Autobiografia 1872-1914

Seria: Autobiografie Intelektualne
Wydawnictwo: Czytelnik
7 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
tostaky

Książka ta stanowi autobiografię Bertranda Russella (1872-1970), wybitnego angielskiego matematyka, logika, filozofa i eseisty, przez biografów i krytyków nazywanego Wolterem XX wieku. Absolwent Cambridge, dyplomata, wykładowca w Cambridge, Londynie, Pekinie i na wielu uniwersytetach amerykańskich. Laureat Nagrody Nobla w zakresie literatury . Czterokrotnie żonaty. Zainteresowanie budził...

Zainteresowanie budził zarówno ogrom problematyki poruszanej w jego publikacjach, nieco ekstrawaganckie, jak na lorda, wypowiedzi i poczynania, jak też burzliwe życie osobiste, ale miejsce w historii kultury zapewniły mu przede wszystkim osiągnięcia naukowe. Angielski pisarz Lytton Strachey umysł Russella porównywał do piły tarczowej: wszystkie jej zęby poruszają się jednocześnie i w przeciwnych kierunkach, ale ona, tnąc, posuwa się prosto do przodu.
Prosta, szczera i znakomicie napisana autobiografia składa się z trzech tomów. Prezentowany tom obejmuje lata 1872-1914, a więc młodość i pierwsze lata wieku dojrzałego, a także ukazuje ciekawy obraz obyczajowości wiktoriańskiej Anglii.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jedna z wielkich postaci XX wieku, które pozostawiły po sobie wspomnienia. Potężne rozmiary pozwalają zaliczyć książkę Russella do prawdziwych kronik ubiegłego wieku. Tym bardziej, że autor był nie tylko filozofem, ale również działaczem społecznym, akademikiem i uczestnikiem polityki. Moim zdanie zasłużenie otrzymał literackiego Nobla. Połączenie takiego intelektu z angielskim poczuciem humoru owocuje fajerwerkami. To książka, którą czytamy i co jakiś czas wołamy towarzysza lub partnera życiowego, aby razem z nami uśmiechnął się do jakiegoś fajnego cytatu. Polecam.

Marysia | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

bez względu na to czy ten kto żyje jest geniuszem matematycznym, pracownikiem biurowym, gospodynią domową, działaczem politycznym (przy czym są to możliwości niewykluczające się) czerpie życie podobnymi porcjami. żyjemy żując codzienność i wszyscy mamy łyżki podobnej objętości. autobiografia geniusza? to ta sama zupa którą ja jem sto lat później. te same składniki. nazywam się "n" i dążę do nieskończoności.

Amused | 2014-12-23
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna