Sztorm

Okładka książki Sztorm Daria Kaszubowska
Okładka książki Sztorm
Daria Kaszubowska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW Cykl: Saga kaszubska (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Saga kaszubska (tom 1)
Wydawnictwo FLOW
2023-08-23
2023-08-23

Bardzo podobała mi się ta książka. Zdąrzyłam się zżyć z bohaerami, zaraz sięgnę po kolejny tom!

saga kaszubska w całkiem niezłym stylu. trudne losy, zawirowania wojenne, rodzinna vendetta, stosunki między sąsiadami . Jest i miłość i zemsta, i radość i ból. To wszystko co powinno w dobrej sadze być. Piszą ludzie ze za dużo historii - akurat to mi się bardzo podobało, Kaszuby tak blisko a tak nieznane. Saga to może nie do końca moja bajka ale sięgnę po kolejne tomy i pewnie przeczytam całość.

Doskonałe otwarcie sagi rodzinnej i regionalej. Wspaniała! Cieszę się, że troszkę poczekałam z lekturą i mogę sięgnąć od razu po drugi tom. To moje drugie spotkanie z twórczością Darii Kaszubowskiej i bardzo udane❤️

Wydawnictwu flow gratuluję pięknego wydania💙

Wydawnictwu flow gratuluję pięknego wydania💙

Zapowiada się ciekawa saga - zagmatwane losy rodziny już mnie wciągnęły

Zapowiada się ciekawa saga - zagmatwane losy rodziny już mnie wciągnęły

Saga Kaszubska po pierwszym tomie stała się moją kolejną ulubioną XX-wieczną sagą rodzinną (po Sadze Wiejskiej i Podróży Wołyńskiej). "Sztorm" pozwolił mi się zaznajomić z rodziną Stoltmanów i Kaszubami. Wstawki z językiem kaszubskim mi nie przeszkadzały, lubię jak w tekście są regionalizmy. To pozwala bardziej wczuć się w daną opowieść. A ta o kaszubskiej rodzinie urzekła mnie całym sercem.

Kaszuby! Tak blisko a tak mało znane......... Warto!

Kaszuby! Tak blisko a tak mało znane......... Warto!

Nie jestem fanką literatury obyczajowej i sag rodzinnych, ale jako że tę książkę dostałam w prezencie przecież nie mogłam jej nie przeczytać. Początkowo podchodziłam do niej sceptycznie, ale powoli brnęłam w tę historię i nawet nie wiem, kiedy dotarłam do ostatnich stron. A tam takie zaskoczenie, że grzechem byłoby nie sięgnąć po drugi tom. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. I oczywiście dla mnie osobiście dużym plusem był fakt, że akcja rozgrywa się na Kaszubach, w rejonach, które są bardzo dobrze mi znane. Do tego jeszcze mamy wątki historyczne - opowieści w frontu I wojny światowej, opis realiów tamtych czasów. Cieszę się niezmiernie, że sprezentowano mi tę książkę, bo w innym wypadku pewnie bym po nią nie sięgnęła i nawet bym nie wiedziała jak wiele tracę. Polecam.

📖 Z sagami jest tak, że często wszystkie części nie są równe. Jakiś tom podoba nam się bardziej od drugiego. Rzadko się zdarza, by wszystkie były znakomite i na takim samym poziomie jeżeli chodzi o historie, wątki i styl. Saga Kaszubska jest właśnie taka. Wszystkie te tomy są znakomite i wciągają czytelnika od razu.
📕 "Sztorm", "Zemsta" i "Krew" przedstawiają historię rodziny Stoltmanów, którzy mieszkają na Kaszubskiej wsi. Poznajemy jej historię na przełomie ważnych wydarzeń historycznych i odradzającej się Polski, a wszystko to w mroku poznania zabójcy ojca. Wszystkie te tomy przedstawiają życie każdego z członków tej rodziny, ich wzajemne relacje, miłości, porażki czy śmierć. Poznajemy też niełatwe ich relacje z sąsiadami, czy trudne wybory, przed, którymi stawia ich życie.
📕" Saga Kaszubska" to też obraz niełatwego życia na Kaszubskiej wsi w czasach burzliwych zmian zachodzących w Polsce. Możemy poznać zwyczaje mieszkańców, obyczaje, a także radości i troski. Zapoznamy się z gwarą kaszubską, czy słuchając audiobooka z pięknymi pieśniami tego regionu.
📕 Jestem właśnie po zakończeniu trzeciego tomu i jestem w zachwycie...takie aaaaa jakie to świetne. Czytałam wszystkie tomy ciągiem i miałam wrażenie, że jest to jedna długa historia. Wszystkie tomy są na takim samym poziomie, historie się bardzo dobrze przeplatają, nie ma tu uczucie, ze coś jest po macoszemu potraktowane. Bohaterowie, zarówno pierwszo jak i drugo planowi, są bardzo dobrze wykreowani. Historie członków rodziny są zaskakujące i tak prawdziwe, że czytamy całość z wypiekami na twarzy, bo często nie są takie jak sami możemy zakładać. Ogromnym plusem autorki jest łatwość wkomponowania tła historycznego i zmian zachodzących w świecie w tamtym okresie do losów zwykłej rodziny. Całość jest uzupełniona gwarą kaszubską, którą możemy tu poznać. Książki bardzo szybko się czyta, ponieważ autorka ma lekkość pióra i bardzo dobry styl.
Mamy tu wszystkie ludzkie emocje, od śmiechu poprzez łzy, strach, oczekiwanie czy zaskoczenie. To naprawdę bardzo dobre książki obyczajowe z tłem historycznym, które pochłoną nas do reszty. Mnie wszystkie części pochłonęły i mam niedosyt bo chciałabym jeszcze i jeszcze. Liczę, że to nie koniec, bo jestem ciekawa dalszych losów bohaterów Sagi Kaszubskiej. Bardzo dziękuję autorce za te trzy części, to była ogromna przyjemność czytania i słuchania każdego z tych tomów.

📕 "Sztorm", "Zemsta" i "Krew" przedstawiają historię...

Tak średnio. Za mało akcji za dużo historii. Sięgnę jeszcze po tom drugi jeśli będzie lepszy czytam dalej jeśli na tym poziomie co pierwszy to kończę tę przygodę

Był potencjał, ale coś wg mnie nie zagrało. Sytuację ratowała genialna lektorka Diana Giurow. Ma tego być chyba 7 sezonów, może kiedyś sięgnę po kolejny, ale chyba nieprędko.

• Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Sztorm