Ptaki

2023-10-24
Tomasz Pindel
opowiadania

Lęki i fobie

Surrealistyczne, pretensjonalne opowiadanka będące jakby snami człowieka ze szpitala psychiatrycznego. Momentami bełkot.
Śladowe ilości puent.
No jakoś rozdeptywanie motyli, wyśmiewanie grubej, zmarłej kobiety czy obsesja na punkcie wykopów do mnie nie przemawiają, nie zachwycają. Dziwaczka ze mnie 🙄

Śladowe ilości puent.

Znakomite, hipnotyzujące opowiadania, w których bohaterowie muszą nagle zmierzyć się z czymś zupełnie nieoczekiwanym. Prosty, sugestywny język, bez wodolejstwa, bez niepotrzebnych zdań. Sporo czarnego humoru i makabry, ale bez epatowania. Mini horrory/thrillery bez oczywistego zakończenia - to, w którą, stronę po końcowej kropce potoczy się akcja, zależy od czytelnika.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

„Ptaki” idealne do perwersyjnej terapii czytania na głos(y) przy ognisku.

„Ptaki” idealne do perwersyjnej terapii czytania na głos(y) przy ognisku.

Cóż to był za zbiór! Dawno nie czytałam czegoś tak cudownie dziwnego!

"Ptaki" to prawdziwa galeria przerażających koszmarów. Opowiadania są połączeniem surrealistycznych wizji poprzeplatanych z okruchami codziennego życia. Oniryczne, mroczne, z gęstą i lepką atmosferą przypominające sen.

Autorka deformuje znany nam świat dodając szczyptę magii. Sprawia, że zwyczajne, przyziemne sytuacje mają zupełnie inną formę, czy też wymiar. Trochę tak jakbyśmy się znaleźli w alternatywnej rzeczywistości, czy też w psychodelicznym odlocie. Absurd i groteska tańczą wesoło.

Bohaterowie niespodziewanie musieli zmierzyć się z nową, dramatyczną, wypaczoną nieraz makabryczną rzeczywistością, wykraczającą poza logiczne pojmowanie. W ich życie wkradł się chaos. Są zagubieni, mają poczucie
derealizacji. Utknięci w bańce koszmaru. Realność sytuacyjna niczym u Kafki. Nie brakuje tutaj okrucieństwa, momentami to jest takie rozdzierające serducho.

Większość z tych opowiadań zdumiewa, wręcz wprawia w osłupienie, potrzeba chwili, aby je przetrawić. Targają czytelnikiem wywołując skrajne emocje. Po prawie każdym miałam myśli "co ja właśnie przeczytałam?!". Niesamowicie skłaniają do refleksji, a zagadkowe pełne niedopowiedzeń zakończenia dają szerokie pole interpretacji.

Moimi faworytami są tytułowe "Ptaki", "Motyle", "Ciężka walizka Benavidesa", "Ku radosnej cywilizacji", "Irman".

Wyobraźnia autorki zdaje się nie mieć granic, manipuluje absurdem i czarnym humorem tworząc żywe obrazy.
Chciałabym więcej i więcej! Zbiór warty uwagi. Niesamowita rzecz.

Cóż to był za zbiór! Dawno nie czytałam czegoś tak cudownie dziwnego!

Pierwsze opowiadanie zaczęło się wspaniale, świetny humor. Ale skończyło się zanim dobrze się rozkręciło. Kolejnych już w ogóle nie pamiętam; co się zdążyłam zaangażować, to opowiadanie już się kończyło. Zmarnowany czas.

Nie podobało mi się. Bardzo krótkie formy, za krótkie. Niestety, w moim odbiorze - niedopracowane i bez większego sensu.

Gdyby nie audiobook, to pewnie skończyło by się na DNF.

Gdyby nie audiobook, to pewnie skończyło by się na DNF.

Zbiór opowiadań o podobnej konstrukcji - jakaś historia, mniej lub bardziej dziwna, a klucz otwierający możliwości interpretacyjne w ostatnich zdaniach. Ciekawa forma.

Mocne i dosadnie abstrakcyjne.

Mocne i dosadnie abstrakcyjne.

Pretensjonalne, chaotyczne, zdawkowe. Wygląda jak zbiór konspektów wyciągniętych z szuflady, bo termin goni. No nie podobało się...

• Audiobooki
  • Literatura piękna