Lady Tan's Circle of Women

2023-06-06
2023-06-06
9781982117085
Chiny

Tym razem Lisa See zabiera nas do Chin za czasów dynastii Ming (XV/XVI wiek),gdzie towarzyszymy Tan Yunxian, wyszkolonej przez babcię lekarce, oraz jej przyjaciółce Meiling - wybitnej położnej.

Po książkę sięgnęłam przypadkowo w norweskiej bibliotece - wtedy miałam okazję przeczytać zaledwie kilka rozdziałów, ale zainteresowała mnie na tyle, że po powrocie do Polski postanowiłam przeczytać ją w oryginale (polskie wydanie na razie się nie ukazało).

Muszę przyznać, że początek historii wydał mi się nieco wtórny w stosunku do ‘Kwiatu Śniegu i Sekretnego Wachlarza’. Mimo, że akcje powieści dzieli przeszło 300 lat, sytuacja głównych bohaterek była bardzo podobna - krępowanie stóp, dobre zamążpójście, problemy z teściową, życie spędzone za murami domu rodzinnego męża, wyjątkowa więź z najlepszą przyjaciółką, z którą przez różnicę w statusie nie można się widywać - jednym słowem: gdzieś to już czytałam.

Z początku bardzo żałowałam, że nie towarzyszymy na przykład jej przyjaciółce położnej z klasy pracującej, lub chociażby służącej lub konkubinie, żeby zyskać odmienną perspektywę i zobaczyć w tym świecie więcej niż tylko cztery ściany posiadłości.

Na szczęcie mniej więcej w połowie książka wskoczyła na ciekawsze tory, zaczęły się podróże, spotkania na najwyższym szczeblu, sprawy kryminalne, intrygi i nie mogłam się oderwać.

W posłowiu autorki możemy się tez dowiedzieć, że Tan Yunxian istniała naprawdę, i była pierwszą Chinką, która wydała książkę z dziedziny medycyny. Lisa See przedstawiła jej postać, umiejętnie przeplatając rzeczywistość z fikcją.

Niezwykle ciekawe było także dowiedzieć się więcej o tradycyjnej medycynie chińskiej i zwyczajach z nią związanych, a także na przykład o tym, jak przebiegały procesy sądowe i sekcje zwłok.

Lisa See znowu nie zawiodła, jednak na zachwyty kazała tym razem czekać do drugiej połowy książki. Oczywiście jak zwykle czapki z głów dla rzetelności reaserchu.

P.S. Jeżeli chcielibyście przeczytać angielskie wydanie przed ukazaniem się polskiego, weźcie pod uwagę specyfikę języka - pojawia się bardzo dużo nazw chociażby roślin i ziół lub przedmiotów związanych z tradycyjną kulturą chińską, które mogą wpływać na płynność Waszej lektury. Zazwyczaj literaturę po angielsku czyta mi się bezproblemowo, tutaj jednak czułam sporą różnicę.

• Chcę to po polsku!🇵🇱
  • Bardzo dobre