The Bone Book: A Photographic Lab Manual for Identifying and Siding Human Bones

Okładka książki The Bone Book: A Photographic Lab Manual for Identifying and Siding Human Bones Robert W. Mann
Robert W. Mann Wydawnictwo: CHARLES C THOMAS • PUBLISHER, LTD zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The Bone Book: A Photographic Lab Manual for Identifying and Siding Human Bones
CHARLES C THOMAS • PUBLISHER, LTD
2017-01-01
2017-01-01
Antropologia sądowa Antropologia fizyczna Materiał kostny szczątki kostne kości Anatomia Osteologia Płaszczyzny i kierunki ciała Cechy dystynktywne Badanie makroskopowe Cadaver

Okładka książki The Incredible Bones of the Narrenturm: A Photographic Comparative Atlas of the Pathological and Anatomical Collection of the Fools Tower Robert W. Mann, Eduard Winter
The Incredible... Robert W. Mann, Edu...
Okładka książki Photographic regional atlas of non-metric traits and anatomical variants in the human skeleton Scott Lozanoff, David R. Hunt, Robert W. Mann
Photographic r... Scott Lozanoff, Dav...

Pozycja jest stricte laboratoryjnym manualem/podręcznikiem w formie atlasu. Nie jest szczegółowym atlasem anatomicznym choć wymienione są miejscami co bardziej szczegółowe cechy niektórych kości. Nie taka jest rola tej książki. W tej pozycji jak w żadnej innej do tej pory szczególny nacisk położony jest na ulokowanie przestrzenne poszczególnych kości, w szczególności jeśli chodzi o strony prawą oraz lewą.

Atlas w swej treści zawiera przede wszystkim zdjęcia prawdziwych kości wraz z opisami. Są realnie przydatne między innymi w trakcie oceny oraz różnicowania np. kosteczek słuchowych - o różnicowaniu tychże na prawe oraz lewe w typowych atlasach anatomicznych nie ma zbyt wiele, w podręcznikach z kolei jest niewiele więcej a w tej mamy przedstawiony bardzo ładny zarys selekcji tychże kosteczek na prawe oraz lewe.

Co jest bardzo istotne duża część książki bierze pod lupę różnicowanie kości rąk oraz stóp. W praktyce antropologicznej i archeologicznej stanowią one często dość duży problem a dzięki wsparciu tego manuala może być łatwiej. W atlasach anatomicznych zagadnienia dotyczące tych części ciała są przedstawione w sposób niewystarczający, w podręcznikach anatomicznych często nie jest lepiej a tutaj otrzymujemy realne zdjęcia i więcej rzutów na poszczególne kości co jest nieocenione.

Zdecydowanie warto ją mieć w swoich zbiorach, tym bardziej, że nie jest wcale tak łatwo dostępna. Jest bardzo pomocna i zdecydowanie szkoda, że nie ma póki co jej polskiego wydania - pomysł na takowe byłby czymś bardzo in plus!

• Anatomia & Osteologia