Uczeń skrytobójcy

Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Cykl: Skrytobójca (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Assasin's Apprentice
83-89004-97-6

Uczeń skrytobójcy to zadziwiający świeżością debiut w gatunku fantasy. Jest w nim magia i zły urok, jest bohaterstwo i podłość, pasja i przygoda.Młody Bastard to nieprawy syn Księcia Rycerskiego. Dorasta na dworze w Królestwie Sześciu Księstw, wychowywany przez szorstkiego koniuszego swego ojca. Ignoruje go cała rodzina królewska oprócz chwiejnego w swoich sądach Króla Roztropnego, który każe uczyć chłopca sekretnej sztuki skrytobójstwa. W żyłach Bastarda płynie błękitna krew, ma więc zdolność do korzystania z Mocy. Robin Hobb debiutowała trylogią o uczniu skrytobójcy Uczeń skrytobójcy, Królewski skrytobójca i Wyprawa skrytobójcy, stając się od razu największym objawieniem literatury fantasy lat dziewięćdziesiątych. Szczególne uznanie krytyków i czytelników na całym świecie przyniosła jej umiejętność tworzenia autentycznych, nietuzinkowych postaci, jakże różnych od rzesz papierowych, podobnych do siebie jak krople wody bohaterów zaludniających karty wielu innych powieści z tego gatunku.

ania6258 | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, a Hobb zachwyciła mnie swoimi cudownymi opisami. Podobało mi się, że autorka unika pewnych scen (np. szkolenia się głównego bohatera u skrytobójcy), bo to znajdujemy w każdej książce tego pokroju. Powieść wzbudziła we mnie wiele emocji, przeżywałam smutki razem z bohaterami. Wiele ciekawych przygód i zwrotów akcji sprawiło, że ciężko mi się było oderwać od lektury. Polecam dla czytelników, którzy szukają czegoś lekkiego, a zarazem niegłupiego.

Łędina | 2017-05-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Skrytobójca: Uczeń skrytobójcy" to pierwszy tom legendarnej serii amerykańskiej pisarki Robin Hobb. Jest w niej magia i urok, jest bohaterstwo i podłość, pasja i przygoda.

Robin Hobb - amerykańska pisarka fantasy i fantastyki naukowej. Pisze również pod pseudonimem Megan Lindholm. Urodziła się w Kalifornii i obecnie mieszka w Tacoma w stanie Waszyngton. W latach osiemdziesiątych. opublikowała kilka powieści, z których najbardziej cenioną jest "Wizard of the Pigeons". Po kilkuletniej przerwie wróciła do pisania, publikując omawiane dzieło. Pierwsze pięć powieści wydanych przez Robin Hobb ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Po dwóch latach przerwy twórczość Robin Hobb wróciła na polski rynek dzięki wydawnictwu MAG.

Młody Bastard to nieprawy syn księcia Rycerskiego. Dorasta na dworze w Królestwie Sześciu Księstw, wychowywany przez szorstkiego koniuszego swego ojca. Ignoruje go cała rodzina królewska oprócz chwiejnego w swoich sądach króla Roztropnego, który...

wiejskifilozof | 2015-06-04

Uwielbiam fantasty.Jedna z moich ulubionych gatunków literackich.A tu proszę bardzo,jedna z najlepszych książek tego gatunku.
To historia Bastarda.Szkolonego na królewskiego skrytobójcę.
Akcji tu pełno.Walki, nauka fechtunku.Jednym słowem dzieje się mnóstwo.
Mamy też dworskie intrygi.
Podobały mi się imiona władców książę Rycerski czy księżna Cierpliwa to tylko jedne z nich.
Bardzo dobrze się czyta.

Mallwa | 2010-04-09
Na półkach: Przeczytane, Hall of fame
Przeczytana: 2007 rok

Nie skłamię ani nie przesadzę, jeśli powiem że pani Hobb, Błazen i Bastard stworzyli jedną z najlepszych serii fantasy. Książkę odkryłam dawno temu i obgryzając paznokcie czekałam aż biblioteka zakupi jej kontynuacje. Chociaż czytałam ją już trzykrotnie, to nie sądze żeby mogła mi się kiedykolwiek znudzić. Być może niektórzy powiedzą że ma słabego bohatera głównego (np. Bastard, skromna życiowa dupa wołowa), który nieraz denerwuje, ale jednak nie da się go nie pokochać. Książka sprawia że, nie pamiętasz o świecie zewnętrznym, bohaterowie sprawiają że, żałujesz iż nie możesz przenieść się do ich świata a wykreowane Królestwo Sześciu Księstw wciąga intrygami i akcją. No i na koniec Błazen... postać dwuznaczna, zmieniająca się z serii na serie, nigdy nie wiesz czego się po nim spodziewać... Majstersztyk;]

Ciacho | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Sześcioletni chłopczyk zostaje przyprowadzony na dwór królewski przed oblicze króla Roztropnego. Nie wiadomo co z nim zrobić, bo został porzucony, a jako, że jest synem królewski, chociaż z nieprawego łoża, księcia Rycerskiego, syna króla, nie można go porzucić. Król Roztropny nie ma jednak czasu zajmować się dzieckiem, wobec czego przekazuje go drugiemu z synów, księciu Szczeremu, który przydziela mudo opieki swojego koniuszego - Brusa. Od teraz chłopak będzie się nazywał Bastard i będzie się uczył wszystkiego, co musi umieć królewski potomek. Nauki jest tak dużo, że cały dzień wypełniają mu zajęcia z różnymi nauczycielami. Od Brusa uczy się jak pracować i być posłusznym. Od Krzewiciela uczy się pisania i czytania. A Czernidło uczy go walki i posługiwania się bronią.Jednak najważniejszy nauczyciel pojawia się dopiero później...

Nieoczekiwanie i późno w nocy w pokoju Bastarda pojawia się starzec. Nazywa się Cierń i zgodnie z rozkazem króla Roztropnego ma on nauczyć Bastarda...

Kasiag | 2016-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Jestem oczarowana! I bynajmniej nie jest to oczarowanie zaślepiające ;)
Wręcz przeciwnie; moje oczarowanie jest w pełni świadome i jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, przemyślane.
Robin Hobb, to autorka, od której zaczęła się moja przygoda z książkami gatunku fantasy. Było to ładnych kilkanaście lat temu i pamiętam, że cykl o Kupcach i ich żywostatkach był dla mnie niczym objawienie. Pochłonęłam go z wypiekami na twarzy.
Po latach wracam do autorki i cóż się okazuje?
Okazuje się, że mimo iż wiele się we mnie zmieniło, że na wiele spraw patrzę teraz inaczej, nie mówiąc o tym, że przeczytałam przez ten czas niezliczoną ilość książek, które mnie czytelniczo wyrobiły (lub spaczyły, jak kto woli;), to znów były wypieki.
Okazuje się, że Robin Hobb, to Twórczyni przez wielki T!
Uwielbiam jej sposób narracji, jednocześnie lekki, ale nie pozbawiony głębi.
Uwielbiam sposób, w który konstruuje i buduje snutą przez siebie opowieść. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Nie ma...

książek: 1932
agn | 2015-09-28
Na półkach: Przeczytane, Mo., 2015
Przeczytana: 26 września 2015

Często, pokładając zbyt duże nadzieje w polecanych przez innych książkach lub filmach, stawiam poprzeczkę za wysoko i jestem później rozczarowana. I tak też jest w tym przypadku.

Liczyłam na coś podobnego do „Drogi cienia” Brenta Weeksa i przede wszystkim brakowało mi tutaj bardziej rozbudowanych opisów treningów głównego bohatera (a także pracy z Brusem). Niemal wszystko jest tylko pobieżnie wspomniane. Dopiero przy nauce używania Mocy autorka się rozpisała.
Nie byłam w stanie wciągnąć się w czytanie, coś trudnego do sprecyzowania mi nie pasowało, wiele sytuacji w ogóle mnie nie interesowało.

Skąd więc moja tak wysoka ocena? Całość ratuje kilka ostatnich rozdziałów, od których nie mogłam się oderwać. Dają one nadzieję, że kolejne tomy będą lepsze od tego pierwszego.

ZARAZA | 2013-02-21
Przeczytana: luty 2013

Zacznę od tego, że posiadam tą książkę w formie audio-booka. Po raz pierwszy "czytałam" książkę w takiej formie. Ma to swoje zalety i wady, ale bardzo mi się przydaje, kiedy chodzę na siłownię. To jest głos pozbawiony emocji, ale myślę, że nie uwłaczało to powieści bo słuchałam jej z niezmierną ciekawością i odczuwałam emocje wypływające wprost z treści tej powieści. Bardzo dobra książka i jestem niezmiernie ciekawa kolejnej części. Mogę mieć nadzieję, że będzie tylko lepsza :)

Visenna | 2015-04-23
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Moje pierwsze zetknięcie z dziełami tej autorki - bardzo przyjemne spotkanie. Dobrą lekturę poznaję po tym, że każdą wolną chwilę przeznaczam na zerknięcie do książki i potrafię jakoś przeżyć na oparach snu.
W coraz większym stopniu przekonuję się, że książki powinny być czytane w miarę możliwości w oryginale, choć w przypadku tej lektury nie narzekam na toporność stylu i ubóstwo językowe tłumacza - pod tym względem jest dobrze.
Fabuła ciekawa, postaci żyją, czują, są targane różnorodnymi namiętnościami. Obserwujemy wzrastanie głównego bohatera, możemy prześledzić jego losy od chwili, gdy jako dziecko z nieprawego łoża zostaje oddany na wychowanie rodzinie ojca, a jest to nie byle jaka rodzina!
Intrygi dworskie, przygoda i magia tworzą bogatą mieszankę.
Mnie się podobało, można spędzić miło dwa - trzy wieczory.

sai | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Świetna książka, świetnie zapowiadający się cykl. "Uczeń skrytobójcy" już od początku wciąga na maksa, pisany prostym językiem, naprawdę dobrze się czyta. Bastard, główny bohater cyklu dorasta na dworze króla Roztropnego, ma za zadanie wyuczyć się sztuki zwanej skrytobójstwem ażeby później służyć królowi. W zasadzie ta część to takie powolne wprowadzenie do trylogii, skupiające się na naukach Bastarda. Mimo to jest mega ciekawie.
Sztuka skrytobójstwa, rozumienie, czy w końcu moc. Tak to jest to co lubię. Polecam, szczerze polecam książkę.