Alias Emma

Sonia Draga
2023-11-22
2023-11-22
Paweł Cichawa

Lubicie, gdy autor narzuca szybkie tempo akcji?

Jeśli tak, to "Alias Emma" będzie dla was idealną lekturą. Od początku bowiem autorka wrzuciła piąty bieg i nie zwalnia ani na chwilę.
Emma Makepeace, młoda agentka specjalna, dostaje misję chronienia syna, ważnych dla agencji rosyjskich naukowców. Musi dostarczyć Michaela do siedziby wywiadu tak, by nie dopadła go jednostka GRU. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż muszą wystrzegać się, łatwiejszej do wyśledzenia, technologii. Piechotą, bez telefonów i kart kredytowych, unikając kamer, przemierzają ulice Londynu. Emma, choć bez wielkiego doświadczenia, wykazuje się nie lada odwagą i sprytem, zwłaszcza, gdy znika jedyna osoba, której mogła ufać. Czy wśród służących z nią agentów jest zdrajca? Czy cel podróży nie okaże się ich ostatnim?

Lubicie, gdy autor narzuca szybkie tempo akcji?

Zaczyna się niepozornie i na początku niezbyt wiadomo czego możemy się spodziewać. Zastanawiałem się, czy będzie to coś w szpiegowskim klimacie "Kulawych koni", ale autorka dość szybko wrzuca najwyższy bieg. Akcja, akcja i jeszcze więcej akcji. Poza samym początkiem i końcówką, cała reszta to absolutnie szalony pościg przez miasto bez chwili wytchnienia.
Główną bohaterką jest agentka brytyjskich służb Emma Makepeace, której pierwszym poważnym zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie do siedziby agencji syna rosyjskich dysydentów, Michaela. Jest zdana na siebie i nie ma pojęcia komu może ufać, bo podejrzewa przełożonych o zdradę. Podczas brawurowego pościgu przez Londyn nie może korzystać z komunikacji, pokonując kilkanaście kilometrów nocą na piechotę unikając kamer. Dodatkowo człowiek, którego ma chronić i bezpiecznie dostarczyć do ustalonego punktu, od początku nie jest chętny do współpracy.
Ten tytuł to czysta rozrywka. Ciągłe napięcie, szalone tempo i coraz większe kłopoty bohaterki składają się na pozycję, którą dosłownie pochłania się ekspresowo. Nie ma tu miejsca na głębsze analizy i przemyślenia. I bardzo dobrze, bo pozostaje po prostu wsiąknąć w klimat powieści sensacyjnej i bawić się tym. Ja, bawiłem się świetnie i liczę na to, że ten tytuł znajdzie swoich sympatyków.

Główną bohaterką...

2090

Dobra rozrywka na pochmurne popołudnie.Emma świeżo upieczona agentka wywiadu dostaje pierwsze poważne zadanie,musi doprowadzić syna rosyjskich naukowców w bezpieczne miejsce.Z pozoru proste zadanie szybko zmienia się w ucieczkę przed polującymi na chłopaka rosyjskimi agentami.
Emma to taki Bond w spódnicy,zresztą sporo tu nawiązań do niego.Jak dla mnie dobra lektura.

Rozrywkowa powieść sensacyjna. Taki Bond w spódnicy. Nic szczególnego - czysta rozrywka. Jak dla mnie autorka wykorzystała wzorce takiej powieści bondowskiej i napisała swoją wersję.
W Londynie zabijani sa Rosjanie, naukowcy, ktorzy przeszli na stronę Brytyjczyków. Syn jednej z takich osób pracuje w szpitalu i nie jest świadom polowania na niego za "winę" matki. Młoda agentka dostaje zadanie sprowadzenia go bezpiecznie do siedzimy wywiadu. Musi przeprowadzić go pieszo, unikając kamer, co jak się okazuje, jest piekielnie trudne.
Mamy oczywiście zabójców, pogoń, ucieczkę samochodem pod prąd ruchu uliczengo, ucieczkę motorówką i inne przewidywalne w tego typu sensacji zabiegi.
Całość jest lekko, dość zgrabnie napisana, czyta się szybko, nie wymaga myślenia i jak na weekendową lekturę bez zobowiązań mogę tę powieść spokojnie polecić.

Niestety na kolana mnie nie rzuciła i akcja mnie nie wciągnęła. Do połowy czytałam oczekując na to "coś" i nie doczekałam się.

Moje pierwsze spotkanie z autorką. Hmm, jakiegoś specjalnego wrażenia to ta powieść na mnie nie zrobiła... Można przeczytać, ale to taka lekka, niespecjalnie wymagająca literatura. W sumie, czytało się w porządku, ale bez szału. Może sięgnę po inne pozycje, jak się pojawią, a może niekoniecznie.
Czy polecam? Nie mogę napisać, że nie polecam. Można przeczytać na własne ryzyko...

Czy polecam? Nie mogę napisać, że nie polecam. Można przeczytać na własne...

Emma Makepeace, nasza tytułowa bohaterka, to agentka specjalna. Dopiero co ukończyła szkolenie, a już otrzymuje poważne i bardzo odpowiedzialne zadanie. Kobieta musi chronić i eskortować Michaela. Mężczyzna jest lekarzem i synem rosyjskich fizyków nuklearnych, a służby specjalne nie ugną się przed niczym, by ich dopaść. Ochrona dla Michaela jest więc niezbędna, jednak Emma nie może liczyć na współpracę z jego strony. Dopiero, gdy młody lekarz zaczyna rozumieć powagę sytuacji, zgadza się na tę operację specjalną i wraz z agentką przemierzają ulice Londynu, starając się nie znaleźć na celowniku grupy GRU. Nie mogąc używać telefonów, kart kredytowych, korzystać z komunikacji, para ma 12 godzin, by ukończyć zadanie. Czy wyjdą z tego cało, oboje?

Książka bardzo mi się podobała, przemówiła do mnie wartka akcja i szybko płynąca fabuła. Czujemy tempo, jakie treści nadała Ava Glass, co zrozumiałe, skoro czytamy o ucieczce. Dyskretnie możemy podglądać relację rozwijającą się pomiędzy głównymi bohaterami. Może i w "Alias Emma" dałoby się znaleźć jakieś niedociągnięcia i punkty idealne do zaczepki. Ale ja się na nich nie skupiam. Chciałam ciekawej historii z fajnie utrzymanym tempem oraz rozrywki i to otrzymałam 👌🏻

„Przesuń się, Jamesie Bondzie, nadchodzi nowa bohaterka i jest fantastyczna”.

Okładka książki z rekomendacją Karen Cleveland zachęca do sięgnięcia i zanurzenia się w świat szpiegów.
Szkoda tylko, że ta powieść nie jest choć w połowie tak dobra jak „Muszę to wiedzieć” Karen Cleveland, którą miałem przyjemność czytać w 2018 r. Obie powieści łączy świat szpiegów, agentów z fikcyjną tożsamością, którzy mają ściśle określone zadanie do wykonania.
Nieznana polskiemu czytelnikowi Ava Glass debiutuje powieścią, która opowiada o brytyjskim wywiadzie, o agentach którzy na co dzień nie noszą broni. W sytuacjach zagrażających życiu zdani są na własne siły, sprawność fizyczną i umiejętności nabyte podczas szkolenia.
Emma Makepeace pozytywnie przeszła cały proces szkoleniowy jako świeżo upieczona agentka otrzymuje swoje pierwsze zadanie polegające na ochronie syna rosyjskich dysydentów.
„Ratowanie kogoś, kto nie chce się dać ratować nie jest łatwe”.
Rosyjskie służy specjalne chcą dopaść małżeństwo, które kiedyś zajmowało wysokie stanowisko w rosyjskim programie jądrowym. Fizycy nuklearni Jelena i Dmitrij Primałowowie są głównym celem grupy zabójców GRU. Naukowcom udało się przekazać tajne informacje brytyjskiemu wywiadowi i uciec z kraju. Jedyną osoba, która może doprowadzić GRU do miejsca ich pobytu jest ich syn Michael.
Akcja powieści dzieje się w Londynie i skupia się na głównej postaci agentce Emmie Makepeace, która to wszystkimi możliwymi sposobami próbuje doprowadzić Michaela do bezpiecznej przystani. Agentka na wykonanie zadania dwanaście godzin. Nie może korzystać z zatłoczonych miejsc, musi unikać ulicznych kamer. Przez miasto trzeba przejść niczym duch. Czy można przejść przez kilkumilionowe miasto niezauważonym? Czy Emmie uda się ochronić życie Michaela, lekarza pracującego w jednym z tutejszych szpitali?
Początek powieści jest ciekawie ujęty i pędzi niczym Docklands Light Railway. Nie ma tu jednak takiego napięcia, które towarzyszyło mi we wspomnianej powieści Karen Cleveland. To bardziej powieść sensacyjna z marnym wątkiem miłosnym. Co to za agent, który zdradza swoją tożsamość osobie, której przyszło mu chronić? Niedociągnięć jest sporo, tak z przymrużeniem oka patrzę na tę opowieść. Nie wiem co takiego urzekło Karen Cleveland w tej powieści, ale jedno jest pewne; Emmie Makepeace daleko jest do postaci Jamesa Bonda. Ot takie szybkie czytadło z treścią, która zapewne pod koniec roku zostanie zapomniana.

„Przesuń się, Jamesie Bondzie, nadchodzi nowa bohaterka i jest fantastyczna”.

Urocza główna bohaterka, przez większą część książki, wraz z przystojnym lekarzem gania się z rosyjskimi szpiegami po Londynie, za nic mając realia pracy szpiegowskiej i prawdopodobieństwo całkiem intensywnej akcji. Ale są mili oboje i to nam musi wystarczyć, żeby nie zwrócić uwagi na zakończenie z księżyca.

Emma Makepeace zostaje pilnie wezwana do centrali. Kobieta od dwóch lat pracuje w tajnych służbach dla agencji rządowej. Mają do czynienia z kolejnym już morderstwem, profesjonalną robotą, żadnych śladów, sprawcy działają w biały dzień z zastosowaniem czystych i skutecznych metod. Zamordowani korzystali z ochrony rządu Jej Królewskiej Mości. Emma zostaje przydzielona do pracy nad tymi zabójstwami i wie, że nie będzie to łatwa sprawa. Ma przed sobą ważne zadanie. Musi przekonać Michaela Primałowa, syna głównego celu operacji Rosjan, by przyjął ochronę specjalną i przekonać go by skorzystał z ich pomocy. Musi zrobić wszystko co będzie konieczne aby zapewnić mu bezpieczeństwo, bez względu na metody.

Od roku grupa zabójców GRU namierza i likwiduje zbiegłych rosyjskich naukowców na całym świecie. Agencja rzadu musi ich powstrzymać przed kontynuowaniem bezczelnej i ekstremalnej operacji. Powierzona jej operacja ochrony Michaela Primałowa wymaga precyzji i szybkości. Jednak ratowanie kogoś, kto nie chce dać się uratować, nie jest łatwe. Emma musi znaleźć sposób, rzucić przynętę by osiągnąć cel, zdobyć zaufanie mężczyzny by dobrowolnie za nią poszedł. Ekscytacja walczy w niej z obawą. Jeszcze nigdy nie miała do czynienia z tak ważnym zadaniem. Żeby zdobyć jego zaufanie będzie musiała go przekonać, co nikomu jeszcze się nie udało. Sytuacja jest gorsza niż wcześniej myślała. Tylko ona może uratować mu życie.

"Alias Emma" to książka, w której nasza główna bohaterka rozpoczyna życie na krawędzi. Autorka sprawnie nami manipuluje, od samego początku wciąga nas w każdy wątek. Analiza i dedukcja grają pierwsze skrzypce i to jest największym atutem tej książki. Poza tym misternie utkane postacie z Emmą na czele dostarczą nam sporo rozrywki i skomplikują nie jedną sytuację. Każda z nich ma swoje sekrety, mocne i słabe strony, dobre i złe oblicza. To fabuła z szeroko zakrojoną intrygą, ogromny zasięg zbrodni oraz zamieszanych w nią osób. Powieść nowatorska na polskim rynku wydawniczym.

Autorka uknuła diabelnie skomplikowaną intrygę, nakreśliła niesamowicie wyraziste postaci, aż człowiek ma wrażenie, że zna bohaterów osobiście. Nie mogłam się oderwać. Bardzo dobrze wymyślona intryga, świetne postacie i realia przedstawione niezwykle wiarygodnie. Chwilami okrutne, chwilami zabawne - ale cały czas niezmiernie ciekawe. Świetna powieść, od początku do końca trzymająca w napięciu. Książka jest emocjonująca, zaskakująca, pełna intryg, tajemniczości z bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami. Bardzo lubię styl pisania autorki - lekki, przyjemny dla oka i bardzo szybko można było przeczytać książkę.

• W planach ebook
  • Elitki