Benvenuta Celliniego żywot własny spisany przez niego samego

Tłumaczenie: Leopold Staff
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rara Avis - Alfa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alfa - Wero
La vita
pamiętniki włoskie
Marek

Słynny złotnik epoki renesansu, Benvenuto Cellini, zaczął kreślić swe pamiętniki w roku 1558 i doprowadził je do roku 1592. Z brawurą, jaka cechowała tego wspaniałego awanturnika w życiu i w sztuce, stworzył dzieło literackie, w którym malował w sposób mistrzowski bujne życie miast i dworów, książąt i papieży; obraz warsztatów i pałaców, pracy i swawoli, pokoju i wojen, nacechowany taka prawdą, że nawet łatwo dostrzegalna dla każdego przesada, próżność, zazdrość i stronniczość autora, zamiast ująć czegoś, podkreśla tylko jego kontur.
Jest to jedno z najznakomitszych dzieł literatury pamiętnikarskiej.

źródło opisu: Alfa-Wero, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie