Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu

Okładka książki Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu Andy Hirsch
Okładka książki Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu
Andy Hirsch Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Naukomiks popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Naukomiks
Rocks and Minerals: Geology from Caverns to the Cosmos
Nasza Księgarnia
2023-07-12
2023-07-12
Anna Studniarek-Więch

Okładka książki Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów Diana Karpowicz, Dorota Suwalska
Zwierzęta mias... Diana Karpowicz, Do...
Okładka książki Odlotowe gołębie łapią bandytów Andrew Mcdonald, Ben Wood
Odlotowe gołęb... Andrew Mcdonald, Be...
Okładka książki Pati Miłorzeszek i paskudne ciasto zguby Cristal Snow, Kati Vuorento
Pati Miłorzesz... Cristal Snow, Kati ...
Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...

"Skały i minerały" trafiły do mnie przez przypadek, książki dla dzieci nie są czymś co mnie interesuje... za to byłem bardzo ciekaw jak napisano komiks o skałach i minerałach. :)
Trzeba przyznać, że wykonano świetną robotę nie unikając trudniejszych pojęć i nazewnictwa.
Na szczęście nie jest to tylko o skałach i minerałach...bo to pewnie byłoby strasznie nudne. Spora część jest o procesach towarzyszących. Jest tu dużo geomorfologii i nacisku na zrozumienie procesów a przedstawiania regułek.
To jest to co lubię najbardziej - zrozumienie świata i procesów nim rządzących! :) POLECAM

Trafiłam na ten komiks, na targach książki. Wpadł w moje ręce i od razu mnie zauroczył. Nie kupiłam go jednak od razu. Pomyślałam sobie: ja i literatura dziecięca? Myśl o nim siedziała jednak w mojej głowie. Wróciłam więc w drugi dzień targów specjalnie po niego.
Jako geolog muszę stwierdzić, że jest to fantastycznie zrobiony komiks. Przepiękne rysunki i bardzo dobra treść. W niezwykle jasny sposób przedstawiono w nim geologiczne zagadnienia. Od początku powstawania planet, gwiazd i minerałów, przez rodzaje skał, zarys tektoniki, rodzaje erozji czy datowanie skał. Jest to pozycja, którą z czystym sercem mogę polecić nie tylko dzieciom, ale każdemu kto interesuje się zagadnieniami związanymi z naszą planetą.

Najlepsze komiksy popularnonaukowe dla dzieci?
Naukomiks jest na pierwszym miejscu mojej i mojego syna trójki (a konkurencję ma naprawdę potężną!)

W historii Sedony i Wally'ego są niby tylko kamienie (minerały!). Ale tak naprawdę to komiks o ... WSZYSTKIM
Od jaskiń do kosmosu, jak mówi podtytuł
A napisana jest tak, że dziecko chce się dowiadywać co będzie dalej z nieustraszoną naukowczynią i jej znajomym małym fanem kryształów
Jest zabawnie, akcja się toczy a przy okazji książka jest naszpikowana wiedzą.
I w sumie nie wiem dlaczego, ale to działa. Mamy już 8 tom tego cyklu, który ma nieustanne powodzenie. Serio, jakby mi ktoś powiedział że 8latek będzie z własnej woli czytał o skałach osadowych, tobym się puknęła w czoło. A tak jest
Polecam!

Najlepsze komiksy popularnonaukowe dla dzieci?

Od jaskiń do kosmosu, jak mówi podtytuł
A napisana jest tak, że dziecko chce się dowiadywać co będzie dalej z...

„Naukomiks” to fantastyczna seria, po którą chętnie sięgamy, ponieważ jestem wielką miłośniczką przemycania wiedzy w prostej i przystępnej formie. O ile książki z ilustracjami często wydają się takimi, które mogą wpisywać się w publikacje popularnonaukowe to Komiksy już nie bardzo. Ich czytanie wydaje się niezobowiązującym, lekkim zajęciem nic nie wnoszącym do życia czytelnika poza rozrywką. Nic bardziej mylnego. Popularyzatorzy wiedzy coraz częściej korzystają z tej formy, aby przemycić czytelnikom sporą dawkę informacji oraz rozbudzić zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem. Patrząc na bogactwo publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zazdroszczę, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Moja córka jest jedną z takich czytelniczek. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło wspomnianą bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, psach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych, samochodach, kosmosie, skałach, filozofach, mitologii i na wiele innych tematów. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Do tego seria się rozrasta, ponieważ każdy tom jest autorstwa specjalisty w danej dziedzinie, a treści skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy mają do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na polskim rynku pojawiły się trzy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”, „Roboty i drony”, „Koty. Natura i wychowanie”, „Samochody i ich fascynujące silniki” i „Układ Słoneczny”, „Psy. Od drapieżników do obrońców”, „Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”, „Mitologia Greków i Rzymian”, „Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy”.
Ostatnio trafiły do nas aż trzy publikacje z serii. Dzięki nim udaliśmy się do świata starożytnych bogów, przyjrzeliśmy skałom i mogłam wprowadzić córkę do świata mojej dziedziny, czyli filozofii.
Każdy tom otwiera wprowadzenie, czyli przybliżenie tego, o czym będzie określony komiks. Później stopniowo poznajemy ważne pojęcia i zjawiska.
„Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy” są autorstwa Chiary Pastorini, francuskiej filozofki, animatorki i nauczycielki filozofii. Zajmuje się propagowaniem wiedzy o filozofii. W jej książce znajdziemy przegląd najważniejszych filozofów, ich postaw, poglądów, sposobu myślenia od czasów starożytnych do najnowszych. Do tej ważnej dziedziny intelektualnej wprowadza w ciekawy sposób. W książce znajdziemy ciekawe i poruszające wyobraźnię porównania i aktualne skojarzenia. Dzięki lekturze czytelnicy uświadamiają sobie jak ważne jest nieszablonowe myślenie, jak bardzo wychodzenie poza utarte schematy przyczyniło się do postępu. Proste ilustracje Percevala Barriera bardzo dobrze współgrają z podsuniętymi przez autorkę treściami. Do tego są motorem napędzającym humor.
„Mitologia Greków i Rzymian” to praca Sandriny Mirzy, historyczki specjalizującej się w antyku. W książce znajdziemy najważniejsze opowieści, czyli poznamy podania dotyczące powstania świata, genealogię greckich i rzymskich bogów oraz herosów oraz ich życiorysy. Dwadzieścia trzy krótkie opowieści pomogą w lepszym poznaniu wzorców kulturowych. Uświadomimy sobie jak bardzo te opowieści nadal są obecne w literaturze i sztuce, możemy dokładnie poznać ich pierwotne wersje. Na początku znajdziemy drzewo genealogiczne, które pozwoli nam w zorientowaniu się powiązań między bohaterami. Ze względu na to, że jest to publikacja zabierająca młodych czytelników do świata religii (co prawda wymarłej, ale jednak) mamy tu sporo przemocy i rozlewu krwi. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim dość wymowne ilustracje Clotki (Clotilde Szymanski),wśród których znajdziemy takie brutalne sceny jak wyłupianie sobie oczu przez Edypa czy Zeusa wyrzucającego noworodka do wody, bo nie chce kulawego syna. Takie brutalne sceny mogą być szokujące dla młodszych czytelników, a w przypadku starszych warto ich użyć jako punktu wyjścia do dyskusji o dyskryminacji.
„Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” powstał przy współpracy Andy’ego Hirscha z Lauren Neitzke Adamo, geolożki z Muzeum Geologii Uniwersytetu Rutgersa. Tym razem wiedza wpleciona jest w trzymającą w napięciu akcję. Sedona poszukuje asystenta, który będzie dostarczał jej ciekawe skały. Wally pokazuje jej swoje najnowsze znalezisko w nadziei, że w końcu zakwalifikuje się na stanowisko. Jest młody, zaangażowany i żądny wiedzy. Znaleziony przez niego odłamem jest pretekstem do opowiedzenia przez Sedonę historii zaczynającej się 13,7 miliarda lat temu, czyli w czasach Wielkiego Wybuchu. Dowie się jak wiele procesów zaszło na Ziemi i w kosmosie, jak bardzo historia skał łączy się z dziejami kolejnych istot żywych pojawiających się na naszej planecie. Do tego pozna budowę Ziemi, przyjrzy się zapadliskom, wulkanom, skałom spadającym z kosmosu, górom, jaskiniom, lodowcom, kontynentom, skamieniałościom, uskokom warstw, złożom minerałów. Przy okazji dowiemy się, w jaki sposób powstały różne złoża, skąd się wzięły i czym są planetozymale, jak wygląda dno oceanu i jak powstają wielkie elementy krajobrazu. Nie zabraknie tu też tematu nieszczenia skał, wpływów różnych czynników na ukształtowanie terenu.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, maszyn, planet, opisu ich funkcji, ale zawierających też sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę, dopracowywanie ważnych projektów. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę.
Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona książkami. Myślę, że lektura będzie przydatna w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej, a nawet licealistów. Po te książki może sięgnąć każdy, kto chce sobie odświeżyć wiedzę lub po prostu poznać podstawy określonej dziedziny. Zdecydowanie polecam.

"Skała to zwieńczenie historii, której opowiedzenie trwało tysiące, a nawet miliony lat, i która tylko czekała, aż pojawi się właściwa osoba, by ją odkryć i przedstawić światu."

Wally pokazuje naukowczyni Sedonie swoje najnowsze znalezisko. Sedona opowie mu historię, która zaczyna się 13,7 miliarda lat temu. Wszystko zaczyna się od Wielkiego Wybuchu. Wally znalazł się świeżo na scenie geologii. Skały i istoty żywe mają wspólną historię. Razem wyeksplorują naszą planetę od środka i na powierzchni. W imię nauki zmagają się z zapadliskami, wulkanami i kosmicznymi kolizjami. Sedona zdradzi swojemu "asystentowi" Wally'emu najskrytsze sekrety skał oraz wszechstronną wiedzę z zakresu geologii. Góry, jaskinie, lodówce, kontynenty, skamieniałości, wulkany, uskoki, warstwy Ziemi oraz zespołu minerałów tworzące skały nie będą miały dla nas tajemnic.

Jak powstają minerały? Czym są planetozymale? Z czego składa się Ziemia? Czy można zobaczyć dno oceanu w górze? Jak powstają wulkany? Skąd bierze się trzęsienie ziemi? Jak poruszają się lodowce? Czym jest kawerna? Skąd się wzięła Ziemia? Czy mały strumyk może stworzyć Wielki Kanion? Na te i wieeeeeele, wieeeeeele innych pytań znajdziemy odpowiedź w książce "Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu".

Podziwiam! Naprawdę, nie ma chyba ani jednej rzeczy, która nie zostałaby omówiona i skrupulatnie wyjaśniona w tej książce. Wydawnictwo Nasza Księgarnia przedstawia nam naukomiks, który jest istnym kompendium wiedzy o skałach i minerałach. Poznamy rodzaje skał - magmowe, metamorficzne, osadowe a naukowczyni Sedona szczegółowo omówi dla nas etapy ich powstawania. Wiedza z jaką mamy tutaj do czynienia jest naprawdę wszechstronna. Jednocześnie nie czujemy się znudzeni, wręcz przeciwnie. Musimy wysilić wszystkie nasze szare komórki by nie przegapić żadnej informacji. Znakomity, ciekawy komiks, pełny wiedzy ale podanej w formie która ma szansę spodobać się młodemu czytelnikowi. Dajcie się olśnić skałom i minerałom!

Ciekawa propozycja dla młodych naukowców od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To naukomiks, dzięki któremu czytelnicy odkryją mnóstwo ciekawostek o naszej planecie. Dwoje bohaterów - naukowczyni Sedona oraz jej asystent Wally pokazują czytelnikom fascynujący świat geologii. To wydanie jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, z której mogą skorzystać dzieci w wieku szkolnym. Dzięki lekturze odkryją ciekawy świat skał i minerałów, działające na nie procesy w tym temperaturę i ciśnienie, wyruszą w Kosmos i na dno oceanu, dowiedzą się jak powstała i wyglądała Ziemia 4,5 miliarda lat temu, odkryją dlaczego występują różne zjawiska takie jak trzęsienia ziemi, poznają jaskinie, lodowce, oceany, a także pogłębią swoją wiedzę geologiczną. Dzięki lekturze pogłębiają wiedzę oraz poznają różne pojęcia takie jak geody, kawerna, wietrzenie skał, ewaporaty, erozja czy osuwiska. 👌 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/skay-i-mineray-od-jaskin-do-kosmosu.html

• Czy wiecie skąd wzięła się Ziemia i jak wygadała 4,5 miliarda lat temu?
• Ile to jest w ogóle miliard?
• W jaki sposób powstał Rów Mariański?
• Dlaczego występują trzęsienia ziemi?
• Czy powstanie kiedyś super kontynent i jak będzie wyglądał?
• Co to są osuwiska i erozja?
„Skały i minerały” to książka napisana w postaci komiksu. Należy ona do serii książek Naukokomiksów, które bardzo polubiliśmy.
Fan kryształów, Wally i Sedona, naukowiec badający skały, zabierają nas w niesamowitą podróż po kosmosie i wnętrza Ziemi.
Książeczka jest niewielkich rozmiarów, ale zawiera ogrom informacja i ciekawostek o skałach, jaskiniach i wulkanach. Geologia i związane z nią pojęcia nie są łatwe, ale ten komiks przekazuje wiele wiedzy ze świata nauki w bardzo przystępny dla każdego sposób. Dialogi obu postaci są łatwe, czasami zabawne, ale na pewno dla każdego zrozumiałe. Kolorowe ilustracje rozwijają wyobraźnię i skłaniają do zadawania kolejnych pytań.
Jeśli Wasze dzieci są ciekawe świata, to bardzo polecam komiks „Skały i minerały”. Na pewno spodoba się im być chociaż przez chwilę naukowcem, którzy zejdzie w głąb Ziemi by odkryć jej budowę.

• Czy wiecie skąd wzięła się Ziemia i jak wygadała 4,5 miliarda lat temu?
• Ile to jest w ogóle miliard?
• W jaki sposób powstał Rów Mariański?
• Dlaczego występują trzęsienia ziemi?
• Czy powstanie kiedyś super kontynent i jak będzie wyglądał?
• Co to są osuwiska i erozja?

Komiks był skalisty haha, że tak powiem. Minerały i nawiązanie do początku świata>>>>>> ekstra. Natomiast czasami pojawiały się trudne wyrazy/zdania i pomimo słowniczka na końcu książki, czasem można było czegoś nie zrozumieć, ale...wszystko nadrabia kreska w komiksie i to jak wszystko zostało zobrazowane.

Jeżeli wydaje wam się, że to zwyczajny komiks, to jesteście w wielkim błędzie. Sądziłam, że poznam tu coś dziecięcego, a tymczasem wpadłam w wir planet i jej odłamków. Ale od początku. Poznamy tutaj chłopca, który bardzo chciał odkryć coś ciekawego. Kiedy już wydawało mu się, że odłamek na który natrafił to wielki skarb, pobiegł za Sedoną i jej go pokazał. W ten sposób dowiedział się o nim bardzo ciekawych rzeczy.

,,Magnez i krzem tworzą oliwin, w szlachetnej odmianie zwany perydotem. Glin i tlen stają się korundem, znanym również jako rubin lub szafir. Zwykły węgiel się nie łączy i tworzy diament".

,, W kosmosie pełnym klejnotów gwiazdy rodzą się i umierają w niekończącym się cyklu, który wytwarza nowe pierwiastki i nowe minerały, nowe składniki i nowe widoki".

Dowiemy się z książki z czego składa się Ziemia i jaką ma średnicę. Co to jest jądro Ziemi, jakie ma ciśnienie i jak pojąć jego znaczenie. Za każdym razem mamy podany przykład, by wytłumaczyć dziecku każde zagadnienie w jak najprostszy sposób. Dowiemy się w jaki sposób powstaje skorupa Ziemi, dlaczego jest popękana i podzielona na części zwane płytami, co to jest lawa, z czego powstaje skała magmowa, co znajduje się pod dnem oceanu i dlaczego można je zobaczyć w górze? Jak powstały wulkany i jakie są ich rodzaje. Co to są linie brzegowe i granica transformująca. Te zagadnienia brzmią obco i niewiarygodnie, jednak postać tłumaczy chłopcu w jak najprostszy sposób, by to zrozumiał. Przy tym schemacie i mi się wydawało, że zaczynam to rozumieć. Tym bardziej, że całe strony zajmują zdjęcia i nie potrzeba nam wyobraźni by zobaczyć co jak wygląda i w jaki sposób się łączy. Chyba najbardziej niewiarygodną informacją było dla mnie to, że skały powstają z łączenia innych skał i w momencie wybuchu tworzą ponownie nowe skały i tak w kółko. Nie miałam o tym pojęcia. To jakby niekończąca się historia która już w swoim końcu miała nowy początek. Myślę, że warto ją przeczytać, gdyż to, co uczymy się na lekcji geografii nie jest nawet w połowie tak dobrze zobrazowane i wytłumaczone. Polecam!

#współpracareklamowa z @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Jakie to jest genialne ! #naukomiks to nasze najnowsze odkrycie i ogromna miłość. Dawka wiedzy podana w sposób, który ciężko ominąć.

Zacznijmy jednak od początku - twardej, mocno przyciagakacej wzrok oprawy i poręcznego formatu.

Kolejny plus za szarą, niby minimalistyczną, a świetnie pasującą wklejkę.

I to, co najważniejsze - wnętrze. Pełne wiedzy o złożoności świata, tego jak nasza i nie tylko nasza planeta powstała, co znajduje się pod naszymi stopami i wiele, wiele więcej.

Odkryjemy arcyciekawy świat skał i minerałów, ruszymy w kosmos i na dno oceanu.

Wszystko to w towarzystwie dwójki zabawnych i sympatycznych bohaterów.

Forma komiksu wpisuje się tu doskonale. Ilustracje dobrze oddają wydarzenia i opisywane fakty.

Ostatni plus za Słowniczek na końcu - szybka ściąga zawsze pod ręką.

Minusów nie zauważyłam, a trochę z #skałyiminerały czasu już spędziłam, bo jest to u Piotra temat mocno na topie.

#współpracareklamowa z @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Kolejny plus za szarą, niby minimalistyczną, a świetnie pasującą wklejkę.

I to, co...

• Samodzielne
  • Domowa biblioteczka
  • Do kupienia
  • Ola

Dodaj cytat z książki Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu