Turysta

Dreams
2023-09-21
2023-09-21
Kryminał Morderstwo Nietoperz

Za dużo, za szybko. Przeskakujemy z jednego morderstwa na kolejne. Krwawe opisy, brutalność przepełniają książkę.Autor sprytnie łączy wątki z przeszłości z teraźniejszością, jednak mam wrażenie, że cała intryga jest "zbyt" poplątana. Mamy dużo podejrzanych, każdy odgrywa swoją rolę, autor wodzi czytelnika za nos tak, że nie jest on w stanie wytypować winnego. Mimo to zakończenie historii mnie rozczarowało. Jak wspomniałam na początku: za dużo, za szybko.

Bardzo dobry i wciągający kryminał, który dosłownie połknąłem w jeden dzień. Dodatkowym plusem są cudowne opisy Ojcowskiego Parku Narodowego, które u mnie wywołały przeogromną chęć wycieczki do Ojcowa... To jest pierwsza przeczytana przeze mnie książka Adama Widerskiego, ale zapewne nie ostatnia. Serdecznie polecam!

No trudno się domyślić kto zabija. Polecam. Ma moc

No trudno się domyślić kto zabija. Polecam. Ma moc

lubię czytać ksiązki których akcja toczy się w miejscach które znam. I Ojców i okolice to idealny teren dla akcji tego kryminału ,wyobraźnia mi się rozpaliła. Choc może trochę nieprawdopodobne te wydarzenia , za bardzo "amerykańskie" to czytało się dobrze. To pierwsze moje spotkanie z autorem i nie ostatnie, Na półce czekają kolejne .

Za dużo twistów, niewiarygodna historia i parę nieścisłości, ale za to fajni bohaterowie i bardzo dobry język.

Wybierzcie się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego z „Turystą” autorstwa Adama Widerskiego. Nie pożałujecie.

Akcja książki rozpoczyna się w jednej z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie zostają znalezione zwłoki kobiety. Od pierwszego momentu śledczy wiedzą, że doszło do brutalnego morderstwa. Okazuje się, że jest to kobieta, która zginęła w wypadku samochodowym rok wcześniej. Jak to możliwe? Nikt nie potrafi znaleźć na to racjonalnej odpowiedzi. W centrum tych wszystkich wydarzeń znajduje się główny bohater Hektor Wist. Jest lekarzem medycyny sądowej i będąc na miejscu zbrodni, zostaje wplątany w śledztwo, które na pozór nie łączy się z przeszłością. Jednak może się okazać, że ma wiele z nią wspólnego.

Hektor Wist z jednej strony jest chętny, aby pomóc w śledztwie, ale z drugiej nie chce mieć nic wspólnego ze starym przyjacielem a komendantem tamtejszej policji — Morawskim, bo to mogłoby rzucić cień na badaną sprawę.

Miejsce akcji wybrane przez Adama Widerskiego jest wykorzystane w 200%. Widać, że autor zna te tereny i wiarygodnie przedstawił miejsce akcji. Wplecenie Ojcowskiego Parku Narodowego i opis wszystkich kluczowych miejsc — jaskiń, i tego jak bohaterowie znają to miejsce, sprawia, że czytelnik chce odwiedzić to miejsce sam.

Hektor Wist jest dobry w swoim fachu. Szybko zaczyna łączyć ze sobą wątki, co sprawia, że sam poniekąd jest celem dla mordercy. Jego czarny humor i zacięcie dodają niesamowitego klimatu całej historii i książce. Chce się poznać tego bohatera jak i jego tajemniczą przeszłość. Wątek zbrodni odkrywa przed Hektorem sprawy, od których chciał się odciąć. Jednak stopniowo czytelnik zostaje wprowadzony w przeszłość, a z pewnym momentem — wyprowadzony w pole.

Oprócz dobrze napisanego wątku kryminalnego autor dobrze i ze skrupulatnością pochylił się nad przedstawieniem bohaterów od ich psychologicznej strony. Każdy z motywów miał swoje wyjaśnienie, które z kolei wpływało na odbiór całości. Tu nie tylko chodzi o przeszłość Wista czy komisarza Morawskiego. To też dobrze skrojona — na miarę — postać mordercy. Jego motywy, przeszłość i chęć osiągnięcia pewnych kluczowych celów. Zakończeniem będziecie zdziwieni, bo nie sposób się go domyślić. Gdy już uda się poskładać tę układankę w całość to uwierzcie, że któryś element okaże się tym niepasującym elementem.

„Turysta” to książka trzymająca w napięciu od samego początku. Opisuje urokliwe miejsce, które stało się miejscem zbrodni. To świetna propozycja dla miłośników kryminałów, które poruszają psychologiczny aspekt bohaterów. Polecam i chętnie przeczytałabym o dalszych losach Hektora Wista.

Ostatnio nadrabiam zaległości i wypożyczam z biblioteki te książki, na które miałam ochotę ale z braku czasu nie było kiedy po nie sięgnąć. Jedną z takich książek jest "Turysta" Adama Widerskiego.
Hektor Wist znany lekarz medycyny sądowej w końcu wybiera się na zasłużony urlop. Postanawia odwiedzić Ojcowski Park Narodowy i jego jaskinie. Jednak nie jest mu to dane, ponieważ w jednej z jaskiń zostają odnalezione zwłoki brutalnie zamordowanej kobiety, która nie żyje od roku. Zginęła w wypadku samochodowym. Dzięki dobrym znajomościom z komendantem policji Tobiaszem Morawskim Hektor Wist zostaje włączony do sprawy. Jednak wszystko jest skomplikowane, a morderca wodzi wszystkich za nos. W między czasie na jaw wychodzą tajemnice, które być może mają związek z morderstwem. Według wskazówek, które zostawia morderca policja przypuszcza, że patolog może być celem mordercy.
To było moje pierwsze spotkanie z Adamem Widerskim i jestem naprawdę zachwycona. To było coś dobrego i zarazem mocnego. Z tego co przeczytałam Hektor Wist pojawiał się już w poprzednich książkach autora, jednak tutaj był głównym bohaterem. Lekarz medycyny sądowej jest dosyć specyficzny, szczególnie jego poczucie humoru jednak da się go lubić. Zna się na swojej pracy, a i jako śledczy próbuje swoich sił i nawet mu to wychodzi.
Autor tak poprowadził fabułę "Turysty", że w zasadzie od razu próbujemy wytypować mordercę, później pojawia się kolejny i kolejny. Możemy typować, kombinować i coś czuję, że będzie trudno wytypować właściwie. W tej książce cały czas coś się dzieje, co chwila dowiadujemy się czegoś nowego co może mieć związek ze sprawą. Przeczytałam książkę w błyskawicznym tempie, ciężko było mi ją odłożyć bo ciągle coś się działo.
Podsumowując to była naprawdę świetna książka. Połączenie niezwykle urokliwego miejsca, niesamowite opisy przyrody czy miejsc, a to wszystko przeplata się z brutalnym morderstwem i mordercą, który grasuje wśród mieszkańców i przyjezdnych. To wszystko sprawiło, że "Turysta" Adama Widerskiego pozostanie na długo w mojej pamięci.

Kiedy mrok rozrywały gromy, przerażony wzrok szukał bezpiecznej kryjówki w starym pniu drzewa. Na cichej późną porą, łódzkiej ulicy reflektory rozpędzonego samochodu przeraziły bezradnych chłopców. Spojrzenie przekrwionych oczu pijanego agresora budziło pragnienie odwetu nastoletniego Aleksa.

„Wtedy zrozumiał. Natura go ocaliła. Wytrzyma jeszcze, dopóki nie będzie mógł się usamodzielnić.”

Powidoki dokuczają jak sól wysypana na ranę.
Wydarzenia na jawie bywają przerażające. Nieprzewidziana przyszłość zaczyna się w tej konkretnej, bieżącej chwili. Ktoś doczekał końca swojego świata. Nie ma przypadków. Trudno uwierzyć, że życie toczy się według scenariusza napisanego przez szaleńca.

„Wóda zryła ci mózg i dlatego wrabiasz mnie w śmierć Kaśki i Tadka, uważając, że co, zabawiłam się w Spielberga i stworzyłam iluzję na Oscara!”

Wzrok z żalem zatrzymywał się na nagrobnej tabliczce. Na wieczny spoczynek odprowadzono tam kobietę, która była twarzą kampanii reklamowej Ojcowskiego Parku Narodowego i jego okolic. Tam są nieustannie odwiedzane, również przez Turystę, groty będące naturalnym środowiskiem nietoperzy. W Jaskini Ciemnej wzrok wyłuskał z mroku efekt koszmarnej wizji szaleńca.

„Tymczasem rozpoznaje ofiarę powieszoną głową do dołu w misternie przygotowanej inscenizacji”

Niewytłumaczalna zbrodnia? Zemsta? Skutek zazdrości? Czego trzeba się obawiać lub czemu zapobiec? Chora wizja animisty? Potworne ludzkie puzzle. Niektórzy ludzie będą chwytali się każdej metody, by nie dać się śmiertelnie przerazić.

„Nie mów, że dopiero skończyłaś podróż z jaśkiem i zegar tańczył wokół ciebie”

„Turysta” to powieść porywająca jak górski strumień. Na terenie najmniejszego parku narodowego w Polsce żyją, pracują i tropią przestępców ludzie, znający się wzajemnie od dawna. Tam umiejscowił fabułę swojej najświeższej powieści pan Adam Widerski. Niezwykle dynamiczna powieść napisana bez zbytecznych opisów jest wyjątkowa. Drastyczne opisy w nieprzesadnej ilości są złagodzone sąsiadującymi perełkami humoru sytuacyjnego. Paradoksem jest, że bardzo dobrze bawiłem się podczas lektury, a niektóre szpasy powrócą do mnie na pewno w jakiejś sytuacji. Poszukiwanie tożsamości „Turysty” to był mój kilkugodzinny, interesujący czas. Gorąco polecam tę świetną powieść dopracowaną literacko.

„Turysta” to niezwykle wciągająca powieść kryminalna, której akcja toczy się w malowniczym Ojcowskim Parku Narodowym. Mamy do czynienia z brutalnym morderstwem, które rzuca cień na spokój tego urokliwego miejsca. Adam Widerski w sprytny sposób miesza elementy kryminału, psychologii oraz opisu przyrody, tworząc historię, która nie pozwala oderwać się od lektury.

Akcja rozpoczyna się w jednej z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie dochodzi do makabrycznego morderstwa młodej kobiety. Jej zwłoki zostały upodobnione do nietoperza, symbolu parku. Co więcej, ofiara to lokalna działaczka i przewodniczka, która została pochowana rok wcześniej po śmiertelnym wypadku samochodowym. W tle tych tajemniczych wydarzeń pojawia się Hektor Wist, znany lekarz medycyny sądowej i stary znajomy komendanta policji, Tobiasza Morawskiego. Kiedy okazuje się, że patolog może być jednym z celów oprawcy, Morawski decyduje się włączyć go do sprawy. To zaczyna intrygujący taniec między dawnymi przyjaciółmi, którzy muszą stawić czoła mrocznej tajemnicy z przeszłości.

Oszukać śmierć to niewątpliwie niełatwa sztuka, oszukać ją dwa razy to już mistrzowski kunszt hochsztaplerstwa.

Ojcowski Park Narodowy, choć najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, staje się istotnym elementem tej historii. Autor zręcznie wykorzystuje urok tego miejsca, wprowadzając czytelnika w malownicze krajobrazy i tajemnicze zakamarki jaskiń. Przyroda staje się nie tylko tłem, ale również integralną częścią fabuły, co dodaje dodatkowego smaku opowieści. Zwiedzając razem z bohaterami Ojcowski Park Narodowy, czytelnik ma okazję odkrywać nowe atrakcje i jednocześnie zgłębiać tajemnice zbrodni.

Głównymi postaciami są Hektor Wist i Tobiasz Morawski, których wcześniejsza przyjaźń staje się kluczowym elementem śledztwa. Hektor, znany patolog, musi nie tylko zmierzyć się z makabrycznymi zbrodniami, ale także z własną przeszłością. Jego postać jest niezwykle interesująca, a czarny humor dodaje specyficznego smaku dialogom. Morawski z kolei to komisarz z własnymi demonami, walczący z nałogiem i nawiedzony wspomnieniami z poprzednich śledztw.

Wątki przeszłości bohaterów stopniowo odsłaniają się poprzez retrospekcje, co nadaje im głębię i skomplikowaną dynamikę. Czytelnik poznaje nie tylko powody dzisiejszych działań postaci, ale także tajemnice z ich mrocznej historii. To sprawia, że „Turysta” nie jest tylko klasycznym kryminałem, ale również psychologicznym portretem bohaterów.

Jednak śmierć jest jak skrupulatny księgowy, który nie wybacza błędów w rozliczeniu i zawsze pilnuje porządku w swej księdze rozrachunków.

Narracja prowadzona jest płynnie i lekko, co sprawia, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Opisy przyrody są malownicze, a atmosfera tajemnicy i zagadki utrzymywana jest przez całą lekturę. Autor skutecznie manipuluje czytelnikiem, kierując go na fałszywe tropy i zaskakując spektakularnym finałem, który odbiega od tradycyjnych schematów kryminałów.

„Turysta” to nie tylko świetna zagadka kryminalna, ale również opowieść o ludzkich dramatach, wyborach i konsekwencjach przeszłości. Adam Widerski udowadnia, że potrafi tworzyć fascynujące, wielowymiarowe historie, które pozostawiają czytelnika z rozbudowanymi emocjami i niezapomnianymi wrażeniami. Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów, psychologicznych thrillerów oraz tych, którzy cenią opowieści osadzone w malowniczych sceneriach przyrody.

Akcja...

Ojcowski Park Narodowy - najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, ale mogący wszystkie pozostałe obdzielić swym urokiem i miejscami wartymi zobaczenia. I właśnie w tych szczególnych okolicznościach przyrody dochodzi do serii zabójstw z nietoperzem (ikoną parku) w tle. Do niebezpiecznej gry ruszają patolog Hektor Wist i komisarz Tobiasz Morawski - dawni przyjaciele z krakowskiej komendy, a teraz na zakręcie osobistym i zawodowym. Ta historia odsłania coraz to bardziej ukryte zakamarki przeszłości naszych bohaterów i prowadzi nas jak po sznurku do wielkiego, zaskakującego finału.

Czyta się świetnie, oczami wyobraźni razem z bohaterami poznajemy co rusz nowe atrakcje Ojcowa i okolic, a zagadka kryminalna wysokich lotów. Ogólnie duży plus.

• Kryminał
  • Egzemplarz recenzencki