Thomas Paine Prawa Człowieka

Okładka książki Thomas Paine Prawa Człowieka Christopher Hitchens
Okładka książki Thomas Paine Prawa Człowieka
Christopher Hitchens Wydawnictwo: Muza Seria: Książki, które wstrząsnęły światem biografia, autobiografia, pamiętnik
Książki, które wstrząsnęły światem
Thomas Paine's Rights fo Man
Muza
2008-03-31
2008-03-31
Jan Dzierzgowski
christopher hitchens thomas paine prawa człowieka

Przyjemna, szybka praca omawiająca życie i działalność intelektualną Thomasa Paine'a; szkoda, że tak mało na naszym polskim rynku prac omawiających tego myśliciela, bo te skromne 150 stron stanowiące jedyne polskie opracowanie Paine'a jest niewystarczające dla dobrego zrozumienia tego Amerykańskiego filozofa wolności.

Mam za to z Hitchensem taki problem, że jak dla mnie jest jakiś taki chaotyczny. Niemniej jako biografia książki (co wydawało mi się jakimś dziwnym pomysłem) temat jest dobrze ujęty. Poznajemy szeroki kontekst czasów w jakich powstała, przybliżoną osobę jej autora oraz ludzi, którzy wywarli na niego największy wpływ. Warto przybliżyć sobie temat rewolucji francuskiej i historii powstawania Stanów Zjednoczonych zanim sięgnie się po tę pozycję. Będzie łatwiej zrozumieć samego Paina i jego motywacje do napisania "Praw człowieka".

Na 1 Maja:
"Również słowo "Bastylia" było doskonale znane ludziom żyjącym w 1791 roku; uchodziło ono za symbol francuskiej monarchii absolutystycznej i synonim okrutnych więzień, w których ciemiężono i torturowano liberałów całej Europy. Markiz de Lafayette, rycerski bohater amerykańskiej i francuskiej rewolucji, oddał Thomasowi Paine'owi klucz do bramy Bastylii i polecił, by Paine przekazał go w ręce prezydenta George'a Washingtona jako dowód szacunku Francuzów dla amerykańskiego ludu. Paine z wielką radością wypełnił tę prośbę na rok przed publikacją "Rights of Man", dodając list przewodni, w którym opisał klucz jako "wczesne trofeum zgniłego despotyzmu i pierwszy dojrzały owoc, jaki wyrósł z amerykańskiego ziarna zasadzonego w europejskiej glebie". Po dziś dzień ten klucz wisi na ścianie domu Washingtona w Mount Vernon. Warto też dodać, że list Paine'a datowany jest na dzień 1 maja. Blisko sto lat później amerykańscy robotnicy postanowili, że to właśnie 1 maja rozpoczną walkę o skrócenie dnia pracy do ośmiu godzin; później ruchy robotnicze wszystkich krajów przyjęły tę datę za swoje święto, coroczny karnawał i fiestę wyklętego ludu ziemi".
Fragment wstępu książki Christophera Hitchensa "Thomas Paine Prawa człowieka. Biografia" Wydawnictwo Literackie Muza S.A., Warszawa 2008

Dzisiaj dzień pracy stopniowo wydłuża się z ośmiu godzin do dziesięciu, nawet dwunastu. Omijane są wykazy nadgodzin, by nie płacić za nie wynagrodzenia, bądź nie pokazać, że łamane są przepisy Kodeksu Pracy. Walka o godne życie odeszła w niepamięć, dlatego należy o tym przypominać, by nie zatracić resztek człowieczeństwa i popaść w mechaniczny odruch myśli "żyję by pracować, by zaharować się dla czyjegoś dobra". Nie na tym polega nasza egzystencja, mamy przede wszystkim żyć, a praca jest środkiem do godnego przeżycia

Na 1 Maja:

Książka ciekawa, dość wymagająca i zdecydowanie wartościowa. Hitchens doskonale wprowadza w realia czasów Paine'a, co pozwala zrozumieć, jakim człowiekiem naprawdę był Thomas Paine.

• 100 zakazanych książek
  • Cały ten skarb jest MÓJ