Wszystko, co lśni

2024-01-17
2024-01-17
2019-02-21
love revolution paris france

Okazuje się, że aby poczuć magię Paryża wcale nie trzeba kupować biletu lotniczego. Wystarczy sięgnąć po książkę „Wszystko, co lśni” autorstwa Gity Trelease. W tej historii zostajemy wciągnięci w sam środek osiemnastowiecznej Francji, w której nastoletnia Sophie każdego dnia stawia czoło nowym wyzwaniom, aby utrzymać swoją rodzinę. Muszę powiedzieć, że bardzo irytowała mnie młodsza siostra głównej bohaterki, taka stereotypowa mała maruda, ale nie mogę przyczepić się do niczego więcej. W zasadzie to myślę, że nawet na ten aspekt jestem w stanie przymknąć oko, ponieważ nie jestem docelowym odbiorcą tej powieści. Jeśli szukacie książkowego prezentu dla młodego czytelnika, który potrafi znaleźć magię w codzienności i całe dnie spędza z głową w chmurach, „Wszystko, co lśni” będzie świetnym pomysłem. Jest to kolejna nietoksyczna młodzieżówka, po którą miałam okazję sięgnąć i bardzo mnie cieszy, że coraz więcej mówi się o właśnie takich książkach. Książkach, w których główna bohaterka potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji, popełnia błędy, troszczy się o innych i przede wszystkim się rozwija. Jeśli interesują was powieści przeznaczone dla młodszych czytelników, na pewno zatracicie się w tej historii.
(współpraca barterowa @wydawnictwoyoung)

Ksiażka przeczytana w ramach wyzwania czytelniczego na kwiecień 2024.

Książka Wszystko co lśni przenosi nas w czasy rewolucji francuskiej. Camille, biedna sierota, stara się za pomocą magii przemieniać gwoździe i guziki w fałszywe monety, by w ten sposób uratować siebie i dwójkę swojego rodzeństwa od życia na ulicy. Kiedy jednak jej brat pijak trwoni pieniądze i wpada w długi, a potem okrada swoje siostry, Camille zostaje zmuszona do radykalnego działania. Oto za pomocą glamoire - jednego z rodzajów magii - przemienia się ona w fałszywą arystokratkę Cecile. Pod magiczną przykrywką Camille decyduje się odwiedzać Wersal i grywać w karty, by w ten sposób zarabiać pieniądze i uciec z biednej dzielnicy. Jednak kiedy w Wersalu poznaje innych magów, a w tle widać coraz bardziej radykalne zmiany społeczne, Camille powoli zaczyna się gubić. W końcu wpada w pułapkę zastawioną przez pewnego arystokratę...

Ksiazkę oceniam na 7, bo urzekła mnie swoim klimatem. Mamy tutaj wątek magiczny, romansowy, polityczny, społeczny oraz dramatyczny. Naprawdę czyta się to z przyjemnością, chociaż miejscami akcja jest nieco chaotyczna. Główny Zły również nie wypada aż tak dobrze jak się na początku zapowiadało, niemniej nadal cała intryga związana z magią całkiem nieźle wpasowuje się w klimat XVIII wiecznego Paryża.

Mamy poruszony temat rasizmu, wykluczenia społecznego, stereotypów i walki o wolność i sprawiedliwość społeczną. Całkiem przyjemna mieszanka motywów, okraszona sporą ilością nawiązań do historycznych wydarzeń.

Jeśli w przyszłości pojawi się jakaś inna lektura autorstwa pani Trelease to pewnie po nią sięgnę.

Ksiażka przeczytana w ramach wyzwania czytelniczego na kwiecień 2024.

Jeda z lepszych książek jaką ostatnio miałam przyjemność przeczytać!

Jeda z lepszych książek jaką ostatnio miałam przyjemność przeczytać!

Spodobał mi się pomysł na osadzenie akcji w XIX wiecznym Wersalu, ukazanie nierówności społecznych i różnych klas. Wątek romantyczny może nie porywał za bardzo, ale był dobrze poprowadzony - doceniam takie nietoksyczne związki. Wreszcie nie ma enemies to lovers!!! (Raczej nie spojler xd)

Troszkę przeszkadzał mi relacja Camille z Sophie. To nie pierwsza książka, gdzie starsza siostra szlachetnie poświęca się dla młodszej, poza tym traktując młodszą jak kilkulatkę. (Camille ma 17, a Sophie 15 lat). Zawsze mnie to trochę irytuje.

Wciągnęłam się w historię, nawet początek mi się nie dłużył (a słyszałam ten zarzut kilka razy). Czytało się przyjemnie.

Jest to typowa czterogwiazdkowa książka - podobała mi się, chociaż nie zachwyciła, ale mogę ją polecić. Chętnie przeczytam kontynuację. I bardzo cieszę się, że powstają takie propozycje odpowiednie też dla młodszych nastolatków 😁

dnf :(

bardzo mi przykro, że tak mi ta książka nie podeszła, bo kocham książki osadzone w przeszłości i jeszcze ta magia? to zapowiadało się tak świetnie, a ostatecznie wynudziłam się na tej książce mimo dotarcia do jakichś 40%, bohaterowie są irytujący i nic mnie tu nie zachęca do jej kontynuowania

może jeszcze kiedyś dam jej szansę

dnf :(

może jeszcze kiedyś dam jej szansę

Nie musiałam długo czekać na 10 gwiazdek w tym roku, ale ta książka jest naprawdę tego warta. Zachwyciła mnie od pierwszych stron💜

Miałam dość długą przerwę od fantastyki, ale po przeczytaniu „Wszystko co lśni” mam ochotę na więcej magicznych historii🥰

Uwielbiam silne główne bohaterki, a Camille zdecydowanie do nich należy.
Jest to historia o przetrwaniu, połączona z marzeniami, do tego zostało nam idealnie pokazane to, że każda magia ma swoją cenę i jest uzależniająca🔮🤫

W skrócie XVIII wieczna Francja i oczywiście:
✨MIŁOŚĆ MAGIA REWOLUCJA✨

Chociaż zdania są różne to według mnie fabuła nie była za bardzo skomplikowana. Dzięki temu polecam tą książkę dla początkujących fanów fantastyki.

Książka ma oznaczenie wiekowe 12+, ale starszym czytelnikom na pewno się spodoba. Nie odczuwałam tego że jest ona przeznaczona dla młodszych czytelników, a wątek romantyczny jest cudowny. (XVIII wieczne „Kto ci to zrobił”🥵🤫)

Uwielbiam silne główne bohaterki, a Camille zdecydowanie do nich należy.
Jest to historia o przetrwaniu, połączona z...

Lubicie magie? Tutaj jest jej od groma!

Autorka przenosi nas na ulice XVIII wiecznego Paryża, gdzie poznajemy bohaterkę, która robi wszystko, aby utrzymać siebie i siostrę przy życiu.

Aby przeżyć wykorzystuję drobną magię, zamieniając przedmioty w monety, które niestety szybką tracą swoje magiczne właściwości. W desperacji sięga po magię ciężkiego kalibru, która totalnie zmienia jej życie...

To świetna, świeża historia o dążeniu do realizacji marzeń, o sile charakteru, która wymaga nie lada poświęceń.
Jest magia, jest miłość, jest pasja i cudowne francuskie zwroty.

Lubicie magie? Tutaj jest jej od groma!

/ współpraca reklamowa / @wydawnictwoyoung

➷ .•* Francja, magia i rewolucja. Akcja dzieje się w 18 wieku kiedy Camille i jej siostra po śmierci rodziców wiodą życie pełne głodu i samotności. W dodatku ich starszy brat niegdyś kochany i dobry popada w alkoholizm i hazard. Camille nie mając już żadnych środków na utrzymanie, decyduje się na użycie „la magie” dzięki której przemienia swój wygląd i wybiera się do wersalu, aby podmieniając karty wygrywać pieniądze na utrzymanie.

Książka ma przecudowny klimat i jeszcze nigdy nie czytałam niczego podobnego. Podczas czytania czułam się jakbym sama była na ulicach Paryża. Jest dużo francuskich słówek, które z tyłu książki mamy wytłumaczone co jest naprawdę super, bo podczas czytania książki mimo świetnej rozrywki możemy poznać też nowe słowa w innym języku.

4/5✩

vic :*

/ współpraca reklamowa / @wydawnictwoyoung

Absolutnie nudna, niesamowiecie przedłużona, akcja zamyka się w maksymalnie 100 stronach. Ciekawe opisy i pomysł, ale wykonanie gorsze.

Hejka! Magia, miłość, Paryż- te trzy słowa idealnie opisują ,,Wszystko, co lśni" 💜✨️
𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐳𝐣𝐚:
Książka intryguje do czytania od samego początku, akcja szybko się rozkręca.
Fabuła jest naprawdę oryginalna i widać, że wszystko zostało dokładnie zaplanowane, cała książka tworzy logiczną i spójną całość ✨️

Często pojawiają się francuskie słówka, których tłumaczenie można znaleźć w słowniczku znajdującym się na końcu książki 🇫🇷 Jest to na pewno ciekawe urozmaicenie i możliwość nauki nowego języka.
Jednak czasami trudniej mi się dzięki temu czytało, bo nie wiedziałam co dane słówko oznacza i musiałam specjalnie przewracać wszystkie kartki, by się dowiedzieć 🙈

Rozdziały są dosyć krótkie, chwilami dosłownie płynie się przez strony, ale niestety czasami troszkę trudno mi się czytało, musiałam się bardziej skupić lub czytać dwa razy ten sam fragment.

Bardzo podobały mi się wątki i motywy, jest ich dosyć sporo 😻 Zostały one świetnie poprowadzone, idealnie się dopełniały i razem tworzą cudowną, wciągająca opowieść.

❤️ Miłość (slow burn)
🔮 Zakazana, niebezpieczna magia
👯‍♀️ Podwójna tożsamość
⚔️ Rewolucja
🃏 Oszustwa
🏰 Pałac w Wersalu
🤫 Tajemnice

Dodatkowo w przyjemny sposób zostały poruszone trudne tematy, takie jak śmierć rodziców, trudna sytuacja finansowa, uzależnienie, przyjaźń, wsparcie drugiej osoby 💕

Świetnie bawiłam się podczas czytania, wszystko przeżywałam razem z główną bohaterką i towarzyszyło mi sporo emocji! 🫶🏻

Pomimo wielu niespodziewanych zwrotów akcji i szokującego, trzymającego w napięciu zakończenia, niestety podczas czytania chwilami się nudziłam 🙈Czasami czytałam jak zahipnotyzowana, nie mogłam się oderwać, a momentami po prostu się nudziłam, nic się nie działo.

Akcja rozgrywa się w Paryżu pod koniec XVII wieku, podczas czytania bardzo czuć ten niesamowity klimat i czas, w którym została umieszczona ta historia! 🪄

Podsumowując, jest to historia dla osób lubiących Francję, magię, slow burn, zagadki, mroczne sekrety!
Polecam! 💜

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐳𝐣𝐚:
Książka intryguje do czytania od samego początku, akcja szybko się rozkręca.

Często pojawiają się francuskie słówka, których tłumaczenie można...

• Nie posiadam
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wszystko, co lśni