Interior

Cykl: Czerwona księżniczka (tom 2)
Wydawnictwo: Świat Książki
The Interior: A Red Princess Mystery
Ag2S

Intrygujący portret chińskiego społeczeństwa, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Pasjonująca opowieść o chciwości, korupcji, desperacji i… miłości wystawionej na ciężką próbę. David Stark otwiera kancelarię prawniczą w Pekinie, a jego ukochaną, Liu Hulan, dawna przyjaciółka prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn tajemniczej śmierci swojej córki. Dziewczyna pracowała w fabryce...

David Stark otwiera kancelarię prawniczą w Pekinie, a jego ukochaną, Liu Hulan, dawna przyjaciółka prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn tajemniczej śmierci swojej córki. Dziewczyna pracowała w fabryce zabawek, która wkrótce ma zostać sprzedana nowemu klientowi Starka, firmie Tartan Incorporated.
Mimo protestów Davida Hulan wybiera się do położonej w głębi Chin wioski Da Shui. W czasie śledztwa mnożą się wątpliwości i podejrzenia o przestępstwa popełnione przez Tartan Incorporated. Stark i Hulan stają po przeciwnej stronie barykady: jedno z nich usiłuje znaleźć winnego i schwytać mordercę, podczas gdy drugie czuje się zobowiązane, by chronić interesy klienta. Oboje poznają uniwersalne prawdy na temat dobra i zła i nauczą się balansować na cienkiej granicy, która je od siebie oddziela.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

dra | 2018-03-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2018

Tytułowy Interior to najogólniej ujmując środkowe ale bardzo biedne Chiny, gdzie głównym środkiem utrzymania jest rolnictwo. Dopóki nie pojawili się cudzoziemcy i nie zaczęli budować fabryk. Powstały jak grzyby po deszczu. Hulan jedzie tam aby pomóc przyjaciółce z dzieciństwa. Dawid jedzie aby dopilnować podpisania umowy. Dla obojga niewinny wyjazd robi się walką o życie.
Autorka tym razem bardzo wyraźnie podkreśliła różnice kulturowe pomiędzy Chińczykami a resztą świata.
Po tej lekturze lepiej, że "tania siła robocza"inaczej jest postrzegana przez samych zainteresowanych. To ubóstwo chińskiej wsi kuło z każdej kartki. Szczerze współczułam tym ludziom

betina360 | 2016-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 maja 2016

Portret chinskiego spoleczenstwa w ktorym nic nie jest takie jak sie wydaje. To powiesc o chciwosci korupcji desperacji i milosci wystawionej na ciezka probe. Dawid otwiera kancelarie prawna w Pekinie. A jego ukochana Hulan chce pomoc przyjaciolce rozwiklac smierc jej corki. Dziewczyna pracowala w fabryce zabawek ktora ma byc sprzedana nowemu klientowi Dawida . W czasie sledztwa wychodza podejrzenia o wiele przestepstw. Oboje znajda sie po przeciwnej stronie barykady lecz zjednocza sily by poznac okrutna prawde.

Zuela | 2016-01-29

Skomplikowane życie w Chinach z niuansami niezrozumiałymi dla Amerykanów.Amerykańska fabryka w Chinach,produkująca zabawki,mająca być furtka do lepszego życia dla biednych Chinek okazuje się fabryka łamiącą wszelakie zasady.Dawid Stark chyb jest wstrząśnięty prawdą,w która nie chciał wierzyć

aredhela | 2017-03-30
Na półkach: Czytane w 2017, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2017

To druga książka tej autorki, z którą miałam przyjemność się zetknąć. Poprzednia część trylogii "Czerwona Księżniczka" wprowadziła mnie w tajemniczy świat współczesnych Chin, które, jako kraj, nie ma zbyt dobrej renomy na świecie. Autorka, snując opowieść wokół kłopotów osobistych pary głównych bohaterów oraz zagadki kryminalnej, która ze strony na stronę staje się coraz bardziej skomplikowana, odważnie mierzy się z tematem łamania praw człowieka na terenie tego kraju. W trakcie czytania co jakiś czas nachodziły mnie myśli, jak bardzo społeczeństwo chińskie, jego kultura i sposób postrzegania rzeczywistości, jest odmienne od zachodniego. Życie codzienne w Chinach, poddawane nieustannej kontroli sprawowanej przez sąsiadów, kamery i służby cywilne, uzależnione od przynależności klasowej i, w związku z polityką jednego dziecka, także płci, jest trudne do pojęcia.
A jednak w Chinach Lisy See jest to naturalny bieg rzeczy, który nie jest kwestionowany, w którym można się odnaleźć i po...

Książkowe_Wyliczanki | 2015-07-10
Przeczytana: 05 lipca 2015

Lisa See popełniła "Interior" zaledwie dwa lata później niż pierwszą część serii "Sieć rozkwitającego kwiatu", czyli pod koniec lat 90-tych. W Polsce doczekaliśmy się tej książki dopiero teraz, dzięki wydawnictwu Świat Książki. Szkoda, że tak ciekawy tytuł nie został zauważony wcześniej, a jednocześnie strasznie się cieszę, że wydawnictwo postanowiło wydać całą trylogię w pięknej szacie graficznej.

Akcja powieści rozgrywa się również po upływie pewnego czasu względem pierwszej części, zakładam że jest to koniec lat 90-tych. Liu Hulan mieszka w swojej rodzinnej posiadłości wraz z matką i jej opiekunką. Kobieta nadal pełni wysokie stanowisko w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Widać powolne zmiany w państwie, pewnie rozprężenie wśród ludzi, powrót do dawno zapomnianych zwyczajów. A jednak są to tylko pozory, bo nadal wzajemnie sąsiedzi obserwują się i donoszą do odpowiednich organów. Małżeństwa muszą być zaaprobowane przez wspólnotę a dzieci, ze względu na nakaz jednego,...

nikita181 | 2015-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Dobra, ale nie świetna...bardzo zawiła intryga i obowiązkowy happy end. Co się stało z moją ulubioną pisarką????trudno mi było się zaangażować w tę książkę. Właściwie ją zmęczyłam. Sześć gwiazdek za opisywanie dzisiejszych Chin.

Klio | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Mój pierwszy kryminał tej autorki i jakże miłe zaskoczenie, niezwykle wciągająca książka. Tematyka skupia się na wyzyskiwaniu pracownic chińskich przez amerykańską firmę, która zatrudnia kobiety po najniższej sile oporu, za minimalne wynagrodzenie z dużym naciskiem na poddanie się. W sytuacji sprzeciwienia się panującym zasadom część kobiet doświadcza tego czego nikt się nie spodziewa. Ciężarna Hulan postanawia przebadać funkcjonowanie fabryki na własną rękę, co wiąże się z dużym niebezpieczeństwem, z kolei jej mąż występuje po drugiej strony barykady chroniąc firmę amerykańskiego przedsiębiorcy. Sprawy się zazębiają, pojawiają się wyjaśnienia, niedociągnięcia..i to co niszczy większość czyli pieniądz.

Soledad | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

To, co najbardziej lubię w prozie Lisy See, to przeniesienie mojej wyobraźni do kraju, w którym pewnie nigdy nie będę - do Chin. Fascynująca kultura, ludzie i mnóstwo cierpienia. Inne, niż europejskie, myślenie, zachowania, standardy życia. Wprawdzie wątek kryminalny odgrywa w powieści zasadniczą rolę, jednakże dla mnie jest (jakkolwiek to zabrzmi) "ozdobnikiem", czymś, co przyciąga uwagę, ale nie stanowi sedna. Kryminałów bowiem czytuję wiele, lecz po książki Lisy See sięgam ze względu na Chiny i Chińczyków. Po prostu.

książek: 2017
milla | 2015-08-08
Przeczytana: 14 maja 2015

„Interior” - druga części cyklu kryminalnego „Czerwona księżniczka” - niestety nie spodobał mi się tak bardzo, jak „ Sieć rozkwitającego kwiatu”. Na pewno sporo w tym winy miał oczywisty, na pierwszy rzut oka, wątek kryminalny oraz zachowanie głównej bohaterki, której nieodpowiedzialne działania ocierały się momentami o głupotę.

Akcja powieści przenosi czytelnika w głąb chińskiego interioru, do położonego w prowincji Shanxi miasteczka Da Shui, gdzie mieszka dawna przyjaciółka inspektor Liu Hulan. Córka Sunchee, Miaoshan, popełniła samobójstwo, jednak zrozpaczona matka nie chce wierzyć, że jej brzemienne, zaręczone z synem zamożnych sąsiadów dziecko targnęło się na swoje życie. Kobieta podejrzewa, że ktoś pomógł umrzeć Miaoshan, a jej śmierć może mieć jakiś związek z miejscem jej pracy – fabryką zabawek Knighta. Znalezione w skrytce papiery zdają się potwierdzać tezę, że denatka wpakowała się w jakąś aferę.

Mniej więcej w tym samym czasie, w którym Hulan udaje się do Da Shui, jej...

Daniel | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Ta książka mnie nie wciągnęła, wręcz po pierwszej części czuję się rozczarowany. I chyba wiem gdzie upatrywać przyczyn. Po pierwsza autorka stworzyła niezbyt realną fabułę i sama się trochę z nią męczyła. A po drugie - ktoś inny niż w pierwszej części robił tłumaczenie oraz korektę i te osoby poradziły sobie z tym przeciętnie.