Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety

Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety
Małgorzata PiątkowskaMonika Utnik Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Nasza Księgarnia
2023-10-25
2023-10-25

Okładka książki Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano Joanna Czaplewska, Monika Utnik
Nasze cztery k... Joanna Czaplewska, ...
Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Czas, czyli ws... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
W deszczu, czy... Małgorzata Piątkows...

Po rewelacyjnych "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" "W deszczu..", "Czasie..." i "Zapachach", przyszła pora by zajrzeć pod ziemię. Kolejna książka Moniki Utnik z ilustracjami Małgosi Piątkowskiej to prawdziwa kopalnia wiedzy i ciekawostek dla młodych odkrywców. I to dosłownie kopalnia, bo tym razem schodzimy pod powierzchnię ziemi. Ale oprócz kopalni, zwiedzimy także kanały ściekowe, sprawdzimy na jakiej głębokości znajduje się metro, zajrzymy do norek borsuka i poznamy wiele innych fascynujących podziemnych żyjątek. Dowiemy się jakie są najgłębsze odwierty i spróbujemy odkryć jak głęboko znajduje się jądro Ziemi. Poznamy legendy o podziemnych stworach ale także wybierzemy się w podróż podziemną rzeką czy jeziorem. Spróbujemy wydobyć diamenty i ropę naftową i poznamy rośliny, które żyją pod ziemią i nie biorą udziału w fotosyntezie. Przyjrzyjmy się odkryciom archeologolów, geologów czy paleontologów. A wszystko to jest pięknie zilustrowane i wydane w dużym formacie, na dobrej jakości papierze.

Mnóstwo ciekawostek z praktycznie każdej dziedziny życia, bo okazuje się, że świat pod naszymi stopami jest równie fascynujący. A swoją drogą to ciekawe, że coraz dalej i coraz więcej latamy w kosmos, a ziemia i jej głębiny wciąż jeszcze pozostawiają tak wiele do odkrycia.

Fascynująca lektura.

Dzisiaj zabieram was na ciekawą wycieczkę pod ziemię! Jestem pewna, że twardo po niej stąpając, nie zastanawiacie się, co znajduje się pod jej powierzchnią. No właśnie, więc czy świat pod naszymi stopami może okazać się fascynujący? A jakże, bo oprócz rur kanalizacyjnych czy kabli przewodzących prąd oraz internet, pod ziemią skrywa się wiele żyjątek, tajemniczych skarbów i miejsc!

Wybierając się na wyprawę w głąb naszej planety, poznacie sporo ciekawostek zarówno współczesnych, jak i z zamierzchłej przeszłości, a nawet owianych rozmaitymi legendami bądź zaczerpniętych z literatury, bo przecież Alicja w krainie czarów czy smok wawelski również przebywali pod ziemią! Pod jej powierzchnią znajdują się liczne schrony, bunkry, groty, jaskinie ze śladami naszych przodków, a nawet rzeki i jeziora (w Wieliczce krystalicznie czyste i mocno zasolone jezioro znajduje się 101m. poniżej ziemi). Pod warstwami ziemi paleontolodzy znajdują szczątki dinozaurów, a geolodzy trudzą się w wydobywaniu minerałów oraz badaniu naszej planety. Przeczytacie o najgłębszych odwiertach, o średniowiecznej kanalizacji (fuj) i królewskich lodowniach, o tajemniczych tunelach i miastach umarłych. Poznacie po kolei warstwy ziemi, proces wydobywania ropy, a także pracę i sprzęt grotołazów i dużo dużo więcej!

To druga książka Moniki Utnik, którą poznałam w ostatnim czasie i muszę przyznać, że seria zapowiada się obiecująco. Autorka umiejętnie rozbudza ciekawość czytelników, serwując wiedzę w bardzo przystępnej i zarazem wyczerpującej formie na tematy, o których na co dzień nie myślimy.
Cudowna szata graficzna i oryginalne ułożenie tekstu, sprawiają, że książkę pochłania się ekspresowo z czystą przyjemnością! Niektóre ciekawostki są naprawdę zaskakujące...

Polecam!

Dużo częściej niż pod nogi patrzymy w górę. Lubimy obserwować chmury i gwiazdy. Zachwycamy się wschodami i zachodami słońca. Tymczasem, niezwykłe i piękne tajemnice kryją się także pod powierzchnią ziemskiej skorupy.

O tym co kryje się wewnątrz naszej planety przeczytacie w jednej z najnowszych książek wydawnictwa @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Kto mieszka pod ziemią?
Jak wyglądają podziemne rzeki?
Jak głęboki jest najgłębszy odwiert na świecie?
Jak głęboko leży środek ziemi?
Jakie skarby można znaleźć pod ziemią?

Jeśli chcecie odbyć fascynującą podróż do wnętrza ziemi, z książką Moniki Utnik i Małgosi Piątkowskiej jest to jak najbardziej możliwe.

Ruszacie z nami?

Kto mieszka pod ziemią?...

Od kilku lat Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydaje fantastyczne książki popularnonaukowe stworzone przez Monikę Utnik i Małgosię Piątkowską. Znajdziemy wśród publikacji takie tytuły jak „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”, „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada” i „Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety”. Z kolei Agnieszka Sozańska zilustrowała tomy: „Czas, czyli wszystko płynie”, „Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie”. Z kolei "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" zilustrowała Ewa Poklewska-Koziełło. Jak widzicie tych publikacji Moniki Utnik jest już całkiem sporo. W innych wydawnictwach pojawiły się też: „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”, „Krótka Historia Rzeczy”, „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” i „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Można powiedzieć, że pisarka specjalizuje się w popularyzowaniu wiedzy. Dziś zapraszam Was na spotkanie z książką „Pod ziemią”.
Kiedy zadajemy sobie pytanie, co znajduje się pod ziemię to niby wiemy, że są tam rury, kanalizacje, warstwy skał. Ale co jeszcze? Jak szybko i w przystępny sposób opowiedzieć o tym dzieciom? Publikacja Moniki Utnik zdecydowanie przyjdzie nam z pomocą. Na pierwszych stronach przyjrzymy się temu, co pod stopami mamy w wielkim mieście. Dowiemy się, dlaczego na amerykańskich filmach pokazujących Nowy Jork ze studzienek bucha para. Później wchodzimy do świata kanałów i przy okazji dowiemy się jak dawniej radzono sobie z nieczystościami w mieście. Odwiedzimy też nory różnorodnych zwierząt, przyjrzymy się tym, które zamieszkują takie miejsca. Pojawi się też temat mikroorganizmów, owadom spulchniającym glebę, a także nietypowym roślinom, które nie potrzebują światła, a poznaliśmy je przez przypadek. Przy okazji opowiadania o ziemi jest też sporo informacji o różnorodnych jadalnych bulwach, korzeniach. Dalej zajrzymy na wykopaliska i dowiemy się jak wygląda praca archeologów. Obejrzymy też metro, dawne jaskinie z prehistorycznymi malowidłami oraz naturalnym ukształtowaniem, jeziorami i rzekami, a także kopalniom. Zobaczymy jak daleko sięga skorupa ziemska, jak daleko jest środek Ziemi, dlaczego loty kosmiczne są możliwe, a podróże do środka naszej planety nie za bardzo. Przyjrzymy się też różnym cennym surowcom, rozmieszczeniu kontynentów, a także najbardziej rozbudowanej piwnicy w Polsce. Opowiadając o podziemiach Monika Utnik nie zapomina też o różnorodnych wierzeniach, mitologii, różnorodnych wizjach oraz niezwykłych planach oraz opowieściach o podziemnych miastach, a także prawdziwych systemów podziemnych mieszkań. Zajrzymy również do schronów, a także piwnic położonych na „Alei Tornad”. Do tego pojawiają si mitologiczne stwory, miasta umarłych, ale też takie praktyczne rzeczy jak piwniczki na lód, w czasach, w których nie było lodówek. Przy okazji ziemi nie może też zabraknąć przyglądania się korzeniom, eksperymentom z nimi. Niby wydawałoby się, że temat tego, co pod stopami jest prosty, a zastanawiając się dłużej zobaczymy jak wiele ciekawych problemów możemy poruszyć, jak bardzo rozwinąć zainteresowanie światem.
Wszystkie publikacje Moniki Utnik wydane przez Naszą Księgarnię są przepiękne: duży format, rewelacyjne ilustracje oraz druk na dobrej jakości papierze, w cudownej twardej, matowej, miłej w dotyku oprawie ze zdobieniami oraz bardzo dobrze zszytymi kartkami. Bardzo dobry, lekko błyszczący papier podkreśla atrakcyjność stron. Dobrze dobrana czcionka, niedługie teksty, każda podwójna strona tworząca kolejny rozdział sprawiają, że po tę lekturę mogą sięgać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie nauczania początkowego. Ilustracje w każdym tomie zdecydowanie przyciągają uwagę młodych czytelników i oczarowują. Mamy tu zarówno dokładność, nacisk na realizm, a z drugiej strony cartoonowe ilustracje w przypadku postaci. Wszystko splecione ze sobą tak, że sprawia wrażenie magiczności. Zresztą już sama okładka przenosi nas do tego niezwykłego świata.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co znajduje się pod Waszymi stopami, kiedy codziennie przemierzacie świat?
O dziwo ja tak! Czasem myślę o tym, co może być ukryte gdzieś głęboko, albo całkiem niedaleko, tuż pod powierzchnią. Czy są tam jakieś skarby? Czy jakieś wojenne pozostałości? A może ziemia skrywa jeszcze jakieś inne sekrety?
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam książkę “Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety” autorstwa Moniki Utnik oraz Małgosi Piątkowskiej od @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia.
Książkę wydano w twardej oprawie i dużym formacie, jest bogato ilustrowana, a podczas podróży będzie Wam towarzyszył uroczy króliczek, który co rusz będzie opowiadał jakieś krótkie ciekawostki.
“Pod ziemią” przeprowadzi nas przez miasta, ulice, ale skierujemy się także ku naturze i zajrzymy do nor, lasów, na łąki, a takżę cofniemy się w przeszłość. Co najbardziej fascynuje ludzi w tym tajemniczym świecie? Z pewnością szczątki dinozaurów! Kto nie chciałby odkryć takowych na swoim podwórku? Ja bym chciała! :D
Wraz z bohaterami książki udamy się również w głąb skał, zerkniemy do grot, pieczar oraz kopalni. Dowiemy się czym właściwie jest ta cała skorupka i płaszczyk, poznamy miasta umarłych i wiele, wiele innych. Nie będę zdradzała Wam wszystkich sekretów ”Pod ziemią”, gdzie będzie miejsce na frajdę odkrywania?
Książka pełna jest ciekawostek, napisana lekkim i przyjemnym językiem, zrozumiałym dla każdego. Porwie Was do tego stopnia, że z zapałem będziecie przewracać strony i nim się obejrzycie, zatrzymacie się na ostatniej z nich.

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam książkę...

Idąc na spacer, jadąc samochodem, płynąc statkiem poruszamy się na powierzchni naszej planety. Ale czy zastanawialiście się kiedyś po czym tak naprawdę stąpamy? Co kryje się pod powierzchnią? Jakie skarby i tajemnice skrywa Ziemia? Dziś mam dla Was pozycję, która postara się to nam przybliżyć.

"Pod ziemią, czyli co kryje się wewnątrz naszej planety" to książka, której autorka zbiera najważniejsze zagadnienia i ciekawostki związane z tym co kryje się pod naszymi stopami (lub pod wodą). Przyjrzymy się w niej:
👉 jak wygląda system kanalizacji dziś i jak wyglądał kiedyś, a także co się działo z nieprzyjemnymi zapaszkami,
👉 jakie rośliny rosną pod ziemią i jakie zwierzęta budują tam swoje domy,
👉 w jaki sposób zachowały się skamieliny kopalnie sprzed wielu wielu lat i jak się je odkrywa,
👉 po co ludzie drążą podziemne tunele, jak nimi podróżują i jak daleko prowadzą,
👉 co można znaleźć w podziemnych grotach oraz jakiego sprzętu potrzebuje speleolog,
👉 jak zbudowana jest Ziemia, z jakich warstw się składa i jakie panują w nich warunki,
👉 jak dawniej chowano umarłych.

To fascynująca, pięknie ilustrowana lektura, która zabiera nas w niesamowitą podróż, pełną ciekawostek i różnych smaczków. To książka, która spodoba się dużym i małym, a nawet rodzicom. Może posłużyć do rozwoju zainteresowań i do nauki lub po prostu jako ciekawa lektura na długie jesienne wieczory. Dla mnie to totalny strzał w dziesiątkę i polecam ją Wam z całego serca ❤️

"Pod ziemią, czyli co kryje się wewnątrz naszej planety" to książka, której...

„Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety” to bardzo ciekawa książka, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To kompendium wiedzy, które uświadamia czytelników, co kryje się pod powierzchnią ziemi. Autorka Monika Utnik przedstawia czytelnikom różne informacje dotyczące budowy wnętrza ziemi zarówno jeśli chodzi o jej naturalne właściwości, ale także działalność człowieka. 👍
Pod ziemią rosną korzenie i bulwy roślin, żyją mikroorganizmy, powstają kamienie szlachetne, czyli minerały takie jak diamenty, szafiry, szmaragdy czy rubiny. Dzieci mają okazję przekonać się, co kryje się pod chodnikami lub drogami na przykład rury dostarczające wodę do domów, szkół, sklepów i biurowców, przewody doprowadzające prąd, dzięki którym można mieć w pomieszczeniu światło i używać różnych urządzeń. Pod drogami i chodnikami znajduje się także sieć kabli umożliwiających działanie internetu. 🤖 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/11/pod-ziemia-czyli-co-sie-kryje-wewnatrz.html

„Pod ziemią” to książka, która skradła nasze serca. Jest przepięknie wydana. Posiada duże, kolorowe ilustracje oraz sporą dawkę wiedzy o tym co znajduje się pod naszymi stopami. A znajduje się wiele. Nie tylko chodnik, ale również rury i systemy kanalizacyjne… A co jest jeszcze głębiej? To już trudno sobie wyobrazić, ale na szczęście są książki takie jak te, które w krótki, ale konkretny i wyczerpujący sposób wyjaśnią:
• Czy istnieje życie pod ziemią?
• Co odkryli archeolodzy?
• Jak głęboko pod ziemią znajduje się metro w Korei Północnej?
• Gdzie znajduje się najgłębsze miejsce na ziemi, w którym może przebywać człowiek?
Poruszanych zagadnień jest oczywiście o wiele więcej. Książka na pewno będzie idealnym prezentem dla tych małych czytelników, którzy lubią zadawać wiele pytań. Dla mnie jest ona również źródłem informacji. Dzięki niej sama dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

• Kupić
  • 2024 dla dzieci
  • Leosiowe
  • Biblioteka
  • Samodzielne
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety