Toskania. W cieniu Amiaty

Elżbieta Sęczykowska Wydawnictwo: Purple Book literatura piękna
Purple Book
2023-06-14
2023-06-14

Niestety tytuł trochę mylący - to nie Toskania jest bohaterką tej książki, a skomplikowane relacje międzyludzkie (bardzo denerwujące). Niestety "prawdziwy Italofil/Toskanofil" nie znajdzie tu nic nowego i niewiele interesującego do odkrycia. Niektóre opisy miejsc są niezgodne z prawdą albo trudno zrozumiałe dla kogoś kto tam był np. Grosetto i Marina di Grosetto. Przypisy z tłumaczeniem wybiórczych włoskich słów są niedokładne lub wręcz wprowadzające w błąd, np. "palazzo" to nie pałac a budynek, gmach. Zatem bohaterem drugoplanowym nie jest pałac a budynek do wykończenia. Itd. Osobom zakochanym w Toskanii raczej odradzam tą lekturę, bo rozczarowuje.

Mimo całej miłości do Toskanii (a może właśnie dlatego) przez tę książkę nie da się przebrnąć...

Na półkach: , , , , , ,

Fatalnie wydane pieniądze. Te piękne okładki i promocje w Biedronce potrafią tak zaćmić myślenie, że kończy się zakupem owego, a potem się żałuje.
Męczyłam, nie ma co ukrywać.
Ratowały mą wyobraźnie jedynie opisy pięknej, malowniczej Toskanii. Główni bohaterowie oderwani od świata rzeczywistego, nie dorośli myślący ludzie, a rozkapryszone dzieci. I przykre jest to, iż bliżej mi było do akceptacji i zrozumienia pijaka-budowlańca na emigracji, niż lesbijki w patologicznym związku.

Męczyłam, nie ma co ukrywać.

Znacie powiedzenie "Mądre kobiety się nie mszczą, tylko otwierają butelkę wina i czekają, aż karma za nie wszystko załatwi."? 😉

Został on także umieszczony na okładce książki Elżbiety Sęczykowskiej pt. "Toskania. W cieniu Amiaty". 📖☕🌷
Pomyślałam sobie od razu, że to pozycja dla mnie, bo nie dość, że uwielbiam ten cytat, to jeszcze kocham Włochy, a w szczególności Toskanię! 🇮🇹

W powieści poznajemy Annę i Jacka, którzy uwielbiają podróżować i smakować życie.
Pewnego dnia w ich domu zjawia się przyjaciółka Kinga z niecodzienną propozycją!
Kobieta, która absolutnie nie zna się na budownictwie podjęła się karkołomnego zadania.😍
Otóż ma wyremontować palazzo w cudownej Toskanii! Zdumienie jej przyjaciół nie zna granic - jednak urocza Italia 🇮🇹 kusi!
Dość powiedzieć, że Jacek przyjmuje wyzwanie i po znalezieniu pomocników budowlanych grupa Polaków wyjeżdża w okolice Grossetto, położone w cieniu tytułowej Amiaty.
Toskania jest czarująca, ale prace na obczyźnie nie idą łatwo. A gdy zjawia się inwestorka Joanna zaczyna się prawdziwe piekiełko...

"Toskania. W cieniu Amiaty" to fajna, napisana w lekkim stylu, okraszona humorem lektura na leniwe popołudnia i wieczory spędzane z kieliszkiem dobrego wina w ręku. 🍷
Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju przewodnik po Toskanii, gdyż Autorka przemyca tu wiele ciekawostek o tej pięknej krainie i jej mieszkańcach. Jest tu także gorące, namiętne uczucie, ale nie takie, o jakim myślicie 😉.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy kochają Włochy i lubią napisane z humorem i ze swadą historie z życia wzięte!
Dla mnie była to doskonała lektura, którą z serca Wam polecam! 💙😘

Pomyślałam sobie od razu, że to pozycja dla mnie, bo nie dość, że uwielbiam ten cytat, to jeszcze kocham Włochy, a w szczególności Toskanię!...

Kinga osoba bardzo ekscentryczna, namawia Jacka, starszego mężczyznę na wyprawę do Toskanii. Mają tam zająć się remontem palazzo, położonego u stóp Amiaty. Wiele wydarzy się w jednej z najpiękniejszych miejsc Włoch. Trochę przygód, sympatyczne postacie, ale tak naprawdę jest to zbeletryzowany przewodnik po Italii. Jest tu mnóstwo wiadomości o Włoszech, kulturze tego kraju, sztuce, historii...

(cd recenzji na fb)

Bardzo słabo! Książka płytka, bez pomysłu na zakończenie. Najgorsze jest jednak to, że sprzedawana jest jako przewodnik po Toskanii, tymczasem opisy walorów turystycznych są żywcem skopiwane z Wikipedii ! Dosłownie, nawet bez próby kamuflażu w postaci parafrazy. Szkoda czasu i pieniędzy!

Ciężko mi ocenić tę książkę, ponieważ w trakcie czytania moje uczucia w stosunku do niej zmieniały się jak w kalejdoskopie. Zacznę może od tego, że kupiłam ją, robiąc zakupy w supermarkecie na wakacjach. Wybór padł na tę pozycję chyba ze względu na okładkę, która mi się po prostu spodobała, więc za nią daję książce plusa. Natomiast historia okazała się dość zawiła, jednak nie poddałam się i odpoczywając w Krainie Wielkich Jezior co i raz do niej zaglądałam. Akcja książki rozgrywa się najpierw w Polsce, również na Mazurach, gdzie grupa zaprzyjaźnionych Polaków postanawia podreperować swoje domowe budżety i podejmuje pracę we Włoszech. Poznajemy więc w pierwszej kolejności odważną Kingę, która przyjmuje zlecenie odrestaurowania zabytkowego palazzo znajdującego się w odległej Toskanii. Inwestorką okazuje się Joanna, pochodząca też z Polski. Kinga organizuje ekipę polskich znajomych, którzy mają doświadczenie w budowlance -Jacka i Władka. Wyruszają samochodem w podróż do malowniczej Toskanii. W tym momencie akcja zaczęła się robić coraz bardziej zawiła, ponieważ dalsze losy grupy Polaków zaczęły przeplatać się z ciekawostkami dotyczącymi włoskiej kultury. Cześć z tych historii bardzo mi się podobała, zwłaszcza te, które dotyczyły życia włoskich artystów. Pojawiły się więc życiorysy Leonardo Da Vinci i Michała Anioła. W książce znajdziemy też sporo barwnych opisów włoskich zabytków, a także ciekawostek dotyczących lokalnej kuchni oraz wtrąceń w języku włoskim. Niestety wątek związany z polską ekipą zrobił się w pewnym momencie bardzo skomplikowany. Początkowa dobra passa w pracy szybko się kończy, zadania stawiane przez inwestorkę okazują się coraz bardziej problematyczne, a relacja Kingi z Joanną okazuje się bardzo chwiejna. Kobiety początkowo łączy więź zawodowa, natomiast w miarę upływu czasu, być może z powodu egzotycznego otoczenia lub innych, własnych powodów Kinga i Joanna nawiązują romans. Romantyczny nastrój jednak szybko pryska, gdy w grę wchodzą negocjacje dotyczące dużych pieniędzy, co niestety nie wpływa dobrze na relacje między całą ekipą. Konflikt między kobietami zaognia się, "wyrzucając co jakiś czas wszędzie dookoła ogniste kule niczym wulkan". Co ciekawe, akcja toczy się u podnóża tytułowej Amiaty, włoskiego wulkanu, który często bywa tematem rozmów głównych bohaterów. Ostatecznie polakom nie udaje się dogadać z inwestorką, która nie chce im wypłacać dniówek i zaczyna się w stosunku do nich zachowywać coraz bardziej wulgarnie. W końcu głodni i zmęczeni budowlańcy rezygnują ze zlecenia. Zamieszkali po sąsiedzku Włosi i Polacy jednoczą siły, aby pomóc bohaterom zawalczyć o ich wypłaty. Na ostatnich stronach dowiadujemy się jak całą historię wspominają bohaterowie, będąc już w swoich mazurskich stronach. Strach i poczucie niesprawiedliwości przeradzające się w złość ustępują miejsca bardziej neutralnym uczuciom. Na szczęście w całej historii zwycięża lojalność w stosunku do ludzi, którzy na co dzień wspierają się w codziennych problemach, potrafią prowadzić szczere i otwarte rozmowy, choć czasem zdarza się im przy tym siarczyście zakląć. Okazuje się, że prości, ale uczciwi ludzie mogą zdziałać więcej niż Ci, którzy lansują się na kogoś z wyższej klasy. Zwłaszcza postać Kingi dostaje tutaj dobrą, choć ciężką próbę od życia. Fabuła Książki mnie wciągnęła, myślę, że takie sytuacje w życiu każdemu się przytrafiają. Polecam.

Jedne z gorzej wydanych 54.50… kupiłam książkę kierując się recenzjami i nie mając co czytać na wyjeździe. Przygoda nie jest awanturnicza a głupota ludzka przerażająca… Choć pewnie nie powinnam tak pisać jeśli faktycznie to prawdziwi bohaterowie… Jestem w stanie zrozumieć Kingę bo spirala przemocy tak działa i jest to przerażające. Ale główny bohater??? Litości! Tak mnie wnerwrwiał, że w połowie postanowiłam przeczytać tylko ostatni rozdział. Drętwy język książki - jak z przewodników, też nie pomagał. 4 gwiazdki tylko za opisy przyrody i opisy postaci historycznych.

GAJE SŁOŃCEM OTULONE

Toskania to jedna z tych krain, które rozbudzają wyobraźnię, a jednocześnie dają poczucie sielkości i swobody. Słoneczna, pełna winnic i oliwnych gajów, pełna urzekających miasteczek i nasycona kulturą. A jaka jest Toskania widziana oczami Elżbiety Sęczykowskiej?

Jacek jest inżynierem, a z zamiłowania obieżyświatem. Kiedy Kinga, przyjaciółka jego żony, przedstawia mu propozycję wyjazdu do Włoch i wyremontowania pałacu, po początkowych wątpliwościach, wyraża zgodę. Perspektywa pracy w Toskanii, pośród bajecznych krajobrazów, wydaje mu się niesamowitą przygodą i okazją do podreperowania domowego budżetu. Wyruszają we trójkę ; Kinga, Jacek i Władek, robotnik z Mazur, na spotkanie z wyzwaniem, które okaże się dla nich solidną szkołą życia... Czy wśród pachnących lawendą łąk intensyfikują się doznania? Jakie przeszkody należy pokonać, by odnaleźć swoje miejsce?

„Toskania. W cieniu Amiaty” to niespotykane połączenie historii obyczajowej z przewodnikiem turystycznym. Sęczykowska w bogaty, bardzo nasycony, sposób przedstawia nam Toskanię – krainę spokoju, piękna i ciszy, ale także mocno osadzoną w historii i kulturze. Piękne są opisy tej krainy. Autorka włożyła wiele serca w to, by ukazać nam fenomen tej krainy. Amiata – majestatyczny, wygasły wulkan, niczym strażnik przeszłości góruje nad okolicą. Jest swoistym drogowskazem i serecem tej okolicy. U jego stóp rozpościera się pachnąca ziołami, gorąca i dająca ukojenie duszy okolica. Toskania, miejsce, w którym można spełnić marzenia, ale także stracić bardzo wiele... Widziana oczami żyjących tam Polaków jest miejscem, które zmieniło ich życie, dało nowe szanse i marzenia, ale także wielekrotnie okrutnie doświadczyło. Pełna aromatów włoskiej kuchni : pachnąca świeżym pieczywem, pastą i oliwkami. Kraina przepysznych win i doskonałych serów. Kraj naznaczony sztuką nawybitniejszych artystów w dziejach – Michała Anioła i Leonardo Da Vinci. Miejsce, gdzie starożytna kultura przenika się ze współczesnością. Być może jedno z ostatnich na świecie miejsc, gdzie lokalna sztuka, kuchnia i historia kultywowane są w maleńkich zakładach rzemieślniczych, ludowej tradycji i ludzkich sercach. Toskania jest miejscem, gdzie można rozpocząć nowe życie lub stracić wszystko... Historia naszych bohaterów pokazuje nam, że nie zawsze jest to kolorowy raj...

Wyjątkowo dobrze czyta się tę książkę. Elżbieta Sęczykowska niczym malarka obdarzona wybitnym wyczuciem smaku pokazuje nam Toskanię prawdziwą. Imponujące opisy przyrody, kuchni i miast pozwalają nam przenieść się tam i chłonąć atmosferę tych miejsc. Bardzo plastycznie napisana książka, która intensywnie rozbudza wyobraźnię. Czujemy to słońce, kamienne uliczki lokalnych miasteczek i kojący chłód muzeów. Cudownie jest to napisane. Niezwykle głęboko i żywo. Wątek obyczajowy nadaje książce ton. Dzięki perypetiom Jacka, Władzia i Kingi możemy wczuć się w klimat włoskiej prowincji. Poznać różnice kulturowe i spojrzeć okiem obserwatora na losy Polaków za granicami państwa. Wplecione w narrację opowieści Jacka dają możliwość zainteresowania się historią włoskiej sztuki. Niestety, tym co mnie przeszkadzało, była postać Kingi : infantylna, naiwna i oderwana od rzeczywistości, której decyzje i życiowe wybory są po prostu irracjonalne. W poszukiwaniu miłości i akceptacji kobieta zatraca własne ja, a kosztem zaspokojenia swoich potrzeb wystawia na ciężką próbę relacje łączące ją z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Być może pisarka na skrajnym przykładzie chciała zaprezentować pewne niszczycielskie mechanizmy, jednakże uważam, że mocno przesadziła. Nie przekonuje mnie ta postać i dość mocno działa na nerwy.

„Toskania. W cieniu Amiaty” to idealna powieść dla osób, które kochają podróże, a Toskania jest ich marzeniem. Niespotykanie doskonale przedstawiony klimat i fascynujące opisy. Widoczny jest ogrom serca i radości włożony w tę książkę. Polecam, ponieważ to naprawdę smakowita podróż. Ach i te kulinaria ! Włoskie wędliny, wyśmienite makarony i pachnące obłędnie pieczywo. Autorka tak sugestywnie opowiada, że wręcz czujemy te smaki i aromat. Toskania oczami Sęczykowskiej to kraina piękna, ale i niepozbawiona wad. Miejsce, które rozbudza zmysły i na pewno lektura tej książki może stanowić przyczynek do zwiedzenia tej jakże urokliwej krainy. A cień rzucany przez nobliwą Amiatę na pewno da ukojenie strudzonemu wędrowcowi. Diabeł poleca gorąco.

GAJE SŁOŃCEM OTULONE

#współpracarecenzencka
@purple_book_wydawnictwo

[Recenzja]

Grupa Polaków: Iza, Jacek i Władek, mając przed sobą życiową szansę, wyjeżdżają do słonecznej Italii, a konkretnie do Toskanii. Na zlecenie inwestorki, którą zna tylko Kinga, mają wyremontować prawdziwie włoskie palazzo ( pałac)
Niestety już od samego początku ta przygoda jest owiana kłamstwami i problemami natury ludzkiej. A to wszystko za sprawą burzliwego a wręcz brutalnego romansu 2 kobiet

Jednak ta historia to tylko 1/3 tej książki. Bowiem jest to jeden z najlepszych przewodników jakie czytałam.
Jacek główny narrator tej książki zabiera nas w niezwykłą podróż po Toskanii i jej okolicach. Jest to bowiem miejsce z pięknymi krajobrazami,nad którymi góruje Amiata. Poznajemy miejsca, przyrodę, kulturę i tradycje jakie panują wśród mieszkańców a także jedną z najpyszniejszych kuchni świata. Wśród opisów samego miejsca, możemy bliżej poznać historię artystów ściśle z nim związanych a dokładniej mowa tu o Michale Aniele i Leonardzie da Vincim.
Mówiąc krótko - Toskania to magiczne miejsce, które oferuje nam piękne otoczenie, rodzinną atmosferę, wino, pyszne jedzenie i co najważniejsze - spokój ducha.

Jestem zachwycona tą książka, ponieważ mogłam myślami przenieść się do kraju, który kocham nad życie.

Historia naszych bohaterów to tylko dodatek. Nie ukrywam,że postać Kingi i jej naiwność mocno mnie irytowały. W końcu to przez nią reszta ekipy miała cały czas pod górkę.
Za to pokochałam postać Władka. Prosty 30latek ze wsi, który wg matki, jest zwykłym leniem i nierobem okazuje się prawdziwym fachowcem i żądnym wiedzy młodym człowiekiem.

Jeżeli planujecie podróż do Toskanii to polecam zajrzeć do tego przewodnika.

* Amiata - wygasły wulkan w środkowych Włoszech w Preapeninie Tyrreńskim. Jego wysokość to 1738m n.p.m.

#współpracarecenzencka
@purple_book_wydawnictwo