Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii

Okładka książki Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii Wioletta Wilk-Turska
Okładka książki Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii
Wioletta Wilk-Turska Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Luna
2023-04-26
2023-04-26

Brytyjska monarchia od lat wzbudza emocje. Ludzie na całym świecie interesują się życiem rodziny królewskiej. Jedni czynią to z sympatii, inni czekają na najdrobniejsze potknięcia, by móc udowodnić, że jednak na nieskazitelnym wizerunku widnieje rysa. Życie na świeczniku zdecydowanie wymaga od członków królewskiego rodu olbrzymiej samokontroli. Zdarza się jednak, że mimo perfekcyjnych działań PR-owych do mediów wydostanie się informacja, o której osoby postronne nie powinny wiedzieć. Oprócz bogatej historii rodu Wioletta Wilk - Turska na kartach swojej książki porusza te mniej wygodne fakty.

“Korona” jest niezwykle intrygującą (oczywiście skróconą) historią królewskiej rodziny. Autorka prezentuje losy poszczególnych jej członków, umożliwiając odbiorcy ich bliższe poznanie.

Ciąg dalszy recenzji na:

Może się wydawać, że monarchia to przebrzmiały ustrój. Przecież cywilizowany świat jest demokratyczny i to lud decyduje, kto ma go reprezentować. Jednak kilka państw pokazało, że te dwie rzeczy mogą iść w parze. Chyba najsłynniejszą monarchią świata jest w tej chwili monarchia brytyjska. Kto nie zna śp. królowej Elżbiety, jej, obecnie panującego, syna Karola oraz jego dzieci Williama i Harry'ego? Uzurpujemy sobie prawo do obserwowania i komentowania ich życia, ale czy mamy o nim jakiekolwiek pojęcie. Wioletta Wilk-Turska w książce pt. „Korona” podjęła próbę przybliżenia nam tego jak, i dlaczego tak, funkcjonuje monarchia brytyjska. A przy okazji chciałaby znaleźć źródło jej fenomenu.

Jakie tematy zostały poruszone w książce? Autorka rozpoczyna od rysu historycznego, aby zaprezentować czytelnikom co monarchię kształtowało i dlaczego konkretne osoby znalazły się na tronie. Objętość publikacji nie pozwala na szczegółowy wywód, dlatego Wioletta Wilk-Turska skupia się na najważniejszych osobach i wydarzeniach, jakie wpłynęły na formowanie się systemu politycznego Wielkiej Brytanii.

Panująca 70 lat królowa Elżbieta II otrzymała w książce swój własny rozdział, jako osoba, która musiała zmierzyć się z powojennymi zmianami obyczajowymi, wieloma skandalami, ale też jako kobieta-legenda, która odcisnęła ogromne piętno na brytyjskiej monarchii.

Oddzielny rozdział poświęcono mężowi królowej, zarówno księciu Filipowi, ale też innym towarzyszom kobiet zasiadających na tronie. Temat jest wyjątkowo ciekawy, bo w Wielkiej Brytanii żona króla to królowa, ale mąż królowej królem nie jest. Książę Filip nie był koronowany razem ze swoją żoną. Nie będę pisała wam tutaj dlaczego tak jest. Już to zrobiła m. in. Wioletta Wilk-Turska w książce „Korona” opisując kilka przypadków z „brytyjskiego podwórka”. Niemniej jest to bardzo ciekawe wyzwanie związane z „błękitnokrwistą nomenklaturą”, a – co zauważyłam – w wielu publikacjach na temat brytyjskiej korony autorzy bardzo niedbale do niej podchodzą.

W dalszych fragmentach zostają opisane różnego rodzaju ceremonie np. otwarcie parlamentu, urodziny królowej, a dłuższy wywód poświecono koronacji. W tym miejscu na moment się zatrzymam. W dniu koronacji Karola III w mediach społecznościowych pojawiało się dużo relacji osób, które oglądało to wydarzenie. Wiele z nich śmiało się z jego przepychu, teatralności. Wioletta Wilk-Turska przyznaje, że jest to spektakl (jak większość królewskich ceremoniałów),ale każdy spektakl należy wyreżyserować z uwzględnieniem tradycji oraz osoby głównego aktora. W swojej książce autorka opisuje poszczególne elementy tego wydarzenia, tłumacząc dlaczego tak wyglądało.

Kiedy przebrniemy przez zawiłości królewskich ceremoniałów, przyjdzie czas na ploteczki. Wioletta Wilk-Turska „odpuszcza” osobom znanym z tabloidów z lat 90-tych np. Lady Di, zamiast tego skupia się na tych mniej znanych w Polsce członkach rodziny królewskiej. Pojawi się tu m. in. niewyżyty Bertie, oraz zabójczo zakochany w nieodpowiedniej kobiecie król, który porzuciła dla niej nawet tron.

Ostatni rozdział to służący, a przy tym kilka królewskich zwyczajów np. wyjątkowy sposób podawania herbaty lub przygotowywania kąpieli oraz „królewskie gadżety”.

Wioletta Wilk-Turska ma niewątpliwie dar opowiadania. Czuć, że pisze o swojej pasji i umie to robić w bardzo zajmujący sposób. Materiał, który wzięła sobie do opracowania mógłby posłużyć na kilkutomową publikację, ale jej udało się omówić go w ramach jednej popularnonaukowej książki. Jak tego dokonała? Dokładnie zaplanowała, co chce przekazać czytelnikom. Zastanowiła się, które wydarzenia najbardziej wpłynęły na kształt monarchii oraz które najlepiej przestawiają dane problemy. Dzięki temu udało jej się też osiągnąć luźny, anegdotyczny charakter. Sprawia to, że „Koronę” czyta się bardzo dobrze. Dodałabym może jakąś listę kolejnych władców z notką skąd się wzięli, bo nieznający historii Wielkiej Brytanii czytelnik może pogubić się wśród imion oznaczonych kolejnymi cyframi rzymskimi. Redakcja książki również mogłaby wyglądać lepiej. Kilka myśli można by precyzyjniej sformułować i zrezygnować z powtórzeń pewnych informacji w kolejnych rozdziałach.

„Korona” to godna polecenie książka o monarchii brytyjskiej. Raczej przypadnie do gustu „laikom” w tym temacie ze względu na problemowe ujęcie i gros anegdot. Ja nie zmalałam tu wielu nowych informacji, jednak Wioletta Wilk-Turska oczarowała mnie pasją i tym, jak o monarchii opowiada. Przyjemnie spędziłam czas z publikacją jej autorstwa, odświeżając sobie posiadaną już wiedzę.

Jestem ogromnym fanem brytyjskiej rodziny królewskiej i o dziwo ta książka była w stanie mnie czymś zaskoczyć. Na tylnej okładce, w opisie widnieje zdanie: "Ta książka to próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie monarchia brytyjska tak fascynuje ludzi na całym świecie". Mogę powiedzieć, że W. Wilk-Turskiej się to udało. Szczególnie podobały mi się rozdziały o samym kształtowaniu się monarchii, w jaki sposób stała się ona monarchią konstytucyjną, jak powstał urząd premiera, czym był spisek prochowy i jak celebruje się pamięć o tym wydarzeniu do dziś, i wreszcie świetne rozdziały o królewskich ceremoniałach i służbie. Interesujący był także rozdział o kobietach-królowych.
Mniej ciekawy był poglądowy, wybiórczy poczet królów brytyjskich, powielona po raz nie wiem który biografia Elżbiety II i Filipa, historia miłości Wiktorii i Alberta czy abdykacji Edwarda VIII.
Bardzo denerwujące z kolei było wieczne powtarzanie się autorki. Potrafiła już nie tylko na jednej stronie, ale też w jednym akapicie dwukrotnie napisać to samo. Pewne historie i anegdoty są przytoczone kilkukrotnie w całej książce. Brakuje mi też chronologii i wkurza skakanie po wątkach, czasach i wydarzeniach.
Wilk-Turska mocno też ocenia wybrane postacie, jest skrajnie nieobiektywna, a przez to niekoniecznie wiarygodna. Księcia Filipa i Alberta uważa za półbogów, wyraźnie ich faworyzuje. Z kolei nie znosi i ostro krytykuje Królową Matkę Elżbietę, Królową Wiktorię, którą uważa za ograniczoną, przeciętną, przypadkową królową, a także Królową Marię Teck, oceniając ją jako dumną, wyniosłą i "żadną matkę".
Gdyby porównać "Koronę" do prasy codziennej, to zdecydowanie bliżej jej do "Faktu" niż "Przekroju". Autorka nie jest elokwentną intelektualistką. Pisze dość prosto, jak do prasy bulwarowej. Stosuje czasami dość dziwną składnię. Nie do końca działa u niej poprawnie interpunkcja, a znalazłem też kilka błędów ortograficznych...

Książka niezła, sprawnie napisana, choć raziły mnie częste błędy. To samo zdanie wielokrotnie padało kilka razy w jednym rozdziale. Ponadto autorka popełniła kilka rażących błędów. Kiedy pisała o wyznaniu, w którym wychował się książę Filip użyła określenia nazwała je "greckokatolickim", co jest oczywistym błędem. Książę Filip wychował się w wierze prawosławnej. Ponadto, kiedy autorka pisze o codziennych zajęciach Elżbiety II, podaje, że budził ją szkocki kobziarz. Kobza często mylona jest z dudami, choć to dwa zupełnie różne instrumenty. Narodowe instrument Szkotów to dudy, które należą do grupy instrumentów dętych drewnianych, a kobza to instrument strunowy szarpany, charakterystyczny raczej dla Ukrainy niż Szkocji. Niestety, takich błędów jest więcej, ale i tak książka jest niezła.

zy interesuje Was brytyjska rodzina królewska? Oglądacie transmisje ważnych wydarzeń z ich życia, bądź czytacie o nich w social mediach? Jeśli tak to "Korona" będzie dla Was intrygującą lekturą.

"Korona jest najważniejszym symbolem monarchii brytyjskiej, znakiem narodowym i widocznym świadectwem chrześcijańskich korzeni. I jeszcze czymś więcej. Pomostem między dawnymi czasami i współczesnością. Jak długo Korona mocno trzyma się na królewskiej głowie, historia będzie się toczyć dalej, a my będziemy ją śledzić z zapartym tchem."- fragment

Któż z nas nie kojarzy brytyjskiej rodziny królewskiej... Rodziny, którą cechuje majestat, elegancja, czy sztywne zasady zachowania. Ale i liczne skandale 👑

"Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii" to zbiór informacji o monarchii brytyjskiej, jej wspaniałych przodków, czy nowoczesnej wizji monarchów. Zawiera bardzo wiele ciekawostek z życia rodziny królewskiej, bądź służby. Faktów, które są częścią historii, ale i zasad, które obowiązują całą rodzinę królewską. Możemy poznać struktury funkcjonowania monarchii, kwestie nazwisk, czy królewskie ceremoniały. Wszystkie te informacje są szczegółowo opisane, przedstawione w zrozumiały sposób, a świetnym dodatkiem uzupełniającym tekst są liczne fotografie, które przedstawiają ważne uroczystości, czy osoby z rodziny królewskiej.

Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele interesujących informacji o monarchii i życiu poszczególnych osób z rodziny królowej Elżbiety II. A najciekawszym wątkiem był dla mnie rozdział o królewskich skandalach i tajemnicach, na przykład- sprośny apetyt Edwarda VII na seks, czy szaleństwa księżniczki Małgorzaty.
Intrygująca i pouczająca lektura o historii rodziny królewskiej, znaczeniu korony, a także trudnościach i obciążeniach związanych z bycia jej częścią.
Być może momentami trochę przytłaczająca, ze względu na ilość faktów z historii, ale ogólnie ciekawa. Widać, że Autorka włożyła w nią sporo pracy, a także i swojego uwielbienia dla Władców Wielkiej Brytanii.

Być może gdyby książka była o kimś innym, nie wciągnęłaby mnie tak bardzo. Jednak nic nie poradzę na to, że śmierć królowej Elżbiety kojarzy mi się z momentem, kiedy odszedł od nas Jan Paweł II. Wtedy również ludzie nie mogli uwierzyć w to, że ten dzień nadejdzie. Wielu z nas nie wierzy w cuda, tylko czasami mamy nadzieję, że jednak się wydarzą.

,,Ponieważ nikogo nie mógł zaskoczyć fakt śmierci królowej, należało się do tego wcześniej przygotować. Bo gdy królowa umrze, trzeba będzie olśnić świat niezwykłą uroczystością pogrzebową".

,,Niezwykły był to widok, bo chociaż trumna jechała przez niezamieszkałe tereny, to jednak wszędzie na trasie jej przejazdu gromadzili się królewscy poddani, dając tym samym świadectwo, jaką Elżbieta była osobą".

,,Ciekawostką jest to, że trumna, w której złożono królową, zrobiona została już trzydzieści lat wcześniej i przez ten czas czekała, aż będzie potrzebna".

,,Trumna na lawecie to niezwykły widok. Taki ceremoniał zastrzeżony jest wyłącznie dla pogrzebów państwowych. Ostatnim razem taki pogrzeb odbył się w 1965 roku, gdy chowano legendarnego premiera Winstona Churchilla. Teraz na lawecie spoczęła osoba, która zaczynała swoją karierę , ucząc się od Churchilla, a z czasem przyćmiła jego legendę".

Przyznaję bez bicia, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam, to obejrzałam zdjęcia na których była królowa jeszcze młoda, jak koronowała swojego syna Karola na księcia Walii, jej osoba w karocy w drodze na koronację, wygląd krzesła koronacyjnego, rodzaje koron władców, złota ampuła z olejem do namaszczenia oraz wiele innych łącznie ze zdjęciami z samego jej pogrzebu. W skrócie, mamy tu historię o Elżbiecie jeszcze przed koronacją, już po tym, jak dorastała jako monarchini, jakie były jej obowiązki. Miłym elementem był prezent, którym się zachwycała na ślubie, oraz porównanie jej męża do skały, która zawsze dawała jej oparcie. Podobno wiele sekretów zabrała ze sobą do grobu, ale taka właśnie była. Skryta i tajemnicza. Ta książka nie stanowi jej dokładnej biografii, jedynie najważniejsze elementy z dopiskami od autorki. Jest jednak warta przeczytania, gdyż zawiera wiadomości z życia państwa już po jej śmierci. Mimo chwilami sztywnego języka, naprawdę mi się podobała:-)

,,Ponieważ nikogo nie mógł...

"Monarchia brytyjska ma wiele tajemnic. Jej zakamarki kryją bardzo ciekawe historie. Spróbujmy zrozumieć jej fenomen"...
W książce tej dużo o historii Wielkiej Brytanii, o tym jak Elżbieta II z dziewczyny staje się królową, o początkach Elżbiety i Filipa, o ich zaręczynach, ślubie. Dowiemy się jaki prezent ślubny sprawił Elżbiecie największą radość, jakie było menu na weselnym śniadaniu nowożeńców i wiele, wiele innych ciekawostek np. co takiego stało się w trakcie wizyty Donalda Trumpa, że jak to opisała autorka - przeszedł sam siebie podczas tej wizyty... Dlaczego siostry Filipa wraz ze swoimi mężami nie mogły być zaproszone na ślub swojego brata i Elżbiety?... Kto w domu grał pierwsze skrzypce - Elżbieta czy Filip? Jak wyglądał normalny dzień królowej, a jak wyglądały królewskie ceremoniały? Z książki dowiemy się również czemu królowa obchodziła urodziny w czerwcu, mimo że urodziła się w kwietniu, kiedy koronacja była filmowana po raz pierwszy, na czym polega ceremoniał koronacyjny? Mnie bardzo zainteresował rozdział o służbie, o tym jakich dziwnych niekiedy zasad muszą przestrzegać itp.
W książce znajdziemy sporo zdjęć oraz opisów historycznych chwil związanych z monarchią brytyjską. Sporo ciekawostek zaskakuje. No inny świat po prostu... Jeśli jesteś zainteresowany taką tematyką nie muszę Cię chyba przekonywać do przeczytania tej książki, mimo to, zachęcam wszystkich do lektury. Warto przenieść się choć na chwilę do tego świata, który z jednej strony tak blisko nas, a z drugiej taki nam obcy...

Książka idealna dla osób, które lubią czytać o monarchii brytyjskiej. Dużo ciekawostek z historii oraz z czasów współczesnych.

Jest sporo ciekawych informacji, jednak książka mi się dłużyła, stąd tak niska ocena. Wiele ceremonii i uroczystości jest bardzo szczegółowo opisanych. Autorka ma bardzo dużą wiedzę w tym temacie.

Dostałam co chciałam. Bardzo ciekawa.

Dostałam co chciałam. Bardzo ciekawa.

• Biografia
  • Reportaż