Pokusa diabła

Okładka książki Pokusa diabła Adrian Bednarek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pokusa diabła
Adrian Bednarek Wydawnictwo: Zaczytani Cykl: Kuba Sobański (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Kuba Sobański (tom 7)
Zaczytani
2023-10-26
2023-10-26
literatura polska Kuba Sobański zbrodnia seryjny zabójca Mim maska pokusa

Wyróżniona opinia i

Pokusa diabła

przeczytanych książek 145 napisanych opinii 145

Bardzo lubię serię z Kubą Sobańskim, ale chyba już trochę za dużo, za bardzo. z jednej strony blond piękność jest głupiutka, a z drugiej rozgrywa facetów jednego po drugim, bestyjeczka niby nie żyje, a jednak wciąż rządzi życiem Kuby. Chyba już kolejnej nie przeczytam. Zmęczenie materiałem.

Ostatni tom serii o Kubie Sobańskim. Trochę było tych części. Teraz Kuba wydaję się idealny. Żyję sobie wraz z Doną, ale po mieście grasuję nowy zabójca Mim. Policja go łapię, a jego obrończynią staję się Dona, a pomaga jej chłopak. Jednak nie tak łatwo skończyć. Prawda musi wyjść na jaw. Ten tom najmniej mi się podobał z całej serii. Liczyłam na jakieś mocne zakończenie, ale nic takiego nie dostałam. Ta część trochę mi się już dłużyła.

Kuba Sobański jako postać był moim odkryciem końcówki roku 2022, kiedy to na Targach Książki w Krakowie spotkałam Adriana Bednarka i kupiłam wtedy wszystkie dostępne na tamten moment książki z serii. Dzisiaj skończyłam czytać już siódmy tom Diabełka i mimo że nie wywołuje już u mnie takich silnych emocji, jak na początku, to wciąż Kuba jest moim ulubionym seryjnym mordercą.

Siłą rzeczy mogą być tutaj spoilery tomów wcześniejszych, więc jeśli nie znacie serii – możecie ominąć lub przeczytać na własną odpowiedzialność. ;)

Kuba jest na etapie, w którym może wieść spokojne życie u boku Dony. Odeszła Klara, nie żyje Sonia, nie pojawiają się żadne nowe pokusy. Problem pojawia się, gdy Dona jako aspirująca młoda pani adwokat, staje się obrońcą Mima. Mima, który inspirował się nikim innym jak Rzeźnikiem Niewiniątek, a tylko Kuba wie ile ofiar, które przypisuje się oskarżonemu, jest faktycznie jego. Dodatkowo na pokuszenie wodzi go pewna szantażystka… Czy Kubie uda się odpędzić pokusę?

Pytanie jest raczej z tych retorycznych – znamy Sobańskiego już od siedmiu tomów. Doskonale wiemy, że gdy przychodzi żądza, pojawia się głos Klary bądź Sonii, to okropny los będzie czekał „następczynie”.

Przyznam szczerze, że w tej części Kuba mnie po prostu irytował! Co jest zaskakujące, bo zazwyczaj irytowała mnie Sonia bądź inne postacie. Tutaj Dona wychodziła na plus, a im dalej w fabułę, tym Dona imponowała mi co raz bardziej. Co, jak zdążyłam się zorientować, nie jest częstym zjawiskiem, bo blondyna często raczej irytuje. Jej postawa wobec Kuby, ta końcówka – to było świetne i tutaj silne emocje mi towarzyszyły. Jestem ciekawa, jak to się rozegra w kolejnym tomie.

Anastazja, oj Anastazja – nie myślałam, że ta niepozorna postać tak bardzo namiesza w historii. I tutaj równie na plus. Adrian Bednarek ma naprawdę łatwość w budowaniu postaci, które potrafią wzbudzać wiele emocji jednocześnie. Ja Anastazji jednocześnie współczułam, trochę kibicowałam, a trochę też mnie denerwowała. Mieszanka idealna!

Czy książka trzymała mnie w napięciu? Tak! Wyczekiwałam końcówki, autor przyzwyczaił mnie, że zazwyczaj nie są one takie oczywiste i proste i tak było tym razem. Kolejna część szykuje się naprawdę dobra i jestem już ciekawa, jaki będzie mieć tytuł – bo pokusy myślę, że tam też będzie wiele! ;)

"Wolność traci na znaczeniu, gdy nie można sięgnąć po to, czego pragnie się najbardziej”

W siódmej części serii o Kubie Sobańskim autor nie zwalnia tempa i nadal utrzymuje wysoki poziom. Kuba cieszy się wolnością, a w jego życiu wszystko zdaje się układać. Biurowiec przynosi dochody, jego życie uczuciowe się stabilizuje. Dużo czasu spędza ze swoją kobietą Doną, która została pełnoprawną panią adwokat, często pomaga jej w sprawach, również biznesowych. Jednak Sobański przekonuje się, że jego życie jest pełne pokus i coraz trudniej sobie z nimi radzi, bo przecież zabijanie jest jego drugą naturą. Kiedy w Krakowie dochodzi do serii morderstw młodych brunetek, których dokonuje Mim. Kuba postanawia zbliżyć się do prowadzonego śledztwa.

Książka „Pokusa diabła”, mimo że to już siódma część, nadal wciąga i zaskakuje. Trzyma w delikatnym napięciu i zabiera czytelnika po raz kolejny w świat seryjnego mordercy. Pomimo tego, że pierwsza część lektury była bardziej statyczna i spokojniejsza, to później akcja przyspiesza, wraca na dobre tory i trzyma w napięciu aż do samego końca.

Adrian Bednarek świetnie potrafi budować napięcie poprzez dynamiczne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji oraz zagadki, które prowadzą do głębszego wnikania w psychikę mordercy oraz naszego bohatera. Pozycja ta, to umiejętny balans autora pomiędzy fabułą, a głębszymi przemyśleniami. To sprawia, że od książki nie można się oderwać. Dodatkowo dokonuje się to również przez styl pisania Bednarka, który jest łatwy w odbiorze przez czytelnika.

Przyznam szczerze, że sięgając po „Pokusę diabła” miałam obawy, czy równie mocno mnie zaciekawi, jak poprzednie tomy, ale były one całkowicie niepotrzebne. Być może to ja jestem mało obiektywna, ale zarówno uwielbienie Kuby Sobańskiego jak i samego autora nie przemija, więc myślę, że to również ma wpływ na mój odbiór.

Postacie w książce są dobrze wykreowane i łatwo wzbudzają emocje. Mimo że Sobański jest seryjnym mordercą, to kibicuję mu zawsze, bo po prostu nie idzie inaczej. Natomiast niektórzy bohaterowie budzą moją niechęć jak np. Dona (chyba nigdy jej nie polubię, bo niezmiennie mnie irytuje).

Zakończenie nie należało do bardzo przewidywalnych, ale daje nadzieję na kolejny tom i mamy wrażenie, że to jeszcze nie koniec.

Ze swojej strony bardzo polecam książkę, a jeśli ktoś nie zna tej serii, to najlepiej zacząć od pierwszej części, czyli „Pamiętnika diabła”. Ja przeczytałam i przepadłam.

Naprawdę rzadko sięgam po kryminały, ale po przeczytaniu „Pokusy diabła” z chęcią nadrobię całą serię autorstwa Adriana Bednarka. Już dawno żadna książka z tego gatunku nie wbiła mnie tyle razy w fotel i nie wywołała całej gamy emocji.

Kuba dalej żyje swoim nowym życiem. Ma dobrze prosperującą firmę, asystentkę zajmującą się jego sprawami, a także kobietę, z którą spędza swój wolny czas. Jednak mroczne instynkty głównego bohatera nie zostały całkowicie wyciszone. Dodatkowo wzrastają na sile, kiedy to w Krakowie dochodzi do fali morderstw. Jak się okazuje, tym razem strach sieje Mim – naśladowca Rzeźnika Niewiniątek, który grasował na terenie dawnej stolicy Polski jakiś czas temu…

Czułam się wrzucona w sam środek wydarzeń bez przygotowania. Na początku nie mogłam się, zorientować kim była Klara, a kim Sonia oraz, co przydarzyło się tym dwóm kobietom. Na szczęście udało mi się informacje o tym wyciągnąć gdzieś z kontekstu.

Niestety nie znam poprzednich części serii o Kubie („Pokusa diabła” to już siódma część),chociaż mam wrażenie, że dawno temu czytałam już którąś z powieści autora. Pióro wydaje się znajome.

Tak jak wspominałam, książka ta wcisnęła mnie w fotel. Niejednokrotnie byłam zaskoczona niektórymi opisami, czasem poczułam obrzydzenie, a czasem po plecach przechodziły mi dreszcze. A końcówka była dla mnie naprawdę interesująca i pozostawiła pewien niedosyt, dlatego też może trochę źle to zabrzmi, ale nie mogę się już doczekać kolejnej części o Kubie Sobańskim.

Kuba Sobański po raz siódmy.
Muszę przyznać, że nie jest już tak wciągająco i spektakularnie jak w poprzednich tomach. Jednak nadal jest w tej opowieści, w samej postaci wykreowanej rzez Bednarka coś, co nie pozwala na oderwanie się od tego świata. Od Raju...
Psychologicznie - Kuba wydaje się być coraz bardziej "rozwalony" i z każdym dniem dobijany przez demony i chore zależności od siostry i Bestyjeczki. Jednak ciągle potrafi jakoś nad tym panować, logicznie myśleć, przewidywać, planować i uchodzić cało z każdej opresji.
Czekam na tom ósmy. Tymczasem - break i sięgam może po coś lżejszego, bez noży, polowań, mroku itp. ;)

Kuba Sobański po raz siódmy.

Muszę się przyznać, że jeszcze z żadną serią nie byłam tak długo, jak z serią diabelską, ale Kuba Sobański jest jak narkotyk. I tak jak on wciąż walczy ze swoimi demonami, tak ja nie mogę się oprzeć, żeby sięgnąć po kolejną część z jego udziałem. Tym razem to już siódme spotkanie z mrocznym umysłem Kuby w powieści „Pokusa Diabła”.
W Krakowie dochodzi do serii morderstw, w których giną młode brunetki. Sprawcą jest Mim, czyli zamaskowany mężczyzna z nagrania. Prowadzący śledztwo zauważa pewne podobieństwa między zbrodniami Mima, a Rzeźnika Niewiniątek. Kuba Sobański ciągle próbuje zagłuszyć swoje mordercze myśli, jednak z dnia na dzień jest mu coraz gorzej się powstrzymać. Pragnie mu się oddać, ale musi znaleźć bezpieczną metodę, aby nie wpaść w ręce policji. Czy to może się udać?

Czy książkę polecam? Zdecydowanie tak! „Pokusa diabła” jak i wszystkie poprzednie części tej serii stanowią pełne mroku historie, które poza wielką gamą emocji oraz zwrotów akcji, zawierają szokujących bohaterów, przez których poczynania nie będziesz w stanie zmrużyć oka. Co tu dużo mówić, takie postacie jak Rzeźnik Niewiniątek mógł wymyślić tylko i wyłącznie Adrian Bednarek! Czy będzie kolejny tom? Mam gorącą nadzieję, że tak!

W Krakowie dochodzi do serii morderstw, w...

Rewelacja! Czekam na kolejny tom i mam nadzieję, że będzie:)
polecam w 100%

Rewelacja! Czekam na kolejny tom i mam nadzieję, że będzie:)
polecam w 100%

Aż trudno mi uwierzyć, że jedna z moich ulubionych serii doczekała się już siódmego tomu! Kolejna część cyklu o Kubie Sobańskim trzyma wysoki poziom swoich poprzedniczek i jest równie mroczna oraz brutalna jak one.

Skoro czytacie recenzję tomu siódmego, na pewno wiecie już, że Kuba jest... seryjnym mordercą. Od lat dręczą go demony przeszłości, a zbrodnia jest jedyną rzeczą, która pomaga mu je chociaż na moment uciszyć. Jako Rzeźnik Niewiniątek popełnia kolejne przestępstwa, próbując uniknąć konsekwencji swoich czynów.

Uwielbiam w tych książkach między innymi to, że chociaż główny bohater jest podłym zwyrodnialcem, nie da się go nie lubić i trudno jest nie kibicować mu w unikaniu wymiaru sprawiedliwości :D

Muszę jednak zaznaczyć, że ta historia pełna jest przemocy, brutalnych scen i szczegółowych opisów - z pewnością nie jest to coś, co spodoba się każdemu.

Fabuła w "Pokusie diabła" wciągnęła mnie od pierwszych stron, a kolejne (ekhem, nie do końca normalne) pomysły autora - zachwyciły. To mocna, pokręcona i brutalna historia z dreczczykiem, którą absolutnie uwielbiam!

Świetnie prowadzona akcja z genialnym zwrotem akcji na sam koniec.

Świetnie prowadzona akcja z genialnym zwrotem akcji na sam koniec.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023