Huśtawka

Okładka książki Huśtawka A.M. Ollikainen
Okładka książki Huśtawka
A.M. Ollikainen Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Paula Pihlaja (tom 2) Seria: Czarna Seria kryminał, sensacja, thriller
Paula Pihlaja (tom 2)
Czarna Seria
Kiikku
Czarna Owca
2023-06-28
2023-06-28
Bożena Kojro

"Huśtawka" to jedna z tych książek, które musiały trochę poczekać, aż po nie sięgnę. Macie też takie?

W lesie zostaje znalezione ciało starszej kobiety, która została powieszona. Oczywiście pierwsza hipotez samobójstwo. Pauli Pihlaja, komisarz policji, coś jednak nie pasuje. W lesie znaleziony drobny piasek, który nie pasuje do tego miejsca.
Miesiąc później na placu zabaw zostaje znaleziony powieszony znany himalaista. Na miejscu znaleziono taki sam piasek jak w lesie.

Grupa Pauli Pihlaja odkrywa, że przed śmiercią, ofiary musiały balansować na huśtawce.
Wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki. Śledczy walczą z czasem, bo morderca uderza coraz częściej. Kim on jest? Co łączy ofiary? Dlaczego do morderstw używa huśtawki?

Do tej pory huśtawka kojarzyła mi się z placami zabaw, dziecięcą zabawą i śmiechem. Po lekturze "Huśtawki" autorstwa A.M. Ollikainen spojrzenie na to urządzenie już nie będzie takie samo.

Fabuła jest wciągająca i ciekawa. Chociaż akcja nie pędzi, to trudno mi było się od niej oderwać. Prowadzone przez główną bohaterkę śledztwo jest żmudne i trudne. Ale w prawdziwym życiu jest podobnie. Nic nie dzieje się w jeden dzień.

Bohaterowie są prawdziwi, tacy z krwi i kości. Poza pracą mają swoje życie, problemy, chore dzieci. Paula potrafi podejmować trudne decyzje, jest uparta, ale też zamknięta w sobie. Jej koledzy z pracy nie wiele wiedzą o jej życiu prywatnym.

"Huśtawka" to drugi tom serii z komisarz Paulą Pihlają. Według mnie ten tom wypadł lepiej niż tom pierwszy. Na dłużej zostanie w mojej pamięci. Z sięgnięciem po kolejny tom, z pewnością nie będę się tak ociągała.

Miesiąc później na placu zabaw...

Czy lubisz skandynawskie kryminały pełne napięcia i zaskakujących zwrotów akcji? Jeśli tak, to „Huśtawka” A. M. Ollikainen jest dla Ciebie. To drugi tom serii z komisarz Paulą Pihlaja stającą przed zagadką seryjnego mordercy, który zabija swoje ofiary na huśtawkach.
Fabuła książki rozpoczyna się od znalezienia powieszonej starszej kobiety w lesie. Wydaje się, że to samobójstwo, ponieważ kobieta była nieuleczalnie chora i przygotowywała się na śmierć. Jednak komisarz Paula Pihlaja ma wątpliwości co do tej wersji zdarzeń. Zauważa, że kobieta została zmuszona do balansowania na huśtawce przed śmiercią, a w pobliżu leży piasek, który jest zbyt drobny, by pochodzić z lasu. Kiedy na placach zabaw zostają znalezione kolejne ciała, Paula zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z bezwzględnym psychopatą, który zabija z jakiegoś powodu.
Jakie motywy kierują mordercą?
Co łączy jego ofiary?
Czy Paula zdoła go zatrzymać, zanim będzie za późno?
Czy uda jej się uporządkować swoje życie osobiste?
Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Autorzy, którzy piszą pod pseudonimem A. M. Ollikainen, to małżeństwo i duet literacki Aki i Milla Ollikainen. Ich wspólny styl pisania jest płynny, dynamiczny i wciągający. Znakomicie budują atmosferę grozy i niepewności, a także kreują ciekawych i wiarygodnych bohaterów. Komisarz Paula Pihlaja jest postacią z charakterem, inteligencją i wrażliwością. Nie boi się podejmować ryzyka i kierować się intuicją. Jej prywatne życie jest jednak skomplikowane i pełne problemów, co dodaje jej głębi i ludzkości.
Polecam ją wszystkim miłośnikom skandynawskich kryminałów i nie tylko. To świetna lektura na długie zimowe wieczory, która nie pozwoli Wam się nudzić. Jedyny minus, to że akcja powieści jest trochę rozwleczona, a niektóre wątki zbyt naciągane.

W lesie zostaje znaleziona powieszona starsza kobieta. Jej śmierć uważana za samobójstwo budzi sporo wątpliwości. Prowadząca w tej sprawie dochodzenie, komisarz Paula Pihlaja uważa za dziwny fakt, iż kobieta przed śmiercią pedantycznie wręcz posprzątała swoje mieszkanie. Niewiele później na pobliskim placu zabaw zostaje odnalezione ciało znanego alpinisty. Jakby tego było, szybko pojawia się trzecie ciało- nastolatek na kolejnym placu zabaw, a Paula nie ma już żadnej wątpliwości, że ma do czynienia z seryjnym mordercą…

„Huśtawka” to drugi tom cyklu, którego główną bohaterką jest Paula Pihlaja- niezwykle dociekliwa komisarz policji. Przedstawiona w niej historia zapowiadała się na ciekawą, pełną nieoczekiwanych zwrotów fabułę, w której będę wodzony za nos, by koniec końców zostać wyprowadzonym w pole. Pomysł ku temu był naprawdę dobry, ale… No właśnie- ale zabrakło w tej historii narracji prowadzonej z „pazurem”, która podtrzymywałaby moje zainteresowanie. Całość do pewnego momentu była nieco nużąca i rozwleczona, co nie pozwalało mi na wbicie się w odpowiedni rytm czytania. Znowu musiałem przebrnąć przez sporą ilość tekstu, niewiele wnoszącego do fabuły, bo dopiero od mniej więcej połowy książki poczuć odrobinę satysfakcji.

Książce nie można odmówić typowego dla skandynawskich opowieści mrocznego klimatu, którego jednak jakość pozostaje nieco w tyle w porównaniu do innych książek wydawanych w tym zakątku świata. Aki i Milli Ollikainowie napisali w mojej opinii kryminał, który zadowoli czytelników, nieśmiało wkraczających dopiero w świat kryminalnych opowieści. Dla czytelnika, który lubuje się w tym gatunku, może okazać się to ciut za mało, by mógł go uważać za książkę wyśmienitą, czy też bardzo dobrą.

Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca.

Lepsza niż pierwsza część cyklu. Fabuła bardzo ciekawa, zakończenie bardzo satysfakcjonujące. Poboczne wątki i postaci bohaterów świetne. Ale to raczej "spokojny" thriller, nie dla miłośników szybkiej akcji i strumieni krwi

Trochę rozwlekła, w przeciwieństwie do lakonicznego zakończenia.
Można sięgnąć w zimowe wieczory.

Trochę rozwlekła, w przeciwieństwie do lakonicznego zakończenia.
Można sięgnąć w zimowe wieczory.

Tradycja jesiennych wieczorów z książką powiększyła się o kolejny tytuł.
„Huśtawka” autorstwa Aki i Milli Ollikainenów to oczywiście kryminał z Czarnej Serii od @wydawnictwoczarnaowca .
(Sięgając po kryminalne historie bardzo często wybierałam tytuły z Czarnej Serii, polecam!)

Byłam ogromnie zaintrygowana już samym tytułem, bo ciężko jednak logicznie wyjaśnić co ma wspólnego huśtawka z kilkoma samobójstwami.. Z jednej strony nic, a z drugiej czy to na pewno były samobójstwa?

Paula Pihlaja komisarz policji i zarazem nasza bohaterka prowadzi śledztwo pierwszej ofiary, nieuleczalnie chorej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że kobieta targnęła się na własne życie, ale Paula nabiera pewnych wątpliwości, które umacnia kolejne rzekome samobójstwo słynnego himalaisty. Sprawa nabiera tempa kiedy znalezione zostaje trzecie ciało, tym razem nastolatka. Wyobraźnia już działa? 😎

Pomysł na fabułę jest ciekawy, wątki bywały jak dla mnie odrobinkę za długie i można się było zgubić w tej historii, jednak całość jest godna polecenia. Jestem fanką naprawdę mocnych kryminałów, dlatego jeśli ktoś woli lżejsze śledztwa to ten tytuł będzie w punkt. Autorzy trzymają w napięciu, czyta się lekko i szybko. Warto też sięgnąć po pierwszy tom z tej serii - „Kontener” wtedy z pewnością będziemy mocniej usatysfakcjonowani. ;)

Dziękuję za egzemplarz do recenzji!

Tradycja jesiennych wieczorów z książką powiększyła się o kolejny tytuł.

A.M. Ollikainen to pseudonim małżeństwa, które powraca z kolejną częścią przygód komisarz policji Pauli Pihlaja. Wcześniej mogliśmy poznać ją w "Kontenerze" która szczególnie mnie nie porwała i nie darzę ją zbyt wielką sympatią. Tym razem było już lepiej, autorom udało się stworzyć thriller, który nie był nudny i przeciągnięty. Główną poszlaką i wskazówką, a zarazem miejscem zbrodni jest huśtawka i plac zabaw, to on tutaj gra główną rolę dla mordercy, jak i policjantów. Ofiary za życia były przywiązywane do huśtawki i zmuszane do balansowania na niej i utrzymywania równowagi, walcząc o swoje życie. Mordercą nie miał skrupułów i kierował się okrucieństwem.
Plus za krótkie rozdziały, takie lubię najbardziej. Fabuła poprowadzona tak, że nie sposób od razu jest wytypować zabójcę. Do samego końca nie wiedziałam, kto pozbawił życia, te wszystkie nieprzypadkowe sobie osoby. I tak jak przez całą książkę poznajemy motywy zbrodni, ich ofiary, to uważam, że zakończenie zostało mocno uproszczone. Autorom chyba skończyły się pomysły na najważniejszą część tej książki, którą jest finał i niestety pozostawiła ona po sobie trochę niesmak. Książka miała wielki potencjał, ale nie został on wykorzystany do maksimum, chociażby przez rozwikłanie sprawy, odnalezienie mordercy i w jaki sposób zostanie to przedstawione czytelnikowi. Mocnym punktem są tutaj bohaterowie i to oni odgrywają główną rolę w tym przedstawieniu. Ich życie prywatne, problemy i związane z tym tajemnice, dodają charakteru tej książce. Oczywiście nie obyło się bez wątku obyczajowego, który mam wrażenie, że ostatnio w thrillerach jest on nieodzownym elementem. Uważam, że bez tej warstwy obyczajowej, również można stworzyć dobrą powieść.

Trochę pogmatwana fabuła z mnóstwem zakamarków. Ciekawa, ale mocno rozwleczona, przez co można łatwo zgubić rytm i trochę się rozproszyć. Gdzieś dopiero w połowie zaczęło się coś dziać - początki zainteresowana, akcji, pierwszych ciekawszych scen. Jednak, aby dotrzeć w to miejsce trzeba przeczytać sporo trochę mdłej opowieści. Wyczuwałam w niej taki trochę skandynawski sznyt - typowe nieco wolniejsze przedstawienie akcji, odpowiedni, senny klimat. Przeczytałam, motyw huśtawki całkiem mi się spodobał, ale nie byłam jakoś mocno pochłonięta tą historią. Jakoś nie polubiłam się z bohaterami, nie mogłam się odnaleźć w tej historii. Szkoda, bo pierwsza scena rozbudziła we mnie apetyt na naprawdę ciekawą i mroczną opowieść.

"Huśtawka" to druga część serii. Niestety pierwszej części nie czytałam, ale opis tak mnie zainteresował, że nie mogłam się powstrzymać. Choć teraz troszkę żałuje, bo czułam braki pierwszej części, przez co nie mogłam się tak wczuć w tę historię.

Komisarz policji Paula Pihlaja zajmuje się sprawą odnalezionej w lesie staruszki, która się powiesiła. Okazuje się, że ta kobieta, była chora na raka i było to już ostatnie stadium. Kobieta ta przygotowała się do śmierci i uprzątnęła całe swoje mieszkanie. Wszystko wskazuje na samobójstwo, lecz wiek i stan tej kobiety zaprzecza, że mogła się sama powiesić na drzewie.

Nie mija długi czas, kiedy zostaje odnaleziony następny wisielec, tym razem to sławny alpinista, który swój żywot kończy na placu zabaw. Tutaj komisarz spostrzega wspólny ślad, który był również w lesie. Komisarz zdaje sobie sprawę, że ofiary zostały zmuszone do balansowania na huśtawce przed śmiercią, walcząc o życie.
Na wolności przebywa seryjny morderca. Co łączy te ofiary? O co chodzi mordercy i co chce przekazać? Po takim opisie sami powiedźcie, czy łatwo się oprzeć tej książce? W niej dzieje się naprawdę wiele i trzeba to bliżej zgłębić, by poczuć, o co w tym wszystkim chodzi.

Seria tajemniczych zabójstw.

Druga część kryminalnej serii o komisarz Pauli Pihlaja to mroczna historia o serii tajemniczych zabójstw, których wspólny mianownik pani komisarz będzie musiała znaleźć jak najszybciej - najlepiej zanim sytuacja zacznie eskalować w niebezpieczną stronę. "Huśtawka" to bardzo dobra książka, dzięki której literacko pojęty fiński kryminał z całą pewnością tylko i wyłącznie zyskał.

W lesie zostaje znaleziona powieszona starsza kobieta. Komisarz policji Paula Pihlaja dowiaduje się, że kobieta była chora na nieuleczalny nowotwór i niemal całkowicie uprzątnęła swoje mieszkanie, wiedząc, że wkrótce umrze. Jej śmierć uważana jest za samobójstwo, ale Pauli taka wersja zdarzeń nie satysfakcjonuje. Coś się tutaj ewidentnie nie zgadza na tym obrazku...

Następnie na placu zabaw zostaje znaleziony powieszony słynny alpinista. Na miejscu Paula zauważa piasek, który jest zbyt drobny, by mógł być naturalny – taki sam rodzaj piasku znajdował się w lesie. Komisarz zdaje sobie sprawę, że ofiary zostały zmuszone do balansowania na huśtawce przed śmiercią, walcząc o życie... Paula Pihlaja ledwie rozpoczęła śledztwo, gdy pojawia się trzecie ciało – nastolatek powieszony na innym placu zabaw... Pewne jest jedno: na wolności przebywa seryjny morderca.

Pierwsze, co zwraca w książce uwagę, to z całą pewnością bardzo dobre tempo akcji i świetne zakończenie, które niejednego czytelnika zaprowadzi prosto na manowce. Przez sporą część lektury możecie snuć sobie domysły pt. "kto", "jak" i "dlaczego", a na końcu A.M. Ollikainen bardzo wielu z Was wystrychnie na dudka. Brawo!

Samo tempo akcji zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że nie jest wcale łatwą sztuką zbudować mroczny nastrój i klimat opowieści oraz połączyć go z narracją, która nie pozostawia czytelnika ani na moment w jednym miejscu. A.M. Ollikainen to potrafi - książkę czyta się dzięki temu z naprawdę ogromną przyjemnością.

Fiński kryminał ma być może nieco uboższe tradycje niż choćby kryminał w wydaniu szwedzkim, jednak mimo to znakomicie wpisuje się on w szeroko pojętą skandynawską szkołę budowania napięcia i intrygi, które za tło obierają sobie zbrodnię. "Huśtawka" zdecydowanie potwierdza tę tezę.

A.M. Ollikainen to pseudonim małżeństwa i duetu autorskiego Aki i Milli Ollikainenów. Aki opublikował trzy powieści i zdobył Helsingin Sanomat Literature Prize. Był też nominowany do Man Booker Prize i Prix Femina. Milla opublikowała trzy powieści kryminalne i zdobyła nagrodę Like Publishing oraz nagrodę w konkursie literackim Fińskiego Towarzystwa Detektywistycznego.

Czarna Owca - dziękuję.

#huśtawka #AMOllikainen #PaulaPihlaja #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #kryminał #czarnaseria #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #bookstagrampolska #instabooks #instabookspoland

Seria tajemniczych zabójstw.

• Współpraca