Wszystko o... koniach

Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Okładka książki Wszystko o... koniach
Antoinette DelylleGregoire Mabire Wydawnictwo: Dragon Seria: Wszystko o... [Dragon] popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wszystko o... [Dragon]
Tout sur le cheval... et le reste
Dragon
2017-01-01
2017-01-01
Anna Nitera
konie koń wszystko o wszystko o koniach dla dzieci

Są takie serie książek, które uzupełniam z ogromną przyjemnością. Zalicza się do nich „Wszystko o...” od wydawnictwa Dragon. Mamy „Wszystko o sowach”, „Wszystko o bakteriach i wirusach”, „Wszystko o pszczołach”, „Wszystko o krowach”, „Wszystko o psach”, a teraz do naszej kolekcji dołączyła publikacja „Wszystko o koniach”.

Koń, jaki jest każdy widzi, ale ile o nim wiemy. Czy rozróżniamy rożne typy chodu koni, albo rodzaje rżenia? Czy wiemy, po co się konia podkuwa? Czy znamy rasy koni? Czy umiemy czytać jego język ciała? Czy mamy świadomość, jak on postrzega świat? Wreszcie, czy wiemy, jak się nim opiekować? Antoinette Delylle – dziennikarka, jeździec, blogerka, autorka książek o koniach – opracowała świetną publikację dla dzieci, w której zebrała najważniejsze fakty na temat tych zwierząt.

Z jednej strony taki koń to nie jest jakieś niezwykłe zwierzę. Wiadomo, że nie trzymamy go w domu, ale żyje na tyle blisko człowieka, że nam się opatrzył. Jednak książka „Wszystko o koniach” okazała się bardzo zaskakująca. Szczególnie byłam zdziwiona, że te zwierzęta mają tak wszechstronnie rozwinięte zmysły, ile i jak szybko potrafią czytać otoczenie.

Poszczególne tematy Antoinette Delylle przedstawia w formie krótkich ustępów. Aż dziw, że można tak konkretnie pisać. Myślę, że dzieciom będzie to odpowiadać. Czytając „Wszystko o koniach” nie są „narażone” na długie wywody. Mogą szybko zaspokoić swoją ciekawość.

Dobrym rozwiązaniem okazał się też słownik. Sama nie wierzę, że to napisałam, bo rzadko korzystam z takich dodatków, ale w tym przypadku okazał się bardzo pomocny. Konie żyją tak blisko ludzi, że specyficzne słowa z nimi związane (np. stęp, uzda itp.) bywają powszechnie znane. Jednak autorka nie może mieć pewności, co do każdego czytelnika. Zamiast „nadmuchiwać” tekst, co może bardziej zorientowanych odbiorców irytować, stworzyła słownik, z którego można skorzystać w razie potrzeby.

W mojej ocenie to jedna z lepszych popularnonaukowych serii dla dzieci. Merytoryczna i konkretna, a także sympatycznie wydana. Zabawne, kolorowe ilustracje na pewno pomogą czytelnikom zapamiętać, co nieco z lektury. A o to chyba chodzi w tego typu książkach, żeby w główce coś zostało

Koń, jaki jest każdy widzi, ale ile o nim wiemy....

Całość na feminadomi.pl
(...)
"Wszystko o... koniach" to nie tylko wiedza podana w bardzo przystępny sposób, ale też zabawny😉Komiksowe ilustracje wywołują uśmiech i chęć poznawania kolejnych informacji. Nawet jak ktoś nie interesuje się końmi to spędzi z tą książką miło czas, w niewymuszony sposób przyswajając nowe wiadomości.
Polecamy wszystkim ciekawskim dzieciom i ich rodzicom 💛

Całość na feminadomi.pl
(...)
Polecamy wszystkim ciekawskim dzieciom i ich...

Dawno nie pisałam o książkach dla młodszych dzieci. Czas to zmienić.

Ostatnio miałam możliwość przeczytać dwie bardzo fajne książki z @wydawnictwo_dragon

A były to „Wszystko o... koniach” oraz „Wszystko o... pszczołach”.

Powiem wiem, że z tych książek dużo się dowiedziałam. Moim zdaniem to takie mini encyklopedie. Ale napisane w fajny przystępny sposób. Do tego są zabawne ilustracje, które umilają czytanie.

W „Wszystko o... pszczołach” dowiemy się m.in. o tym jak pszczoły zbierają pyłek z kwiatów oraz jak wygląda życie w ulu.

„W wszystko o... koniach” opisanych jest parę ras, ich zachowanie oraz jak dbać o te piękne zwierzęta.

Książki podzielone są na rozdziały, więc spokojnie można sobie dawkować ich czytanie, a i tekstu nie jest jakoś bardzo dużo.

Zdecydowałam się na te książki ze względu na Antka, ale jednak on jest jeszcze trochę za mały, chociaż bawiły go ilustracje. Myślę, że będą odpowiednie dla sześcio-, siedmiolatków.

Książki są wydane w naprawdę ładny sposób, twarda okładka, a w środku mnóstwo śmiesznych obrazków.

Moim zdaniem „Wszystko o...” to fajny pomysł na prezent, jeżeli dziecko jest zainteresowane tymi zwierzętami czy owadami. A jeśli ktoś woli psiaki to i o tych pupilach jest książka z tej serii.

Dawno nie pisałam o książkach dla młodszych dzieci. Czas to zmienić.

A były to „Wszystko o... koniach” oraz „Wszystko o... pszczołach”.

"Wszystko... o koniach" to jak wskazuje tytuł lektura w całości poświęcona koniom. Dzieci znajdą w niej całe mnóstwo informacji o tych pięknych zwierzętach. Poznają budowę konia, rodzaje jego umaszczenia, chodu, rasy, dowiedzą się skąd pochodzi koń, jak działają końskie zmysły, co oznaczają wydawane przez nie dźwięki czy inne zachowania. W książce znajdziemy też informacje odnośnie tego jak pielęgnować konia, poznamy podstawowy sprzęt jeździecki, dyscypliny sportowe z udziałem koni, a na koniec kilka sylwetek koni z popularnych legend i mitów...
Lektura w pasjonujący sposób przybliża dzieciom szereg podstawowych wiadomości oraz garść ciekawostek o koniach. Jest pełna wiedzy, a ta przedstawiona jest w sposób atrakcyjny i przystępny dla młodego odbiorcy. Tekst przeplatają kolorowe ilustracje i ramki z ciekawostkami, nie wydaje się więc monotonny. Wizualnie wygląda to bardzo fajnie stąd też moje dzieci z przyjemnością zagłębiły się w lekturze. A że lubimy wszelakie przyrodnicze publikacje, a ponadto ta konkretna seria nie jest nam obca, bez wahania skusiliśmy się na ten tytuł. Dobrego nigdy dość!
Każda z książek z serii Wszystko o ... jest zarówno świetnym sposobem na miłe spędzenie czasu przy lekturze jak i fajnym pomysłem na pokazanie dziecku jak niezwykły jest świat wokół nas i jak ważną rolę pełnią w nim zaprezentowane w nim zwierzęta. Warto po nie sięgnąć też po to aby zrozumieć i po prostu poznać te cudowne stworzenia. Gorąco polecam!

Konie to moim zdaniem dość fascynujące zwierzęta i warto dowiedzieć się o nich więcej. Dziś chciałabym Wam pokazać książkę, dzięki której wraz z dzieckiem możemy to zrobić.

Książeczka może nie jest gruba, ma tylko 64 strony, ale zdecydowanie jest bogata w treść. Dowiemy się między innymi, kiedy pojawił się pierwszy koń, do czego służy podkowa, jak się porozumiewają i wiele więcej. Są informacje np. jakie są rasy koni, a także ciekawostki np. czego bał się Bucefał, nieustraszony koń Aleksandra Macedońskiego.

Wszystko napisane jest zrozumiałe, czytelnie i z humorem. To sprawia, że dziecko z przyjemnością słucha, a starsze samodzielnie czyta.

Wizualnie książka jest naprawdę ładna. Ilustracje ładne, przyciągające wzrok, niektóre zabawne.

„Wszystko o koniach” to świetna książka o koniach dla dzieci. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/11/wszystkookoniachwydawnictwodragon.html

O koniach na wesoło; zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę rysunki. Kompendium wiedzy bardzo bogate – od ras końskich poczynając, przez prawidłowe sposoby pielęgnacji zwierzęcia, po konia w literaturze i sztuce. Może nie dowiecie się z tej książki jak wygląda prawdziwy przedstawiciel danej rasy, lecz świetne ilustracje sprawią, że treść na długo zostanie wam w pamięci. Jest tu również sporo ciekawostek, ot, choćby takie, jak porozumiewają się konie, czy jak wygląda hipodrom. Polecam. Dobra zabawa gwarantowana.

• Książki Frani
  • Polecane
  • Czytam Julce
  • Recenzyjnie - 2023 r.
  • 5/10 - przeciętna
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Wszystko o... koniach