Serce w chmurach

2012-02-08
2012-01-02
Beata Hrycak-Domke
ekranizacja

Urocza historia do przeczytania na raz i zapomniania, ale film podobał mi się bardziej :).

Właściwie prosta, przewidywalna historia lecz ładnie opowiedziana i to co mogą zmienić te 4 minuty …

Zalety: Krótka, szybko się czyta, miała jeden poprawny naukowy (fizyczny) moment z orientacją układu - a o poprawność naukową książkach obyczajowych, YA i NA bardzo ciężko

Wady: brak logiki i konsekwencji, bohaterowie wkurzający as fuck, fabuła się nie klei, nie znają się (tak na prawdę nic sobie nawzajem o sobie nie opowiedzieli, a bardziej o swoich sytuacjach rodzinnych) a uważają, że czują do siebie wielką miłość, bohaterka zamiast mówić otwarcie o swoich uczuciach to woli się fochać i buntować, a wystarczyłoby chwilę wszystko przegadać (są momenty, gdzie po wyjaśnieniu czegoś co było dla niej problemem, mówi, że jest już z tym ok, ale nadal nie zmienia swojego zachowania) - bardzie się zachowuje jak 12/13-nasto latka a nie 17-letnia (już prawie dorosła) osoba.

Nie dziwię, się, że Netflix większość pozmieniał, scenarzyści zrobili z tej masakry, coś co się nawet da oglądać, a jakby się trzymali książki, to by się po prostu nie udało.

Dwójka młodych ludzi poznaje się na lotnisku co daje początek tej 24-godzinnej historii.
Niby lekka historia ale dotyka problemów i zachowań nastolatków, jakie wynikają z postępowania i podjętych decyzji przez ich rodziców.
Dobrze napisana i przyjemna historia.

Dobrze napisana i przyjemna historia.

Obejrzałam film zanim sięgnęłam po książkę, więc wiedziałam, co dokładnie się tu wydarzy.
Na pewno była lepsza niż „Hello, goodbye i my pomiędzy”, ale wciąż jakoś mocno mnie nie zachwyciła.

Odwieczny dylemat co pierwsze książka czy film u mnie rozwiązał się sam. Najpierw obejrzałam adaptację, bo dopiero po jego obejrzeniu odnowiłam subskrybcję w audiotece, dzięki której wysłuchałam audiobooka czytanego przez Józefa Pawłowskiego. Jak to bywa, film nieco różni się od historii zapisanej przez Jennifer E. Smith na papierze, ale obie wersje są cudowne i w moim odczuciu jedna zachęca do poznania drugiej. Polubiłam obie pomimo faktu, że niespecjalną sympatią darzyłam zajęcia ze statystyki, która jak się okazuje ma też wiele wspólnego z miłością.

“Serce w chmurach” nie jest jedynie prostą i dość przewidywalną opowieścią naszpikowaną statystyką o dwójce młodych ludzi – amerykance Hadley Sullivan i angliku Oliverze Jones’ie, którzy poznają się na lotnisku w Nowym Yorku, zakochują się w sobie, ale oczywiście coś idzie nie tak, więć będą musieli się postarać, aby zauważyć to, co najważniejsze i nie zgubić się. I choć akcja toczy się zaledwie w dwudziestoczterogodzinnym okresie, prócz romantycznej relacji rodzącej się między Hadley i Olivierem, zawiera też bardziej dramatyczny wątek, dodający jej głębi, odnoszący się do tematu rozpadu rodziny Hadley, jej trudnej relacji z matką oraz próby zrozumienia, dlaczego ojciec postanowił odejść i założyć nową rodzinę po drugiej stronie globu. Z czym, co zrozumiałe dziewczyna nie potrafi sobie poradzić ani wybaczyć ojcu, mimo to wybiera się na jego drugi ślub. Dużą zmianą w okazała się historia rodzinna Olivera, która w filmie została rozwinięta i przedstawiona w inny sposób, natomiast z książki dowiadujemy się jedynie, iż leci właśnie do Londynu na pogrzeb ojca, z którym nie miał łatwych relacji. Prym wiedzie historia Hadley, aczkolwiek problemy z ojcami to kolejny zbieg okoliczności, który ich łączy.

Jeśli jeszcze nie czytaliście książki, nie słuchaliście audiobooka, nie oglądaliście ekranizacji, to gwarantuję, że po którąkolwiek formę sięgniecie, będziecie się śmiać i płakać. Być może wspomnicie moment, w którym Was trafiła strzała amora, a tym, którzy nie mają drugiej połowy da nadzieję, że w końcu czas, los, zbieg okoliczności, przeznaczenie (zwał, jak zwał) postawi na ich drodze miłość.

(Współpraca reklamowa @wydawnictwobukowylas )
...
"- Nie wszystko musi mieć sens- (...) - Miłość to najdziwniejsza, najbardziej nielogiczna rzecz na świecie."
...
Powiem tak ta powieść była dla mnie taką odskocznią do przeczytania w jeden dzień. Historia Hadley oraz Olivera moim zdaniem była poprowadzona w świetny sposób i nie było tak że już po pierwszym spotkaniu byli w sobie zakochani. Uczucia głównej bohaterki były świetnie opisane I uczucia Olivera także. A jeśli chodzi o to co mnie irytowało to właśnie to, że była pisana w 3 osobie, a ja osobiście wolę jak jest pisana w pierwszej. Podsumowując historia mi się podobała i była do przeczytania w jeden dzień ale nie porwała mnie jakoś szczególnie.

(Współpraca reklamowa @wydawnictwobukowylas )
...

Wystarczą zaledwie cztery minuty żeby zmienić wszystko. A tak przynajmniej było w przydatku 17-letniej Hadley, która spóźniła się na swój lot do Londynu. Na miejscu ma się odbyć drugi ślub jej ojca z kobietą, której nigdy wcześniej nie widziała na oczy, a już nie darzy jej sympatią. Cała ta sytuacja strasznie ją przytłacza, przez co jest bardzo nerwowa. Na szczęście na lotnisku poznaje Oliviera, przystojnego i zabawnego Anglika, który umila jej 7-godzinną podróż oraz walkę z klaustrofobią. Między młodymi iskrzy, ale na miejscu muszą się pożegnać i każdy rusza w swoją stronę. W stolicy Anglii okazuje się, że nie wszystko jest takie, jak się wydawało. Wizyta u ojca sprawia, że nastolatka zaczyna zastanawiać się nad ważnymi sprawami. W ciągu 24 godzin staje się szczęśliwsza.

„Serce w chmurach” to pozycja, którą z ręką na sercu mogę polecić każdemu. Ta zaledwie 222 stronicowa powieść mimo iż jest lekka i dowcipna to traktuje o ważnych tematach jaki są: związki rodzinne, drugie szansy, a także pierwsza młodzieńcza miłość. Zdecydowanie istotną rolę w powieści odgrywają dziwne przypadki i zbiegi okoliczności, które ostatecznie doprowadzają bohaterów oraz nas do szczęśliwego finału.

🛫💘

,,Tak to już jest z lataniem: można rozmawiać z kimś kilka godzin i nigdy nie poznać imienia rozmówcy, zwierzyć się z najgłębszych tajemnic i nie zobaczyć tej osoby już nigdy w życiu".

(fragment książki)

°

Siedemnastoletnia Hadley przybywa na nowojorskie lotnisko o cztery minuty za późno, przegapiając tym samym samolot, który miał ją zawieźć do Londynu na drugi ślub ojca. Dziewczyna przez kilka następnych godzin oczekuje na najbliższy lot. W tym czasie poznaje Olivera, który ma wykupione miejsce w tym samym rzędzie, co ona...

🗺️🧳

Choć mogłoby się wydawać, że ,,Serce w chmurach" będzie po prostu słodkim romansem, zdecydowanie więcej uwagi poświęcono w nim problemom rodzinnym takim jak rozwód czy ponowny ślub rodzica i wpływ tych wydarzeń na dziecko. Myślę, że wiele osób będzie mogło utożsamić się z rozważaniami Hadley na te tematy.

Oczywiście mamy tu też wątek romantyczny, który w mojej opinii był naprawdę uroczy. Podobały mi się dialogi między bohaterami - błyskotliwe i pełne humoru.

Z wyjątkiem jednego zwrotu akcji książka raczej niczym mnie nie zaskoczyła. Nie wzbudziła też we mnie silnych emocji, ale czytało się ją naprawdę przyjemnie. Teraz z chęcią obejrzę ekranizację.

🗾✈️

🛫💘

(fragment książki)

°

Napaliłam się trochę na tę historię, myślałam że będzie filmowa, oszałamiająca, emocjonalna. Tymczasem była bardzo w porządku, ale nie kupiła mnie po stokroć. Jednym słowem jest to historia kocykowa na jesienny wieczór z herbatką. Rozgrzewająca i dająca nadzieję, bardzo rozrywkowa.
Nie ma w niej niespodziewanych zwrotów akcji, no może oprócz jednego, emocje nie sięgają zenitu. Jest to historia odrobinę przewidywalna, ale bardzo ciepła. Pozwala łatwo przenieść się z bohaterami na pokład samolotu i poczuć wzbijające się w nim motylki. Jak mówię jest historia lekka, przyjemna, niewymagająca. Bohaterowie są bardzo uroczy, ciężko ich nie polubić. A przynajmniej mnie do siebie przekonali. Nie chcąc wiele zdradzać powiem tylko, że bohaterowie spotykają się przypadkowo na lotnisko, a później okazuje się, że będą siedzieć obok siebie. Czy przez kilka godzin lotu można się poznać i dać ponieść uczuciom? Właśnie o tym peroruje ta historia.
Zachęcam do przeczytania w chłodny jesienny wieczór, bo na pewno podnosi ona na duchu i rozgrzewa serduszko. Nie zachęcam jednak do filmu, który został spłaszczony, a książka była raczej tylko lekką inspiracją tego projektu. Nie mniej mam nadzieję, że sięgniecie i pozwolicie jej ogrzać Was tym subtelnym ciepełkiem.