące plotki. Jak wiadomo to co zakazane i odrobinę niebezpieczne zawsze wprawia w fascynację, tak i nasza Charmaine zaczyna czuć pociąg do tego niezwykłego chłopaka. Na co dzień udają, że się nie znają, jednak nocami spotykają się by rozmawiać. Okazuje się, że każdy skrywa swoje tajemnice, a to co widać na pierwszy rzut oka może być czymś zupełnie innym. Bogactwo i dostatnie życie nie chronią przez problemami, błędnymi decyzjami czy przemocą.
Kiedy nagle jeden z uczniów szkoły ginie, to właśnie Laruue staje się głównym podejrzanym.
Czy Charmaine zaufa chłopakowi wiedząc, że lubi on manipulować innymi? Czemu jego przyjaciele ciągle go pilnują? Co stało się z zaginionym chłopakiem? Tego dowiesz się z tej książki pełnej młodzieńczych emocji, trudnych przeżyć, zwrotów akcji, ukrytego drugiego dna. Na pewno nie będziesz się nudzić. Bohaterzy są złożeni, ale to co przeżyli sprawia, że potrafimy zrozumieć ich wybory. Nie mogę się doczekać kolejnej części.

Charmaine trafia do snobistycznej szkoły z inernatem, to tam uczą się dzieci...

Charmaine to dziewczyna bardzo niewygodna dla własnej rodziny. Postanawiają wysłać ją najdalej jak to tylko możliwe, wybierając tajemniczą szkołę z internatem leżącą pośrodku lasów. Do tego tak daleko jak to możliwe od cywilizacji, dzięki czemu bez problemu można za jej murami ukryć wszystko czego nie chcemy wyjawić światu. Za murami szkoły panuje więcej zasad niż gdziekolwiek indziej. Świat tutaj jest połączeniem ścisłej hierarchii, powiązaniem wielu zależności i walki o przetrwanie w zupełnie obcym dla tej wyrwanej z dotychczasowego życia dziewczyny. Na miejscu poznaje ona pewnego chłopaka, którego otacza ekscytująca tajemniczość, ale i pewna doza niebezpieczeństwa. Niespodziewanie pomiędzy tą dwójką zaczyna się pojawiać swoista nić porozumienia. Jednak gdy ginie jeden z uczniów tej elitarnej szkoły, podejrzenia wszystkich padają właśnie na Gaba. Czy chłopak ma coś z tym wspólnego? Czy Charmaine dotrze do prawdy, pokona wszystkie otaczających tutejszych uczniów tajemnice i sekrety? Czy ten odcinający się od innych chłopak pozwoli sobie pomóc i czy w ogóle można go uratować? A może trzeba go uratować tak naprawdę przed nim samym?

The Paper Dolls to mroczna powieść młodzieżowa, której autorką jest Natalia Grzegrzółka. Opowiada o pewnej tajemniczej i mam wrażenie dzięki temu bardzo elitarnej szkole, do której bogaci rodzice wysyłają swoje niepasujące do ich życia dzieci. A tam pociechy muszą zmierzyć się z mnóstwem dziwnych zasad, innymi uczniami z wieloma tajemnicami i problemami jak oni sami oraz świadomością, że zamiast tak potrzebnej miłości i wsparcia od swoich rodziców zostali zmieceni pod dywan… Czy ktokolwiek jest przygotowany na taką rewolucję w życiu? Powieść jest bardzo dobrze napisana. Jest bardzo mroczna, porusza wiele problemów współczesnej młodzieży i już na wstępie zawiera ostrzeżenie, że jest ona dla czytelników o mocnych nerwach. Cieszę się, że powstają powieści poruszające tak ważne tematy, tak trudne i nurtujące współczesnych młodych ludzi. Warto po nie sięgać, aby zrozumieć!

Motyw akademii, internatu i szkoły bardzo mi przypadł do gustu. Ostatnio sięgałam często po książki z motywem dark Academia, jednak brakowało mi obyczajówki ze szkołą w tle.
Czytacie książki z motywem internatu, czy szkoły średniej? Jeśli tak, to jest to częściej obyczajówka, czy może jakaś mroczna, magiczna szkoła?
Nie zwracam uwagi, jaka to jest szkoła, ponieważ jest to dość znany motyw w książkach, jak nie liceum, to są to studia, niekiedy zdarza się nawet i szkoła dla dzieciaków, ale takiej książki to od dawna nie czytałam, chyba czas wrócić do Harry’ego Pottera.
Jednak dodajmy coś do tej szkoły i internatu, ponieważ sama szkoła może się nam wydawać oklepanym pomysłem. Wpuśćmy do niej nastolatki z bogatych rodzin, które trafiły tam nie tylko ze względu na fakt, że szkoła ma naprawdę dobry poziom nauczania. Większość z tych dzieciaków trafiła tam, ponieważ rodzice nie mieli co z nimi zrobić. Jedni gdzieś wyjechali i nie mieli porządnej opieki dla swoich dzieci, inni nie mogli dosłownie na swoje dzieci patrzeć, więc wysłali ich do szkoły, która miała im zapewnić nie tylko wiedzę i przyszłość, ale również bezpieczeństwo i opiekę, czyli coś, co każdy rodzic powinien sam zapewnić swojemu dziecku. Zainteresowałam was? To zapraszam was na recenzje pierwszego tomu cyklu Mulberry Tales “The Paper Dolls” Natalii Grzegrzółka.

Charmaine Wallace jest jednym z tych porzuconych przez rodziców dzieciakiem, odesłanym do szkoły Mulberry Heighs. Internat, do którego się przeniosła, znajduje się dosłownie pośrodku lasu i jest odcięty od świata zewnętrznego. Lista zakazów i nakazów, jakie obowiązują w murach tej szkoły, jest tak długa, że ciężko ją spamiętać. Jednak Char nie ma wyboru, jej matka wybrała się na wakacje, które potrwają kilka tygodni, a z ojcem nie ma dobrego kontaktu, więc zostaje jej tajemnicza szkoła. Co prawda Char już pierwszej nocy planuje ucieczkę, jednak na jej drodze staje ktoś, kto okaże się jej wybawieniem, jej katem, jej szczęściem i jej koszmarem.

Macie problemy z ocenianiem książek?
Ja miałam duży przy “The Paper Dolls” Natalii Grzegrzółka i jakby ktoś się mnie spytał, co było takie problematyczne, to nie wiedziałabym, co odpowiedzieć. Książka jest dobrze napisana, trochę na początku czułam mały chaos, jednak szybko minął i ostatecznie bardzo spodobał mi się styl autorki. Jednak największy problem miałam z toksycznością zachowania bohaterów, od tych głównych po pobocznych. Dosłownie każdy miał coś za uszami, każdy zachowywał się toksycznie i dosłownie każdy nadawał się na długą terapię u psychologa. Tu nie chodziło tylko o uczucie, które się rodziło w Charmaine do chłopaka, który był bad boyem, ten chłopak był manipulantem, który bez skrupułów pchnąłby swoich przyjaciół i swoją ukochaną do najgorszego, by tylko zobaczyć, jak zareaguje. Potrafił obrać sobie cel i szedł do niego po trupach. Jednak nie mogę zapomnieć o tym co ten chłopak przeszedł w życiu. To, co go spotykało od najmłodszych lat, tak go ukształtowało. Im więcej było odkrywanych szczegółów z jego życia, tym bardziej mu współczułam. Ostatecznie doszłam do wniosku, że on jest tylko dzieckiem, które szukało przez całe swoje życie odrobiny miłości. A nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że oni wszyscy byli takimi dzieciakami, chcieli tylko trochę uwagi i uczucia.
Właśnie tu mam problem z tą historią, to co robią, jest karygodne, jednak im współczułam i chyba właśnie te skrajne emocje, które wywołuje we mnie ta książka, spowodowały, że ta wysoko ją oceniłam. Ciężko było mi ją odłożyć, ciężko było mi przestać o nie myśleć, ciężko było mi się pogodzić z faktem, że nie mam kolejnego tomu w posiadaniu, ponieważ chciałam się dowiedzieć, jak zakończy się ta cała sprawa.
Mam ostatnio szczęście do dobrych młodzieżówek, które wstrząsają mną i powodują u mnie gonitwę myśli. Po raz kolejny spotkałam się z książką, która pokazuje, że pieniądz rządzi światem, że miłość rodzica do dziecka jest fundamentem, który ukształtuje później to dziecko. Po raz kolejny oceniam dość wysoko i mam nadzieję, że kolejny tom, będzie również tak dobry i zaskakujący. Wam polecam wyrobić swoją własną opinię, ponieważ nie jest to książka dla każdego. Liczne TW wypisane w książce o tym świadczą. Ja polecam i dziękuję Wydawnictwu Jaguar za możliwość poznania tej historii.

Nie zwracam uwagi, jaka to jest szkoła, ponieważ jest to...

„The Paper Dolls” to tajemnicza i dość mroczna młodzieżówka opowiadająca historię Charmaine. Nastolatki, która ma ciężką sytuację rodzinną i zostaje wysyłana przez swoich rodziców do szkoły z internatem Mulberry Heights. Na początku szkoła wydaje się restrykcyjna i po prostu nudna, ale im więcej czasu w niej spędza, tym więcej mrocznych sekretów wychodzi na jaw. To, że szkoła znajduje się w samym środku lasu, wydaje się najmniej niepokojącym faktem.

Charmaine od początku jest zainteresowana pewnym chłopakiem, który cieszy się największą popularnością, ale zarazem wszyscy omijają go szerokim łukiem. Chłopak budzi jej ciekawość, ale także ją przeraża. Ta kombinacja może okazać się bardzo ryzykowna dla niej. Dziewczyna chce się dowiedzieć, czy to, co o nim mówią jest prawdą. Okazuje się, że chłopak również chce ją poznać bliżej, a to, co ich łączy może zranić obu równie mocno.

Książka wciąga czytelnika od pierwszej strony. Jest tutaj tyle tajemnic i mrocznych sekretów, że nie da się odłożyć książki, zanim nie pozna się ich wszystkich. Bohaterowie oraz ich historie również nie są takie jasne, co sprawia, że przerwanie czytania jest praktycznie niemożliwe.

Coś bardzo istotnego oraz coś, co zawsze doceniam w książkach to ostrzeżenia, które znajdują się także w tej pozycji. Informują one o wszystkich ciężkich tematach, które są poruszone w książce, a na które nie wszyscy czytelnicy mogą być gotowi. Warto do nich zajrzeć przed rozpoczęciem czytania i przemyśleć czy na pewno damy sobie z nimi radę.

Sama nie mogłam oderwać się od tej lektury. Urzekła mnie ona swoim klimatem i tajemniczością. Z niecierpliwością czekam na drugą część.
Julia S.
Szkolny Klub Recenzenta

Sama nie wiem co myśleć o tym tytule, miałam problem z oceną, ale koniec końców dam wyżej niż początkowo zamierzałam, bo jednak ciężko było mi się oderwać od niej, mimo tego, że główni bohaterowie mnie niezmiernie irytowali.
Jednak mimo wszystko całą książkę według mnie zepsuło zakończenie, gdzie zapowiada się na to, że z przestępcy będziemy robić świętego. Gloryfikacja złych uczynków bo ktoś mial ciężką przeszłość stanowczo na NIE. A główny bohater wręcz ocieka toksycznością, dziwię się, że główna bohaterka mimo wszystko jest za nim, ale z drugiej strony....ile znamy historii w realu gdzie ktoś nam opowiada o partnerze i w naszej głowie jest tylko "staaaara, co Ty z nim jeszcze robisz?" a mimo wszystko te związki trwają. Więc jestem w stanie uwierzyc, że niektórych uczucie naprawdę zaślepia, bo miłością tego nie nazwę.

Na samym początku chciałabym wspomnieć, że „The paper dolls” posiada ostrzeżenie na samym początku! Książka porusza temat agresji, przemocy fizycznej jak i psychicznej, wykorzystywania seksualnie nieletnich, próby samobójczej oraz zaburzeń lękowych.

Szczerze mówiąc, przez chwilę myślałam, że dam tej książce DNF’a, bo pierwsze dziesięć rozdziałów szło mi powolnie i nie umiałam się wkręcić w czytanie. Jednak postanowiłam dać szansę tej książce, bo słyszałam prawie o samych pozytywach. Cóż, ciężko stwierdzić co sądzę, jednak wiem, że książka mi się w miarę podobała. Tak samo styl pisania autorki był przyjemny i szybko czytało się rozdziały, co było dla mnie dużym plusem.

Miałam jeden duży minus. Bardzo mi się myliły imiona oraz postacie – nie potrafiłam się odnaleźć, ale powoli do celu i mniej więcej się udało!!

Nie przedłużając przejdźmy do Charmaine i Larue. W przypadku chłopaka to już sama nie wiem czy jednak go lubię czy jednak nie. Ta jego częsta zmiana osobowości to prawie jego drugie imię, bo czytając książkę, sama się gubiłam w jego zachowaniu. Żeby nie było, jest bardzo tajemniczy. Należy do tego typu chłopaka, którego każdy zna, a wiedzą tyle co nic i to mnie zaintrygowało w jego osobie. Charmaine natomiast często mnie irytowała swoimi wyborami czy decyzjami, ale ostatecznie uważam, że jest do polubienia.

Relacja między tą dwójką zdecydowanie jest toksyczna i pojawiały się fragmenty, które nie do końca przypadły mi do gustu, ale oprócz tego chciałabym dodać, że pomimo wszystkiego to napięcie, które powoli się rozwijało, było cudowne. Jednak jest pewna postać, którego polubiłam od samego początku niemal aż do końca, tylko pod koniec coś się zadziało. Rory.

Nie wiem czy książka ma kontynuację, ale jeśli tak, to nie jestem pewna czy sięgnęłabym po kolejną część. Polecam samemu wyrobić opinię!!

[reklama]

Sięgając po literaturę młodzieżową, nie oczekuje wielkich uniesień ani trudności. Myślę bardziej o przyjemnym czytaniu bez konieczności głębokich przemyśleń. Tym razem okropnie się pomyliłam. Ostrzegam, ta książka jest naszpikowana bólem, traumą i bezsilnością. Jest jak krwawiąca rana, na którą sypie się sól. Nie potrafię wytłumaczyć dokładnie jakie emocje mi towarzyszyły. Był to głównie smutek, złość i bezradność, a na samym końcu odrobina nadziei.
Charmaine trafia do elitarnej szkoły z internatem. Nie jest tym faktem zachwycona. Szkoła w środku lasu, surowe zasady i regulamin. Z dala od cywilizacji w budynku pełnym mrocznych tajemnic. Młodych łączy tu jeden fakt - wszyscy trafili tu wbrew własnej woli. Główna przyczyna, to bezinteresowność bogatych rodziców, którzy albo nie mają czasu dla nich, albo są nimi rozczarowani. Z biegiem czasu dziewczyna przywyka do szkolnej rutyny i poznaje chłopaka, który od początku budzi jej ciekawość. Gabriel jest mroczny, tajemniczy, wycofany... Skrywa w sobie ból, cierpienie, traumatyczne przeżycia. Bywa dysfunkcyjny a relacja, którą nawiązuje z Charmaine jest toksyczna i destrukcyjna. Jednak wzajemne przyciąganie jest silniejsze. Sprawę komplikuje fakt, że ze szkoły znika inny uczeń, a Gabriel jest głównym podejrzanym. Charmaine próbuje odkryć prawdę i przy okazji zrozumieć kogoś, na kim jej zależy.
Ogromnie gratuluję autorce książki! Mam przez nią taki natłok myśli, że nie mogę się pozbierać. Cała historia porusza wiele aspektów agresji, samookaleczenia i zaburzeń lękowych, a przede wszystkim przemocy fizycznej i psychicznej. Jest tego naprawdę wiele. Świetnie ukazuje skutek życia w cieniu poniżania i strachu a także bezinteresowność rodzicielską. Mimo, że cała historia mnie bardzo boli i buntuje się wewnętrznie, to wiem, że zostanie ze mną na długo. I to, że sięgnę po drugi tom, jest więcej niż pewne. 🖤

„The paper dolls” to książka, która mnie zaciekawiła, ostatnio chętnie sięgam po historie, w których mamy motyw szkoły, akademii i zmian, które zachodzą gwałtownie w życiu młodych ludzi. Lubię czasem poczuć się, jakbym była częścią takiej opowieści. Twórczość Natalii Grzegrzółki była dla mnie tajemnicą, jedną z tych słodkich, które chciałoby się szybko odkryć. Okładka jest piękna, przyciąga wzrok, a tajemniczy internat znajdujący się pośrodku niczego budzi podejrzenia i ciekawość. Czasami nie ma się wyjścia i trzeba wziąć na swoje barki sytuację, która nie jest dla nas komfortowa. Pieniądze to nie wszystko, za nic nie zastąpią miłości i poszanowania drugiego człowieka, jednak dla bohaterki są codziennością, zupełnie jak obojętność ojca i nienawiść matki. Jak sobie z tym radzić? Czy warto roztrząsać i zabiegać o uwagę ludzi, którzy nas nie dostrzegają w pełni?
Główną bohaterką książki autorstwa Natalii Grzegrzółki pod tytułem „The paper dolls” jest Charmaine Wallace, dziewczyna wychowała się w pełnym domu, gdzie były pieniądze. Nie zawsze ich posiadanie wiąże się ze szczęściem. Matka, dawniej modelka obwinia ją o przymus zakończenia kariery, a także opuszczenie przez ukochanego. Ojciec nie interesował się nią, właściwie jej brat był tym wyczekiwanym dzieckiem w ich domu, który zbierał całą atencję. Dziewczyna została odesłana do szkoły z internatem - Mulberry Heights. Nie jest to zwyczajna placówka, znajduje się w leśnej głuszy, a do miejskich zabudowań jest dość daleko. Przypomina to miejsce, do którego zsyła się tych niechcianych i porzuconych, sprawiających problemy, czy tak jest faktycznie? Zmiana otoczenia zawsze jest trudna, zwłaszcza, kiedy rok szkolny zdążył się zacząć. Czy Charmaine zdoła się odnaleźć w takim miejscu? Czy znajdzie tam przyjaciół? Jej uwagę przykuwa ktoś, kogo inni wydają się obawiać, a już na pewno unikać. Larue zdaje się mieć sporą listę wykroczeń, ile z nich to zwykłe plotki? Co takiego jest w tym chłopaku, że przyciąga ją do siebie? Dlaczego ojciec chłopaka zjawia się tutaj tak często? Czy jest to człowiek, którego należy się wystrzegać?
„The paper dolls” to książka, która daje do myślenia. To niesamowite, jak potrafimy być obojętni na krzywdę innych, jednostek, które same nie są w stanie się ochroni. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona twórczością Natalii Grzegrzółki, jest odważną autorką, która nie bała się poruszać trudnych tematów, ani ukazać tego, jak często są zmiatane pod dywan. Nie spodziewałam się tutaj, że tak młodzi ludzie mogą doświadczać takich traumatycznych wydarzeń. Mogłoby się wydawać, że czeka nas przyjemna, lekka książka o dorastaniu i tego typu problemach, jednak to nie prawda. Mamy tutaj mroczny klimat, przyjaźnie, toksyczne relacje, zaginięcie ucznia, wiele tajemnic, które trzeba odkryć. Nie bez przyczyny mawia się o tym, że za błędy rodziców odpowiadają dzieci. „The paper dolls” to debiutancka książka Natalii Grzegrzółki, do tego jest mroczna, bolesna, a czasami wręcz w brutalny sposób opisuje świat bogatych, dorastających jednostek, które muszą sobie radzić z presją, bez zainteresowania dorosłych. Czasami zastanawiałam się, czy dorosłym naprawdę dzieci, nastolatkowe mogą tak przeszkadzać, że pozbywają się ich zsyłając w takie miejsce, jak Mulberry Heights. Ta historia ukazuje, jak wiele jest współczesnych problemów, jak trudno jest się im przeciwstawić.

Nie jest to łatwa książka! Wiele razy czytając tą książkę przeklinałam „świat bogaczy” i doceniałam swoje zwykłe normalne życie! Świat nakreślony w niej jest toksyczny, przerażający…ale historia wciąga na maxa! Jestem mega ciekawa ciągu dalszego :)

[Współpraca Reklamowa @wydawnictwojaguar]

Natalia Grzegrzółka
Wydawnictwo Jaguar

Ta historia różniła się od innych, zazwyczaj po książkach z motywem Dark academy wiem mniej więcej, czego mogę się spodziewać, lecz ta książka całkowicie mnie zaskoczyła.
Styl pisania autorki bardzo mi się podobał.
Jedne, do czego mogę się przyczepić to natłok postaci, w pewnym momencie byłam lekko zagubiona w imionach, lecz z czasem już wiedziałam, co i jak.
Książka zaskakuje pod każdym aspektem, to co w niej się dzieje nie pozwala się od niej oderwać.
Nie mogę się doczekać 2 tomu, bo to jak się zakończył pierwszy zaskoczyło mnie i do samego końca nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać.

4,5⭐️
1/5 🌶️

[Współpraca Reklamowa @wydawnictwojaguar]

Natalia Grzegrzółka
Wydawnictwo Jaguar

Styl pisania autorki bardzo mi się podobał.
Jedne, do czego mogę się przyczepić to natłok postaci, w...

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2024