Letycja Patekatla. Poławiacze Pereł

Nowa Baśń
2023-11-20
2023-11-20
9788382032772

Letycja Patekatla i poławiacze pereł - bo o tej książce mowa - to niezwykle ciekawa i barwna historia. Główną bohaterką jest dziewczynka, która w trakcie lektury dorasta i spotyka na swojej drodze różne przeciwności losu. Pakuje się w niebezpieczne sytuacje i przeżywa wiele przygód odkrywając różnorodny świat potworów. Towarzyszą jej przy tym przedsięwzięciu jej brat- Barnaba i stukacz Carlo. Uczucie jakie łączy całą trójkę to po prostu coś wspaniałego ! To jak ze sobą współpracują, jak rozumieją się bez słów i jak synchronicznie potrafią ze sobą współpracować jest po prostu rozczulające. Mimo wszelkich różnic między rodzeństwem ich lojalność wobec siebie jest ponad wszystko. Pomimo, że bohaterowie to głównie dzieci, historia potrafi być dosyć krwawa i porusza brutalne kwestie zbrodni i krzywd ludzkich. Polecam ją więc nieco starszym o dojrzałym czytelnikom.

Cała książka naprawdę bardzo mi się podoba, jednak było w niej kilka niuansów, które nie dają mi spokoju. Po pierwsze nie do końca wierzę w historie, gdzie to dziecko jest tym mądrzejszym od rodziców.. a po drugie kwestie, które były dla mnie dosyć istotne nie zostały rozwiązane lub poświecono im zbyt mało miejsca. Chętnie jednak sięgnę po kolejny tom jeśli taki powstanie bo cała opowieść jest tego warta !

Ps. Ja i moja arachnofobia zwariowałyśmy kiedy pająk został opisany jako „ośmionogi koronkarz” 🤣🕷️

Akcja książki toczy się w baśniowym świecie, gdzie obok ludzi żyją sobie różne stwory. Główna bohaterka Letycja chce stworzyć własny bestiariusz. Dodatkowo razem z bratem Barnabą oraz futrzanym przyjacielem Carlosem próbują rozwikłać jedną z rodzinnych tajemnic.

Historia zbudowana jest tak, że następują przeskoki czasowe, poszerza się nasza wiedza o rodzinie Letycji, dochodzą nowe postacie. I to moim zdaniem dobry zabieg, dzięki temu nie było monotonnie. Moją ulubioną częścią była ta ostatnia, bardzo mnie wciągnęła. Muszę też przyznać, że zaskoczyło mnie rozwiązanie rodzinnej tajemnicy, ja miałam nieco inną teorię na ten temat 😉

Bardzo ciekawie też została nakreślona postać głównej bohaterki. Letycja to pełna energii i ciekawości świata dziewczyna. Dużo w niej pasji, dobroci i poświęcenia. Mimo kłód, jakie pod nogi rzucał jej los, nie poddawała się i wytrwale dążyła do celu. Myślę, że każdy czytelnik polubi tę postać.

Muszę jednak uczciwie przyznać, że momentami historia mi się dłużyła. Miałam też poczucie lekkiego chaosu, szczególnie na początku. Od czasu do czasu zabrakło mi też płynności w akcji, ale nie jest to coś, co utrudnia czytanie.

Świat przedstawiony w tej powieści jest barwny, momentami mroczny, bywają też urocze sytuacje ze stukaczem Carlosem w roli głównej, ale nie zabrakło też momentów wzruszających. Jest tu wiele różnych wątków, więc dla fanów rozbudowanych historii ta książka będzie idealna.

Ostatecznie całość wypada naprawdę dobrze i myślę, że młodzi czytelnicy wyciągną nie jeden morał z poznanej historii 🤗

Demon zamknięty w latarni. Zakazane magiczne księgi. Walka o władzę. Ciekawska dziewczyna, której marzeniem jest napisanie Bestiariusza opisującego magiczne istoty. Brzmi intrygująco?
To tylko przedsmak tego, co czeka na czytelników niezwykłej, baśniowej książki jaką jest „Letycja Patekatla. Poławiacze pereł”.
Letycja od małego wykazywała niebywały talent do wpadania w tarapaty, co tłumaczyć można jej niezwykłą pasją: odkrywania i opisywania rożnego rodzaju magicznych stworów. Nie wszystkie z nich były urocze i puchate, wiele było przerażających i niebezpiecznych jak choćby wodniki czy różnego rodzaju upiory. Letycja za cel swojego życia postawiła sobie napisanie Bestiariusza oraz dostanie się na uniwersytet, gdzie mogłaby poszerzyć swoją wiedzę o magicznych istotach. Zanim to się stanie będzie musiała przejść trzy trudne próby, wyrwać matkę ze szponów śmierci oraz odkryć, kto zabił uwielbianą przez wszystkich kwiaciarkę i dowiedzieć się komu zależy na wyzwoleniu okrutnego demona. Czy Letycja odkryje sekrety swojej matki? Czy wyjdzie cało ze spotkania z wiedźmami?
Historia Letycji Patekatli to debiut Joanny Marii Donderowicz i muszę przyznać, że niezwykle udany, bo autorka stworzyła baśniowy świat zamieszkany przez magiczne stwory, wiedźmy, demony czy upiory, świat, w którym zakazana magia jest narzędziem w odwiecznej walce dobra ze złem, i gdzie przygody czekają niemalże na rogu.
To opowieść, w której nie brakuje tajemnic, intryg i zaskakujących zwrotów akcji, a bohaterowie nie są takimi, jakimi wydają się na pierwszy rzut oka. Od pierwszych stron czytelnik zostaje wciągnięty do świata pełnego niezwykłych przygód i niebezpieczeństw czyhających na Letycję i jej brata Barnabę, ale zdradzę Wam, że ta dwójka nie da sobie w kaszę dmuchać i mimo wielu przeszkód zawsze mogą na siebie liczyć.
Jestem zauroczona tą barwną, tętniącą emocjami opowieścią jak i wszechobecną w książce magią, również tą zakazaną, z którą Letycja będzie musiała się zmierzyć.
To porywająca opowieść dla młodszych i starszych czytelników i mam nadzieję, że to dopiero początek niezwykłych przygód Letycji. ❤️

Letycja od małego wykazywała niebywały talent do wpadania w...

Świetna pozycja. Pełna niesamowitych postaci. Warto po nią sięgnąć i zanurzyć się w fascynującym świecie!

Letycja to inteligentna, przebojowa i dociekliwa dziewczyna, bohaterka opowieści. Trudno oderwać się od ekscytującej fabuły książki pełnej intrygujących postaci, fantastycznych zdarzeń, zagadek i tajemnic. Wszystko to autorka błyskotliwie połączyła w zaskakującą historię, która cały czas trzyma w napięciu . Dzięki bogatej wyobraźni i wszechstronnej wiedzy stworzyła niepokojący świat, który wciąga, zachwyca, umiejętnie straszy (elementy grozy- świetne),ale i ujmuje dyskretnym poczuciem humoru oraz sugestywnością barwnych opisów. Zgrabnie wplecione legendy i mity potęgują nastrój niesamowitości i czynią fabułę oryginalną.
Czytając, miałam wrażenie fizycznej obecności w wykreowanym świecie.
Bardzo podoba mi się pomysł z nadaniem rodzinnej księgarni szczególnego znaczenia.
To przecież książka jest niewyczerpanym skarbcem wiedzy, wyobraźni, znaków zapytania i uzależniającej magii tajemnic.
Sprawny język umiejętnie dozuje splatające się wątki i tropy, które prowadzą do zaskakującego finału.
Bardzo ciepło pokazane są relacje rodzinne Letycji, miłość do rodziców, jej świetne porozumienie z bratem oraz lojalność w przyjaźni. To wartości, które napełniają nas optymizmem i wiarą w ich moc w walce o prawdę i dobro.
Przyznaję, że byłam tak zaaferowana opowiadaną historią, że trudno mi znaleźć jakieś słabe punkty. Z mojej perspektywy ich nie widzę.
Bardzo miłą jest też refleksja , że autorka wymaga od czytelnika uważnego skupienia i traktuje go jak duchowego partnera.
Polecam bardzo!
Satysfakcja z czytania murowana!
Mam nadzieję, że to nie koniec przygód Letycji i literackiej przygody autorki- też dla mojej ( czytelniczki) przyjemności. Ewa K. Chodzież

Dziękuję, że mogłam spotkać się z bohaterami. Brawo autorko!

Dziękuję, że mogłam spotkać się z bohaterami. Brawo autorko!

Przyznam, że czegoś takiego się nie spodziewałam! I ten koniec?! Przecież tak nie można!
Przygody Letycji to takie o których marzy każdy nastolatek. Tajemnice, potwory, bestie, zagadki. To nieustraszona dziewczyna, która dla swojej rodziny zrobi dosłownie wszystko. Odda się nawet w ręce najmroczniejszych bóstw i wiedźm. Każdy bohater tej historii wzbudza emocje, każdy kryje swoje tajemnice. I ciągle chce się więcej i więcej.
Końcówka szczerze mnie zaskoczyła, aż się uśmiechnęłam, bo przez cały czas mocno trzymałam za nią kciuki.
A ostatnie kilka stron to zwrot akcji o 180 stopni! Ja pytam gdzie jest dalsza część historii?! 😁
Czekam na kontynuację i to bardzo!
I gratuluję takiego debiutu!

Bardzo polecam!!!!!

Bardzo polecam!!!!!

Bardzo wciągająca książka, już od pierwszych stron nie mogłam się oderwać. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło, fajnie, że nie było przewidywalne. Mam nadzieje na kolejna książkę!

Książka magiczna, zachwyca, porywa, wciąga. Nie daje o sobie zapomnieć. Dodaję do ulubionych. Na pewno będę do niej wracać.

• W planach ebook
  • Do przemyślenia