Instaporadnia. Ciało, emocje i seks

Okładka książki Instaporadnia. Ciało, emocje i seks Magdalena Chorzewska, Przemysław Pilarski
Okładka książki Instaporadnia. Ciało, emocje i seks
Magdalena ChorzewskaPrzemysław Pilarski Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Czarna Owca
2023-05-17
2023-05-17

„Instaporadnia” to bardzo ciekawa i dobrze napisana w zasadzie encyklopedia i psychoporadnik w jednym. Autorzy w bardzo rzeczowy i stonowanym sposób rozprawiają się z mitami, przytaczają przykłady z życia wzięte i bez pardonu pokazują jak niegdysiejsze wychowanie potrafiło być niewłaściwe, zwłaszcza względem jedzenia.

Książka zawiera pięć głównych rozdziałów z cyklu „Ja i …” (oraz informacje dla rodziców) w którym omawiane są tematy samooakceptacji, ciała, uczuć, seksu i rówieśników. I nie bez powodu wyjściowym tematem jest akceptacja samego siebie bo bez tego człowiek nie zbuduje szczęśliwej relacji z samym sobą, rówieśnikami czy partnerem. Choć w głównej mierzy omawia tematy istotne dla dzieci i nastolatków jest jednocześnie idealną lekturą dla rodziców. Czasy się zmieniają, zarówno dzieci dorastają szybciej, są coraz bardziej i wcześniej świadome i zaczynają zadawać pytania rolą rodziców jest więc rozmawiać i rozwiewać watpliwości oraz pokazywać, że nie ma tabu! Za każdym razem kiedy zlekceważymy pytanie dziecka spowoduje to, że mniej chętnie będzie przychodziło z jakimkolwiek problemem bo będzie czuło się zbywane a jego pytania/wątpliwości marginalizowane, a nawet jeśli nie jest jeszcze w wieku odpowiednim by np. już rozmawiać o zbliżeniach warto wtedy nie odpychać a udzielić delikatnej informacji i co najważniejsze - na wszesnym etapie odpowiadać tylko na zadane pytania.

Książka jest naprawde świetnym pomysłem zarówno na prezent dla dziecka czy dla dorosłego bo każdy z niej dowie się czegoś istotnego. Ponieważ cała napisana jest w formie pytań i odpowiedzi czyta się ją błyskawicznie a jednocześnie pozwala stopniowo dawkować sobie najważniejsze informacje w danej chwili. Nie musimy od razu czytać całej tylko wybrać to co w danej chwili nas nurtuje. I jedyne czego mogłabym sobie życzyć to by jak najwięcej osób ją przeczytało, tak by zaczął się dialog rodzic-dziecko i stopniowe budowanie zaufania, tak by dzieci gdy cokolwiek ich zaniepokoi poszły z tym do rodzica czy innej najbliższej osoby dorosłej której ufają. To byłby zdecydowanie krok ku lepszej przyszłości.

Książka zawiera pięć głównych rozdziałów z cyklu „Ja i...

Jesteście rodzicami nastolatków? A może wkrótce wasze dzieci wejdą w okres dojrzewania i będą potrzebowały porad?
Czas mija bardzo szybko. Widzę, to po moich synach. Niedawno chodzili do przedszkola, a teraz starszy jest w szkole średniej, a młodszy za trzy lata skończy podstawówkę.
Powiedzmy sobie szczerze - nie na każdy temat nastolatkowie rozmawiają z rodzicami. Tak było za czasów mojej młodości i tak jest teraz.
Po prostu nie każde dziecko czuje się komfortowo rozmawiając z rodzicami np. o seksie, czy emocjach.
Bardzo często rodzice są zapracowani lub bagatelizują pewne pytania.
Świetnym rozwiązaniem dla młodzieży jest książka Instaporadnia Ciało, emocje i seks napisana przez Magdalenę Chorzewską i Przemysława Pilarskiego.
Pani Magdalena Chorzewska jest psycholożką, psychoterapeutką i trenerką umiejętności psychologicznych. Jest współtwórczynią Kanału Psychologicznego ja YouTube. Od ponad 15 lat pomaga ludziom pokonywać trudności.
Z kolei pan Przemysław Pilarski jest dramatopisarzem, scenarzystą, dramaturgiem i dziennikarzem. Jest współautorem książek poradnikowych Sztuka obsługi penisa i Jak facet z facetem.
Wspólnie postanowili stworzyć książkę przeznaczoną zarówno dla młodzieży, jak i ich rodziców.
Znajdziemy w niej porady dotyczące bardzo ważnych zagadnień, takich jak:
✨ Anoreksja
✨ Body shaming
✨ Molestowanie
✨ Antykoncepcja i ciąża nastolatki
✨ Miłość i ghosting
✨ Jak zbudować dobry związek?
✨ Jak nie dać się wpędzić w poczucie winy?
✨ Jak sobie radzić z hejtem?
Oraz wielu innych.
Mamy tu również rozdział przeznaczony dla rodziców, gdzie znajdziemy porady o tym, jak rozmawiać z dziećmi nie tylko o seksie, ale również o depresji młodzieżowej, czy uzależnieniu od smartfona.
Hejt, przemoc psychiczna - były, są i pewnie niestety będą. Jest to bardzo trudny i poważny temat, a niejednokrotnie zdarza się, że dzieci potrzebują naszej pomocy, choć bardzo często nie umieją nam tego przekazać, bądź się wstydzą.
Nie raz słyszymy w telewizji, że nastolatek, czy nastolatka odebrali sobie życie, ponieważ ciągła presja i krytyka ze strony rówieśników sprawiła, że nie dawali sobie rady z hejtem.
Nie może być przyzwolenia na takie zachowania. Ważne jest, abyśmy reagowali w odpowiednim momencie, a nasze dzieci powinniśmy uświadomić, jak ważna jest troska i pokochanie samego siebie.
"Jeśli ktoś siebie nie kocha, to przejawia autodestrukcyjne zachowanie, głodzi się albo przekarmia, sięga po używki, popada w rozmaite nałogi, tnie się, wchodzi w "toksyczne relacje."
Trzeba pamiętać, że miłość do siebie to też asertywność. Czasem trzeba się komuś postawić. Ale miłość do siebie, to także altruizm. Gdy kochasz siebie, jesteś otwarty(-a) na cudze potrzeby."
W dzisiejszych czasach internet odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu.
Bardzo często widzimy, że nastolatkowie siedzą obok siebie, każdy wpatrzony w telefon, zamiast ze sobą rozmawiać.
"Pomimo, że jesteśmy w towarzystwie i mamy dookoła siebie inne osoby, często odczuwamy samotność. Bardzo wielu nastolatków wykazuje lęk przed bliskością lub bliskimi relacjami."
Powiem wam, że czytając zagadnienia poruszane w Instaporadni mogę śmiało stwierdzić, że z wieloma z nich spotykamy się nie tylko w szkole podstawowej czy średniej, ale również w wieku dorosłym. (Z hejtem możemy się zetknąć na każdym etapie życia.)
Znajdziemy tu odpowiedzi na autentyczne pytania zadawane na TikToku czy Instagramie.
Ta książka jest napisana w formie poradnika, który wskaże zarówno rodzicom, jak i ich dzieciom najlepszą drogę do rozwiązania nurtujących ich problemów.
Podane są w niej ważne numery telefonów oraz strony, z których można korzystać w przypadku kryzysowych sytuacji. Mamy tu również miejsce na własne notatki.
Myślę, że każdy zarówno nastolatek, jak i rodzic powinien się z nią zapoznać i wyciągnąć najlepsze rady dla siebie.
Bardzo się cieszę, że takie poradniki ukazują się na rynku wydawniczym. Jest to niewątpliwie niezwykle wartościowa pozycja, z którą polecam się zapoznać.
W końcu wszystkim nam zależy na dobru naszych dzieci.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem Czarna Owca

Zdarza się wam czytać poradniki?

Ja gdy miałam te naście lat, myślałam, że poradniki są tylko dla takich starszych pań, które uczą się na nich szydełkowania. Teraz kiedy dojrzałam do takich dorosłych decyzji, wiem, że poradniki to bardzo ciekawy format książki, z której możemy się naprawdę dużo dowiedzieć. Dziś przychodzę do was z takim poradnikiem, z którego ja czerpałam dużą satysfakcję.

"Instaporadnia" Magdalena Chorzewska i Przemysław Pilarski
Współpraca recenzencka wydawnictwo czarna owca.

Jest to poradnik, w którym nie ma czegoś takiego jak tabu.
Jest to swoisty podręcznik najważniejszych cielesnych i emocjonalnych zagadnień w czasie dojrzewania. Możemy tutaj zrozumieć swoje emocje, a także zrozumieć swój związek i ulepszyć go dzięki temu i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Sama bawiłam się na tym bardzo dobrze i nawet dowiedziałam się kilku fajnych rzeczy o których nie miałam pojęcia. Także otworzyłam się bardziej na poznawanie nowych rzeczy. Jest to dosyć długa książka, bo pomimo tego, że ma 300 stron, jest to duży format i też jest dużo materiałów, ale przez to, że to jest wydane cudownie, najważniejsze teksty są podkreślone i mamy ilustracje, czyta się to błyskawicznie. Zapamiętujemy też informacje, jakich się dowiadujemy.

Ode mnie jest to ogromna polecenie po pierwsze dla osób, które pracują z nastolatkami lub są rodzicami, a po drugie dla samej grupy docelowej, bo jestem świadoma, że w wieku jak ma się np. 13- 16 lat trudno jest rozmawiać o niektórych rzeczach, a internet nie zawsze jest dobre informatorem. Często są powielane okropne głupoty, które później mogą spowodować krzywdę.
Ja też będę ten poradnik polecać, bo widać, że jest rzetelnie poprowadzony, że informacje powielają się z tym co ja już wiedziałam więc i moja wiedza została sprawdzona.

Nie mam chyba swojego ulubionego rozdziału. Każdy jest na swój sposób bardzo ważny i zdecydowanie potrzebny. Cały poradnik pomaga zrozumieć uczucia, własne kompleksy, czy zauważyć, że nie każde zachowanie jest okej i że warto mówić nie.

Zdarza się wam czytać poradniki?

• Poradnik

Dodaj cytat z książki Instaporadnia. Ciało, emocje i seks