Jagna i biały wilk

Okładka książki Jagna i biały wilk Ewa Nowak
Okładka książki Jagna i biały wilk
Ewa Nowak Wydawnictwo: Czarna Owca, To.tamto literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jagna i biały wilk
Czarna Owca, To.tamto
2023-03-08
2023-03-08

Okładka książki Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać Edward Kay, Mike Shiell
Kupa faktów o ... Edward Kay, Mike Sh...
Okładka książki Kiełbaska nie chce jeść kolacji Siri Melchior, Oliver Zahle
Kiełbaska nie ... Siri Melchior, Oliv...
Okładka książki I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących Rich Knight, Allan Sanders
I kto tu rządz... Rich Knight, Allan ...

Jagna swoje wakacje spędza na wsi u babci. Jak to ona, ma w głowie masę pomysłów.

Bracia dziewczynki, mieszka w środku lasu, gdzie można spotkać wiele najróżniejszych zwierząt. W takiej scenerii nie można się nudzić, szczególnie kiedy ma się przy sobie brata Tymka oraz wakacyjnego przyjaciela Adriana.

Do wesołej ekipy dzieciaków dołączy Wiktor, wilk... biały wilk.

Jakie przygody przeżyją dzieciaki w lesie? Czy wpadną w jakieś tarapaty? Dołącz do ich przygód i przekonaj się sam!

Książka "Jagna i biały wilk", to książka wydana w twardej oprawie z ciekawymi dla oka ilustracjami. Przygody głównych bohaterów, są podzielone na krótsze rozdziały, jednak czy jest to książka adekwatna do polecanego wieku czyli od 9 roku życia? No wydaje mi się, że książka owszem może być czytana w tym wieku, ale zdecydowanie w obecności rodzica, który myślę, że będzie wręcz potrzebny, aby wyjaśnić niektóre pojęcia zawarte w książce.

Sama historia w sobie jest naprawdę interesująca i ciekawa.

Do wesołej ekipy dzieciaków dołączy Wiktor, wilk... biały wilk.

Jakie...

"Jagna i biały wilk" Ewa Nowak.
Wydawnictwo ToTamto.
Wiek czytelnika 9+.

Często najlepsze wakacje, jakie wspominamy to te u babci. Tak jest właśnie w tej książce. Poznajcie Jagnę, jej przybranego brata Tymka, wakacyjnego kolegę Adriana, oraz białego wilka o imieniu Wiktor. Z taką ekipą nie ma czasu na nudę!
Rodzice Jagny mają wymagające zawody, opiekę nad dziećmi powierzają babci mieszkającej w leśniczówce. Kobieta jest zakręcona równie mocno jak jej wnuczka, ma mnóstwo zajęć, tak więc nie ma zbyt dużo czasu, by zająć się wnukami. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że postępuje lekkomyślnie. Lecz dzięki temu, że opiekunka nie "matkuje" dzieciakom, mają dużo swobody i przeżywają wiele przygód, czasem wręcz niebezpiecznych.
Książeczka ta przenosi nas do położonej w lesie leśniczówki w miejscowości Wysoka. Poznajemy tu leśne życie zwierząt, oraz mieszkańców. Piękno przyrody, zwyczaje i zachowania zwierząt. Cudowne opisy oraz piękne ilustracje, dzięki którym wyobrażamy sobie opisywane miejsca, przenosimy się do przedstawionego świata.
Dzieci są wspaniałe, nie gatunkują zwierząt, kochają zarówno te domowe, hodowlane, jak i leśne. Przedstawiono tu przyjaźń Adriana i prosiaka.
Książeczka dostarcza wielu ciekawostek z leśnego świata, porusza ważne tematy jak- problemy dzieci z domu dziecka, dziecięca zazdrość, rywalizacja, zaśmiecanie środowiska i jego skutki dla zwierząt, czy też znęcanie się nad nimi.
To nasze pierwsze spotkanie z Jagną, wiemy już, że wcześniej ukazała się inna książeczka z jej przygodami, planujemy ją również poznać. Ta mała osóbka jest przebojowa, ale też pomysłowa, inteligentna, jak na swój wiek posiada sporą wiedzę, umie łagodzić konflikty.
Czytanie tej książki było frajdą nie tylko dla mojego syna, ale i dla mnie. Jedyne co na minusik oceniamy to nazywanie taty-Tatusz, na początku nie wiedzieliśmy kto to taki, oraz nie zbyt zrozumiałe tytuły rozdziałów.
Ogromnie polecamy lekturę tej książki, warto wzbogacić dziecięcą biblioteczkę o taki tytuł!

"Jagna i biały wilk" Ewa Nowak.
Wydawnictwo ToTamto.
Wiek czytelnika 9+.

Rodzice Jagny mają wymagające zawody, opiekę nad dziećmi...

Ewę Nowak cenię od lat i raczej nic w tym dziwnego, że postanowiłam poznać kolejną z jej powieści, kierowaną do młodszej młodzieży. Jagna i biały wilk zainteresowała mnie swoją okładką (no oczywiście, okładkowa sroka melduje się na stanowisku),ale i samym opisem. Czy moje pierwsze spotkanie z Jagną i jej bliskimi okazało się na tyle ciekawe, bym chciała poznać kolejne książki z tego cyklu? O tym między innymi w tej recenzji.

Wakacje u babci są doskonałą okazją do zabawy i wymyślania kolejnych szalonych pomysłów - tych Jagnie zdecydowanie nie brakuje. Teraz wakacyjny czas dziewczynka będzie spędzać u boku swojego brata Tymka i kolegi - Adriana. Do trójki ciekawskich dzieciaków dołącza też Wiktor, jednak... jest on wilkiem. W dodatku białym. Jakie przygody będą czekać na nich w sąsiednim lesie? Czy uda się rozwiązać jakieś zagadki? Czy też może dzieci wpadną przez przypadek w tarapaty?

Przyznaję się bez bicia, że poprzedniego tomu o przygodach Jagny jeszcze nie miałam okazji poznać. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć, czy gdziekolwiek mignęła mi jej okładka - w gąszczu premier bardzo łatwo mogłam ją przegapić. Tym razem los jednak sprawił, że mój wzrok automatycznie padł na Jagnę i białego wilka – i chwała mu za to.

Główna, a zarazem tytułowa bohaterka zdecydowanie zasługuje na sympatię. Jagna jest dziewczynką inteligentną, empatyczną, przyjacielską i zdecydowanie ma zawsze masę pomysłów. Z jednej strony jest to odrobinę stereotypowa główna bohaterka powieści dla dzieci i młodzieży, a z drugiej było w niej coś nowego, ale nie potrafię do końca określić, co to takiego. W każdym razie uważam tę bohaterkę za naprawdę dobrze wykreowaną i po prostu ciekawą. Myślę też, że Jagna przypadnie do gustu wielu młodszym czytelnikom.

Biały wilk oraz w zasadzie inne występujące w tej powieści zwierzęta, są naprawdę interesującym uzupełnieniem i w pewnym sensie urozmaiceniem. Autorka wplotła tutaj sporo ciekawych informacji na temat każdego z nich, co sprawiło, że książkę tę czytało mi się naprawdę dobrze, a moja ciekawość rosła z każdą kolejną stroną. Tytułowy wilk jest czymś, o czym powiem szczerze, nie wiedziałam (lub też zapomniałam),więc przyjemnie było mi uzupełnić swoją wiedzę. Nasi dziecięcy bohaterowie nie tylko lubią zwierzęta, ale i chętnie im pomagają - książka niesie więc za sobą dużą wartość na temat opieki nad zwierzętami.

Samo pióro autorki oceniam jako bardzo dobre, ale absolutnie mnie to nie dziwi. W końcu twórczość Ewy Nowak towarzyszy mi od wielu lat i wciąż mi się nie znudziło. Nawiązując jeszcze do początku tej opinii, myślę, że z chęcią przeczytam w przyszłości inne książki z cyklu o Jagnie i jej przyjaciołach. Choć docelowo są to książki napisane typowo pod młodszych czytelników, to i ja jako dorosły czytelnik poczułam się usatysfakcjonowana tą lekturą. Niech to więc będzie argument dla Was, by przyjrzeć się tej pozycji bliżej.

Jeśli Wy lub Wasi młodsi bliscy lubią książki, w których dużo się dzieje i interesują ich tematy związane ze zwierzętami i poniekąd ekologią, to zdecydowanie polecam właśnie ten tytuł.

Dzisiaj mam dla Was ciekawą i wciągającą książkę dla dzieci „Jagna i biały wilk” Ewy Nowak

Dziewczynka spędza wakacje u swojej babci Basi na wsi. A dokładnie w Leśniczówce. Wierzcie mi lub nie, ale z Jagną nie będziecie się nudzić. Wraz z nią, bratem Tymkiem i kolegą Adrianem spędzicie ciekawy czas, wpadając w kłopoty i rozwiązując zagadki z cała leśną ekipą. Poznacie, jak można pomóc zwierzętom, a czasami walczyć o ich dobro i życie.

Do dzieci dołączy również Piękny biały pies, który psem nie jest. Wzbudzi on niemałe zainteresowanie wśród dorosłych.

W książce znajdziecie piękne opisy, które od razu przenoszą nas w tamten świat. Cudne ilustracje Agnieszki Bocheńska-Niemiec przyciągające uwagę. Dzięki tej książce dzieci nauczą się szacunki do zwierząt i jak można żyć w zgodzie z naturą.

Powieść jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9+, ale mojego sześciolatka przygody Jagny wciągnęły. Był zachwycony, a czasami zdziwiony pomysłami bohaterki. Nie ukrywam, że książka mnie również wciągnęła w swoje niezapomniane wakacje.

Chciałoby się znów być dzieckiem beztroskim i czuć się wolnym oraz hasać w ulubionych miejscach.

Serdecznie polecam 🥰

Jagna ponownie spędza wakacje u swojej babci Basi, która mieszka w leśniczówce, gdzie spotkać można wszelkiej maści zwierzątka, począwszy na tych typowo wiejskich a skończywszy na leśnych.

Co roku Jagna odkrywała uroki i tajemnice tego miejsca z Adriankiem – wakacyjnym kolegą. W tym roku dołączył do nich Tymek – adoptowany przez rodziców Jagny chłopiec i Wiktor. Wiktor – wilczek grenlandzki, który jest psim geniuszem.

Codziennie na dzieci czekają nowe przygody, problemy i wyzwania, którym raz potrafią podołać a innym razem potrzebują pomocy czy porady dorosłych.

Wciąż poszukując książek dla moich chłopców skusiłam się na „Jagnę i białego wilka” i muszę przyznać, że ja jako dorosła osoba wkręciłam się w tą książkę 😊

Przedstawia ona wiele przygód Jagny, Adrianka, Tymka i Wiktora, z których możemy się dowiedzieć jak wygląda życie zwierząt podwórkowych i leśnych. Dzieci w wielu przypadkach pomagają tymże zwierzakom, pokazują jak należy się wobec nich zachowywać. Uczą nas szacunku dla każdego stworzonka, jak żyć w zgodzie i z poszanowaniem dla otaczającej nas natury.

To bardzo mądra książka, która w prosty sposób ukazuje wszystko co ważne.

Odnajdziemy w niej przyjaźń, dziecięcą zazdrość i dziecięcy smutek, opiekę nad zwierzętami, „walkę” o lepszy świat. Zostaną nam również pokazane konsekwencje podejmowanych decyzji nawet tych pod wpływem impulsu.

Z książce tej zawarte jest również wiele ciekawostek. Ja jako osoba wychowana na wsi do tej pory nie wiedziałam czym jest „klępa” 😊

Zakończenie cudowne. Podsumowujące całą książkę w niezwykły sposób.

Książka zawiera krótkie rozdziały przez co nawet mały czytelnik jest w stanie posłuchać historii nie tracąc zainteresowania.

Książka według wydawnictwa przeznaczona jest dla dzieci 9+, moim zdaniem jest ona również idealna dla młodszych dzieci, takich 4+. Nie ma tu żadnych metafor ani nieodpowiednich zachowań, które wymagałaby bardziej „dorosłego” słuchacza.

Już nie mogę się doczekać, aż moi chłopcy poznają tą historię !
Pani Ewo, gratulacje! Ta książka jest wspaniała 😍

Ta książka to przykład literatury dziecięcej, która jednocześnie bawi i uczy, a przy tym jest przepięknie ilustrowana.
#ewanowak po raz kolejny przedstawia nam przygody Jagny, małej dziewczynki, której babcia jest nadleśniczym. Każde wakacje dziewczynka spędza u Babci Basi, gdzie ma okazję poznawać naturę, szanować to co nas otacza i uczyć się od zwierząt, które często są mądrzejsze od nas.
Tym razem Jagna przyjeżdża do leśniczówki razem ze swoim bratem Tymkiem, którego jej rodzice adoptowali z domu dziecka. Jej dotychczasowy przyjaciel, który mieszka koło jej babci jest bardzo zazdrosny, że teraz to z nim Jagna będzie spędzać czas. Jednak wydarzy się coś co połączy bardziej tą trójkę bohaterów.
Dodatkowo mamy okazję poznać wiele gatunków zwierząt i dosłownie chłonąć ich niezwykłość, piękno, mądrość. Najbardziej niesamowity jest Wiktor, czyli biały wilk.
Czy jest groźny?
Jaką role odegra w przygodach dzieci?
Ta historia to nie tylko bajka dla dzieci, ale też dorośli będą czerpali przyjemność z jej czytania. Jej walory edukacyjne o otaczającym nas świecie i poznawaniu lasu sprawią, że być może przestaniesz nerwowo reagować na każdy ruch w lesie i inaczej spojrzysz na ten ekosystem.
Pamiętajcie to my jesteśmy gośćmi w lesie, a nie , że zwierzęta mają się dostosować do nas.
Ps. Ja nawet przestałam się bać niektórych robaków 😉 W tej kwestii dzieci są lepsze od nas.
Idealna pozycja dla rodziców, dzieci na ten zbliżający się wakacyjny czas.
Gorąco polecam.

Wieś, wakacje, mieszkanie w leśniczówce, wędrówki po lesie, obserwowanie zwierząt, kąpiele w rzece – cóż może być wspanialszego? Chyba tylko wyjazd do babci i spędzenie czasu z bliskimi, z którymi można przeżyć fantastyczną przygodę i pojawienie się w domu niezwykłego psa. Jednak przyroda to nie tylko ckliwe obrazki, ale i wiele niebezpieczeństw, o których najlepiej pamiętają osoby mające na co dzień kontakt z naturą. Potrafią oni ją docenić, zadbać o nią, ale też zachować ostrożność, bo chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. I o tym właśnie jest książka Ewy Nowak „Jagna i biały wilk”.
Do opowieści wchodzimy, kiedy Tatusz dojeżdża już do wsi, w której mieszka babcia Basia. Mama oczywiście jest w pracy, a tata ma dzień wolnego, dlatego może odwieź dzieci na wakacje. Z lasu na drogę wybiega Adrian, wakacyjny kumpel Jagny. Jest przerażony, bo zobaczył wilka. Napięcie rośnie, kiedy wszyscy idą zobaczyć samotne zwierzę i okazuje się, że to spory wychudzony biały pies przypominający wilka. Ledwo trzymającego się i przyjmującego pozycję obronną zwierzaka trzeba wydostać z lasu i zapewnić mu opiekę. Szybko jednak okazuje się, że Tymek zna owego „wilka”. Pies przez lata pracujący jako terapeuta odszedł na emeryturę, bo wymaga opiekę, ale nadal jest żywiołowy i potrzebuje całej masy wyzwań, dużej ilości ruchu. Trzymany w ciasnej zagrodzie powędrował w świat, aby ratować zagrożone zwierzęta. Wiktor ma instynkt psa ratownika. Mimo groźnego wyglądu nie jest zainteresowany polowaniem na zwierzynę leśną. Wręcz przeciwnie: wyłowi sarniaka z rzeczki, uratuje klępę i zadba o bezpieczeństwo dzieci, a kiedy będzie chciał przeskoczy przez płot, aby ugasić pragnienie po wyczerpującej wyprawie.
Wykreowany przez Ewę Nowak świat z jednej strony jest sielski, a z drugiej pełen brutalności. Młodzi czytelnicy poznają zagrożenia czekające na zwierzęta w lesie i na łące, dowiedzą się, w jaki sposób można pomóc przyrodzie oraz czego nie robić, aby pomóc młodym przetrwać. Sporo informacji pojawia się tu o sarnach i ich młodych. Zobaczymy jak bardzo ważne jest pozostawienie młodych w spokoju, a kiedy już musimy je ratować z rzeki to czym je karmić i w jaki sposób zadbać o odstawienie do matki. Staniemy się też świadkami akcji ratowania łosicy, zobaczymy, w jaki sposób trzeba zachowywać się w lesie i na bagnach, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo oraz jak wezwać pomoc.
Mimo wakacyjnego tematu i czasu odpoczynku w czasie pobytu na wsi na młodych bohaterów czeka całe mnóstwo wyzwań. Obserwujemy też narastający między dwójką bohaterów konflikt: Adrian jest zazdrosny o to, że Jagna poświęca uwagę Tymkowi, ciągle mu dokucza. Dziewczyna łagodzi konflikt, próbuje przekonać wakacyjnego kolegę do tego, że zabawa w trójkę też może być ciekawa.
„Jagna i biały wilk” to tom, w którym poruszono temat dogoterapii, wykorzystywania psów w misjach ratowniczych. Do tego pokazano wiele negatywnych postaw, ale też nie zabrakło wyjaśnienia przyczyn tych frustracji, ukazania ludzkich twarzy postaci, które na pierwszy rzut oka wydają się złe. Przy okazji pobytu na wsi przemycane jest też sporo informacji o mamie Jagny. Do tego zobaczymy babcie Basię – leśniczkę – w akcji, a okolicznymi zwierzętami opiekuje się empatyczna weterynarka, siostra dogoterapeutki, którą zna Tymek. Po raz kolejny mamy ciepłą i pouczającą opowieść. Zobaczymy też jak duży wpływ na otoczenie mają dzieci. Młodzi czytelnicy uświadomią sobie, że mogą zdziałać wiele dobrego dla otoczenia. Zdecydowanie polecam.

„Jagna i biały wilk” to książeczka dla dzieci dedykowana przez @wydawnictwoczarnaowca od 9 roku życia, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że świetnie sprawdzi się też dla młodszych dzieci i wspólnego czytania z pociechą. Na wstępie warto zaznaczyć, że książka jest pięknie wydana, ma twardą oprawę, przyciągające wzrok ilustracje, ale rzeczywiście jeżeli chodzi o samodzielne czytanie, to muszą to być już starsze dzieci, ponieważ tekstu jest sporo i napisany jest mniejszą czcionką.

Wnętrze książki jest bardzo wartościowe, zwraca uwagę na współczesne problemy ekosystemów, uczy empatii wobec leśnych zwierząt, szacunku do przyrody i zwracania uwagi na to, czego często nie dostrzega się żyjąc w miejskim zgiełku. Miłośnicy leśnych przygód i rezolutnych bohaterów z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Przygody Jagny, jej przyjaciół i mądrego, białego wilczaka to świetna opowieść o życiu na wsi, wśród leśnych terenów, obcowania z przyrodą, dbania o okoliczną faunę i florę, a także o rodzinnych więzach i sile wieloletniej przyjaźni. To książka, którą warto mieć w swojej rodzinnej biblioteczce. Gorąca Wam ją polecam!

Jagna jedzie na wakacje do swojej babci - leśniczej, której domek stoi pośrodku lasu.
Tam przeżywa wspaniały czas i cudowne przygody!
Urzekła mnie ta książeczka od pierwszych stron. Nie dość, że w historię małej Jagny łatwo jest się wciągnąć, to przygody są mądre, z morałem, pokazują jak ważna jest znajomość przyrody i zrozumienie i współżycie z naturą.
Przepiękny był też motyw adopcji Tymka pokazanie jego obaw, uczuć i przywiązania.
Historię dopełnia zazdrosny wakacyjny kolega Adrian oraz znajda - wilczek Wiktor.
Każdy bohater wnosi do historii coś wyjątkowego. Pokazuje całą gamę uczuć, które przeżywają myśli, które chodzą im po głowie, na co zwracają uwagę i co jest dla nich ważne.
Cudowne historia na wspólne czytanie dla dzieci i dorosłych!

Tam przeżywa wspaniały czas i cudowne przygody!
Przepiękny był...

Czy spędzaliście wakacje u babci? Po książkę "Jagna i biały wilk" sięgnęłam ze względu na moich synów. Sami często spędzają czas u swoich babć. Czytałam ją im do snu. Obaj słuchali z zaciekawieniem i byli żądni kolejnych przygód Jagny. Kolejne perypetie trójki bohaterów zainteresowały także u mnie.
Książka napisana jest językiem przystępnym dla dzieci. Nie ma tu trudnych słów. Duży plus za wplecenie w treść wielu ciekawostek przyrodniczych, które na pewno zostaną w głowie. Ta książka nie tylko pozwala rozszerzać wyobraźnię, ale także uczy. Oprócz intrygującej dla dzieci treści znajdziemy w niej także adekwatne ilustracje @dobre_kreski.
Bardzo polecam!
Za możliwość przeczytania dziękuję @wydawnictwoczarnaowca @czytamtotamto

Książka napisana jest językiem przystępnym dla dzieci. Nie ma tu trudnych...

• Egzemplarz recenzencki
  • Literatura dziecięca
  • Papier
  • Samodzielne
  • Współpraca
  • Dziecięca

Dodaj cytat z książki Jagna i biały wilk