Wynalazki roślin

Okładka książki Wynalazki roślin Clive Gifford
Okładka książki Wynalazki roślin
Clive Gifford Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia mądrego dziecka. popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Akademia mądrego dziecka.
Powered by plants
Harperkids
2023-03-22
2023-03-22
Wojciech Mikołuszko
dla dzieci rośliny wynalazki przyroda

Przyroda jest bardzo inspirująca. Dostarcza nam nie tylko surowców, ale też zachwycające konstrukcje, ciekawe rozwiązania wzbudzające zdziwienie oraz zachęcające do ich poznawania i naśladowania. Używając różnorodne przedmioty, patrząc na budynki często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo na ich powstanie miał wpływ kontakt z naturą. Dopiero śledzenie inspiracji, wchodzenie do świata odkrywców, projektantów i architektów docenimy codzienne spacery, obcowanie ze światem roślin, zwierząt i grzybów. Zobaczymy, że każda napotkana rzecz może nas zainspirować do stworzenia niezwykłych rzeczy. I warto to swoim pociechom uświadomić. To sprawi, że z jeszcze większym zainteresowaniem będą podglądać przyrodę. Taką inspirującą publikacją jest książka Clive’a Giffarda „Wynalazki roślin. Poznaj drzewa, kwiaty i inne rośliny, które inspirowały ludzi” z ilustracjami Gosi Herby. Jest to jedna z tych książek, którą zdecydowanie warto czytać z wykorzystaniem telefonu, tabletu lub komputera. Wprowadza ona w szereg niezwykłych konstrukcji i budowli, o których warto wyszukać informacji w internecie i pokazać je dzieciom. Przy okazji nauczymy je dobrego korzystania z technologii, pokażemy, że może być narzędziem do zdobywania wiedzy.
A co znajdziemy w książce? Całe mnóstwo informacji przenoszących nas w różne zakątki Ziemi, a także pokazujące z jakich udogodnień korzystamy na co dzień. Całość podzielono na sześć działów: struktury, robotyka, energia, zdrowie, zrównoważony rozwój i materiały. Przyjrzymy się bambusom, pnączom, palmom kokosowym, wiktorii królewskiej, pomelo, biegaczowi stepowemu, klonom, muchówce amerykańskiej, mimozie wstydliwej, listownicy, trzcinie cukrowej, dziwidłowi olbrzymiemu, glonom, słonecznikowi, topoli amerykańskiej, wierzbie, eukaliptusowi, drzewu namorzynowemu, pływaczowi, akacji, lnu, salwini, kukurydzy, łopiaonowi, dzbanecznikowi, gwajuli srebrzystej. Wędrówka po tych roślinach stanie się pretekstem do poznania materiałów na ubrania, wykorzystaniu różnorodnych cech fizycznych ułatwiających montowanie, przyczepianie, niesamowite możliwości wynikające z szybkiego wzrostu, zadziwiające budowle, które zrewolucjonizowały architekturę, a także wejdziemy w świat ekologii, dbania o zdrowie, filtrowania wody i powietrza, tworzenia ochraniaczy i wielu innych niezbędnych i ułatwiających życie ludziom rzeczy.
Każdej roślinie lub ich grupie poświęcono jedną rozkładówkę, na której przyglądamy się ich właściwościom, pierwotnemu wykorzystaniu oraz przeniesienie tej wiedzy na współczesne projekty. Każdy poruszony problem zachęci dzieci do eksperymentowania oraz korzystania z doświadczeń wielu pokoleń. Warto to wykorzystać, zwłaszcza, że zbliżają się pory roku sprzyjające takim obserwacjom i doświadczeniom. Niektóre można przeprowadzić w domowym zaciszu. Do tego każdy poruszony temat może stać się dla dzieci i młodzieży inspiracjom do umiejętnego wykorzystania nowych technologii. Jest to świetna książka wspomagająca właśnie efektywne wykorzystanie urządzeń w nauce. Co prawda nie ma tu odesłania za pomocą kodów, dzięki czemu możemy nauczyć nasze pociechy samodzielności, przez zachęcanie do wpisywania poszczególnych nazw w wyszukiwarkę. Dzięki temu publikacja będzie rosła z dzieckiem, bo młodszym czytelnikom można zwyczajnie przeczytać to, co w podsuwa autor i będzie to wiedza wystarczająca przedszkolakom, a nawet uczniom nauczania początkowego. Starszym pokażemy, że po wpisaniu nazw pojawiających się w lekturze możemy znaleźć wiele ciekawych i cennych informacji. I w ten sposób ta lektura zarówno przybliży zadziwiający świat przyrody, mnogość inspiracji, jak i stanie się świetnym punktem wyjścia do kształtowania samodzielnych poszukiwań. Poza wchodzeniem w świat roślin mamy tu sporo ważnych dla kultury i technologii projektów. Moja córka przekonała się, że o jednej roślinie, budowli, pokazanym materiałom można znaleźć wiele filmów, artykułów i zdjęć. I właśnie to sprawiało, że każdego dnia z zaangażowaniem wraca do publikacji, bo podsuwa ona podstawowe informacje i jest początkiem ciekawej wędrówki po wiedzy, pomocą w wirtualnych podróżach.
Oczywiście można czytać ją bez sięgania po telefon czy tablet. Zwłaszcza, że jest tu dużo informacji. Ilustracje Gosi Herby też pozwalają na lepsze poznanie określonych rzeczy. Mamy piękne rysunki, w których nie zabraknie personifikacji określonych roślin, bo to właśnie one oprowadzają nas po swoich właściwościach, pokazują w jaki sposób pozwoliły ludziom na stworzenie niezwykłych rzeczy.
Całość wydrukowano na bardzo dobrym papierze, który zszyto i oprawiono w solidną, kartonową okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała. Zdecydowanie posłuży czytelnikom długo. Uważam, że to świetny materiał na prezent nie tylko dla najmłodszych. Do tego, tak jak wspomniałam, będzie ona rosła z czytelnikiem. Z przedszkolakami skupimy się na czytaniu tego, co zawarto w książce, a uczniów zachęcimy do samodzielnego wykorzystywania urządzeń, którymi dysponują, czyli będziemy kształtować samodzielność w zdobywaniu wiedzy i świadomość tego jak wyszukiwać informacje i – najważniejsze – że technologia dobrze wykorzystana sprzyja nauce.

O tym, że przyroda jest niesamowicie fascynująca chyba nie trzeba Was szczególnie mocno przekonywać, prawda? Ale czy wiedzieliście, że rośliny to superbohaterowie, którzy od tysięcy lat wspomagają i inspirują ludzkość?

Ta nieszablonowa, oryginalna pozycja pozwoli młodym czytelnikom poznać sekrety i super moce roślinnych bohaterów oraz spojrzeć na świat Flory z zupełnie innej strony.

Czy wiedzieliście, że trzcina cukrowa to nie tylko źródło brązowego cukru ale i biopaliwa? Ale nie tylko trzcina pretenduje do tytułu paliwa przyszłości, również glony mogą być wykorzystane w tym celu. Pnącza już od wieków wykorzystywane były jako naturalne liny, a gdy pojawiły się te stalowe, to ludzie skopiowali roślinne, bardzo wytrzymałe sploty. Ze względu na swoją magiczną strukturę bambus jest prawdziwą super rośliną. Wykorzystywaną w budownictwie, włókniarstwie, a nawet do produkcji instrumentów czy fajerwerków. A lubicie Pomelo? Soczysty owoc cytrusowy jest nie tylko przysmakiem, który zdobywa coraz większą popularność, ale naukowcy odkryli, że jego niezwykła struktura chroniąca miąższ, może być wykorzystywana w produkcji ochronnych pianek w kaskach i odzieży ochronnej. Drzewo palmowe stało się inspiracją Gaudiego, który zaprojektował las kamiennych kolumn podtrzymujących sufit w Sagrada Familia. Kwiat lotosu zainspirował powstanie wielu budynków, jednym z nich jest Świątynia Lotosu w Delhi. A czy wiedzieliście, że rzepy powstały dzięki inspiracji Łopianem.

Te i wiele innych ciekawostek czeka na Was na 76 kartach tej książki. Zastosowano podział według kategorii wykorzystywania np w produkcji leków jest zdrowie, wspomniany bambus znajdziecie w kategorii struktura. A mamy także rośliny wykorzystywane w produkcji materiałów, energii, a nawet w robotyce.

Nie sposób przejść obojętnie wobec fantastycznych ilustracji Gosi Herby, które bawią i wzbudzają sympatię oraz ciekawość małych czytelników. Do tego piękne wydanie, dobry papier oraz twarda, jakby płócienna oprawa sprawiają, że Wynalazki roślin staną się nie tylko prawdziwą skarbnicą wiedzy ale i ozdobą biblioteczki.

A wybierając się na spacer, jestem pewna, że po tej lekturze spojrzycie inaczej na rośliny wokół Was.

Książka to aż 80 stron wiedzy i zabawy w najlepszym wydaniu! Dzięki niej dziecko pozna okazy, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć i dowie się, co i my zawdzięczamy drzewom, krzewom i kwiatom! Autor skupił się na przykładach z życia codziennego i zaskakujących ciekawostkach, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć zagadnienia, które tutaj opisuje. Treść dostosował do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale zachwycą się nią zarówno młodsi jak i starsi czytelnicy, bo zabawa zgrabnie przeplata się tu z edukacją. Niewątpliwym atutem są ilustracje, które odgrywają najważniejszą rolę, ożywiają tekst i pomagają go zrozumieć, rozbudzają wyobraźnię i zainteresowanie. Kolejnym atutem jest niecodzienny spis treści, który ułatwia poruszani się po książce.

Czy wiesz, czym jest STEAM?

To nurt edukacyjny, który wykorzystuje Science – naukę, Technology – technologię, Engineering – inżynierię, Arts – sztukę, Mathematics – matematykę i jest metodą, która odwraca tradycyjne podejście do nauczania. Dziecko staje się naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem. Podążając za naturalną potrzebą przeżywania przygód, dzieci poznają tajemnice otaczającego ich świata. Nie boją się eksperymentować, tworzyć i próbować różnych rozwiązań. Z najnowszą książką Clive Giffird, autora bestsellerów edukacyjnych dla dzieci i Gosi Herby, polskiej artystki światowej sławy, sprawdzisz, jak umiejętnie można łączyć nauki ścisłe z artystycznymi praktykami.

Bo czy wiesz, że rośliny mogą stać się inspiracją dla ludzi w szukaniu nowatorskich rozwiązań w rożnych dziedzinach nauki? "Wynalazki roślin" to książka właśnie o tym, jak wiele czerpiemy ze świata roślin. Natura nauczyła się wytwarzać rośliny o niesamowitych właściwościach. Te, ewoluując przez lata, opracowały skuteczne sposoby radzenia sobie z otaczającymi ich problemami. A my uczymy się od nich.

Spójrz na pomelo. Czy wiesz, że spadający, dojrzały owoc nie rozpada na kawałki? Zupełnie jakby posiadał tajny amortyzator. Naukowcy tę wiedzę wykorzystali do stworzenia materiału wykładającego kaski i ubrania ochronne. Od tysięcy lat pnącza pomagają ludziom budować mosty i tworzyć inne konstrukcje. Wiesz, że rzepy w butach zawdzięczamy łopianowi? A może chcesz poznać roborośliny?

Książka naszpikowana jest mnóstwem zaskakujących ciekawostek. Prócz tego, że rośliny wypracowały inspirujące metody na życie, to jeszcze same dostarczają nam rozmaitych materiałów lub pozwalają wykorzystywać swoje właściwości, na przykład lecznicze. Autor zestawił fascynujący świat roślin z przykładami codziennego życia i stworzył nieszablonową lekturę edukacyjną. Genialne i niebanalne ilustracje Gosi Herby mają w tym niewątpliwie swój udział.

Bardzo polecam!

Czy wiesz, czym jest STEAM?

Rośliny są niesamowite i to pod wieloma względami. Ludzie już dawno doszli do tego, że warto nie tylko korzystać z ich właściwości, ale równie je „podglądać”. To one zainspirowały do wielu ważnych odkryć i właśnie o tym jest najnowsza pozycja z serii Akademia Mądrego Dziecka wydana przez wydawnictwo HarperKids. Znajdziemy w niej odpowiedzi na wiele pytań, zaskakujące informacje o roślinach. Na przykład dowiemy się na wzór, jakiego owocu zbudowany został kask. Ciekawe prawda?

Zdecydowanie dużą zaletą jest wygląd wizualny książki. Jest ona bardzo kolorowa, z licznymi ilustracjami, rysunkami itp. Takie zdecydowanie zachęca do sięgania po nią i odkrywania wiedzy, jaką zawiera.

Tekst ciekawy i zrozumiały, „rozproszony” po stronie. To wszystko sprawia, że dziecko jest zainteresowane zarówno wtedy kiedy ktoś mu czyta, jak i podczas kiedy robi to sam.

Przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i moim zdaniem jest zdecydowanie do nich dostosowana. Wszystko jest ujęte dość zrozumiale, a tekst nie jest zbytnio rozwleczony, jednocześnie książka jest naprawdę bogata w wiedzę.

Muszę wspomnieć o spisie treści, który moim zdaniem jest zaletą w książce. Znajdziemy w nim nie tylko nazwy rozdziałów oraz tematów w nich, ale również dokładnie, o jakiej roślinie będzie mowa. To zdecydowanie ułatwia „poruszanie” się po niej.

Okładka w książce twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się zbyt szybko.

„Wynalazki roślin. Akademia Mądrego Dziecka” to kolejna genialna książka z serii Akademia Mądrego Dziecka, która moim zdanie powinna znaleźć się w każdej biblioteczce dziecka w wieku wczesnoszkolnym i starszym (im również przyda się wiedza w niej zawarta).

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/03/akademiamadregidzieckawynalazkiroslinwydawnictwoharperkids.html

„Wynalazki roślin. Poznaj drzewa, kwiaty i inne rośliny, które inspirują ludzi” Alive Gifford z ilustracjami Gosi Herby to kolejna ciekawa książka dla dzieci Wydawnictwa HarperCollins.

Bohaterami tej książki są: bambus, palma kokosowa, klon, trzcina cukrowa, glony, len, akacja, kukurydza i wiele innych roślin, które motywują ludzi do wymyślania nowatorskich rozwiązań trudnych problemów np. jak stworzyć ekologiczny i wytrzymały materiał, budowle odporne na trzęsienie ziemi, latające roboty, super klej, leki, oczyszczalnie ścieków itd. To lektura dla ciekawskich, ale i inspirująca do obserwacji natury, świata obok nas. Uczy szacunku do przyrody i czerpania z jej mądrości. A dzięki pięknym ilustracjom autorstwa Gosi Herby - znanej na świecie utytułowanej polskiej artystki i autorki książek, [Adres usunięty]. „Balonowa 5” oraz „Van Dog”, książka cieszy oko i rozbudza wyobraźnie.

Polecam czytelnikom od lat 5.

MJ

Szkolny Klub Recenzenta

• Z obrazkami
  • Czytam Julce
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • DZIECI
  • Rośliny

Dodaj cytat z książki Wynalazki roślin