Odległość między tobą a mną

Okładka książki Odległość między tobą a mną
Jennifer E. Smith Wydawnictwo: Bukowy Las literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Geography of You and Me
Bukowy Las
2017-06-14
2017-06-14
Data 1. wydania:
2014-04-15

Dla nastolatków, ale czytało się bardzo dobrze. Autorka skupiała się na stronie emocjonalnej, a nie relacji fizycznej. Fajnie, bo można się było zakochiwać się razem z bohaterami. Bardzo sympatyczna pozycja. Jaki wniosek z tej powieści? Że ludzie spotkani przypadkiem, zostają z nami przez całe życie.

Bardzo przyjemna młodzieżowa powieść. Taka dla licealistów.
Ale jak na moje 30+ też mi się podobała.

Wysiada prąd, laska z bogatszego domu i chłopaczek, który ma ojca portiera i niedawno stracił matkę, spotykają się w windzie. Zaiskrzyło i spędzili cały dzień razem. Czy ma to szansę przerodzić się w coś głębszego?

Fajna, obejrzałabym film na tej podstawie ;)

Bardzo przyjemna młodzieżowa powieść. Taka dla licealistów.
Ale jak na moje 30+ też mi się podobała.

Fajna, obejrzałabym film na tej podstawie ;)

Co bardziej strasznego może się przydarzyć podczas jazdy windą niż jej awaria? Awaria tego mechanizmu w samym środku kryzysu, kiedy całe miasto Nowy Jork nagle zgasło.

POCZĄTEK: Lucy mieszka tak wysoko, że pozostaje jej już tylko jazda windą. Robi tak od lat, nie pierwszy raz bierze więc udział w takiej sytuacji. Pierwszy raz jednak zostaje tam zamknięta sama z obcą sobie osobą. Nie wiadomo, kiedy nadejdzie pomoc. Byłby to dobry wstęp do thrillera, lecz to nie ten typ historii. Owen jest przykładem odpowiedzialności, którą często bierze nie tylko za siebie, ale i za swojego ojca. Po odejściu matki stanowią teraz dwuosobową rodzinę. Nowy Jork nie robi na chłopaku pozytywnego wrażenia, podobnie jak mieszkanie w suterenie wieżowca i bycie synem dozorcy budynku.

IDEA: Dwoje nieznajomych spotyka się w windzie, a niecodzienna sytuacja zagrożenia sprawia, że dwie obce osoby zaczynają sobie ufać i polegać na tej nowej znajomości. Razem spędzają czas awarii, świetnie się przy tym bawiąc. Pierwszy dzień szkoły zostaje odwołany, to jednak powrót do codzienności ich rozdziela. Czy los znowu ich połączy?

WYKONANIE: Tytuł oryginału to "Geography of You and Me" co bardzo dobrze odzwierciedla charakter tej opowieści. Narracje naprzemiennie prowadzi dwoje bohaterów, a każdy rozdział książki zdają się relacjonować z innego miejsca na kuli ziemskiej. Kiedy Owen podróżuje po Stanach Zjednoczonych, Lucy zwiedza kolejne kraje Europy. Mimo dostępności nowoczesnych technologii ich kontakt ogranicza się do wysyłania sobie pocztówek i sporadycznych maili (głównie za sprawą Owena, który nie był fanem mediów społecznościowych). Więcej widzimy bohaterów osobno niż razem. Tym sposobem książka Jennifer E. Smith opowiada raczej o ich oddzielnych losach niż czasie, który spędzają poznając siebie. Początek jest tak samo otwarty jak i zakończenie - mogło wydarzyć się wszystko, ale równie dobrze i nic.

PODSUMOWANIE: Nowy Jork, Edynburg, San Francisco, Londyn, Paryż i Praga - jeśli macie ochotę na podróż w te wakacje typowo książkowo zamiast palcem po mapie, to warto poznać ile wynosi "Odległość między tobą a mną". To historia o szukaniu siebie, o testowaniu siły młodzieńczego uczucia na próbę odległości i czasu. Lucy i Owen nie tworzą jednak pary, do której losów chciałoby się wielokrotnie wracać. Jednym momentem, jaki pozostaje w pamięci już po lekturze, to początek awarii prądu zachodniego wybrzeża i to, jak się poznali.

Recenzje zawsze na blogu: Zakładka do Przyszłości

"Odległość między ludźmi liczy się nie w kilometrach, a w emocjach.

Owen mieszka w suterenie. Lucy na dwudziestym trzecim piętrze. Dzieli ich przepaść. Ale kiedy podczas fali upałów w Nowym Jorku wyłączają prąd, ci dwoje spotykają się w windzie, która utyka pomiędzy piętrami. Oczekując na pomoc, zaczynają ze sobą rozmawiać... Ten krótki spędzony wspólonie czas pozostawia w nich ślad. Los rzuca ich do Edynburga i San Francisco, do Pragi i Portland, ale oni nie potrafią o sobie zapomnieć. Swą pierwszą miłość powierzają wędrującym po świecie kartkom pocztowym. Choć podróżują osobno, przekonują się, że czasem to człowiek, a nie miejsce sprawia, że zarzucamy gdzieś kotwicę."

Jest to książka skierowana raczej do młodszych czytelników. Opowiada o losach nastolatków, którzy wpadli na siebie przypadkiem ... jednak ten przypadek zamienił się w głębszą relację. Książka nie jest jednak oczywista, a czytelnika wciąga od pierwszych stron. Jestem przekonana, że będzie to dobra propozycja dla młodzieży na wakacyjną nudę.

"Odległość między ludźmi liczy się nie w kilometrach, a w emocjach.

Idealna treść na film. Beztroski początek i dający nadzieję koniec. W trakcie czytania odczuwałam jakiegoś rodzaju melancholię, wręcz namacalna była ta odległość między bohaterami. Trochę męczący sposób przedstawienia wydarzeń, bo co drugi rozdział można było się mniej więcej spodziewać co się przeczyta, ale jeśli wyobraźnia działa na najwyższych obrotach czyta się naprawdę dobry film.

Ciężko mi napisać coś sensownego o tej książce, bo dla mnie osobiście byłą ciężka w odbiorze. Bardzo długo ją czytałam, bo kilka razy robiłam dłuższe przerwy i za każdym razem dość niechętnie do niej wracałam, ale chciałam ją przeczytać w całości, choćby po to aby móc szczerze ją ocenić.
Niby pomysł ciekawy, ale jakieś wykonanie słabe. Coś mnie w niej ciekawiło, ale jednocześnie nudziło. Nie było tam punktu zaczepienia dla mnie, który by wprowadził mnie na wyżyny emocjonalnego zachwytu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zawiodła mnie strasznie. Brakowało mi w niej emocji, bardzo dużo przeprowadzek, mało głębszych przemyśleń, można było bardziej zagłębić się w uczucia młodych, co tak na prawdę czują, a tu same suche przedstawienie faktów i oczywiście happy end.

Albo już jestem za stara, albo po prostu słabe.

Albo już jestem za stara, albo po prostu słabe.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podczas upałów w Nowym Jorku wyłączają prąd, przez co winda, w której był Owen i Lucy, zatrzymuje się między piętrami. On- mieszka w suterenie, Ona- na dwudziestym trzecim piętrze. Oczekując na naprawę windy zaczynają ze sobą rozmawiać. Los postanawia ich rozdzielić wysyłając ich do Edynburga i San Francisco, do Pragi i Portland. Mimo odległości nie potrafią o sobie zapomnieć. Czy jest szansa by mimo przeciwności losu tych dwoje się odnalazło ?
Książka przede wszystkim dla młodzieży, ze względu na wiek bohaterów i problemy jakie ich spotykają. Mi osobiście książka się bardzo podobała. Przyjemnie się ją czyta, pomaga się zrelaksować i zapomnieć o codzienności.

Książka świetna pokazuje miłość strasznie wzruszająca. Polecam

Książka świetna pokazuje miłość strasznie wzruszająca. Polecam

Młodzieżówki rzadko kiedy goszczą na mojej liście czytelniczych wyborów. Jednak od czasu do czasu daję im szansę, zwłaszcza wtedy, gdy mam ochotę na lżejszą rozrywkę. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona powieścią Jennifer E. Smith! Czytając tę książkę, całkowicie przeniosłam się do świata bohaterów, których nie sposób nie polubić. W jakiś sposób całość kojarzyła mi się z "Rzymskimi wakacjami" z Audrey Hepburn, choć podobnie jak film, z pozoru lekki i przyjemny, niesie ona w sobie spory ładunek emocji, nie zawsze tylko tych radosnych.

16-letnia Lucy to córka bardzo bogatych ludzi, mieszkańców jednego z najwyższych pięter pewnego nowojorskiego wieżowca. Dziewczyna nie jest jednak zmanierowaną panienką, lecz raczej introwertyczką, która lubi spacerować i czytać książki. O rok starszy Owen wraz ze swoim ojcem przeżywają trudne chwile po wypadku, w którym zginęła ich mama i żona. Mają zamiar sprzedać dom w Pensylwanii, zaś ojciec chłopaka dostaje pracę u swojego kuzyna jako zarządca budynku, w którym mieszka Lucy. Gdy Nowy Jork boryka się z awarią prądu na niespotykaną skalę Lucy i Owen przypadkiem znajdują się w windzie, która utyka między piętrami. Ta wspólnie spędzona chwila wiele między nimi zmienia. Dziewczynę i chłopaka zaczyna łączyć nietypowa przyjaźń, podtrzymywana wymianą wysyłanych sobie z miejsc, do których rzuca ich los.

Bardzo podobał mi się pomysł podtrzymywania przyjaźni przez wysyłanie kartek w świecie zdominowanym przez e-maile i media społecznościowe. Sami główni bohaterowie także przypadli mi do gustu - nareszcie normalni, introwertyczni, ale ciepli i wrażliwi, a nie tylko piękne panienki i przystojni kapitanowie drużyn futbolowych. Autorka pokazała prawdziwy świat nastolatków: w przypadku Lucy pieniądze nie dają szczęścia, bo dziewczynie czasem brakuje zwykłego spędzenia czasu z mamą i tatą, którzy wiecznie podróżują i dużo pracują, zaś w przypadku Owena, że bez pieniędzy niewiele można osiągnąć w dzisiejszym świecie i że jak się ich nie ma, to trzeba ciężko pracować. Wraz z bohaterami przeżywamy pierwsze zauroczenia, sukcesy i niepowodzenia w szkołach, ich przygody po dwóch stronach oceanu. I cały czas wraz z nimi czekamy, czy uda im się wyjaśnić nawarstwione przez odległość nieporozumienia i ponownie się odnaleźć.

Polecam lekturę tej powieści nie tylko nastolatkom. Bardzo podoba mi się również znajdująca się na okładce rekomendacja od Booklist, sugerująca iż postać Lucy byłaby idealną rolą dla młodej Audrey Hepburn. Zgadzam się z tą opinią w 100%. Przeczytajcie koniecznie!