Jan Potocki. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Jean Potocki. Biographie
Jan Potocki
Pistacia

Życie Jana Potockiego to historia niezwykła, której kres, jak wiadomo, położyło oryginalne i pedantycznie zaplanowane samobójstwo. Urodzony w 1761 roku w arystokratycznej rodzinie, kształcony w Szwajcarii, hrabia Potocki był kawalerem zakonu maltańskiego, posłem na Sejm Czteroletni, doradcą cara Aleksandra I, uczonym, podróżnikiem i publicystą, pisarzem, który zasłynął przede wszystkim jako autor Rękopisu znalezionego w Saragossie. Bogato udokumentowana biografia Rosseta i Triaire’a opowiada o życiu tego kosmopolity i ekscentryka na tle ówczesnej Europy. Odtwarzając na podstawie niezliczonych dokumentów, listów i świadectw koleje życia Potockiego: służbę w armii austriackiej, jego liczne podróże, między innymi do Turcji i Egiptu, do Tunisu i Maroka, na Kaukaz i do Mongolii, działalność polityczną, twórczość literacką i badania historyczne, autorzy ukazują osobowość niesłychanie bogatą i oryginalną, pełną też sprzeczności. Jako erudyta zafascynowany najnowszymi koncepcjami naukowymi, a zarazem wolnomyśliciel i fantasta, Jan Potocki okazuje się umysłem wykraczającym poza ramy własnej epoki, człowiekiem, który przyznawał sobie prawo do absolutnej wolności – nawet w kwestii śmierci. Dzieło Rosseta i Triaire’a, pierwsze tak szczegółowe i dogłębne opisanie życia wybitnego Polaka i Europejczyka, to oszałamiająca bogactwem panorama Europy czasów oświecenia, a także nieocenione źródło wiedzy dla miłośników i badaczy Rękopisu znalezionego w Saragossie.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Solidna , obszerna biografia hrabiego Jana Potockiego , autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie ".
Autorzy z wielką wnikliwością przedstawili życie i działalność tego niezwykłego człowieka. A o jego nieprzeciętności świadczy fakt , że zajmował się wieloma dziedzinami. Był pisarzem , naukowcem , historykiem , podróżnikiem. Działał też na nawie politycznej , przez pewien okres był posłem.
Zwiedził niemal całą Europę , północną Afrykę , azjatycką część Rosji, a nawet zaczepił o Chiny.
Z każdej podróży sprządzał obszerne notatki na temat ludzi i kraju , który zwiedzał. Pasjonowała go nie tylko geografia terenów , czy flora i fauna , ale również obyczaje i zwyczaje ludności zamieszkującej dany obszar. Był znawcą dawnych Słowian , ludów Rosji , jak również odznaczł się dużą wiedzą na temat starożytności i starożytnego Egiptu.
Jak widać był to człowiek wszechstronnie uzdolniony , który pozostawił po sobie wiele cennych rękopisów , szkoda że niewiele z nich przetrwało.
Samobójcza...

Adam | 2016-01-17
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Polecam. Prócz tego, że poznajemy nieco zapomnianego Jana Potockiego, mamy ciekawy rys historii i obyczajowości Polski, tuż przed rozbiorami jak i po nich. Niby sprawy znane z lekcji historii, a jednak odkrywane na nowo.

Chiara | 2013-02-12

Wnikliwa i rzeczowa biografia; pierwsza część stanowi rozbudowany rys historyczny , oczywisty tu z perspektywy francuskich autorów. Polskiego czytelnika może on nużyć, za to potem następuje fascynująca opowieść o niezwykłym i wielowymiarowym człowieku ! W biografiach szukam jakiejś uniwersalnej prawdy o człowieku. W tej ją znalazłam. Potocki to nie tylko pisarz-geniusz, nie tylko ciekaw świata podróżnik ale i samotny, nieszczęśliwy człowiek. Książka jest fascynująca z uwagi na jej bohatera.

GeeN | 2016-10-14
Przeczytana: 2012 rok