Dawne obietnice

Drugi tom cyklu "Rodzinne sekrety". "Dawne obietnice" to książka na jeden wieczór, ale "Tamta dziewczyna" bardziej mnie wciągnęła. Niby wszystko co w życiu może się zdarzyć, ale ciągle nie mogę zrozumieć, dlaczego Patrycja tak postąpiła. Jak mogła zostawić matkę bez żadnej wiadomości o sobie, jak mogła własną córkę pozbawić na tyle lat babci. Mogła choćby od czasu do czasu wysłać matce pozdrowienia z jakiegokolwiek miejsca. W tej części poznajemy wreszcie motywy wyjazdu Patrycji, co się przez ten czas z nią działo.

Książka na jedno popołudnie, intrygujące zdarzenia, historie które mogą wydarzyć się w życiu każdego. Autorka umie zatrzymać czytelnika i sprawić, że z ciekawością czeka się na dalsze tomy.

“Dawne obietnice” to wielowątkowa historia, która odsłania liczne intrygi, kłamstwa, ale też samotność i brak zrozumienia. Pokazuje jak ważna jest rozmowa z najbliższymi i jak łatwo jest zniszczyć rodzinę. Historia przepełniona emocjami, które nie pozwalają odłożyć książkę na później. I gdy wydawało mi się, że wszystkie wątki zostały rozwiązane, nastąpiło zakończenie, które pozostawiło mnie z licznymi pytaniami. No cóż, teraz muszę czekać na kolejny tom, bo tej historii nie można tak zostawić. Prawda pani Autorko?

"Dawne obietnice" to kontynuacja cyklu "Rodzinne sekrety" od Magdaleny Kołosowskiej.

Zdarzenia następują lawinowo: Wiktor dowiaduje się o zawale ojca i zupełnie przypadkowo wpada na szkolną koleżankę Patrycję, która zaginęła bez wieści przed siedemnastoma laty. Czy w końcu przekonamy się, dlaczego kobieta nie życzy sobie kontaktów z nikim ze swojej przeszłości? Ja mam już pewne podejrzenia.

Poprzednia część dość pozytywnie mnie zaskoczyła, otrzymałam bowiem więcej, niż się spodziewałam. W końcu dowiemy się, jaką to bolesną tajemnicą skrywa Patrycja i co stoi za jej decyzją o tak definitywnym odcięciu się od przeszłości, zwłaszcza od ukochanej matki. Relacje i zależności między bohaterami mogłyby stanowić konkurencję dla "Mody na sukces" - są tak niemożebnie skomplikowane, że mogą przyprawić o zawrót głowy. Pewien dramatyzm tej historii, jej wydźwięk, budzi spore emocje. Ciekawa jestem czy dobrze obstawiłam jej zakończenie. Ale o tym dowiem się wkrótce... w części trzeciej.

"Nie mogła zjawić się ot tak, po prostu, jak gdyby nigdy nic. Jej powrót wiązałby się z ujawnieniem zbyt wielu rzeczy. Przez siedemnaście lat dbała o to, aby nikt jej nie odnalazł."

Patrycja jest silną kobietą. Dotknięta bolesną, rodzinną tragedią ponownie staje na nogi. Los, jednak nie pozwala na dłuższą chwilę wytchnienia. Pewne przypadkowe spotkanie staje się początkiem rewolucji w jej życiu. Skrywana latami tajemnica niebezpiecznie wychyla się zza zasłony. Nadchodzi czas rozliczenia z przeszłością.

To drugi tom serii"Rodzinne sekrety", będący bezpośrednią kontynuacją, więc zdecydowanie tę części należy czytać w kolejności.

To jest historia wyrwana z prosto z życia. Szereg dylematów, trudnych i nie zawsze właściwych wyborów, których konsekwencje kładą się cieniem na dalsze losy. Niektórzy bohaterowie dopiero z perspektywy czasu dostrzegają błędy młodości. Dotknięci podobnymi problemami w dorosłym życiu zaczynają wyciągać wnioski. Konfrontują własny ból i żal z emocjami drugiej strony.

Autorka w posłowiu zapowiada, że to jeszcze nie koniec. Życie pisze różne scenariusze. Jestem ciekawa co jeszcze zaserwuje bohaterom powyższej serii.

Patrycja rozpoczęła zupełnie nowy rozdział swojego życia w wieku zaledwie osiemnastu lat. Odcinając się zupełnie od najbliższych porzuciła wszystko co miała. Teraz być może historia właśnie zatoczyła koło a prawie wszystkie tajemnice ujrzą wreszcie światło dzienne. Przeszłość niespodziewanie zapukała do jej drzwi i domaga się odpowiedzi teraz, już a wyrównanie rachunków będzie ją kosztować wiele. Razem z Wiktorem zafundowali mi niezwykłą podróż przez tajemnice jakie niesie za sobą życie i jak bardzo los potrafi zaskoczyć.

Dorota bardzo straciła teraz w moich oczach. Nie potrafię jej zrozumieć pomimo szczerych chęci. Przy pierwszej możliwej przeszkodzie, w sumie bez słowa wyjaśnienia uciekła od człowieka, którego nazywała miłością swojego życia. Jej relacje z córką również nie są tak krystaliczne jak to przedstawiała. Istnieje między nimi wiele tajemnic i to takich większego kalibru. Rozumiem za to rozgoryczenie Jerzego, który mógł się poczuć bardzo oszukany. Zrobiło mi się go tak po prostu żal.

Pełna tajemnic, intryg, braku zrozumienia historia, która jest totalnie nieodkładalna. Gdy już zagłębisz się w losy bohaterów nie odłożysz póki nie poznasz odpowiedzi na wszystkie intrygujące pytania. Mam nadzieję, że wkrótce ukaże się trzeci tom. Autorka po mistrzowsku potrafi zostawić czytelnika z zakończeniem, które zapiera dech.

Dziś przychodzę do Was z drugim tomem serii "Rodzinne sekrety". Pierwszy mnie nie porwał, ale mimo wszystko chciałam poznać dalsze losy bohaterów, więc sięgnęłam po kolejną część. Bardzo się cieszę, że to zrobiłam, bo ta historia wciągnęła mnie już od pierwszej strony.

Zawiłe losy bohaterów, mnóstwo tajemnic, kilka zaskakujących plot twistów i ciekawe zakończenie. To wszystko sprawiło, że nie mogłam się oderwać od lektury.

Autorka wciąga czytelnika w spiralę kłamstw, ludzkich dramatów i budowania zycia na nowo.

Trochę ubolewam nad faktem, że po mocnym początku nastąpiło chwilowe załamanie akcji. Wpłynęło to niestety na odbiór całości, ale mimo wszystko książka mi się podobała i mam nadzieję na kontynuację.

Czytając ostatnie zdania jakie Magdalena Kołosowska napisała w „Tamtej dziewczynie” wiedziałam, że muszę sięgnąć po kolejną część tego cyklu. I to najlepiej już, od razu, bo sposób w jaki autorka zakończyła powieść, namącił mi w głowie i zostawił z mnóstwem pytań.
Podejrzewałam przyczynę, dla której Patrycja zdecydowała się opuścić dom rodzinny mając zaledwie osiemnaście lat. Jednakże absolutnie nie rozumiałam dlaczego podjęła taką, a nie inną decyzję. Co nią kierowało? Dlaczego nie porozmawiała z ludźmi, z którymi mogła porozmawiać, których mogła prosić o wsparcie i pomoc w podjęciu właściwej decyzji.

W „Dawnych obietnicach”, czyli drugiej części cyklu Rodzinne sekrety, autorka zdaje się krok po kroku, powoli odsłaniając karty, prowadzić nas do rozwiązania zagadki. Nic bardziej mylnego. Przeplata teraźniejszość z przeszłością, snuje swoją opowieść z perspektywy kilku bohaterów i kiedy wydaje nam się, że już rozumiemy, że wszystko stało się jasne, Magdalena Kołosowska po raz kolejny kończy powieść w takim momencie, że czytelnik zamiera z niedowierzania. Jak to tak? Przecież już wszystko zostało wyjaśnione! A jednak nie.

Ale nie tylko wątek Patrycji będziemy śledzić. W tej książce znalazło się również miejsce na kontynuację historii związku Jerzego z dwoma kobietami. Która wytrwa przy jego boku w tak trudnym momencie jego życia? Która okaże mu się bliższa? Żona czy kochanka?

Mam nadzieję, że autorka nie każe nam zbyt długo czekać na kontynuację, bo bardzo ciekawa jestem zarówno tego, jak się potoczą losy bohaterów, jak i finalnego wyjaśnienia tajemnic sprzed lat.

Nie mogłam się oderwać, zbyt szybko się skończyła,

Nie mogłam się oderwać, zbyt szybko się skończyła,

Po lekturze "Tamtej dziewczyny" Magdaleny Kołosowskiej przyszła pora na drugą część serii "Rodzinne sekrety".
Śledziliśmy dotychczas zagadkę zaginięcia Patrycji sprzed siedemnastu lat. Teraz kiedy wiemy, że dziewczyna odnalazła się, nadal nie znamy powodów jakimi się kierowała znikając z domu rodzinnego.
Dziś Patrycja to dorosła, trzydziestopięcioletnia kobieta, wdowa, matka, z poukładanym życiem zawodowym. Jednak niespodziewanie spotkanie z Wiktorem wywraca do góry nogami cały jej uporządkowany świat. Do konfrontacji z Patrycją dąży również Sylwia, detektyw wynajęta przez Jerzego. Depcze jej po piętach i kto wie, czego dowie się jeśli uda jej się doprowadzić do spotkania, a czego będzie się jedynie domyślać.
Czy Patrycja zechce wyjawić swoją tajemnicę i czy matka dowie się dlaczego jej córka zaginęła? No i jaką rolę odegra w tym wszytkim Wiktor?...

Po przeczytaniu "Tamtej dziewczyny" pozostałam z niedosytem, ciekawością i bardzo chciałam sprawdzić czy moje podejrzenia będą miały pokrycie w rzeczywistości. I muszę przyznać, że kilku faktów domyśliłam się bezbłędnie ale inne mnie zaskoczyły.
"Dawne obietnice" choć wiele wyjaśniły, to pozostawiły mnie znów z kolejną zagadką do rozwiązania, jednak będę musiała poczekać do trzeciej części tej historii, żeby potwierdzić (lub nie) swoje podejrzenia.
Czy lektura tej powieści sprawiła mi przyjemność? Generalnie mogę powiedzieć, że tak. Jednak sposób prowadzenia narracji moim zdaniem jest odrobinę chaotyczny. Wydarzenia bieżące przeplatają się ze wspomnieniami, retrospekcjami i to jest jak najbardziej w porządku. Odrobinę zwalnia dynamikę i potęguje ciekawość. Jednak były momenty, kiedy kolejne sceny, nie oddzielone wyraźnie nagle przenosiły czytelnika do innego miejsca i czasu. Dopiero w momencie, kiedy padały imiona bohaterów, odnajdywałam się w tym co aktualnie się działo. I to było dla mnie największym minusem, który jednak nie skreślił tej powieści. Nadal jestem ciekawa ostatecznego rozwikłania zagadek, które się nagromadziły.
Podsumowując- miło spędzony czas z książką, którą mogę oczywiście polecić. Czekam na dalszy ciąg...

Dziś Patrycja to dorosła, trzydziestopięcioletnia kobieta, wdowa,...

• Obyczajowe
  • Brak Legimi A
  • Przeczytane w 2023
  • Nowe serie kontynuacja
  • Literatura obyczajowa romans

Dodaj cytat z książki Dawne obietnice