Kompleks grzecznej dziewczynki

Okładka książki Kompleks grzecznej dziewczynki Elle Kennedy
Okładka książki Kompleks grzecznej dziewczynki
Elle Kennedy Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Avalon Bay (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Avalon Bay (tom 1)
Good Girl Complex
Zysk i S-ka
2023-08-31
2023-08-31
2022-02-01

Byłam przeogromną fanką Off-Campusowej serii Elle Kennedy i czytając "Kompleks grzecznej dziewczynki" zastanawiałam się co się zmieniło - ja czy styl autorki? Tamte książki łykałam na wydechu, a tę męczyłam jak niesmaczną picke.
Naprawdę jestem ciekawa czy to kwestia tego, że tamtych bohaterów poznawałam będąc kilka dobrych lat młodsza i takie słodko-gorzkie young adult już mnie nie bierze czy jednak Elle zgubiła gdzieś swój powieściowy sznyt.
Niemniej jednak - za jakiś czas wrócę, by przeczytać część o drugim z bliźniaków i w ramach eksperymentu chcę wrócić do "Układu", który uwielbiałam.

Bardzo przewidywalna i ostatecznie dość nijaka. Z jednej strony jest więcej wątków i więcej postaci niż się spodziewałam, ale z drugiej część tych relacji jest potraktowana bardzo powierzchownie. Niby są ważne dla głównych bohaterów, ale są potraktowane jako prosty wypełniacz stron. Największy zarzut mam do tropu 3rd act breakup, o którym wiadomo, że będzie, wiadomo, dlaczego i wiadomo, czego dokładnie będzie dotyczył i w sumie kto będzie jego zapalnikiem. Jest jednak niepotrzebnie odsunięty w czasie, przez co traci swoją wiarygodność. Gdyby do tej sytuacji doszło wcześniej, emocje byłyby bardziej prawdziwe, a tak miałam tylko poczucie, że to się wydarzyło, bo taki jest klasyczny schemat pisania romansu. Nie czytało się tej książki źle, ale autorka zdecydowanie ma lepsze, szczególnie The Deal/Układ.

„Nie daj nikomu się powstrzymywać, życie jest zbyt krótkie. Buduj swoje imperium. Zabijaj smoki”

Pani Elle Kennedy ujęła mnie już raz swoją opowieścią w książce „The Deal. Układ”, która jest początkiem serii Off-Campus. Tam także fabuła osadzona jest w środowisku studenckim, ale połączona z hokejowymi wątkami. W oczekiwaniu na kontynuację, sięgnęłam po nowszą powieść tej autorki zatytułowaną „Kompleks grzecznej dziewczynki” , która jest pierwszym tomem trylogii „Avalon Bay”.

Dwudziestoletnia Mackenzie Cabot mieszka z rodzicami w Charleston i ma zaplanowaną przyszłość na każdym etapie swego życia. Wie jakie studia ma skończyć, co będzie robić w przyszłości, a nawet kto będzie jej mężem i jak będzie wyglądało jej życie w roli żony. Z tym, że nie są to jej oczekiwania i marzenia, lecz wytyczne bogatych rodziców. Dziewczyna wypełnia je właściwie bez zastrzeżeń, mając na uwadze zadowolenie mamy, ojca, swoich znajomych i Prestona, chłopaka, z którym jest od czterech lat. Próbuje też realizować swoje przedsięwzięcia, które są związane z działalnością w mediach społecznościowych. Z powodzeniem prowadzi serwis „Wpadki chłopaka”, zbierając za reklamy duże sumy pieniędzy. Mimo to najbliżsi, z Prestonem włącznie, nie popierają tej formy zarobku i naciskają na coś bardziej ambitnego. Preston studiuje od dwóch lat na prestiżowej uczelni Garnet College w Tally Hall, a teraz przyjeżdża do niej Mackenzie, by wypełnić kolejny punkt na liście życzeń rodziców.

Takie osoby jak ona, miejscowi nazywają klonami, bo wszyscy z tego bogatego środowiska zachowują się tak samo, uważając się za lepszych, gardząc biedniejszymi i zachowując się arogancko, a tutejszych mieszkańców nazywając lokalsami, z którymi nie warto nawiązywać żadnych znajomości. Do takich lokalsów należą bracia bliźniacy: Cooper i Evan Hartley, którzy mieszkają w pobliskim nadmorskim miasteczku Avalon Bay w domu na plaży. Obydwaj nienawidzą klonów, tak jak i inni z ich grona znajomych i przyjaciół

Cooper ma swoje marzenia i skrupulatnie gromadzi zarobione pieniądze, dorabiając w weekendy w „Barze na plaży” u Joego. Tego dnia, gdy go poznajemy, w piątkowy wieczór dochodzi do bójki między Cooperem, a jednym z zarozumiałych klonów. Jest nim Preston, który doprowadza do tego, że Cooper traci pracę. Pod naciskiem swoich przyjaciół zaczyna realizować ich plan zemsty, gdy dowiadują się, że Preston ma ładną narzeczoną. Zadaniem Coopera jest zdobyć serce Mackenzie i potem sprawić, by Preston się o tym dowiedział, a po wszystkim ma zerwać z dziewczyną kontakt. Jednak bliższe poznanie dziewczyny-klona pokazuje mu, że nie wszystkie osoby z bogatych studentów są takie same. Uświadamia sobie, że coraz bardziej jest zaangażowany w relację z dziewczyną, która tylko pozornie nie pasuje do jego środowiska.

„Kompleks grzecznej dziewczynki” to dobrze napisany romans w stylu YA, z którym spędziłam miło czas. To zasługa lekkiego pióra autorki i jak zwykle ciekawej historii osadzonej w społeczności młodych ludzi stojących u progu dorosłości, ale idących przez życie z całkowicie odmiennym bagażem życiowych doświadczeń.

Głównym tłem dla wydarzeń jest urokliwe nadmorskie miasteczko, w którym mieszkają ludzie doskonale znający się nawzajem, zawsze gotowi nieść pomoc na zasadzie „dzisiaj ty mi pomożesz, jutro ja tobie”. Takie podejście ich jednoczy, bo wiedzą, że w każdym momencie może zdarzyć się sytuacja, w której wzajemne wsparcie jest niezbędne. To jest bowiem region, który czasami nawiedzają silne huragany, więc dobrze jest mieć świadomość, że można polegać na sąsiadach.

Z tym klimatem zestawione są zasady panujące wśród wpływowych ludzi z kontem zasobnym w miliardowe zyski, ale tego, czego brakuje im, to poczucie wspólnoty. Tutaj ważne są pozory szczęśliwej rodziny, którą pokazuje się światu, a to, co jest niewygodne i odbiega od normy, chowane jest w eleganckich ścianach pięknych i luksusowych domów.

Zaletą fabuły jest niewątpliwie wartka akcja i wrzucenie nas od razu w akcję, bez zbędnych wprowadzających wstępnych opisów. Poznajemy środowisko w jakim obracają się bohaterowie, ich dylematy, poglądy, ambicje i sytuację rodzinną. Autorka zestawiła w niej dwa przeciwstawne światy, ukazując kontrasty między pokoleniem bogatych snobistycznych młodych ludzi z młodzieżą pochodzącą z biedniejszych środowisk, którym życie nie ułatwia spełnienia marzeń. Oni muszą dotrzeć do nich poprzez własną pracę, samozaparcie i wytrwałość.

Tą historią pani Kennedy pokazuje, że nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować i przewidzieć, zarówno jeżeli chodzi o drugiego człowieka, jak i o uczucia. Zwraca uwagę, by nie oceniać kogoś powierzchownie, tylko na podstawie tego, co widzimy lub słyszymy na temat jakiegoś środowiska i ludzi mających z nim związek. Wartością człowieka bowiem jest nie to ile ma pieniędzy, jakie ma wykształcenie, jakie ma znajomości, lecz to, co sobą reprezentuje, jaki jest dla innych, co potrafi zrobić i ile dobra ma w swoim sercu. Pieniądze są oczywiście potrzebne, ale jako środek do zrealizowania swoich marzeń, z których nigdy nie powinniśmy rezygnować, tylko dlatego, że inni uważają je za śmieszne czy mało realne. Nie mamy wpływu na to, gdzie się urodzimy, w jakim otoczeniu jesteśmy wychowywani, ale zawsze mamy wybór, w którą stronę iść i co chcemy robić w życiu. Autorka podkreśla tym samym, by nigdy nie rezygnować z marzeń, własnych planów, nawet jeżeli czasami trzeba iść pod prąd, zamiast podążać drogą, którą wyznaczyli nam inni.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka

Książka fajna w sumie taka jakiej oczekiwałam... Taka lekka do czytania na plaży ;)

Chcąc chociaż przez chwilę poczuć się jakby słońce muskało moją skórę a w uszach słyszeć szum morza postanowiłam przenieść się do Avalon Bay, gdzie rozgrywa się historia Mackenzie Cabot i Coopera Hartleya.

Pochodzą z różnych światów: ona jest córką wymagających rodziców, dla których jest tylko inwestycja oraz możliwością pochwalenia się przed bogatymi znajomymi a ona jest miejscowym chłopakiem z kiepską reputacją.
Ale czy na pewno tak się od siebie różnią?

Cóż mogę powiedzieć, kocham twórczość Elle Kennedy odkąd pierwszy raz przeczytałam serię Off Campus. Każda jej książka jest napisana fajnym, lekkim językiem, potrafiąca wzruszyć, wkurzyć ale też z dużą dawką poczucia humoru.

Tak samo było w tym przypadku.

Bardzo nie lubię, jak w książkach jest wymuszany ten taki plot twist i niszczenie relacji budowanej przez prawie całą książkę. Takie wiecie, czytacie sobie książkę, zostaje 100 stron do końca i MUSI wydarzyć się coś złego co jest przeciągane do końca książki aż w końcu mamy happy end.
Tu jest sprawa postawiona jasno: kłamstwo ma krótkie na nogi i prędzej czy później prawda je dogoni. I to było wiadome od początku, więc czytało mi się to z przyjemnością!

Patrzenie jak buduje się relacja między Mac a Evanem, bratem bliźniakiem Coopera, ich wewnętrzne żarciki, robienie Cooperowi na złość i ich wewnętrzna komitywa to było to, na co czekałam w każdym rozdziale.
Jeżeli dodać do tego fajny, przyjemny i płomienny romans pełen pasji pomiędzy bohaterami, opisy plaż i małego, nadmorskiego miasteczka to książka idealna na poprawę humoru 🤌🏻

Bardzo fajny romans.

Bardzo fajny romans.

Elle Kennedy zdecydowanie pozostanie dla mnie autorką jednej z moich ukochanych serii Off campus. Romanse hokejowe to zdecydowanie coś co robi najlepiej. Tutaj podobała mi się sceneria całej książki (małe nadmorskie miasteczko) i nawet polubiłam bohaterów, ale całość miała dla mnie trochę mało autentyczności. Lektura na jeden wieczór, ale do szybkiego zapomnienia.

Znana i kochana @ellekennedy33 autorka uwielbianych "off Campus" i "briar U", mistrzyni serii, tym razem opuszcza hokejowy świat i przenosi nas do nadmorskiej miejscowości wprost w wakacyjny klimat.

Spotkamy się tu z "lokalsem" Cooperem i "klonem" Mackenzie, czyli studentką pobliskiego uniwersytetu.

Pomysł jest prosty, wręcz szablonowy.

Bogata dziewczyną z problemami, spotyka nie tak do końca przypadkowo, biednego chłopaka z okolicy. Jest intryga, są kłamstwa, oszustwa, zranione ego i chęć zemsty.

Wiadomo, nie może zabraknąć też gorącego, lekko zakazanego romansu.

Czyta się przyjemnie.
Fajnie skonstruowane postaci, wielowymiarowe, nie głupie.

Jak to bywa w Elle od pierwszych stron jesteśmy wchłonięci i przeniesienie żywcem w samo centrum wydarzeń i na krok nie możemy się stamtąd ruszyć. Czytając wręcz da się poczuć zapach morza w środku lata.

Czy "Avalon Bay" powtórzy sukces serii z hokeistami? Nie wiem.

Czy sięgnę po kolejne części? Oczywiście że tak😂

Pomysł jest prosty, wręcz szablonowy.

Bogata dziewczyną z problemami,...

Świetna

Świetna

W porównaniu do poprzednich książek Kennedy - bardzo płytka i prościutka.

W porównaniu do poprzednich książek Kennedy - bardzo płytka i prościutka.

• Przeczytane w 2023

Elle Kennedy Kompleks grzecznej dziewczynki Zobacz więcej