Czas, czyli wszystko płynie

Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie
Agnieszka SozańskaMonika Utnik Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Nasza Księgarnia
2023-06-14
2023-06-14
Czas

Okładka książki Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano Joanna Czaplewska, Monika Utnik
Nasze cztery k... Joanna Czaplewska, ...
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
W deszczu, czy... Małgorzata Piątkows...

Okładka książki Sekretne życie zębów Marta Lorés Maragall, Mariona Tolosa Sisteré
Sekretne życie... Marta Lorés Maragal...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...

"Czas i morze bez ruchu stać nie może"!
Leci więc nieubłaganie, przepływa nam przez palce niczym rozlewające się zegary Salvadora Dali, choć czasem mamy wrażenie, że ciągnie się, jak makaron spaghetti.

W jaki sposób wyjaśnić dzieciom definicję tak abstrakcyjnego pojęcia, jakim jest czas? Tej próby podjęła się Monika Utnik autorka prezentowanej książki, która kompleksowo podeszła do tematu czasu.

W książce znajdziecie chyba wszystko, co tylko można było zawrzeć, nawiązując do czasu, a nawet jeszcze więcej! Poznacie pojęcie czasu, cofając się wieki wstecz do wielkich filozofów, zobaczycie jaką rewolucję na przestrzeni lat przechodziły zegary, jak i samo odmierzanie czasu, dowiecie się, z czego wynika różnica w godzinach innych państw oraz ile trwa doba na innych planetach. Przeczytacie m.in. o osiąganym wieku różnych zwierząt i drzew, o zawodach, w których czas to pieniądz, poznacie wiele powiedzeń związanych z czasem, a nawet zagłębicie się w malarstwo, muzykę i historyczne wątki.

Wiecie, ile kosztuje najdroższy zegarek, dlaczego na przyjemnościach czas płynie nam szybciej i w jakim kraju punktualność jest naganna? Mnóstwo ciekawostek sprawia, że będziecie przecierać oczy ze zdumienia! Książkę pochłania się ekspresowo bez poczucia zmarnowanych minut, co to, to nie!

Ta pozycja wyczerpująco zaspokaja ciekawość dzieci, a może też skłoni do refleksji przy okazji tematu złodziei czasu i wprowadzi pewne zmiany. Bardzo podoba mi się rozmieszczenie tekstu oraz grafiki na rozkładówkach. Na pierwszy rzut oka wygląda to nieco chaotycznie, ale każdej treści towarzyszy odnośnik w formie rewelacyjnych ilustracji, które nie tylko doskonale obrazują przekaz słowny, ale też dodatkowo mają walor edukacyjny, przedstawiając np. pierwsze zegary czy kalendarze.

Świetna lektura dla dzieci, które chcą wiedzieć wszystko o otaczającym ich świecie. Zapewniam, że spodoba się wszystkim, nawet dorosłym!

"Czas i morze bez ruchu stać nie może"!

Do grona pisarek, po których książki sięgamy w ciemno należy Monika Utnik mająca już dość spory dorobek, do którego należy:„Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych” i „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” z serii „Świat dla Dociekliwych” wydawanej przez „Dwie Siostry”, „Brud. Cuchnąca historia higieny”, „Krótka Historia Rzeczy” oraz polecane przeze mnie książki wydane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Wśród nich znajdują się: „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”, „Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie”, „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” i „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada”. Wszystkie fantastyczne, dopracowane i przybliżające dzieciom świat przyrody oraz kultury. Mały minus: format tych książek jest naprawdę duży i to on na początku przykuwa uwagę czytelników. Z tego powodu publikacje nie zmieszczą się nawet do mojej torebki, więc nie są to lektury do czytania na spacerze, ale za to doskonale sprawdzają się jako opowieści przed snem, w czasie relaksu, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania oraz trapiące je wątpliwości. Teraz do młodych czytelników trafiła opowieść o czasie, dzięki której dzieci lepiej zrozumieją problematyczność tego pojęcia, poznają początki i sposoby mierzenia go oraz różnorodne teorie związane z nim. Mało tego: dorosły czytelnik w czasie lektury też nie będzie się nudził.
„Czas, czyli wszystko płynie” autorstwa Moniki Utnik i z rewelacyjnymi ilustracjami Agnieszki Sozańskiej to fascynująca podróż po świecie przemijania. Mamy tu nie tylko ciekawe treści, ale i rewelacyjnie dobrane ilustracje przemawiające do wyobraźni młodych czytelników. Dowiadujemy się, czym jest czas i dlaczego tak trudno go zdefiniować oraz wyznaczać godziny. Poznamy strefy czasowe i dwa miejsca na świecie, gdzie one nie występują. Autorka poruszy temat odczuwania upływającego czasu, tworzenia kalendarzy, wyznaczania dat, początków kolejnego roku, ważnych świąt, znaczenia Słońca i Księżyca w tworzeniu kalendarzy. Przyjrzymy się też układowi słonecznemu i zobaczymy, że dzień i rok na każdej planecie trwa różną długość. Pojawi się też temat obserwacji nieba, wieku Ziemi, długowieczności wśród zwierząt i roślin. Dowiemy się, w jaki sposób specjaliści obliczają wiek drzew bez ich ścinania, czym są słoje. Wejdziemy też w obszar kultury i zobaczymy jak bardzo zmieniały się zwyczaje ludzi w zależności od tego jak długo mogli żyć. Nie zabraknie też tematu różnorodnych zegarów, ich ewolucji i konsekwencji stosowania w codziennym życiu. Do tego zobaczymy jak bardzo ważne są one w nawigacji. Dowiemy się, gdzie i w jaki sposób można nauczyć się naprawy zegarów. Zobaczymy jaką rolę miały one w krajobrazie miejskim i gdzie je umieszczano, a także dowiemy się dlaczego właśnie Szwajcaria słynie z ich produkcji. Przy okazji omawiania sposobów odmierzania czasu zobaczymy jak przez wieki, ale też i obecnie istnieje wiele sposobów tworzenia kalendarzy. Do tego nie zabraknie tematu fantastyki i podróży w czasie oraz ich konsekwencji. Przyjrzymy się też słynnym obrazom, piosenkom, a także powiedzeniom. Temat czasu jest przez Monikę Utnik naprawdę bardzo dobrze opracowany i pokazany w interesujący sposób. Ilustracje Agnieszki Sozańskiej fantastycznie dopełniają publikację i skutecznie przyciągają dziecięcą uwagę.
Przepięknie wydana, w dużym formacie, na dobrej jakości papierze, w cudownej twardej, matowej, miłej w dotyku oprawie ze zdobieniami w postaci kropelek deszczu oraz bardzo dobrze zszytymi kartkami. Bardzo dobry, lekko błyszczący papier podkreśla atrakcyjność stron. Dobrze dobrana czcionka, niedługie teksty, każda podwójna strona tworząca kolejny rozdział sprawiają, że po tę lekturę mogą sięgać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie nauczania początkowego. Ilustracje Agnieszki Sozańskiej oczarowują. Mamy tu zarówno dokładność, nacisk na realizm, a z drugiej strony cartoonowe ilustracje w przypadku postaci. Wszystko splecione ze sobą tak, że sprawia wrażenie magiczności. Zresztą już sama okładka przenosi nas do tego niezwykłego świata.

Czas wydaje się czymś oczywistym, prawda? Ale z wymyśleniem definicji jest już gorzej. ;)
Czas jest darmowy, ale wydaje się bezcenny. Można go mieć za dużo i się nudzić - lub za mało i nieustannie być zdenerwowanym.

Czasu nie można dotknąć, posmakować ani powąchać. Ale można poczuć jego upływ.
Tkwimy w czasie po uszy, ale nie możemy go rozszyfrować.
Bo choć każda minuta, godzina czy dzień mają dokładnie taką samą długość, niektóre wydają się mijać znacznie szybciej od innych.

Nasz mózg postrzega upływ czasu bardzo różnie w zależności od naszego wieku, nastroju, doświadczenia czy grafiku w pracy.

A to tylko jedna z ciekawostek, jakie można znaleźć w tej książce. Pojęcie czasu jest fascynujące, bardzo złożone i istotne w wielu aspektach życia. Bo czas to nie tylko kalendarze, zegarki i ustalony harmonogram, z którymi najczęściej mamy do czynienia. :)

Spędziłam z tą książką bardzo dużo czasu, bo chciałam ją wykorzystać do zajęć z dzieciakami. Całkowicie mnie wciągnęła i podziałała kreatywnie - jest tu tyle ciekawostek, że mogę z tego zrobić cały cykl. :)

Czasu nie można dotknąć, posmakować ani powąchać. Ale można poczuć jego upływ.
Tkwimy w czasie po uszy, ale nie możemy go rozszyfrować.
Bo choć każda minuta,...

Czas. Czym on tak w zasadzie jest? Najwięksi myśliciele od stuleci, a nawet wieków starają się poznać tajemnice czasu i szukają sposobu na jego ujarzmienie, ale jedno jest pewne - czasu nie można zatrzymać, ale można spróbować nieco usystematyzować naszą wiedzę i postrzeganie czasu. Tego tematu podjęła się Monika Utnik, która naprawdę kompleksowo przygląda się epokom, datom, terminom, etapom, cyklom, wiekom, a nawet futurologii. Zapraszam, sięgnijcie po "Czas, czyli wszystko płynie".

Dlaczego czas raz biegnie szybciej, a raz wolniej, czym są i właściwie po co istnieją strefy czasowe? Czym jest slow life i jaka jest różnica pomiędzy dobą, a dobą hotelową? Ile trwa rok na Neptunie, a ile na Merkurym? Kto jest rekordzistą długowieczności w świecie fauny i flory, a kto wręcz przeciwnie? I czy wiecie, że jednym ze złodziei czasu poza smartfonem i telewizją jest... bałagan? Co zrobić by zapewnić sobie długowieczność i gdzie punktualność wcale nie jest, aż tak miło widziana? A zegary mają naprawdę długą historię, od słonecznych, przez ogniowr, klepsydry, aż po mechaniczne, kwarcowe i elektroniczne. I gdzie można wyszkolić się na zegarmistrza?

Czy wiedzieliście, że słynny obraz Salvadora Dalego powstał z inspiracji... serem? A tarcza ze wskazówkami naszego milenijnego zegara z PKiN waży tyle co... samica żubra! Natomiast zegarmistrz Hanus przebudowanie słynnego Orloja z praskiego Ratusza przypłacił wzrokiem. Oślepiono Go, by nigdy nie skonstruował piękniejszego zegara. Okrutne, prawda?

Czas jest wszechobecny w naszym życiu, w popkulturze, sztuce, w tradycjach, ale najważniejsze jest to, żeby starać się być i żyć tu i teraz, nie marnując tego cennego, lecz płynącego nieubłaganie daru.

I chociaż jestem zachwycona tą książką to czuję także malutkie rozczarowanie formatem, jest dużo mniejsza niż poprzednie książki tej Autorki tworzące pewien swoisty cykl (Po ciemku, Zapachy, Deszcz) i nieco zaburza mi układ na półce 😂 ale to tylko moje, osobiste odczucia książkowego freaka😉.
Bez względu na format jest naprawdę godna uwagi i ślicznie wydana. Dobrej jakości papier, twarda oprawa w stylu "silk touch" i przepiękne ilustracje wzbogacające tekst, sprawiają, że ta lektura nie będzie stratą czasu 😉💙.

Pierwsza książka autorki wprawiła mnie w zachwyt. I tak w nim trwam już przy jej trzeciej pozycji :)

Ale nie da się inaczej - jej książki są tak szeroko pojętymi kompendiami dotyczącymi tytułowych tematów, że po prostu się nie da ich nie kochać

Tym razem na tapet został wzięty czas. I oczywiście mamy poczucie czasu, historię zegarów i zegarków oraz czas w różnych kulturach. Ale poza tym są rozdziały o pracy zmianowej, o czasie w kosmosie, religii, filozofii i literaturze.
Jestem oczarowana. Też będziecie. Obiecuję

Piękne ilustracje tylko dodają uroku. Ja wiem, że to sztampowe zdanie. Ale serio tak jest

Polecam w opór!

Co to jest czas? To co było, co jest i co będzie? A może zgodzicie się ze świętym Augustynem, który mówił: "Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem."

Czas jest wszechobecny w naszym życiu i ciągle o nim mówimy, a tak trudno jest go wytłumaczyć. Z pomocą przychodzi Monika Utnik, która w książce "Czas, czyli wszystko płynie" podsumowuje i zbiera wszystko to, czego o czasie ludzie zdołali się dowiedzieć.

Z tej książki dowiecie się nie tylko tego co o czasie mówili różni, wielcy filozofowie ale także tego jak liczą czas muzułmanie, a jak chrześcijanie. Jak czas płynie na innych planetach oraz ile czasu potrzebuje światło aby dotrzeć ze Słońca ma Ziemię?

Przeczytacie o najstarszych zegarach, wahadłach, kukułkach i budzikach, a nawet o zawodzie zegarmistrza.

Nie zabraknie tu odniesień do muzyki sztuki, czy języka. We wstepie, do której piosenki słychać przeróżne zegary? Kto malował zegary przypominające roztopione plastry sera? Co to znaczy, że czas to pieniądz? Kto powiedział "Szkoda czasu i atłasu?"

Dzięki tej książce spojrzycie także w przyszłość. Podróże w czasie? Sztuczna inteligencja, roboty... Czy można przewidzieć co stanie się za rok, dwa lub za 20 lat?

Lekturze tej książki towarzyszą cudowne ilustracje Agnieszki Sozańskiej.

Całość jest przepyszna. Można się nią delektować, bo to prawdziwa uczta dla oczu i mózgu.

• Dla dzieci do kupienia
  • Biblioteka
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • 2023 dla dzieci
  • Książki dla dzieci
  • 2023 Czytanie na głos

Dodaj cytat z książki Czas, czyli wszystko płynie